Головуючий у 1 інстанції - Буряк І.В.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2014 року справа №805/1473/14 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Ханової Р.Ф.
Яковенко М.М.,
за участю секретаря судового засідання Крамської С.О.,
за участю
представників позивача Рябошапки Д.С., Тарасенко О.О. (за довіреностями)
представника відповідача Лобатої О.В. (за довіреністю)
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2014 р. у справі № 805/1473/14 (головуючий І інстанції Буряк І.В.) за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
До Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення-рішення ( т.1 арк.справи 3-8).
Постановою суду першої інстанції від 15 квітня 2014 року адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» - задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку міжрегіонального головного управління Міндоходів від 15.08.2013 №0000041517/3118/10/39-00, відповідно до якого збільшено суму грошового зобов'язання Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» за платежем податок на додану вартість на загальну суму 1 213 722, 50 грн., у тому числі за основним платежем 1 167 225,00 грн. та за штрафними санкціями 46 497,50 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» судовий збір у розмірі 487 гривень 20 копійок. (т.2 арк.справи 10-15)
Не погодившись з таким рішенням, відповідач - Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м.Донецьку міжрегіонального головного управління Міндоходів - подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в повному обсязі. (т.2 арк.справи 17-19)
Представник відповідача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Представики позивача в судовому засіданні заперечували проти доводів апеляційної скарги, просили залишити її без задоволення та рішення суду першої інстанції - без змін.
За правилами частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний перегляд постанови суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради 18.07.1994 року за № 1266105 0014 003125; ідентифікаційний код 03361081, місцезнаходження: 83001, м. Донецьк, пр. Театральний, буд. 1. Згідно із довідкою про взяття на облік платника податків від 14.04.2011 року № 96/10/29-14-2 ПАТ «Донецькміськгаз» перебуває на податковому обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку з 18.07.1994 року за № 2-3.
СДПІ з обслуговування великих платників у м.Донецьку була проведена документальна планова виїзна перевірка Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2011 по 31.12.2012, по закінченню якої складено акт від 07.08.2013 №64/39-00-03361081.
Згідно висновків вказаного акту перевіркою встановлено порушення ПАТ «Донецькміськгаз»:
-п.185.1 ст.185, п.187.1, ст.187, п.192.1 ст.192, п.198.6 ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету, на загальну суму 1 167 225 грн., в тому числі по періодах: за квітень 2011 року у сумі 11 584 грн., за серпень 2011 року у сумі 18 333 грн., за вересень 2011 року у сумі 11 667 грн., за грудень 2012 року у сумі 51 407 грн.;
- п.198.6 ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України ПАТ «Донецькміськгаз» до складу податкового кредиту, без подання відповідної скарги, віднесені суми податку на додану вартість по не отриманих оригіналах податкових накладних та/або не зареєстрованих в Єдиному реєстрі контрагентами-постачальниками на загальну суму 1 115 818 грн.
На підставі акту перевірки від 07.08.2013 було винесене спірне податкове повідомлення-рішення від 15.08.2013 №0000041517/3118/10/39-00, відповідно до якого збільшено суму грошового зобов'язання Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» за платежем податок на додану вартість на загальну суму 1 213 722, 50 грн., у тому числі за основним платежем 1 167 225,00 грн. та за штрафними санкціями 46 497,50 грн.
Ухвалою суду першої інстанції від 19.02.2014 у справі призначена судово-економічна експертиза. На вирішення експертизи поставлені наступні питання:
- чи підтверджуються документально та арифметично висновки Акту перевірки від 07.08.2013 № 64/39-00-03361081 в частині заниження Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» податкового зобов?язання з податку на додану вартість у сумі 1 115 818,00 грн. за квітень-вересень 2011 року;
- чи підтверджується арифметично висновок Акту перевірки від 07.08.2013 № 64/39-00-03361081 в частині завищення негативного значення показника податкового зобов?язання з податку на додану вартість, задекларованого ПАТ «Донецькміськгаз» у рядку 8 декларації за грудень 2012 року.
Проведення експертизи доручено судовому експерту Машиніченку Олександру Анатолійовичу, свідоцтво з правом проведення судово-економічних експертиз від 10.06.2005р. НОМЕР_1 (83052, м.Донецьк, пр.Ілліча, 68 ).
Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.82 Кодексу адміністративного судочинства України експерт дає свій висновок у письмовій формі. Висновок експерта приєднується до справи. Суд має право в судовому засіданні запропонувати експерту дати усне пояснення до свого висновку. Якщо експертиза проводиться в судовому засіданні, експерт може дати усний висновок. Висновок експерта для суду не є обов'язковим, однак незгода суду з ним повинна бути вмотивована в постанові або ухвалі.
