221/1881/14-а
2-а/221/119/2014
Волноваський районний суд Донецької області
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 травня 2014 рокум. Волноваха
Волноваський районний суд Донецької області у складі:
головуючого суддіАксьоненка В.І.,
при секретарі судового засіданняДенисенко Н.В.,
за участю представника відповідачаОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Волноваського районного суду Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
08.05.2014 року ОСОБА_2 звернулась до суду із зазначеним позовом в якому зазначила, що з 15.04.2010 року отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу». Останнє місце роботи Головне управління статистики України у Донецькій області. Має стаж державного службовця 16 років.
16.04.2014 року звернулась до Управління пенсійного фонду України у Волноваському районі (далі Управління ПФУ) з проханням провести перерахунок пенсії державного службовця, включити додатково до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, 14952,73 гривень, а також індексації заробітної плати у сумі 1781,63 гривні відповідно до довідки від 10.04.2014 року за №15.2-118 за період роботи з 2008 року по2010 рік, так як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір її пенсії.
Рішенням № 1379 від 14 квітня 2014 року Управління ПФУ відмовило позивачу в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що суми матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати були разовими та не є складовою частиною заробітної плати державних службовців відповідно до статті 33 Закону України «Про державну служби».
Просить суд визнати протиправними дії Управління ПФУ у Волноваському районі щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, скасувати вказане рішення відповідача, а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця, починаючи з 01.05.2014 року, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не зявилась, надала заяву, в якій підтримала свої вимоги та просила розглянути справу без її присутності.
Представник Управління ПФУ ОСОБА_1 позовні вимоги не визнала та просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що у ОСОБА_2 права на перерахунок пенсії державного службовця у відповідності до вимог статей 33 та 37 Закону України «Про державну службу» на даний час не має.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та з 15 квітня 2010 року отримує пенсію державного службовця. До виходу на пенсію вона працювала у Головному управлінні статистики України у Донецькій області.
16 квітня 2014 року позивач ОСОБА_2 звернулася до Управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії, якою просила виконати перерахунок пенсії державного службовця та включити додатково до складу заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати.
Рішенням № 1379 від 17 квітня 2014 року Управління ПФУ відмовило позивачу в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що суми матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, Управління ПФУ зобовязане здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових її заробітної плати, в тому числі сум матеріальної допомоги та сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21- 430а11.
Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Додатково суд звертає увагу на позицію Верховного суду України, висловлену в постановах від 23 квітня 2012 року № 21-239а11 та від 19 березня 2013 року № 21-53а13, в яких зазначено, що з самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.
Відповідно до вимог пенсійного законодавства, зокрема, частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи вищевикладене, перерахунок пенсії ОСОБА_2 необхідно здійснювати з 01 травня 2014 року, оскільки вона звернулась до Управління ПФУ з відповідною заявою 16 квітня 2014 року.
Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
На підставі викладеного, керуючись статтями 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статтями 33, 37 Закону України «Про державну службу», статтями 1, 2 Закону України «Про оплату праці», статтями 11, 69-71, 160 - 162, 167, 256 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії державного службовця та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області № 1379 від 17.04.2014 року про відмову в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області (юридична адреса: 85700 Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Обручева, 17, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 21955522) здійснити ОСОБА_2, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця, починаючи з 01 травня 2014 року, з урахуванням всіх складових її заробітної плати, в тому числі сум матеріальної допомоги та сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати за останні 24 (двадцять чотири) календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Допустити судове рішення до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови, особою яка не була присутня при проголошенні рішення з дня отримання нею копії, шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції - Волноваський районний суд Донецької області заяви за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України.
Суддя: В.І. Аксьоненко