Рішення № 38934572, 26.05.2014, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
26.05.2014
Номер справи
914/1347/14
Номер документу
38934572
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.05.2014 р. Справа № 914/1347/14

За позовом: Прокурора міста Борислава в інтересах держави, уповноваженого органу: орган місцевого самоврядування в особі: Східницької селищної ради, смт. Східниця,

до відповідача: Публічного акціонерного товариства “УКРНАФТА”, м. Київ,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Нафтогазовидобувне управління “Бориславнафтогаз” ПАТ “Укрнафта”, м. Борислав,

про: внесення змін до договору оренди землі від 14 грудня 2009 року №04.09.439.00110.

Суддя М. Синчук

при секретарі О. Гринчишин

За участю представників:

прокурор: Леонтьєва Н.Т. – прокурор прокуратури м. Львова.

позивача: не з’явився,

відповідача: не з’явився,

третьої особи: не з’явився,

Прокурору роз’яснено права та обов’язки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.

На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Прокурора міста Борислава в інтересах держави, уповноваженого органу: орган місцевого самоврядування в особі: Східницької селищної ради до Публічного акціонерного товариства “УКРНАФТА” про внесення змін до договору оренди землі від 14 грудня 2009 року №04.09.439.00110.

Позивач звернувся до суду з позовними вимогами:

1) Внести зміни до Договору оренди землі від 14 грудня 2009 року, який зареєстрований у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00110 шляхом викладення п. 5 Договору в наступній редакції: «Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 18 534,26 грн. (вісімнадцять тисяч п’ятсот тридцять чотири гривні двадцять шість копійок)».

2) Внести зміни до Договору оренди землі від 14 грудня 2009 року, зареєстрований у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00110 шляхом викладення п. 9 Договору в наступній редакції: «Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 2 224,11 грн. (дві тисячі двісті двадцять чотири гривні одинадцять копійок) за рік, або 185,34 (сто вісімдесят п’ять гривні тридцять чотири копійки) в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 37942974, одержувач: місцевий бюджет Східниця, код платежів 13050200, не пізніше 10-го числа, наступного за звітним місяцем.»

Ухвалою суду від 17.04.2014 р. провадження у справі порушено, розгляд справи призначено на 28.04.2014 р., до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача – Нафтогазовидобувного управління “Бориславнафтогаз” ПАТ “Укрнафта”. (а.с. 1-2)

В судове засідання 28.04.2014 р. прокурор з’явився, позовні вимоги підтримав, вимог ухвали суду від 17.04.2014р. не виконав.

В судове засідання 28.04.2014 р. представник позивача не з’явився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи судом, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 08862658 від 23.04.14р., про причини неявки уповноваженого представника в судове засідання не повідомив. Вимог ухвали суду від 17.04.2014р. не виконав.

В судове засідання 28.04.2014 р. представник відповідача не з’явився, через канцелярію суду подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв’язку з перебуванням уповноваженого представника у відпустці.

В судове засідання 28.04.2014 р. представник третьої особи не з’явився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи судом, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 08862640 від 23.04.14р., про причини неявки уповноваженого представника в судове засідання не повідомив, вимог ухвали суду від 17.04.2014р. не виконав.

В судовому засіданні 28.04.2014 р. розгляд справи відкладено на 26.05.2014 р.

В судове засідання 26.05.2014 р. прокурор з’явився, позовні вимоги підтримав. Надав пояснення по справі.

В судове засідання 26.05.2014 р. представник позивача не з’явився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причин неприбуття в судове засідання не повідомив.

В судове засідання 26.05.2014 р. представник відповідача не з’явився. Через канцелярію суду 19.05.2014 р. подав відзив на позовну заяву,згідно якого просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі з підстав наведених у відзиві.

26.05.2014 р. представник відповідача, через канцелярію суду, подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв’язку із необхідністю забезпечити участь уповноваженого представника в судовому засіданні Долинського районного суду Івано-Франківської області. Доказів зайнятості уповноваженого представника в судовому засіданні Долинського районного суду Івано-Франківської області суду не надано.

Суд, розглянувши заяву відповідача про відкладення розгляду справи, дійшов висновку про безпідставність її до задоволення з огляду на наступне. Провадження у даній справі порушено 17.04.2014р. Відповідач явку повноважного представника в судове засідання 28.04.2014 р. 26.05.2014 р. не забезпечив, однак 26.05.2014 р. подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв’язку із необхідністю забезпечити участь уповноваженого представника в судовому засіданні Долинського районного суду Івано-Франківської області. Доказів зайнятості уповноваженого представника в судовому засіданні Долинського районного суду Івано-Франківської області суду не надано. Разом з тим суд зазначає, що зайнятість представника відповідача в судовому засіданні, не є підставою для відкладення розгляду справи. Представництво інтересів сторони у судовому процесі може забезпечувати будь-яка інша особа, якій видано довіреність від імені підприємства в установленому порядку. Тому суд не вбачає достатніх підстав для задоволення клопотання відповідача про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю уповноваженого представника в іншому судовому засіданні.

