Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2014 р. Справа №805/4939/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 00 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Зінченка О.В.,
при секретарі судового засідання Усові Д.В.,
з участю:
прокурора - Хейфеця Р.В.,
представника позивача - не з'явився,
відповідача представника - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Микитівського району м. Горлівки в інтересах держави в особі Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 104 508,84 грн.,-
в с т а н о в и в :
17 квітня 2014 року прокурор Микитівського району м. Горлівки в інтересах держави в особі Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - позивач, Горлівська ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» (далі - відповідач) про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 104 508,84 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що прокуратурою Микитівського району м. Горлівки за дорученням прокуратури м. Горлівки № 83-3837 вих-13 від 22 листопада 2013 року проведено перевірку додержання вимог законодавства при здійсненні контролю за повнотою і своєчасністю внесення плати за користування земельними ділянками в Микитівському відділенні Горлівської ОДПІ, в ході якої встановлено, що відповідач, ТОВ «Завод Електротехмаш», зареєстроване виконавчим комітетом Горлівської міської ради 08 вересня 2004 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, з 15 вересня 2004 року як платник податків, у тому числі з орендної плати за землю перебуває на обліку в Горлівській ОДПІ та щорічно надає звіти - податкові декларації з плати за землю та відомості про наявність документів за землю, відповідно до яких щомісячний платіж податку за землю становить 8 683,39 грн., щодо земельних ділянок площею 27210 м2. Втім, відповідачем в порушення статті 67 Конституції України та підпункту 16.1.4 пункту 161 статті 16 Податкового кодексу України за період з березня 2013 року по грудень 2013 року не сплачені податкові зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 104 508,84 грн., задекларованих в податковій декларації з орендної плати за землю № 9001146794 за 2013 рік, а саме: за період з березня 2013 року по грудень 2013 року на суму 95 517,29 грн., а також штрафних санкцій, нарахованих податковими повідомленнями-рішеннями від 09 квітня 2013 року № 0000191500 на суму 2 520,14 грн., від 11 листопада 2013 року № 0001751500 на суму 4 008,94 грн., нарахованої пені на суму 2 462,47 грн. Прокурор зазначив, що Горлівською ОДПІ здійснювались заходи щодо погашення наявного податкового боргу, а саме: податковим органом на адресу відповідача були направлені перша (від 01 грудня 2012 року № 1/85) та друга (від 11 січня 2010 року № 2/2) податкові вимоги, які були отримані боржником, а також податкові повідомлення-рішення, про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату відповідачем податкового боргу, які також отримані уповноваженою особою відповідача. Проте, заходи направлені на погашення наявної суми боргу відповідача не призвели до позитивних результатів, податковий борг у добровільному порядку відповідачем не погашено, а станом на час звернення з даним адміністративним позовом до суду за відповідачем обліковується заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 104 508,84 грн. З огляду на повідомлені обставини, керуючись статтею 121 Конституції України, статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру», а також статтями 60, 99, 104, 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор просив стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за землю у загальному розмірі 104 508,84 грн. (арк. справи 2-5).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2014 року відкрите провадження у даній адміністративній справі та призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 12 годину 45 хвилин 12 травня 2014 року (арк. справи 1).
Прокурор у судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представники позивача та відповідача до судового засідання не з'явились, але були повідомлені судом про дату, місце та час розгляду даної адміністративної справи належним чином (арк. справи 34, 35).
З огляду на положення частин 2, 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони, або третьої особи, або неповідомлення ним причин неприбуття не є перешкодою для розгляду справи, а також, у разу неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. З урахуванням викладеного суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності позивача та відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Прокурор Микитівського району м. Горлівки у відповідності до статті 121 Конституції України та статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» звернувся до суду із адміністративним позовом в інтересах держави в особі Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 104 508,84 грн.
З 01 січня 2011 року набув чинності Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Горлівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» (ідентифікаційний код 32782092, адреса: 84630, Донецька область, Микитівський район, м. Горлівка, вул. Шашуріна, 2Б) є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Горлівської міської ради 08 вересня 2004 року за № 1 256 102 0000 000097, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 298100 (арк. справи 9), а також довідка АБ № 031879 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (арк. справи 10). Відповідач узятий та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Микитівському районі м. Горлівки, правонаступником якої є позивач, з 15 вересня 2004 року за № 618, що підтверджується довідкою Горлівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області форми 4-ОПП про взяття на облік платника податків (арк. справи 8). Здійснює свою діяльність на підставі Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» від 29 жовтня 2007 року (арк. справи 13-14).
Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до статті 54 зазначеного Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно пункту 57.1 статті 57 Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Статтею 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період у встановлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 286.2 статті 286 цього Кодексу визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами адміністративної справи, 16 січня 2013 року відповідач подав до Горлівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік (арк. справи 15-16), якою самостійно визначив податкові зобов'язання зі сплати за землю у загальній сумі 104 200,70 грн. з оплатою по 8 683,39 грн. щомісяця., а в грудні 2013 року - 8 683,41 грн. Як вбачається з довідки Горлівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області за відповідачем залишаються несплаченими самостійно визначені податкові зобов'язання зі сплати земельного податку/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за період з березня 2013 року по грудень 2013 року у розмірі 95 517,29 грн. (арк. справи 7).
У відповідності з пунктом 58.1 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Судом встановлено, що 18 березня 2013 року головним державним податковим інспектором сектору оподаткування юридичних осіб Микитівського відділення Горлівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області на підставі пункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України проведено документальну невиїзну позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за землю за період жовтень-грудень 2010 року та квітень 2012 року, за результатами якої складено акт документальної невиїзної позапланової перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету від 18 березня 2013 року № 12/15-0/32782092 (арк. справи 19).
Позивачем за наслідками зазначеного акту перевірки прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Ш» № 0000191500 від 09 квітня 2013 року, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 2 520,14 грн. з орендної плати за землю з юридичних осіб (арк. справи 18).
Також, 22 жовтня 2013 року головним державним податковим інспектором сектору оподаткування юридичних осіб Микитівського відділення Горлівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області на підставі пункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України проведено документальну невиїзну позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за період грудень 2010 року - лютий 2011 року та квітень 2012 року, за результатами якої складено акт документальної невиїзної позапланової перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету від 22 жовтня 2013 року № 135/15-0/32782092 (арк. справи 22), за наслідками якого позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Ш» № 0001751500 від 11 листопада 2013 року, яким зобов'язано відповідача сплатити штраф у розмірі 4 008,94 грн. з орендної плати за землю з юридичних осіб (арк. справи 21).
Зазначені податкові повідомлення-рішення форми «Ш» від 09 квітня 2013 року № 0000191500, та від 11 листопада 2013 року № 0001751500 отримані уповноваженою особою відповідача, про що містяться відповідні розписки на рекомендованому повідомленні про вручення, а також на корінці податкового повідомлення-рішення (арк. справи 18, 21).
Згідно даних довідки Горлівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області на час розгляду справи вказані суми штрафних санкцій, визначені податковими повідомленнями-рішеннями на загальну суму 6 529,08 грн. відповідачем не сплачені, а тому є податковим боргом.
Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до довідки Горлівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області, відповідачу, через несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за землю з юридичних осіб позивачем нараховано пеню у розмірі 2 462,47 грн. (арк. справи 7).
Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
01 грудня 2009 року податковою інспекцією сформовано першу податкову вимогу форми «Ю1» № 1/85, та 11 січня 2010 року другу податкову вимогу форми «Ю-2» № 2/2, які отримані уповноваженою особою відповідача, про що свідчать відповідні підписи на корінці згаданих податкових вимог (арк. справи 24).
Як вбачається із матеріалів справи відповідач, починаючи з 01 грудня 2009 року (дата формування першої податкової вимоги) безперервно мав податковий борг, у зв'язку з чим податкові вимоги є чинними.
Відповідачем зазначене не спростовано, документальних обґрунтувань в підтвердження того, що наведені податкові вимоги вважаються відкликаними не надано.
Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджено правомірність визначеної позивачем суми податкового боргу відповідача з плати за землю у загальному розмірі 104 508,84 грн., з яких основний платіж за несплату самостійно визначених податкових зобов'язань зі сплати земельного податку/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за період з березня 2013 року по грудень 2013 року на суму 95 517,29 грн., штрафні санкції, визначені податковими повідомленнями-рішеннями на загальну суму 6 529,08 грн., а також пеня, нарахована відповідачеві у зв'язку із закінченням встановлених строків для погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму 2 462,47 грн.
Таким чином, станом на час розгляду даної адміністративної справи за відповідачем обліковується заборгованість з плати за землю у загальному розмірі 104 508,84 грн., отже наявні підстави для стягнення коштів в рахунок погашення зазначеної суми боргу в судовому порядку.
Відповідно до статті 67 Конституції України та статті 16 Податкового кодексу України, підприємство зобов'язано своєчасно та у повному обсязі сплачувати до бюджетів належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів), однак вказані зобов'язання відповідач не виконав.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено наявність у відповідача відкритих банківських рахунків, з яких податкова інспекція може стягнути кошти в рахунок погашення наявного податкового боргу.
Враховуючи вищезазначене, адміністративний позов прокурора Микитівського району м. Горлівки в інтересах держави в особі Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 104 508,84 грн. є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов прокурора Микитівського району м. Горлівки в інтересах держави в особі Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 104 508,84 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» (ідентифікаційний код 32782092, адреса: 84630, Донецька область, Микитівський район, м. Горлівка, вул. Шашуріна, 2Б) заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 104 508,84 грн. (сто чотири тисячі п'ятсот вісім грн. 84 коп.) в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю юридичних осіб на р/р 33216811700020 в ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 12 травня 2014 року.
Постанова у повному обсязі складена 16 травня 2014 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зінченко О.В.