Постанова № 38946314, 19.05.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2014
Номер справи
805/4663/14
Номер документу
38946314
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 травня 2014 р. Справа №805/4663/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зінченка О.В.,

при секретарі судового засідання Усові Д.В.,

з участю представників:

позивача - Янушак О.М.,

відповідача - Наумова О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання бездіяльності Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області неправомірною, зобов'язання Добропільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області здійснити дії, передбачені статтею 43 Податкового кодексу України, а саме: передати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету на підставі заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» про зарахування надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання від 24 березня 2014 року № 47, -

в с т а н о в и в :

У квітні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» (далі - позивач, ТОВ «Олександрівка - Агро») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - відповідач, Добропільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області) про визнання бездіяльності Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області неправомірною, зобов'язання Добропільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області здійснити дії, передбачені статтею 43 Податкового кодексу України, а саме: передати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету на підставі заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» про зарахування надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання від 24 березня 2014 року № 47.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на те, щоза результатами господарської діяльності за 2013 рік Товариством з обмеженою відповідальністю «Олександрівка-Агро» надмірно сплачено грошові зобов'язання із податку на прибуток у загальному розмірі 420 656,00 грн., з яких 17 січня 2013 року позивачем за платіжним дорученням № 27 сплачено авансовий внесок із податку на прибуток за січень 2013 року у розмірі 210 330,00 грн., 18 лютого 2013 року, на підставі заяви «ТОВ «Олександрівка - Агро» № 115, за рахунок переплати позивачем грошових зобов'язань із податку на прибуток у 2012 році, Олександрівським відділенням Добропільської ОДПІ було зараховано авансовий внесок із податку на прибуток за лютий місяць 2013 року у розмірі 210 326,00 грн., 27 лютого 2014 року позивачем було подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2013 рік (із уточнюючими Податковими деклараціями з податку на прибуток підприємства за 2013 рік від 11 березня 2014 року та від 21 березня 2014 року), в якій було задекларовано збитки у розмірі 5 629 824,00 грн. З урахуванням викладеного, у відповідності статей 43, 87 Податкового кодексу України позивачем подана до відповідача заява про зарахування надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання від 24 березня 2014 року № 47, в якій позивач просив зарахувати переплату із податку на прибуток в рахунок податку з доходів фізичних осіб у загальному розмірі 420 656,00 грн. Позивач вказав, що статтею 43 Податкового кодексу України встановлені умови та порядок повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, згідно з якими контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. У зв'язку з чим, позивач звернувся до УДКСУ у Олександрівськом районі Донецької області із запитом про отримання висновку податкового органу про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету на підставі заяви ТОВ «Олександрівка - Агро». Позивач зауважив, що з отриманої відповіді УДКСУ у Олександрівському районі від 09 квітня 2014 року вбачається, що податковий орган не надав висновок про повернення помилково та/або надмірно сплачених коштів.

З урахуванням викладеного, позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним адміністративним позовом з вимогами про визнання бездіяльності відповідача неправомірною, зобов'язати Добропільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області передати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету на підставі заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» про зарахування надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання від 24 березня 2014 року № 47 (арк. справи 3-4).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2014 року відкрите провадження у даній адміністративній справі та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні (арк. справи 1).

У судовому засіданні представник позивача надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, про що надав суду письмові заперечення (арк. справи 59), в яких зазначив, що у зв'язку з вказаною позивачем переплатою у розмірі 420 656,00 грн. Олександрівським відділенням Добропільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області було направлено лист від 27 лютого 2014 року № 204/10/05-29-15-13 із вимогою надання пояснень щодо декларації з податку на прибуток за 2013 рік, надісланий електронною поштою 27 лютого 2014 року, а саме: що входить до складу адміністративних витрат (р.06.01 декларації), що входить до складу витрат на збут (р. 06.2 декларації), що входить до складу інших витрат від звичайної діяльності та інших операційних витрат (р. 06.4 декларації), але на зазначений запит 18 березня 2014 року ТОВ «Олександрівка-Агро» відмовилась надати пояснення, мотивуючи тим, що вказаний запит не є належною підставою у розумінні пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України. З урахуванням викладеного, у відповідності до наказу № 131 від 26 березня 2014 року Добропільською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області призначена документальна позапланова перевірка з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджету податку на прибуток, за результатами якої складено акт № 233/15-2/37980355 від 24 квітня 2014 року, згідно з висновками якого позивачем в порушення вимог податкового кодексу України віднесено до складу витрат, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, витрати без підтвердження відповідними первинними бухгалтерськими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку. Вказані порушення призвели до заниження податку на прибуток за 2013 рік на суму 987 794,00 грн. Враховуючи переплату з авансового внеску податку на прибуток у сумі 420 656,00 грн. до державного бюджету не надійшли кошти у розмірі 567 138,00 грн. На підставі викладеного, просили відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Олександрівка-Агро» (ідентифікаційний номер37980355, адреса: 84040, Донецька область, Олександрівський район, с. Новостепанівка, вул. Леніна, буд. 3) зареєстроване як юридична особа Олександрівською районною державною адміністрацією Донецької області 25 січня 2012 року за №124661070012000284, що підтверджується довідкою АБ № 562852 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (арк. справи 31), як платник податків перебуває на податковому обліку у Добропільській ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області, що підтверджується надісланими позивачем на адресу відповідача податковими деклараціями, та іншими документами податкової звітності, здійснює свою діяльність на підставі Статуту ТОВ «Олександрівка-Агро» від 06 лютого 2013 року (арк. справи 25-30).

Відповідач - Добропільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області у даних правовідносинах у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень.