В матеріалах справи наявний Висновок №395/24 (надалі - Висновок) судово-економічної експертизи по адміністративній справі №805/1473/14 від 25.03.2014.
Відповідно до вказаного Висновку експертом встановлено:
1.По першому питанню: згідно результатів дослідження даних наданих експерту документів випливає, що висновки Акту перевірки від 07.08.2012 №64/39-00-03361081 в частині заниження Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 1115818,0грн., за квітень-вересень 2011р. документально та арифметично не підтверджуються.
2.По другому питанню: в результаті здійсненого дослідження даних наданих експертом документів встановлено, що висновок Акту перевірки від 07.08.2012 №64/39-00-03361081 в частині завищення негативного значення показника податкового зобов'язання з податку на додану вартість, задекларованого ПАТ «Донецькміськгаз» у рядку 8 декларації за грудень 2012 на суму 51406,57грн. документально підтверджуються.
Однак, в результаті здійсненого дослідження також встановлено порушення ПАТ «Донецькміськгаз» в частині завищення податкових зобов'язань за грудень 2012р. на 51406,57грн.
Оскільки вказані порушення є взаємноповязаними та взаємокомпенсуючими, то за підсумком вони не призвели до завищення (заниження) ПАТ «Донецькміськгаз» податкових зобов'язань з ПДВ за грудень 2012 року
Щодо документальної обґрунтованості висновків акту перевірки СДПІ в частині порушення ПАТ «Донецькміскгаз» п.187.1 ст.187, п.192.1 ст.192 ПКУ, внаслідок безпідставного складання розрахунку коригування від 31.12.2012 №3335 до податкової накладної від 08.11.2012 №1647, яким зменшено суму податкових зобов'язань з ПДВ, експертом встановлено наступне.
Відповідно до п.2.1, п.2.2, п.2.4 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 (надалі - Положення №88), первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.
Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення…
Первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
У відповідності до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» для цілей цього Закону терміни вживаються у такому значенні:
- господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства;
- облікова політика - сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності;
- первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо- безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити:
- назву документа (форми);
- дату і місце складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.
Регістри бухгалтерського обліку повинні мати назву, період реєстрації господарських операцій, прізвища і підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у їх складанні.
Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Реквізити, що визначені п.2 ст.9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п.2.4 Положення №88 підлягають відображенню у первинних документах у відповідних розділах даного документу, що передбачені формою вказаного документу.
Нормами Податкового кодексу України визначені наступні вимоги до витрат підприємств при додержанні яких ці витрати підлягають урахуванню у складі валових витрат.
Згідно п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України (надалі - ПКУ) об'єктом оподаткування є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
в) ввезення товарів на митну територію України;
г) вивезення товарів за межі митної території України;
е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Відповідно до п.187.1 ст.187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
У відповідності до п.201.1 ст.201 ПКУ платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів:
а) у паперовому вигляді;
б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов'язковим.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата виписування податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);
ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
и) вид цивільно-правового договору;
і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).
В пункті 192.1 ст.192 ПКУ вказано, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.
Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається збільшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно збільшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;
б) отримувач відповідно збільшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення перерахунку.
Виходячи з нормативних приписів п.192.1 ст.192 ПКУ визначений вичерпний перелік підстав для складання розрахунку корегування суми податкових зобов'язань та податкового кредиту:
- після постачання товарів/послуг - здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала;
- після попередньої оплати товарів/послуг - повернення постачальником суми передплати (її частини).
Інших підстав для складання розрахунку корегування сум податкових зобов'язань/податкового кредиту не передбачено.
14.12.2011 р. між ПАТ по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» (Постачальник) та ТОВ « Торгівельна компанія «Урожай» (Споживач) було укладено договір постачання природного газу за регульованим тарифом №6641-г, відповідно до якого Постачальник постачає природний газ для подальшої реалізації промисловим споживачам та іншим суб'єктам господарювання, які є кінцевими споживачами (далі-газ) Споживачу в обсягах і порядку, передбачених Договором для забезпечення потреб Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених Договором. Договірні обсяги постачання газу Споживачу наводяться в додатку 2 до Договору. Постачання газу здійснюється в разі: підтвердження в установленому порядку оператором Єдиної газотранспортної системи України (надалі - Оператор) місячного обсягу газу, виділеного для забезпечення об'єктів Споживача (надалі - підтверджені обсяги); відсутності заборгованості у Споживача за минулі періоди (або оплати відповідно до графіка погашення заборгованості) та оплати поточних платежів.
