Постанова № 38921490, 14.10.2013, Заводський районний суд міста Луганська (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Луганська)

Дата ухвалення
14.10.2013
Номер справи
437/9799/13-а
Номер документу
38921490
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №437/9799/13-а

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

14 жовтня 2013 року Ленінський районний суд м. Луганська у складі:

головуючого - судді Бугери О.В.,

при секретарі - Тихенькій О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Луганську цивільну справу за позовом Луганської регіональної торгово-промислової палати до Управління з питань земельних ресурсів Луганської міської ради про визнання противоправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивачем було подано позов про визнання противоправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, в обґрунтуванні якого зазначено, що 18 липня 2007 року між сторонами було укладено договір оренди землі зі змінами та доповненнями, відповідно до якого орендодавець передав позивачу в строкове платне володіння і користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою м. Луганськ, вул. Расковой, буд.7а, загальною площею 0,5645 га. Відповідно до договору оренди землі, земельна ділянка була надана позивачу під будівництво та розміщення адміністративної будівлі з торгово-виставковим і фізкультурно-оздоровчим комплексом та благоустрій прилеглої території, розміщення котельні (некапітальна споруда). За умовами договору про зміну договору оренди землі від 29 грудня 2009 року п.4 був доповнений новим абзацом наступного змісту: «З моменту набуття чинності договором про внесення змін і до 31.12.2009 року включно нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 0,5645 га становить 886 152,10 грн. (з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 «Землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво»), а з 01.01.2010 року до введення в експлуатацію в установленому законодавством порядку закінченого будівництвом об'єкту, але не більше ніж на один рік з моменту набрання чинності договору про внесення змін, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,5645 га дорівнює сумі, яка розраховується органом, уповноваженим Луганською міською радою, з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 - «Землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво», згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 року №28/10». Згідно з договором про зміну договору оренди землі від 29.12.2009 року п.8 розділу «Орендна плата» Договору оренди викладено в новій редакції «Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3,5 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях». Пунктом 10 Договору встановлено, що обчислення розміру річної орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення. Таким чином, позивач зобов'язаний сплачувати орендну плату за укладеним договором оренди землі, виходячи із розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, однією з складових частин якої є коефіцієнт функціонального використання землі. Довідкою про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013 рік від 27.06.2013 рік №4908 коефіцієнти функціонального призначення земельної ділянки встановлені постановою Ленінської районного суду м.Луганська від 17.09.2012 року у справі №2а-528/12 відповідачем застосовані не були. Станом на 01.07.2013 року передплата за орендну плату на підставі договору від 02.08.2007 року №040740200198 Ж складає 69487,12 грн.

Вважає, що відповідач нараховує орендну плату за землю щодо усієї площі земельної ділянки з невірним застосуванням коефіцієнту функціонального використання земель.

На підставі зазначеного, позивач просить визначити противоправними дії відповідача та зобов'язати його змінити функціональний коефіцієнт використання землі з 2,5 на 1,0 земельної ділянки, провести перерахунок нормативно грошової оцінки земельної ділянки і проводити розрахунки в подальшому із застосуванням функціонального використання в розмірі 1,0.

Представник позивача в судове засідання з'явився, надав суду аналогічні позову пояснення, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання з'явився, надав суду свої заперечення, у яких зазначив, що підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки. Позивач отримав в оренду земельну ділянку саме загальною площею. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розмір річної орендної плати, зазначені у договорі оренди землі від 18.07.2007 року, розраховані з урахуванням коефіцієнту 2,5. Станом на сьогоднішній день змін до договору в частині площі земельної ділянки не вносилися.

Надав клопотання, в якому зазначив, що рішенням Луганської міської ради від 27.06.2013 року №35/9 «Про внесення змін до структури виконавчих органів Луганської міської ради» Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів було перейменовано в Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.

Вивчивши позовні вимоги та матеріали цивільної справи, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, на підставі рішення Луганської міської ради від 30 березня 2007 року №14/87 та рішення Луганської міської ради від 27 грудня 2006 року №12/26, між позивачем та відповідачем 18 липня 2007 року було укладено договір оренди, відповідно до якого позивачем було передано в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. Расковой, 7а, загальна площа 0,5645 га (а.с.11-16). Згідно з проектом відведення земельної ділянки, невід'ємним додатком до договору оренди є план-схема тимчасового землекористування (а.с.17).

Відповідно до договору оренди земельна ділянка була надана позивачу під будівництво та розміщення адміністративної будівлі з торгово-виставковим і фізкультурно-оздоровчим комплексом та благоустрій прилеглої території строком на 49 років. Договір оренди землі посвідчено приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області. На момент укладення договору оренди землі, нормативна грошова оцінка складає 1 845 011 (один мільйон вісімсот сорок п'ять тисяч одинадцять) гривень 80 коп. Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних з останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. У разі зміни земельного податку пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення змін до договору, про зміну земельного податку Орендодавець письмово повідомляє Орендарів або робить про це оголошення в місцевих засобах масової інформації.

Відповідно до довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2011 рік до земельної ділянки, розташованої за адресою м. Луганськ, вул. Расковой, 7а, за договором №040740200198 Ж від 02.08.2007 під будівництво та розміщення адміністративної будівлі з торгово-виставковим і фізкультурно-оздоровчим комплексом та благоустрій прилеглої території функціональний коефіцієнт становить 2,5 (а.с.35).

Договором про зміну договору оренди землі від 13 квітня 2009 року в договір оренди землі від 18 липня 2007 року було внесено зміни (а.с.23-26).

Договором про зміну договору оренди землі від 29 грудня 2009 року в договір оренди землі від 18 липня 2007 року було внесено зміни, а саме: п.4 був доповнений новим абзацом наступного змісту: «З моменту набуття чинності договором про внесення змін і до 31.12.2009 року включно нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 0,5645 га становить 886 152,10 грн. (з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 «Землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво»), а з 01.01.2010 року до введення в експлуатацію в установленому законодавством порядку закінченого будівництвом об'єкту, але не більше ніж на один рік з моменту набрання чинності договору про внесення змін, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,5645 га дорівнює сумі, яка розраховується органом, уповноваженим Луганською міською радою, з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 - «Землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво», згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 року №28/10». Згідно з договором про зміну договору оренди землі від 29.12.2009 року п.8 розділу «Орендна плата» Договору оренди викладено в новій редакції «Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3,5 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях». (а.с.29-32).

Судом встановлено, що повноваження Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів щодо надання орендарям для обчислення ними розміру річної орендної плати довідки розрахунків розмірів земельного податку (річного), визначення розміру орендної плати у гривнях, яка діє на момент укладання договору оренди землі, та включення її до умов договору оренди землі на підставі рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення прийнятого замість вказаного, визначення та змінення на підставі відповідних документів нормативну грошову оцінку земельних ділянок, в тому числі коефіцієнти функціонального використання земельних ділянок, про що надавати відповідні довідки, передбаченні рішенням Луганської міської ради № 69/27 від 27.08.2010 року.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оренду землі», орендна плата - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Згідно з ч. 1 ч. 2 ч. 5 ст. 19 Закону України «Про оренду землі»орендна плата за земельну ділянку - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за угодою сторін у договорі оренди. Орендна плата за земельні ділянки, які перебувають державній або комунальній власності, централізується на спеціальних бюджетних рахунках, розподіляється і використовується відповідно до Закону України «Про плату за землю»і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється зазначеним Законом.

Статті 13 та 19 Закону України «Про плату за землю» передбачають, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Таким чином, розмір орендної плати, яку повинен сплачувати позивач, за договорами оренди землі, безпосередньо залежить від функціонального коефіцієнту використання та грошової оцінки земельної ділянки, яка є об'єктом вказаних договорів.

Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 (далі - Порядок), п. 1.3. якого визначає, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Виходячи з п. 3.3 вищезазначеного Порядку, який визначає формулу, за якою встановлюється нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів, вбачається, що вказана оцінка залежить, зокрема, і від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).

Відповідно до абзацу 1 п. 3.5. Порядку, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

У місті Луганську нормативно грошова оцінка земель міста була затверджена рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10.

Коефіцієнти функціонального призначення, які були затверджені рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10, у складі грошової оцінки земель м. Луганська є показниками, які використовується при розрахунку земельного податку і, як наслідок, і орендної плати, оскільки відповідно до рішення Луганської міської ради розмір орендної плати (Ап) за оренду земельних ділянок встановлюється не у визначеній грошовій формі, а у формі розрахунку, а саме у розмірі земельного податку (Зп), збільшеного на договірний коефіцієнт 2,5 (тобто згідно формули: Ап = Зп х 2,5).

Тобто, розмір орендної плати і земельного податку за земельні ділянки які передаються в оренду або у постійне користування будь-яким особам не є фіксованими і змінюються у відповідності до змін земельного податку, при цьому зміни до договору оренди або до Державного акту на право постійного користування не вносяться.

Відповідачем здійснюється і розрахунок земельного податку, та вказані відомості заносяться до електронної бази, за результатами чого Управлінням нерухомим майном Луганської міської ради видається відповідна довідка про розмір орендної плати або земельного податку яка містить в собі наступні дані: про землекористувача; стосовно земельної ділянки; коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки; коефіцієнт на який збільшується розмір земельного податку (договірний коефіцієнт) та ін.

Значення коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельної ділянки наведені у Додатку № 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 зазначеного Порядку і вказані в таблиці 1.1., згідно якої для земель, житлової забудови встановлено коефіцієнт функціонального використання у розмірі 1,0.

У зв'язку з вищевикладеним та з аналізу вищевказаних норм законодавства можливо зробити висновок, що відповідачем при видачі Довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати повинен вказуватись коефіцієнт функціонального використання 1,0 - який передбачений для земель, житлової забудови встановлено коефіцієнт функціонального використання у розмірі 1,0. У зв'язку з чим відповідач з урахуванням додатку 1 до вказаного Порядку повинен був застосувати коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф у розмірі 1,0.

Відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

На підставі ст. 104 КАС України, встановлено, що до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Згідно ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Відповідно до ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, тобто вчинення дій та прийняття рішень, якими вже порушені права осіб, а не майбутні дії чи рішення. Як убачається зі змісту ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій. Тому суд не може зобов'язати відповідача до вчинення певних дій не майбутнє, оскільки такі порушення не настали.

Відповідно до рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 року №35/9 «Про внесення змін до структури виконавчих органів Луганської міської ради» Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів було перейменовано в Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.

Ухвалою Ленінського районного суду м.Луганська від 14 жовтня 2013 року відповідача Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів на підставі відповідного клопотання було замінено на Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.

На підставі наведеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дій відповідача щодо встановлення коефіцієнту функціонального використання 2,5 «землі комерційного використання» та зобов'язання застосовувати відповідні коефіцієнти функціонального використання в залежності від цільового призначення землі.

Також суд вважає, що оскільки позивачем не надані платіжні доручення про проведення оплати за оренду землі відповідно до встановленого довідкою розміру, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача провести зарахування сум переплати в рахунок наступних платежів з орендної плати за земельні ділянки є необґрунтованими.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 17, 18, 158, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. N18/15/21/11, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Луганської регіональної торгово-промислової палати - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Департаменту Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, які полягають у встановленні коефіцієнту функціонального використання 2,5 «земля комерційного використання» при розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,5645 га, надану у строкове платне користування за договором оренди землі від 18 липня 2007 року, державна реєстрація від 02.08.2007 року за №040740200198 під будівництво та розміщення адміністративної будівлі з торгово-виставковим і фізкультурно-оздоровчим комплексом та благоустрій прилеглої території, розміщення котельні (некапітальна споруда) за адресою: м. Луганськ, вул. Расковой, 7а.