Спірною обставиною між сторонами є бездіяльність відповідача в наданні органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету на підставі заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» про зарахування надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання від 24 березня 2014 року № 47. З приводу викладеного суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 17 січня 2013 року позивачем сплачено авансовий внесок із податку на прибуток за січень 2013 року у розмірі 210 330,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 17 січня 2013 року № 27 (арк. справи 5).

18 лютого 2013 року, на підставі заяви «ТОВ «Олександрівка - Агро» № 115 (арк. справи 21), за рахунок переплати позивачем грошових зобов'язань із податку на прибуток у 2012 році, Олександрівським відділенням Добропільської ОДПІ було зараховано авансовий внесок із податку на прибуток за лютий 2013 року у розмірі 210 326,00 грн.

27 лютого 2014 року позивачем було подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2013 рік із уточнюючими податковими деклараціями з податку на прибуток підприємства за 2013 рік від 11 березня 2014 року та від 21 березня 2014 року (арк. справи 6-20), згідно з якими рядком «07» позивачем задекларовано збитки ТОВ «Олександрівка - Агро» у розмірі 5 629 824,00 грн.

Статтею 43 Податкового кодексу України встановлені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань. Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

На виконання вищевикладених положень статті 43 Податкового кодексу України 24 березня 2014 року позивач звернувся із заявою до відповідача про зарахування надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання, згідно якої, просив зарахувати переплату із податку на прибуток у загальному розмірі 420 656,00 грн. в рахунок: податку з доходів фізичних осіб (заробітна плата) у розмірі 100 000,00 грн., податку з доходів фізичних осіб крім заробітної плати (рентні платежі) у розмірі 65 000,00 грн., податку з доходів фізичних осіб крім заробітної плати (рентні платежі)у розмірі 65 000,00 грн., податку з доходів фізичних осіб крім заробітної плати (рентні платежі) у розмірі 45 000,00 грн., податку з доходів фізичних осіб крім заробітної плати (рентні платежі) у розмірі 100 656,00 грн., податку з доходів фізичних осіб крім заробітної плати у розмірі 45 000,00 грн. (арк. справи 22).

Як зазначалось судом вище, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

09 квітня 2014 року позивач звернувся до управління Державної казначейської служби України в Олександрівському районі Донецької області з листом про надання інформації, чи було управлінням отримано висновок податкового органу про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету на підставі заяви поданої ТОВ «Олександрівка-Агро» про зарахування надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання від 24 березня 2014 року (арк. справи 23).

Листом від 09 квітня 2014 року за № 45/02-38/600 Управління Державної казначейської служби України в Олександрівському районі Донецької області повідомило позивача, що станом на 09 квітня 2014 року до управління не надходив висновок про повернення помилково та/або надміру сплачених коштів по ТОВ «Олександрівка-Агро» (арк. справи 24).

З приводу викладеного суд зазначає, що контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Як встановлено судом, станом на час розгляду адміністративної справи за позивачем обліковується переплата з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 420 656,98 грн., що підтверджено карткою особового рахунку позивача (арк. справи 72).

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, на час розгляду справи відповідачем не надано суду доказів щодо дотримання вимог статті 43 Податкового кодексу України в частині подання у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання відповідачем заяви від 24 березня 2014 року № 47, висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

При цьому, суд зазначає, що доводи відповідача в обґрунтування неподання вказаного висновку на ту обставину, що ним проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Олександрівка-Агро» з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджету податку на прибуток за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року, за результатами якої складено акт № 233/15-2/37980355 від 24 квітня 2014 року, якою встановлені порушення пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ, пункту 138.2 статті 138, підпунктів 139.1.9, пункту 139.1 статті 139 розділу ІІІ Податкового кодексу України, які призвели до заниження податку на прибуток за 2013 рік на суму 987 794 грн., судом не приймаються до уваги, оскільки за наслідками наведеної перевірки податкове-повідомлення рішення не приймалося, та відповідні відомості до картки особового рахунку позивача не вносилися. Втім, як вказувалось судом вище, за позивачем обліковується наявна переплата з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 420 656,98 грн., що підтверджується карткою особового рахунку платника податків, а з податку на прибуток - 6 грн. (арк. справи 71).

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання бездіяльності Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області неправомірною, зобов'язання Добропільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області здійснити дії, передбачені статтею 43 Податкового кодексу України, а саме: передати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету на підставі заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» про зарахування надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання від 24 березня 2014 року № 47, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує до стягнення з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 гривень (арк. справи 2).

На підставі викладеного, керуючись статтями 8, 9, 10, 11, 40, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 254 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання бездіяльності Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області неправомірною, зобов'язання Добропільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області здійснити дії, передбачені статтею 43 Податкового кодексу України, а саме: передати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету на підставі заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» про зарахування надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання від 24 березня 2014 року № 47, - задовольнити повністю.

Визнати бездіяльність Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області неправомірною в частині не передання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету на підставі заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» про зарахування надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання від 24 березня 2014 року № 47.

Зобов'язати Добропільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області здійснити дії, передбачені статтею 43 Податкового кодексу України, а саме: передати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету на підставі заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» про зарахування надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання від 24 березня 2014 року № 47.

Зобов'язати Добропільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області подати до суду звіт про виконання даної постанови, протягом 5 днів, з дня набрання постановою законної сили.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро» (ідентифікаційний номер 37980355, адреса: 84040, Донецька область, Олександрівський район, с. Новостепанівка, вул. Леніна, буд. 3) витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три грн. 08 коп.).

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 19 травня 2014 року.

Постанова у повному обсязі складена 23 травня 2014 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Зінченко О.В.