Копія
Справа № 822/1648/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіЛабань Г.В. при секретаріВересняк А.А. за участі:прокурора та представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Виконувача обов'язків прокурора Городоцького району третя особа на стороні позивача Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області третя особа на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання незаконними та скасування наказів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області про визнання незаконними та скасування наказів Головного управління Держаземагенства у Хмельницькій області від 28.10.2014 року, щодо надання дозволу ОСОБА_3 на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 583,72 га на території Кузьминської, Купинської, Курівської, Клинівської, Іванковецької, Бубнівської, Хоптинецької та Скіпченської сільських рад Городоцького району за межами населених пунктів із земель запасу та резерву (землі сільськогосподарського призначення) з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства.
На думку позивача спірні накази не відповідають вимогам чинного законодавства України, а саме при їх прийнятті відповідачем порушено вимоги ст.7 Закону України "Про фермерське господарство", ст.ст.17, 122 Земельного кодексу. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області оскарженими наказами надано дозвіл ОСОБА_3 на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 583,72 га на території Кузьминської, Купинської, Курівської, Клинівської, Іванковецької, Бубнівської, Хоптинецької та Скіпченської сільських рад Городоцького району за межами населених пунктів із земель запасу та резерву (землі сільськогосподарського призначення) з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства.
Представник прокуратури в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, що викладені у адміністративному позові.
Представник третьої особи на стороні позивача Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області в судовому засіданні 19.05.2014 року позовні вимоги підтримав. Вказав, що інспекцією було виявлено порушення вимог земельного законодавства при наданні дозволу ОСОБА_3 на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 583,72 га на території Кузьминської, Купинської, Курівської, Клинівської, Іванковецької, Бубнівської, Хоптинецької та Скіпченської сільських рад Городоцького району за межами населених пунктів із земель запасу та резерву (землі сільськогосподарського призначення) з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства. З метою усунення виявлених порушень ДІСГ у Хмельницькій області звернулось із клопотанням до Прокуратури Городоцького району для вжиття заходів прокурорського реагування. Вважає спірні накази незаконними, просив їх скасувати.
Представник відповідача позов не визнав, про що надав письмове заперечення. У своїх поясненнях зазначає, що до Головного управління звернувся гр.ОСОБА_3 із заявами про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої передачі в оренду для ведення фермерського господарства на території Городоцького району. До заяв було додано графічні матеріали із зображенням бажаного місця розташування земельних ділянок та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві і наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, а саме: копія трудової книжки та копія диплому.
Зазначає, що заяви були подані з дотриманням вимог ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України. З метою отримання інформації про запитувані земельні ділянки, Головним управлінням було направлено відповідні запити у Відділ Держземагентства у Городоцькому районі (далі Відділ). Відділом було письмово повідомлено. що запитувані земельні ділянки відносяться до земель сільськогосподарського призначення державної власності (не надані у власність та користування) та можуть бути передані гр. ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства.Враховуючи відсутність підстав для відмови у задоволенні клопотань гр. ОСОБА_3 Головним управлінням було підготовлено за допомогою програмного забезпечення проекти наказів про надання дозволів на розроблення документацій із землеустрою, які в подальшому були погоджені структурними підрозділами Головного управління та підписані керівництвом.
Вважає, що накази Головного управління, якими надано дозволи гр.ОСОБА_3 на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Городоцького району видані у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах повноважень Головного управління. Просить у задоволені позову відмовити.
Представник третьої особи на стороні відповідача - ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про час та дату розгляду справи повідомлявся, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції.
Явка третіх осіб в судове засідання не визнавалась обов'язковою, а тому суд вважає за можливе слухати справу за їх відсутності.
Заслухавши представників сторін, третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та підлягаючим задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що на підставі заяв ОСОБА_3 та доданих до них документів (диплома, трудової книжки) наказами Головного управління Держаземагенства у Хмельницькій області від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:04:024/00000906; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:04:035/00000908; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:04:033/00000911; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283900:05:010/00000902; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283900:05:011/00000881; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283900:04:026/00000894; від 28.10.2013 року № ХМ/6821283900:06:011/00000878; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283900:04:027/00000900; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:07:014/00000897; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:07:003/00000882; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:04:012/00000907; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:06:013/00000905; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283700:04:018/00000899; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283500:03:035/00000896; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283200:06:011/00000895; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283500:04:017/00000909; від 28.10.2013 №ХМ/6821283200:02:024/00000880; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283200:06:023/00000910 ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 583,72 га на території Кузьминської, Купинської, Курівської, Клинівської, Іванковецької, Бубнівської, Хоптинецької та Скіпченської сільських рад Городоцького району за межами населених пунктів із земель запасу та резерву (землі сільськогосподарського призначення) з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства.
