Головуючий у 1 інстанції - Гашинська О.А.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2014 року справа №426/469/14-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Сухарька М.Г., суддів Білак С.В., Гаврищук Т.Г.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області на постанову Сватівського районного суду Луганської області від 10 квітня 2014 р. у справі № 426/469/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області про перерахунок пенсії, призначеної за нормами Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги та індексації , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області про перерахунок пенсії, призначеної за нормами Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги та індексації.
Постановою Сватівського районного суду Луганської області від 10 квітня 2014 р. у справі № 426/469/14-а позовні вимоги задоволені частково.
Відповідач не погодився з рішенням суду і подав апеляційну скаргу, вказавши на порушення норм матеріального та процесуального права.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.
За приписами п. 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може буди вирішено на основі наявних в ній доказів.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідачем з 27.01.2010 року призначено пенсію позивачу, як державному службовцю в розмірі 80 відсотків заробітної плати. Стаж державної служби позивача становить 10 років 13 днів, про що зазначено в позові і підтверджується копіями трудової книжки, та не оспорюється відповідачем.
На письмове звернення від 05.03.2014 р. до управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зазначених складових заробітної плати, позивач отримав письмову відповідь від 07.03.2014 р. з відмовою в задоволенні його вимог, після чого звернувся до суду з даним позовом.
Вказані дії відповідача є неправомірними та такими, що не відповідають вимогам законодавства, порушують право позивача на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному його заробітній платі та трудовому стажу.
Так, згідно довідки про складові заробітної плати позивача, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», - підтверджується виплата йому матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 7 ст. 33 цього ж Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Винагорода за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання визначається Постановою КМУ від 12.09.1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання».
Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року №581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності законом України від 16 січня 2003 року №432-ІУ «Про внесення змін до Закот України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію. - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, як} одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
З наведених норм закону вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Надбавки, запровадженні нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільненні зі служби після їх запровадження, а саме з виплат
державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація), які виплачувались позивачці, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Відповідно до ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Судова колегія зазначає, що відповідно до приписів ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Частина 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За таких обставин колегія суддів вважає, що позивачем пропущено загальний строк звернення до суду в частині позовних вимог за період з 27 січня 2010 року по 10 вересня 2013 року включно.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції не правильно встановлено обставини по справі та постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Керуючись статтями 24, 89, 94, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області на постанову Сватівського районного суду Луганської області від 10 квітня 2014 р. у справі № 426/469/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області про перерахунок пенсії, призначеної за нормами Закону України "Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги та індексації - задовольнити частково.
Постанову Сватівського районного суду Луганської області від 10 квітня 2014 р. у справі № 426/469/14-а - скасувати.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_2 врахувати при перерахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області провести з 11 вересня 2013 року перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії, призначеної за нормами Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків заробітної плати з яких сплачено внески до Пенсійного фонду України, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації грошових доходів громадян та з урахуванням фактично отриманих сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Сухарьок М.Г.
Судді: Білак С.В.
Гаврищук Т.Г.