УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2014 р. Справа № 876/11421/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Колективного підприємства «Ковельбуд» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2013 року у справі №803/1701/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області до Колективного підприємства «Ковельбуд» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області звернулося з адміністративним позовом до Колективного підприємства «Ковельбуд», в якому просить стягнути з Колективного підприємства «Ковельбуд» на користь Управління Пенсійного фонду в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області заборгованість із відшкодуванням витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за червень-липень 2013 року у сумі 51621 грн. 48 коп.
Постановою Волинського оружного адміністративного суду від 16 серпня 2013 року адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто з Колективного підприємства «Ковельбуд» на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області заборгованість із відшкодуванням витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за червень-липень 2013 року в сумі 51621 грн. 48 коп.
Колективне підприємство «Ковельбуд» постанову суду першої інстанції оскаржило, подало апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що Колективне підприємство «Ковельбуд» 12.10.1999 року включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України,що підтверджується довідкою про включення до ЄДРПОУ та перебуває на обліку в УПФ України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,відповідно до пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач зобов'язаний в порядку та розмірах, визначених статтями 3-5 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Так, згідно з частиною 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Статтею 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Стаття 2 цього Закону передбачає, що для цих платників збору об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» розмір збору визначається у відсотковому відношенні від об'єкта оподаткування, передбаченого статтею 2 цього Закону.
Підпунктами 6.4, 6.8 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду № 21-1 від 19 січня 2003 року (з наступними змінами та доповненнями), передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Окрім цього, п.8.8 згаданої Інструкції передбачено, що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, орган Пенсійного фонду звертається у встановленому законом порядку і подає вимогу до відповідного органу державної виконавчої служби, у якій зазначає суму боргу за даними карток особових рахунків платників на дату подання. До сум боргу, що подаються до органів державної виконавчої служби за даними карток особових рахунків платників, включаються також суми узгоджених з платником, але не сплачених у встановлений термін фінансових санкцій (штрафів) та пені.
На підставі ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Як вбачається з розрахунку УПФ України в місті Ковелі та Ковельському районі Волинської області сума витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за червень-липень 2013 року в сумі становить 51 621 грн. 48 коп. з чим погоджується суд апеляційної інстанції.
Наявними в матеріалах справи розрахунками підтверджується що відповідач КП «Ковельбуд» підпадає під дію частини 2 «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України на 2013 рік, а тому повинен сплачувати до Пенсійного фонду фактичні витрати на доставку та виплату пенсій.
УПФ України в м. Ковелі та Ковельському районі проведено та надіслано КП «Ковельбуд» розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2013 рік та про місячний розмір відшкодувань на 2013 рік, проте відповідачем витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах не сплачені. Згідно з цими розрахунками місячний розмір фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, становить за червень 2013 року 25873,54 грн., за липень 2013 року - 25747,94 грн. Заборгованість за вказаний період становить 51621 грн. 48 коп., що підтверджується також розрахунком заборгованості та карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій
Оскільки у відповідача перед УПФ України м. Ковелі та Ковельському районі існує заборгованість по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за червень, липень 2013 року в сумі 51621 грн. 48 коп. яка на сьогоднішній день не сплачена та доказів її погашення на день розгляду справи суду не надано, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з КП «Ковельбуд» заборгованості в сумі 51621 грн. 48 коп. підлягає до задоволення в повному об'ємі. Спростування надані в апеляційній скарзі на відсутність коштів на покриття вказаних сум до уваги судом не береться, оскільки наявні норми законодавства зобов'язуть відповідача сплачувати витрати на доставку виплат пенсії, які понесло Управління Пенсійного фонду в місті Ковелі та Ковельському районі за червень, липень 2013 року та не заперечується КП «Ковельбуд».
Отже, враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про задоволення позовних вимог, у зв'язку з тим, що відповідачем не виконано вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме - не відшкодовано понесені позивачем фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 51621 грн. 48 коп.
Суд вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Керуючись статтями 195, 197, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Колективного підприємства «Ковельбуд» залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2013 року у справі №803/1701/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.П. Дякович
Судді Л.П. Іщук
Т.В. Онишкевич