11.04.2014 року Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області направила на адресу Прокуратури Городоцького району клопотання про проведення перевірки щодо порушення вимог земельного законодавства.
Досліджуючи правомірність наказів Головного управління Держаземагенства у Хмельницькій області від 28.10.2013 року про надання дозволу ОСОБА_3 на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 583,72 га на території Кузьминської, Купинської, Курівської, Клинівської, Іванковецької, Бубнівської, Хоптинецької та Скіпченської сільських рад Городоцького району за межами населених пунктів із земель запасу та резерву (землі сільськогосподарського призначення) з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства суд враховує наведене нижче.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється Земельним кодексом України та Законом України "Про фермерське господарство".
Зокрема, ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч.2 ст.123 Земельного кодексу України, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (ч.З ст.123 Земельного кодексу України).
Частинами 1, 2 статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" передбачено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
Окрім цього, частиною 1 статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" встановлено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.
У заяві зазначається: бажаний розмір і місце розташування земельної ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне отримання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 звернувся із заявою до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Кузьминської, Кугшнської, Курівської, Клинівської, Іванковецької, Бубнівської, Хоптинецької та Скіпченської сільських рад за межами населених пунктів з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства, які розташовані не єдиним масивом.
Частиною 7 статті 7 Закону Україну "Про фермерське господарство" передбачено, що земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача щодо наявності права на надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства, які не є цілим масивом оскільки.
Оглядом матеріалів справи судом встановлено, що у заяві ОСОБА_3 не обґрунтував розміри вищевказаних земельних ділянок з урахуванням можливості їх обробітку, необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок та не зазначив при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства.
Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 22.01.2014 року №К/800/40388/13.
Відповідно до ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
За правилами ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд вважає, що відповідач, приймаючи накази від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:04:024/00000906; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:04:035/00000908; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:04:033/00000911; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283900:05:010/00000902; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283900:05:011/00000881; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283900:04:026/00000894; від 28.10.2013 року № ХМ/6821283900:06:011/00000878; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283900:04:027/00000900; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:07:014/00000897; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:07:003/00000882; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:04:012/00000907; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:06:013/00000905; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283700:04:018/00000899; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283500:03:035/00000896; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283200:06:011/00000895; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283500:04:017/00000909; від 28.10.2013 №ХМ/6821283200:02:024/00000880; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283200:06:023/00000910 про надання дозволу гр.ОСОБА_3 на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 583,72 га на території Кузьминської, Купинської, Курівської, Клинівської, Іванковецької, Бубнівської, Хоптинецької та Скіпченської сільських рад Городоцького району за межами населених пунктів із земель запасу та резерву (землі сільськогосподарського призначення) з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства діяв з порушенням чинного законодавства України.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст158-163 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати незаконними та скасувати накази Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області: від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:04:024/00000906; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:04:035/00000908; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:04:033/00000911; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283900:05:010/00000902; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283900:05:011/00000881; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283900:04:026/00000894; від 28.10.2013 року № ХМ/6821283900:06:011/00000878; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283900:04:027/00000900; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:07:014/00000897; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:07:003/00000882; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:04:012/00000907; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283600:06:013/00000905; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283700:04:018/00000899; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283500:03:035/00000896; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283200:06:011/00000895; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283500:04:017/00000909; від 28.10.2013 №ХМ/6821283200:02:024/00000880; від 28.10.2013 року №ХМ/6821283200:06:023/00000910, якими гр.ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 583,72 га на території Кузьминської, Купинської, Курівської, Клинівської, Іванковецької, Бубнівської, Хоптинецької та Скіпченської сільських рад Городоцького району за межами населених пунктів із земель запасу та резерву (землі сільськогосподарського призначення) з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 27 травня 2014 року
Суддя/підпис/Г.В. Лабань"Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань