Постанова № 38934716, 16.05.2014, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2014
Номер справи
810/1575/14
Номер документу
38934716
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 травня 2014 року 810/1575/14

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Лан" Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Інвест України" до Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

Дочірнє підприємство «Лан» товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Інвест Україна» (далі - позивач, або ДП «Лан»ТОВ «Агро Інвест Україна») звернулось до суду з адміністративним позовом до Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області (далі - відповідач, або Переяслав-Хмельницька ОДПІ), в якому просило визнати протиправними дії Яготинського відділення Переяслав-Хмельницької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Київській області щодо відмови у підтвердженні статусу ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» як платника фіксованого сільськогосподарського податку в 2014 році; визнати протиправними дії Яготинського відділення Переяслав-Хмельницької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Київській області щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік ДП «Лан ТОВ «Агро Інвест Україна»; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0008801502 від 09 жовтня 2013 року; зобов'язати відповідача підтвердити статус ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» як платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік та видати йому довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач своїм листом від 04 березня 2014 року за №91/10/25-15-02, відмив ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» у проведенні реєстрації його як платника фіксованого сільськогосподарського податку, у зв'язку з наявністю у позивача податкового боргу у розмірі 555,75 грн. Крім того, вказаним листом повідомлено, що подана позивачем податкова декларація з фіксованого сільськогосподарського податку від 17 лютого 2014 року за №9007254158 не визнана як податкова декларація. Вважає, що такі дії податкового органу є незаконними та не відповідають дійсності. Просив позовні вимоги задовольнити.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав суду письмове клопотання з проханням розглянути справу у порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Свою правову позицію виклав у письмових запереченнях зі змісту яких вбачається, що позовні вимоги не визнає, з тих підстав, що за наслідком проведеної невиїзної документальної перевірки платника податку ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» було складено акт від 09 жовтня 2013 року за №974/25-15-02/31417949. Згідно вказаного акту, за позивачем станом на 01 січня 2014 року рахується податковий борг у розмірі 555,75 грн. У зв'язку з тим, що податковий борг позивачем погашено не було, тому податковий орган відмовив у проведенні реєстрації ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест України» як платника фіксованого сільськогосподарського податку, та визнання податкової декларації. Вважає, що податковий орган діяв у відповідності до норм діючого законодавства України. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що дочірнє підприємство «Лан» товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Інвест Україна» перебуває на обліку в Яготинському відділенні Переяслав-Хмельницької ОДПІ як платник податків, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 07.05.2012 року вих. №27.

Відповідно до довідки Яготинського відділення Переяслав-Хмельницької ОДПІ за вих.124/10/15-051/104 від 28 березня 2013 р. позивач мав статус платника фіксованого сільськогосподарського податку (далі - ФСП).

На виконання вимог ст. 308.1 Податкового кодексу України, 17 лютого 2014 року для підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку, ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» подало до Яготинського відділення Переяслав-Хмельницької ОДПІ наступні документи: податкову декларацію з фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 рік, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2013 рік, відомість про наявність земельних ділянок, що підтверджується звітами про прийняття документів в електронній формі засобами електронного зв'язку.

Однак, 25 лютого 2014 року відповідач своїм листом за №91/10/25-15-02 повідомив позивача про те, що у зв'язку з наявністю у останнього станом на 01 січня 2014 року, податкового боргу у розмірі 555грн.75коп. за кодом платежу 13050200, ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» не може бути зареєстрований платником фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік, та як наслідок податкові розрахунки по фіксованому сільськогосподарському податку на 2014 рік не визнаються податковою звітністю.

З метою підтвердження відсутності податкового боргу ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» 21 лютого 2014 року проведено звірку розрахунків з бюджетом за період з 01 січня 2013 р. по 31 грудня 2013р., за наслідком якого інспектором Яготинського відділення Переяслав-Хмельницької ОДПІ Файовою О.І. було складено акти №180-00 та №190-00, згідно яких у ДП «Лан» за платежем орендна плата з юридичних осіб наявне від'ємне сальдо розрахунків з бюджетом на суму 22268,71 грн. та несплачена пеня 132,4 грн.; за платежем орендна плата з юридичних осіб, від'ємне сальдо складає 0 грн., несплачена пеня - 0 грн., позитивне сальдо розрахунків з бюджетом - 18 320,43 грн.

Вказане від'ємне сальдо було враховано відповідно до акту перевірки №811/1500/31417949 від 19 вересня 2013 року, та винесених на підставі акту податкових повідомлень-рішень за №0007131502 та №0007141502 від 23 вересня 2013 року.

Крім того, у відповідності до вказаного акту, позивачу було нарахована пеня у розмірі 1817,65грн., та штраф у розмірі 363,53 грн.

Платіжним дорученням від 25 вересня 2013 року за №748 ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» було сплачено нараховану суму пені у розмірі 1817,65 грн.

09 жовтня 2013 року Яготинським відділенням Переяслов-Хмельницької ОДПІ проведено камеральну перевірку позивача, за результатом якої складено акт №974/25-15-02/31417949, яким повторно на суму сплаченої пені зобов'язання за платежем «Оренда плата з юридичних осіб» штраф у розмірі 181,77 грн.

На підставі вказаного акту податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0008801502 від 09 жовтня 2013 року на суму 181,77 грн.

12 листопада 2013 року постановою Київського окружного адміністративного суду, яка була залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду, вищевказані податкові повідомлення-рішення були визнані протиправними та скасовані.

Таким чином, позивач вважає, що дії відповідача по нарахуванню податкового боргу у розмірі 555,75 грн., жодним чином не підтвердженні, та не відповідають дійсності.

Суд, надаючи праву оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, зазначає наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, функцій та правових основ діяльності органів державної податкової служби регулюються Податковим кодексом України (стаття 1).

Порядок набуття та скасування статусу платника ФСП визначений статтею 308 Податкового кодексу України, при цьому вказаною статтею не передбачено право органу державної податкової служби відмовити платнику податку у підтвердженні статусу (пунктом 308.3 встановлений лише обов'язок органу державної податкової служби у визначений строк видати платнику податку відповідну довідку).

Крім того, статтею 308 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби не наділений правом перевіряти достовірність показників, зазначених платником податку в поданих документах, під час розгляду звернення платника податку про підтвердження статусу.

Абзац 2 п. 49.9 ст. 49 Податкового кодексу України передбачає, що за умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 вказаного кодексу, податкова декларація, надана платником, вважається прийнятою: за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою; у разі, якщо орган державної податкової служби із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.

Пункт 49.10. статті 49 Податкового кодексу України встановлює, що відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.

Таким чином, ст. 49 Податкового кодексу України передбачає можливість відмови посадової особи органу податкової служби прийняти податкову декларацію виключно у випадках, передбачених вказаною статтею кодексу. При цьому не визнання податкової декларації податковою звітністю законом не передбачено.

При поданні податкових декларацій та розрахунків позивачем було дотримано всіх вимог Податкового Кодексу України у частині заповнення обов'язкових реквізитів декларацій, розрахунків, їх підписання посадовими особами позивача. У зв'язку з цим вказані документи були прийняті відповідачем, про що свідчать відповідні квитанції.

У відповідності до п.301.1 ст.301 Податкового кодексу України платниками податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Водночас відповідно до п.301.6 ст.301 Податкового кодексу України не може бути зареєстрований як платник податку: суб'єкт господарювання, у якого понад 50 відсотків доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, становить дохід від реалізації декоративних рослин (за винятком зрізаних квітів, вирощених на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому в користування, та продуктів їх переробки), диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра (крім хутрової сировини); суб'єкт господарювання, що провадить діяльність з виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції; суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Згідно з п.308.1 ст.308 Податкового кодексу України сільськогосподарські товаровиробники для набуття і підтвердження статусу платника податку щороку, до 20 лютого, подають станом на 1 січня поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Відповідно до п.308.3 ст.308 Податкового кодексу України довідка про набуття або підтвердження статусу платника податку видається протягом 10 робочих днів з дати подання сільськогосподарським товаровиробником податкової декларації або заяви контролюючим органом за місцезнаходженням такого платника (місцем перебування на податковому обліку).

Із аналізу зазначених норм судом встановлено, що Податковим кодексом України розрізняються поняття «набуття статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку» та «підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку», у зв'язку з чим розмежовано і порядок для набуття та підтвердження відповідного статусу.

Суд зауважує, що обмеження встановлені п.301.6 ст.301 Податкового кодексу України стосуються відносин, які виникають під час реєстрації особи платником податку, тобто при набутті статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку. Водночас зазначена норма не підлягає застосуванню на стадії підтвердження статусу платника фіксованого податку на додану вартість, а саме - відносно суб'єкта господарювання, який вже набув зазначеного статусу.

Відтак наявність у платника податків податкового боргу, з огляду на зміст пп.301.6.3 п.301.6 ст.301 Податкового кодексу України, є обставиною, що унеможливлює реєстрацію суб'єкта господарювання платником фіксованого сільськогосподарського податку, проте не впливає на факт перебування платника податку у відповідному статусі.

Натомість підставою для відмови у підтвердженні статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку є неподання платником податків документів визначених п.308.1 ст.308 Податкового кодексу України або скасування податковим органом реєстрації сільськогосподарського товаровиробника платником фіксованого сільськогосподарського податку у відповідності до п.308.6 Податкового кодексу України.

Як встановлено судом, з метою підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік позивачем подано до податкового органу: податкову декларацію з фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 рік та податкові декларації з податку окремо щодо кожної земельної ділянки; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2013 рік; довідки про наявність земельних ділянок. При цьому, з огляду на зміст розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2013 рік, ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» має частку сільськогосподарського товаровиробництва за 2013 рік у розмірі 98,35%

Факт подання позивачем до податкового органу усіх документів передбачених п.308.1 ст.308 Податкового кодексу України відповідачем не заперечувався. Крім того, відповідачем не надано доказів того, що ним приймалось рішення про скасування реєстрації ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» платником фіксованого сільськогосподарського податку.

У відповідності до ч.2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги, що позивач у 2013 році був зареєстрований як платник фіксованого податку, враховуючи, що частка сільськогосподарського товаровиробництва ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» за 2013 рік перевищує 75%, зважаючи на дотримання платником податків вимог п.308.1 ст. 308 ПК України, суд дійшов висновку, що у податкового органу були відсутні правові підстави для відмови у підтвердженні ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Яготинського відділення Переяслав-Хмельницької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Київській області щодо відмови в підтвердженні статусу ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» як платника фіксованого сільськогосподарського податку в 2014 році, визнання протиправними дії Яготинського відділення Переяслав-Хмельницької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Київській області щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік, та зобов'язання відповідача підтвердити статус ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» як платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік та видати йому довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Що стосується позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0008801502 від 09 жовтня 2013 року, то вони також підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з даних особової картки ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» за платежем 13050200(Орендна плата з юридичних осіб) відповідачем по особовому рахунку платника податків відображено податковий борг за період з 02 березня 2013 року по 02 липня 2013 року, та здійснено нарахування пені з податку на землю в розмірі 1817,65 грн.

Платіжним дорученням №748 від 25 вересня 2013р. ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» сплатило вказану пеню.

9 жовтня 2013 року, Яготинське відділення Переяслав-Хмельницької ОДПІ в акті камеральної перевірки № 974/25-15-02/31417949 зробило висновок про несвоєчасну сплату податку в розмірі 1817 грн. за період з 01 вересня 2013р. по 30 вересня 2013р., в зв'язку з чим винесло податкове повідомлення-рішення №0008801502 від 09 жовтня 2013 року яким визначило штрафну санкцію за платежем «Орендна плата з юридичних осіб» штраф у розмірі 10% - 181,77грн.

Виходячи з приписів п. 126.1.ст.126 ПК України податковому органу надано право на притягнення платника податків до відповідальності за не сплату узгодженої суми грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом

Визначення грошового зобов'язання платника податків, наведеного в п.п. 14.1.39. п.14.1 ст.14 ПК України, згідно з яким грошове зобов'язання це - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що нарахування штрафних санкцій на суму сплаченої пені суперечить нормам діючого законодавства України, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення №0008801502 від 09 жовтня 2013 року на суму 181,77грн. є незаконним, та підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов дочірнього підприємства «Лан» товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Інвест Україна» - задовольнити.

Визнати протиправним дії Яготинського відділення Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області щодо відмови у підтвердженні статусу ДП «Лан» ТОВ «Агро Інвест Україна» як платника фіксованого сільськогосподарського податку в 2014 році.

Визнати протиправним дії Яготинського відділення Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік ДП «Лан ТОВ «Агро Інвест Україна».

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Яготинського відділення Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області №0008801502 від 09 жовтня 2013 року.

Зобов'язати Яготинське відділення Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області підтвердити статус ДП «Лан ТОВ «Агро Інвест Україна» як платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Василенко Г.Ю.