Зобов'язати Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів при розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,5645 га під будівництво та розміщення адміністративної будівлі з торгово-виставковим і фізкультурно-оздоровчим комплексом та благоустрій прилеглої території, розміщення котельні (некапітальна споруда) за адресою: м. Луганськ, вул. Расковой, 7а, надану у строкове платне користування за договором оренди землі 18 липня 2007 року, державна реєстрація від 02.08.2007 року за №040740200198 застосовувати наступні коефіцієнти функціонального використання:

- коефіцієнт 0,7 (землі підприємств, що здійснюють колективні, громадські та особисті послуги, за винятком підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг) земельна ділянка площею 0,2023 га під розміщеними нежитловими приміщеннями з 01.01.2013 року на весь період дії договору оренди землі від 18.07.2007 року, державна реєстрація від 02.08.2007 року за №040740200198, про що видавати відповідні довідки для розрахунку орендної плати на відповідний рік;

- коефіцієнт 1,0 (під проїздами, проходами та площадками) земельна ділянка площею 0,1719 га з 01.01.2013 року на весь період дії договору оренди землі від 18.07.2007 року, державна реєстрація від 02.08.2007 року за №040740200198, про що видавати відповідні довідки для розрахунку орендної плати на відповідний рік;

- коефіцієнт 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво) земельна ділянка площею 0,0362 га з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року по договору оренди землі від 18.07.2007 року, державна реєстрація від 02.08.2007 року за №040740200198, про що видавати відповідні довідки для розрахунку орендної плати на відповідний рік;

- коефіцієнт 0,5 (інші землі під зеленими насадженнями) земельна ділянка площею 0,1541 га з 01.01.2013 року на весь період дії договору оренди землі від 18.07.2007 року, державна реєстрація від 02.08.2007 року за №040740200198, про що видавати відповідні відповідні довідки для розрахунку орендної плати на відповідний рік.

Зобов'язати Департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів здійснити перерахунок нарахованої орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,5645 га під будівництво та розміщення адміністративної будівлі з торгово-виставковим і фізкультурно-оздоровчим комплексом та благоустрій прилеглої території, розміщення котельні (некапітальна споруда) за адресою: м. Луганськ, вул. Расковой, 7а, надану у строкове платне користування за договором оренди землі 18.07.2007 року, державна реєстрація від 02.08.2007 року за №040740200198 застосовувати наступні коефіцієнти функціонального використання:

- коефіцієнт 0,7 (землі підприємств, що здійснюють колективні, громадські та особисті послуги, за винятком підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг) щодо земельної ділянки площею 0,2023 га під розміщеними нежитловими приміщеннями на весь період дії договору оренди землі від 18.07.2007 року, державна реєстрація від 02.08.2007 року за №040740200198, про що видавати відповідні довідки для розрахунку орендної плати на відповідний рік;

- коефіцієнт 1,0 (під проїздами, проходами та площадками) земельна ділянка площею 0,1719 га на весь період дії договору оренди землі від 18.07.2007 року, державна реєстрація від 02.08.2007 року за №040740200198, про що видавати відповідні довідки для розрахунку орендної плати на відповідний рік;

- коефіцієнт 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво) земельна ділянка площею 0,0362 га з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року по договору оренди землі від 18.07.2007 року, державна реєстрація від 02.08.2007 року за №040740200198, про що видавати відповідні довідки для розрахунку орендної плати на відповідний рік;

- коефіцієнт 0,5 (інші землі під зеленими насадженнями) земельна ділянка площею 0,1541 га на весь період дії договору оренди землі від 18.07.2007 року, державна реєстрація від 02.08.2007 року за №040740200198, про що видавати відповідні довідки для розрахунку орендної плати на відповідний рік.

В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Луганська. Апеляційна скарга на постанову суду першої і нстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду першої інстанції набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Головуючий: суддя О.В. Бугера