Суд звертає увагу відповідача на те, що відповідно до ч.3 ст.22 ГПК України сторонни зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Відповідно до п.3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, оскільки про місце, час та дату розгляду справи останній повідомлений належно, проте не скористався правами передбаченими діючим господарським процесуальним законодавством, а також в матеріалах справи достатньо необхідних господарському суду документів для прийняття обґрунтованого та правомірного рішення.

Згідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Вислухавши прокурора, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.

Між Східницькою селищною радою (позивач у справі) та Відкритим акціонерним товариством “УКРНАФТА” (назву змінено на Публічне акціонерне товариство “Укрнафта”), від імені якого діє структурна одиниця нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз» (відповідач у справі) укладено договір оренди землі від 14 грудня 2009 року (надалі по тексту рішення – Договір), на підставі якого позивач (орендодавець), на підставі Рішення Східницької селищної ради Львівської області від 24.07.2009 року за №472 надав, а відповідач (орендар) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини №272 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області. Договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 16.12.2009р. за №04.09.439.00110. (а.с. 14-16)

Відповідно до п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0226 га земель промислового призначення.

14.12.2009 р. між сторонами було складено акт приймання-передачі об’єкта оренди за яким орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,0226 га для обслуговування свердловини №272 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області. (а.с. 20)

Відповідно до п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 3 688 грн. 32 коп.

Договір укладено терміном на 25 (двадцять п’ять) років (п. 8 Договору).

Пунктом 9 Договору визначено, що на момент укладання договору орендна плата за використання земельної ділянки згідно рішення Східницької селищної ради від 29 лютого 2008 року №236 становила 12% (дванадцять відсотків) від нормативно-грошової оцінки, що складала 442,60 грн. за рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 36,88 грн., щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33219812700013 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 22402093, отримувач Східницька селищна рада, код платежу 13050200.

Відповідно до витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0226 га, яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області, станом на 25.03.2011 р. складає 18 534,26 грн. (а.с. 21)

Рішенням Східницької селищної ради № 8 від 30.12.2010 року затверджено нормативно-грошову оцінку земель смт. Східниця. (а.с.32)

21.01.2011 р. Східницькою селищною радою прийнято рішення №24 «Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння». (а.с. 30)

В п. 2.4. Додатку до рішення №24 від 21.01.2010 р. визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин та технологічної інфраструктури, об’єктів зв’язку,господарських споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій становить 12% відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. (а.с. 31)

Листом №28 від 24.01.2011 р. та лисом №509-535 від 12.09.2011 р. позивач направив відповідачу повідомлення про зміну річної суми податкового зобов’язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та пропозицією укласти Додаткову угоду до Договору. (а.с. 22, 23)

При винесенні рішення суд виходив з наступного.

Згідно з ч.1 ст.36-1 Закону України “Про прокуратуру” представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст.36-1 Закону України “Про прокуратуру”).

Формами представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб (ч.2 ст.36-1 Закону України “Про прокуратуру”).

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1/99 з урахуванням того, що “інтереси держави” є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Даний позов заявлено прокурором м. Борислава Львівської області в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Східницької селищної ради для захисту її прав, передбачених Законом України “Про місцеве самоврядування” та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.

Відповідно до ч. 7 ст. 16 ГПК України справи у спорах, передбачених пунктом 6 частини першої статті 12 цього Кодексу, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, за винятком справ, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 12 ГК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.

Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов’язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України “Про оренду землі”).

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Як зазначено вище, пунктом 9 укладеного договору оренди визначено розмір орендної плати в розмірі 12 % від нормативно - грошової оцінки земельної ділянки.

Разом з цим, статтями 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України унормовано, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок – це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України “Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України “Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Також, пунктами 34 та 35 ч.1 ст.26 ЗУ “ Про місцеве самоврядування” визначено виключну компетенцію міської ради щодо вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Крім того, пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого Господарського суду України від 17.05.2011 року №6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братись судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У визначених законом випадках застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Зважаючи на наведене, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативно грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення – не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення – не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення – не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України “Про оцінку земель”).