Відповідно до Додатку 2 до Договору №6641-Г від 14.12.2011р. визначені обсяги постачання природного газу на січень-грудень 2012 включно.
01.12.2012 р. між ПАТ по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» (Газорозподільне підприємство) та ТОВ « Торгівельна компанія «Урожай» (Замовник) було укладено договір на розподіл природного газу (на транспортування природного газу газорозподільними мережами) №6641-П, відповідно до якого Газорозподільне підприємство зобов'язується надати Замовнику послугу з транспортування природного газу (надалі - газ) газорозподільними мережами (надалі - ГРМ) до межі балансової належності об'єктів Замовника або його споживачів відповідно до «Актів розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін». Планові обсяги транспортування газу ГРМ Замовника визначаються в додатку «Договірні обсяги транспортування природного газу ГРМ» до цього Договору по кожному об'єкту Замовника або його споживачу.
Відповідно до Додатку 2 до Договору №6641-П від 01.12.2012р. визначені обсяги постачання природного газу на грудень 2012 року.
Як вбачається із акту перевірки, за платіжним дорученням від 08.11.2012 №12789 ПАТ «Донецькміськгаз» отримано від ТОВ «ТК «Урожай» передплату у розмірі 480 670,80 грн., у тому числі ПДВ - 80 111,80 грн., призначення платежу: «Оплата за постачання та транспортування природного газу згідно рахунку №6641/11 08.11.2012».
Також, в матеріалах справи наявні копії наступних документів:
- податкової накладної №1647 від 08.11.2012, що виписана ПАТ «Донецькміськгаз» (Продавець) для ТОВ «ТК «Урожай», у якій зазначено: кількість (об'єм, обсяг) - 102,890, сума без ПДВ - 400 559,00 грн., ПДВ - 80 111,80 грн.
- листа №2612/2 від 26.12.2012 від ТОВ «ТК «Урожай» на адресу ПАТ «Донецькміськгаз», відповідно до якого зазначено, щ у зв'язку з закінченням договору №6641-Г від 20.9.2011, ТОВ «ТК «Урожай» просить перевести залишок коштів по вказаному договору в у сумі 308 439,39 грн. на договір №2013/т-ПР-6641-Т;
- розрахунку №3335 від 31.12.2012 коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 08.11.2012 №1647, відповідно до якого зменшено суму податкових зобов'язань у розмірі «-» 51406,57грн., у графі «Причина коригування» вказано «Зміна договору».
Згідно вказаних документів встановлено, що на підставі Розрахунку, ПАТ «Донецькміськгаз» у Додатку 1 до Декларації з ПДВ за грудень 2012 року зменшено суму податкових зобов'язань у розмірі «-» 51406,57 грн.
Встановлено, що з отриманням 08.11.2012 від ТОВ «ТК «Урожай» суми передплати (у загальній сумі 480 670,80 грн.), у ПАТ «Донецькміськгаз», відповідно до п.187.1 ст.187 ПКУ (перша подія) формуються податкові зобов'язання з ПДВ в сумі - 80 111,80 грн.
Оскільки, податкова накладна №1647 від 08.11.2012 складена за першою подією - передплата за товари (роботи, послуги) - єдиною підставою для складання Розрахунку корегування суми податкових зобов'язань до вказаної податкової накладної, визначеною п.192.1 ст.192 ПКУ - є повернення передплати.
Відповідно до клопотання, експерту були надані: акт звіряння взаємних розрахунків станом на 01.12.2012р., між ПАТ «Донецькміськгаз» та ТОВ «ТК «Урожай», регістри бухгалтерського обліку ПАТ «Донецькміскгаз» з обліку взаєморозрахунків з ТОВ «ТК «Урожай»: «Картка контрагентів та договорів» за листопад-грудень 2012 року
Експерт зазначає, що вказані документи складені у відповідності до встановленої форми, містять всі необхідні реквізити, визначені у п.2,4 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та не містять відомостей щодо повернення ПАТ «Донецькміськгаз» (повного або часткового) передплати за платіжним дорученням від 08.11.2012 №12789.
Таким чином, експертом встановлено, що оскільки передоплата, що отримана позивачем, відповідно до платіжного доручення від 08.11.2012 №12789 повністю або частково не поверталась, Розрахунок корегування №3335 від 31.12.2012 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 08.11.2012 №1647 є таким що складений в порушення п.192.1 ст.192 ПКУ.
Відповідно, ПАТ «Донецькміськагаз» в порушення п.187.1 ст.187 п.192.1 ст.192 ПКУ занижена сума податкових зобов'язань за грудень 2012 року на суму 51 406,57 грн.
Також в матеріалах справи наявна завірена копія податкової накладної за №4024 від 31.12.2012, що виписана ПАТ «Донецькміськгаз» (Продавець) для ТОВ «ТК «Урожай», у якій зазначено: сума без ПДВ - 257 032,82 грн., ПДВ - 51 406,57 грн. Сума ПДВ - 51 406,57 грн. за податковою накладною №4024 від 31.12.2012, враховувалась при формуванні податкового зобов'язання ПАТ «Донецькміськгаз» за грудень 2012 року.
У відповідності до заявленого Клопотання від 26.02.2014р. про надання додаткових документів, у якості обґрунтування складання податкової накладної №4024 від 31.12.2012 від ПАТ «Донецькміськгаз» позивачем надане Пояснення за №03-1107 від 03.03.2014, у якому зазначено, що підставою для складання податкової накладної є розрахунок корегування №3335 від 31.12.2012.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що Розрахунок корегування №3335 від 31.12.2012 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 08.11.2012 №1647 не є первинним документом, що фіксує факт здійснення господарської операції, передбачений законодавством як підстава для формування податкових зобов'язань.
Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що податкова накладна №4024 від 31.12.2012, яка складена на підставі Розрахунку корегування №3335 від 31.12.2012 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 08.11.2012 №1647 - складена з порушенням п.187.1 ст.187 ПКУ та п.201.4 ст.201 ПКУ.
Отже, в порушення п.187.1ст.187 та п.201.4 ПКУ ПАТ «Донецькміскгаз» завищені податкові зобов'язання за грудень 2012 року на суму 51 406,57 грн.
Тобто, в результаті здійсненого дослідження даних наданих документів експертом встановлено наявність двох порушень: завищення податкових зобов'язань за грудень 2012 року на 51 406,57 грн. та заниження податкових зобов'язань за грудень 2012 року на 51 406,57 грн.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновоку, що висновки Акту перевірки від 07.08.2012 №64/39-00-03361081 в частині заниження Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 1 115 818,00 грн., за квітень-вересень 2011 року документально та арифметично не підтверджуються.
Щодо документальної обґрунтованості висновків акту перевірки від 07.08.2012 №64/39-00-03361081 в частині заниження Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 1 115 818,00 грн., за квітень-вересень 2011 року, колегією суддів встановлено наступне.
Як вбачається із акту перевірки, вказані порушення допущені у зв'язку з віднесенням ПАТ «Донецькміскгаз» до складу у податкового кредиту квітня-вересня 2011 року сум ПДВ за відсутності оригіналів податкових накладних та /або не зареєстрованих в Єдиному реєстрі контрагентами-постачальниками податкових накладних.
Відповідно до п.198.1 ст.198 ПКУ право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Згідно п.198.2 ст.198 ПКУ датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше;
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
У відповідності до п.198.3 ст.198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Пунктом 198.6 ст.198 ПКУ встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Згідно п.201.7 ст.201 ПКУ податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Відповідно до п.201.8 ст.201 ПКУ право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
У відповідності до п.201.9 ст.201 ПКУ не дає права на віднесення сум податку до податкового кредиту податкова накладна, виписана платником, звільненим від сплати податку за рішенням суду.
В пункті 201.10 ст.201 ПКУ зазначається. що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Згідно з п.11 Підрозділом 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить:
понад 1 мільйон гривень - з 1 січня 2011 року;
понад 500 тисяч гривень - з 1 квітня 2011 року;
понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року;
понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.
Відповідно до вище наведених норм податкового законодавства випливає, що податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду. До складу податкового кредиту належить ПДВ, сплачений (нарахований) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (послуг) з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (послуг), або дата отримання податкової накладної (яка з урахуванням п.11 Перехідних Положень ПКУ, повинна бути зареєстрована продавцем в Єдиному реєстрі податкових накладних), що засвідчує факт придбання платником податку товарів (послуг).
Не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними, або податковими накладними незареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (відносно яких встановлена обов'язкова їх реєстрація) чи митними деклараціями (транспортними квитками, готельними рахунками, касовими чеками згідно з пп.201.11 ПКУ).
