справа № 562/827/14-а
П О С Т А Н О В А
іменем У К Р А Ї Н И
26.05.2014 року.
Здолбунівський районний суд Рівненської області
у складі: головуючого судді Кушніра О.Г.,
при секретарі Парфенюк Т.А.,
з участю позивача ОСОБА_1,
його представника ОСОБА_2
представника відповідача Федорук О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Здолбунові Рівненської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
У поданій 27 березня 2014 року до суду заяві позивач ОСОБА_1 просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести йому перерахунок та виплату пенсії у розмірі 85% заробітної плати по Закону України «Про державну службу» починаючи з 01 жовтня 2013 року відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №77/05-26 від 10 лютого 2014 року з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40% згідно постанови КМУ від 12 вересня 1997 року №1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання» в сумі 584 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення на загальну суму 6681 грн. 40 коп. і надбавки за високі досягнення у праці згідно постанови КМУ від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» винагороди за вислугу років у розмірі 40 %.
В обґрунтування свої вимог позивач покликається на те, що 18 лютого 2014 року він звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії з 01 лютого 2008 року з розрахунку 85% заробітної плати з урахуванням указаних вище виплат, які при перерахунку пенсії у 2008 році не були враховані, оскільки не були включені у довідку, що видана Здолбунівською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 10 лютого 2014 року № 77/05-26, нова форма якої затверджена постановою Правління ПФУ від 04 вересня 2013 року №15-1 на виконання рішень суду. Відповідач у здійснені перерахунку пенсії йому відмовив безпідставно, тому його дії є протиправними.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю та з аналогічних мотивів.
Представник відповідача позов не визнала та пояснила, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Надбавка за вислугу років виплачується у розмірах, установлених ч.5 ст.33 Закону України "Про державну службу". Тому позивачу визначено надбавку за вислугу років в розмірі 20%, що відповідає фактично відпрацьованому часу в органах державної податкової служби. Натоміть вважає посилання позивача на постанову КМУ від 12 вересня 1997 року №1013 є безпідставним, оскільки вона регулює виключно оплату праці працівників податкової служби та не стосується пенсійного забезпечення державних службовців. А тому просить суд в задоволені позову позивачу відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 19 квітня 2006 року позивачу призначено пенсію за віком як державному службовцю згідно Закону України "Про державну службу", виходячи із заробітку з врахуванням 20% винагороди за вислугу років. Загальний трудовий стаж позивача при цьому складав 41 років 7 місяців 29 днів, з яких 15 років 8 місяць 23 днів на державній службі.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітну, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
А тому загальний процент розрахунку пенсії від заробітку позивачу ОСОБА_1 становить 85%, що підтверджується протоколом №316 від 22 травня 2006 року та не заперечується відповідачем.
Заробітна плата державних службовців згідно ст.33 Закону України "Про державну службу" складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» входить як основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати.
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013 "Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання", винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадиться щомісяця за фактично відпрацюваний час у межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.
З положень підпункту «в» п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» вбачається, що керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.
Згідно довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 10 лютого 2014 року позивачу нараховувалась винагорода за вислугу років в розмірі 40% (за стаж 25 років) в сумі 584 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3340,70 грн. та на оздоровлення в сумі 3340,70 грн. і надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) в сумі 1022 грн., з яких нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до положень ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно положень ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
З огляду на викладене, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними.
Така позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11), яка відповідно приписів ч.2 ст.244-1 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ураховуючи те, що надбавка за вислугу років в розмірі 40%, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових та на оздоровлення і надбавка за високі досягнення у праці отримувалися позивачем під час проходження служби та на них нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, дії відповідача щодо невключення цих виплат при перерахунку пенсії є протиправними.
Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Оскільки із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 18 лютого 2014 року, то перерахунок пенсії відповідачем має бути здійснений з 01 березня 2014 року, а не з 01 жовтня 2013 року.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновків, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 94, 159, 160, 163, 167, 181 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити частково.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 85% заробітної плати по Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №77/05-26 від 10 лютого 2014 року з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40% в сумі 584 (п'ятсот вісімдесят чотири) грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення в сумі 6681 (шість тисяч шістсот вісімдесят одна) грн. 40 (сорок) коп. і надбавки за високі досягнення у праці у розмірі 40 %, починаючи з 01 березня 2014 року.
Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 73 (сімдесят три) 08 (вісім) коп.
У решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 /десяти/ днів з дня її проголошення.
Повний текст постанови виготовлено 29 травня 2014 року.
Суддя: