КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2014 року № 810/1665/14
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Лапія С.М.,
при секретарі – Пшику Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Будмаркет» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-
в с т а н о в и в:
Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Будмаркет», в якому просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції у сумі 8 773,08 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у сумі 453,25 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем порушено вимоги законодавства щодо працевлаштування інвалідів
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача позовних вимог не визнав, наполягав на залишенні позовної заяви без розгляду у зв’язку з пропущенням строків позовної давності.
Заслухавши доводи а пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
Посадовими особами Територіальної державної інспекції з питань праці у Київській області проведено позапланову перевірку ТОВ «Будмаркет» з питань додержання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за наслідками якої складено Акт № 10-20-087/57 (а.с. 5 – 6).
У ході перевірки встановлено, що ТОВ «Будмаркет» не зареєстроване у Фонді соціального захисту інвалідів, не подає звіти про зайнятість та працевлаштування інвалідів, і на підприємстві не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
Крім того, за 2012 рік (станом на 25.07.2013) середньооблікова кількість штатних працівників становила 13 осіб, з них відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність – 0 осіб; кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях – 1 особа, фонд оплати праці штатних працівників – 228 100,00 грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника – 17 546,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи фотокопією довідки підприємства від 25.07.2013 (а.с. 8).
З метою усунення виявлених порушень Територіальною державною інспекцією з питань праці у Київській області внесено припис від 26.07.2013 № 10-20-087/49-49 (а.с. 7), який отримано директором підприємства, що підтверджується його підписом.
Згідно Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою КМ України від 26.09.2002 № 1434, Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені за його невиконання.
Отже, Фонд соціального захисту інвалідів та його територіальні відділення мають право на звернення до суду з позовами про стягнення штрафних санкцій.
Позивач у позовній заяві посилається на порушення відповідачем вимог ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі – Закон), згідно якої для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 № 420 «Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення» формою звітності про наявність вакантних місць на підприємстві є форма № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», яка подається підприємствами щомісячно до державної служби зайнятості. Однак відповідачем зазначена форма звітності не подавалася.
Відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону підприємства, установи, організації, в тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст. 18 Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.
З 18.03.2006 року набрала чинності нова редакція ч. 1 ст. 18 Закону, згідно якої забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
З наведених норм ст.ст. 18, 19 Закону вбачається, що підприємства здійснюють самостійно працевлаштування інвалідів, але виходячи з вимог ст. 18 Закону.
У ст. 18 Закону зазначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування здійснюється двома шляхами:
1) безпосереднє звернення інваліда до підприємства;
2) звернення інваліда до державної служби зайнятості (з подальшим його направленням на підприємство, на якому є відповідні вакансії).
У ч. 3 ст. 18 Закону чітко визначено зобов’язання підприємства, що використовує найману працю:
1) виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів;
2) надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів;
3) звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Відповідачем не було надано жодних доказів того, що він звертався до державної служби зайнятості з питанням щодо направлення до нього на роботу інваліда, а також те, що ним були виділені та створені робочі місця для працевлаштування інвалідів.
Отже, за одне робоче місце, яке призначене для працевлаштування інваліда і не зайняті інвалідом, відповідач до 16.04.2013 повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 8 773,08 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості.
У зв’язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку суми санкцій йому було нараховано пеню у розмірі 453,25 грн.
Щодо доводів відповідача про пропущення строків звернення з даним позовом, суд зазначає наступне.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Як встановлено судом, Акт перевірки № 10-20-087/57 позивачем отримано 25.12.2013 за вх. № 1279, що підтверджується відбитком штемпелю канцелярії.
З викладеного слідує, що строк звернення до суду з даним позовом слід вираховувати саме з дати отримання позивачем ним відомостей про порушення, встановлені в ході такої перевірки, а саме – з 25.12.2013.
Оскільки позивач звернувся до суду з даним позовом 11.03.2014, що підтверджується відбитком канцелярії Київського окружного адміністративного суду (а.с. 2), суд вважає, що строк звернення ним не пропущено, отже, підстави для залишення позовної заяви без розгляду (ст. 100 КАС України) відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки у суду відсутні будь-які докази добровільної сплати відповідачем штрафних санкцій, доказів, які б спростовували доводи, викладені у позовній заяві, відповідач суду не надав, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 60, 71, 72, 94, 99, 122, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Будмаркет» (ідентифікаційний код 30050747) на користь Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний код 37868556) 9 226 (дев’ять тисяч двісті двадцять шість) грн. 33 коп., з яких 8 773,08 грн. – адміністративно-господарські санкції та 453,25 грн. – пеня за порушення термінів їх сплати.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лапій С.М.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 11 квітня 2014 р.