Платник податку має право на декларування податкового кредиту тільки при наявності одночасно наступних умов:
- у податковому періоді здійснилась хоча б одна з наступних подій: списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною - що, відповідно до п.198.2 Податкового кодексу України є підставою для виникнення у платника податку права на податковий кредит;
- платник податку отримав від продавця товарів (послуг) належним чином складену та зареєстровану податкову накладну, інші подібні документи (п.201.10, 201.11 ПКУ).
Відсутність хоча б однієї з наведених вище умов не дає право платнику податку декларувати суму податкового кредиту.
Як вбачається із висновку, відповідно до заявленого клопотання, експерту були надані:
- оригінали податкових накладних, що виписані постачальниками товарів (робот, послуг): ТОВ «Елемер Україна», ФОП ОСОБА_7, НАК «Нафтогаз України», ТОВ «Омега-Сервіс», ТОВ «ПКФ ЛОКОС» на адресу ПАТ «Донецькміскгаз» за квітень-вересень 2011 року;
- реєстри отриманих податкових накладних за квітень-вересень 2011 року.
Згідно результатів дослідження податкових накладних,експертом встановлено, що:
- податкові накладні значаться складеними у відповідності до вимог п.201.1 ст.200 Податкового Кодексу України, містять всі визначені вказаним пунктом реквізити;
- податкові накладні значаться отриманими позивачем згідно наданого реєстру у квітні-вересні 2011р.
- загальна сума ПДВ за вищенаведеними податковими накладними складає - 11 581,93 грн., у тому числі: за квітень 2011 року - 1 058 440,19 грн., травень 2011 року - 15 793,59 грн., за червень 2011 року - 11 584,06 грн., серпень -2011 року - 18 333,41 грн., вересень 2011 року - 11 581,93 грн.
Колегія суддів звертає увагу, що за досліджуваний період, єдиною податковою накладною, яка підлягала обов'язковій реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до п.11 Підрозділом 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, є податкова накладна №892 від 30.04.2011 (сума ПДВ за якою перевищує 500 000, 00 грн.).
Для проведення дослідження, експерту надано «Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних», згідно якого значиться, що податкова накладна №892 від 30.04.2011 зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних -19.05.2011.
Також, в результаті дослідження наданих експерту реєстрів отриманих податкових накладних, судом встановлено, що дані податкових накладних занесені підприємством у вказаний Реєстр (відповідно до Порядку його складання) у хронологічному порядку їх отримання. При цьому, після запису про фактичне отримання спірних податкових накладних (їх дані наведені у Таблиці №1 Висновку), значаться також отриманими й внесеними у Реєстр інші податкові накладні, відносно яких будь-яких заперечень СДПІ не значиться.
Тобто такий порядок внесення інформації до Реєстрів отриманих податкових накладних виключає можливість внесення до Реєстру документів, що фактично були відсутні на підприємстві на момент їх реєстрації.
Таким чином, наданими для дослідження документами підтверджується наявність у позивача спірних податкових накиданих на момент подання податкової звітності з ПДВ за грудень 2012 року.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що матеріали справи та надані експерту документи не містять відомостей, які б свідчили про фактичну відсутність у ПАТ «Донецькміськгаз» наведених у Таблиці №1 Висновку податкових накладних на момент формування підприємством показників податкової звітності з ПДВ.
В результаті дослідження наданих документів встановлено, що висновки акту перевірки від 07.08.2012 №64/39-00-03361081 в частині заниження Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 1 115 818,00 грн., за квітень-вересень 2011 року документально та арифметично не підтверджуються.
Колегія суддів зазначає, що висновок Акту перевірки від 07.08.2012 №64/39-00-03361081 в частині завищення негативного значення показника податкового зобов'язання з податку на додану вартість, задекларованого ПАТ «Донецькміськгаз» у рядку 8 декларації за грудень 2012 року на суму 51 406,57 грн. документально підтверджуються.
Під час судового розгляду справи, також встановлено порушення ПАТ «Донецькміськгаз» в частині завищення податкових зобов'язань за грудень 2012 року на 51 406,57 грн.
Оскільки вказані порушення є взаємнопов'язаними та взаємокомпенсуючими, то за підсумком вони не призвели до завищення (заниження) ПАТ «Донецькміськгаз» податкових зобов'язань з ПДВ за грудень 2012 року.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції були правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195,196, п.1 ч.1 ст. 199, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2014 р. у справі № 805/1473/14 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2014 р. у справі № 805/1473/14 - залишити без змін.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний колегією суддів 30 травня 2014 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя А.В.Гайдар
Судді Р.Ф.Ханова
М.М.Яковенко