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України “Про оцінку земель” дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області, що є об’єктом договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог позивача, становить 18 534,26 грн., що підтверджується витягом з технічної документації управління Держкомзему у м. Борислав Львівської області.

Згідно з ч.1 ст.23 Закону України “Про оцінку земель” технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ч.4 ст.23 Закону України “Про оцінку земель” рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України).

Згідно з ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.

Рішенням Східницької селищної ради № 8 від 30.12.2010 року затверджено нормативно-грошову оцінку земель смт. Східниця, яке у відповідності до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.

Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз на рік у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку (п.36 договору).

Згідно з ст.30 Закону України “Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст.188 ГК України).

Позивач звертався до відповідача з листами від 24.01.2011р. та від 12.09.2011 р., у яких повідомив про необхідність внесення відповідних змін до договору. Проте, у позасудовому порядку досягти згоди щодо зміни умов договору сторонам не вдалося.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб’єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Верховний Суд України у постанові від 20.11.2012р. (справа №28/5005/640/2012) наголошує, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов’язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує. Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов’язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо обов’язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Відповідно до ч.1 ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов’язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.

Аналогічна правова позиція про те, що недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача та вирішити спір в судовому порядку, викладено у постанові Вищого господарського суду України від 12 червня 2012 року у справі №17/5005/8502/2011.

Згідно з приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Отже, установивши, що законодавче змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренду землі, суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договорів у частині зміни орендних ставок.

Враховуючи наведене та беручи до уваги, що рішення Східницької селищної ради №8 від 30.12.2010р. “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Східниця” набрало чинності та не скасовано, суд вважає за необхідне позовні вимоги прокурора задовольнити повністю, внести зміни до договору оренди землі від 14 грудня 2009 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00110.

- шляхом: викладення п. 5 Договору у наступній редакції:

«Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 18 534,26 грн. (вісімнадцять тисяч п’ятсот тридцять чотири гривні двадцять шість копійок)»;

- шляхом викладення п. 9 Договору у наступній редакції:

«Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 2 224,11 грн. (дві тисячі двісті двадцять чотири гривні одинадцять копійок) за рік, або 185,34 (сто вісімдесят п’ять гривні тридцять чотири копійки) в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 37942974, одержувач: місцевий бюджет Східниця, код платежів 13050200, не пізніше 10-го числа, наступного за звітним місяцем.».

Частиною 2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч.1 ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при укладенні, зміні та розірванні договорів покладаються на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.

Оскільки Прокуратура м. Борислава Львівської області звільнена від сплати судових витрат та враховуючи те, що спір виник з вини відповідача, то судові витрати стягуються з останнього в дохід Державного бюджету України.

На підставі викладеного та керуючись ст.36-1 Закону України “Про прокуратуру”, ст.ст.13,18,20,23 Закону України “Про оцінку земель”, ст.ст.1,21, 30 Закону України “Про оренду землі”, ст.3 Бюджетного кодексу України, ст.ст.651,792 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, п.14.1.136 ст.14, п.271.1 ст.271, п.288.1 ст.288, п.288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України та ст.ст.3,12,16,33,34,44,49,82– 85,111-28 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 14 грудня 2009 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00110 та укладений між Східницькою селищною радою (адреса: 82391, Львівська область, м. Борислав, смт. Східниця, вул. Золота Баня, б. 3, ідентифікаційний ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26359951) та Відкритим акціонерним товариством “Укрнафта” (адреса: 04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390) від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління “Бориславнафтогаз”, шляхом викладення п. 5 Договору у наступній редакції:

«Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 18 534,26 грн. (вісімнадцять тисяч п’ятсот тридцять чотири гривні двадцять шість копійок)».

3. Внести зміни до Договору оренди землі від 14 грудня 2009 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00110 та укладений між Східницькою селищною радою (адреса: 82391, Львівська область, м. Борислав, смт. Східниця, вул. Золота Баня, б. 3, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26359951) та Відкритим акціонерним товариством “Укрнафта” (адреса: 04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390) від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління “Бориславнафтогаз”, шляхом викладення п. 9 Договору у наступній редакції:

«Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 2 224,11 грн. (дві тисячі двісті двадцять чотири гривні одинадцять копійок) за рік, або 185,34 (сто вісімдесят п’ять гривні тридцять чотири копійки) в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 37942974, одержувач: місцевий бюджет Східниця, код платежів 13050200, не пізніше 10-го числа, наступного за звітним місяцем.»

4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Укрнафта” (04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390) в дохід Державного бюджету України 1 218,00 грн. судового збору.

5. Наказ видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Синчук М.М.