Постанова № 38919356, 26.05.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2014
Номер справи
804/5822/14
Номер документу
38919356
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2014 р. Справа № 804/5822/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВласенка Д.О. при секретарі судового засіданняПасічнику Т.В. за участю: представника позивача представника відповідача Фат Л.М., Бочанової Я.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпропетровська адміністративну справу за позовом Верхньдніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Жовтоводськтепломережа " про стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ:

Верхньодніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа», в якому просила стягнути з відповідача на користь держави податкову заборгованість по наступним податках:

- з податку на додану вартість (код бюджетної класифікації- 14010100): 1200794,40 грн., в тому числі недоїмка - 1170692,40 грн., пеня - 30102,00 грн.;

- по земельному податку з юридичних осіб (код бюджетної класифікації- 13050100): 30238,55 грн., в тому числі недоїмка - 28861,41 грн., пеня - 1377,14 грн.;

- з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (код бюджетної класифікації - 11020201): 93234,95 грн., в тому числі недоїмка - 91673,66 грн., пеня - 1561,29грн.

В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що сума боргу відповідачем добровільно не сплачується, а тому підлягає примусовому стягненню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов визнала частково. Надавши письмові заперечення, зазначила, що визнає суму податкового боргу у розмірі 409 575 грн. 00 коп. (податкові зобов'язання по податковій декларації з податку на додану вартість, декларація № 9087514857 від J 6.01.2014р.); 757 534 грн. 00 коп. (податкові зобов'язання по податковій декларації з податку на додану вартість, декларація № 9007784527 від 18.02.2014р.); 22 721 грн. 82 коп. (податкові зобов'язання зі сплати земельного податку, податкова декларація з плати за землю № 9004780474 від 07.02.2013р.); З 556 грн. 27 коп. (податкові зобов'язання зі сплати земельного податку, податкова декларація № 9006346198 від 13.02.2014р.), а всього на загальну суму 1 193 417 грн. 09 коп. Сума у розмірі 130 850 грн. 81 коп. не визнається.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З матеріалів справи вбачається, що Комунальне підприємство «Жовтоводськтепломережа» зареєстроване в якості юридичної особи та перебуває на обліку в Верхньодніпровській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.

Судом встановлено, що станом на 05 березня 2014 року податковий борг Відповідача, який виник в результаті несплати узгоджених сум податкових зобов»язань і ще не заявлений до стягнення складає 1 324 267 грн. 90 коп., в тому числі недоїмка - 1 291 227 грн. 47 коп., пеня - 33 040 грн. 43 коп. в розрізі податків:

Податок на додану вартість (код бюджетної класифікації- 14010100): 1 200 794 грн. 40 коп., в тому числі недоїмка - 1 170 692 грн. 40 коп., пеня 30 102 грн. 00 коп.

Дана заборгованість виникла у результаті несплати узгоджених податкових зобов'язань визначених платником самостійно та визначених контролюючим органом, а саме:

409 575 грн. 00 коп. - самостійно визначені податкові зобов'язання по податковій декларації з податку на додану вартість (декларація № 90875114857 від 16.01.2014 p., термін сплати 30.01.2014 року);

757 534 грн. 00 коп. - самостійно визначені податкові зобов»язання по податковій декларації з податку на додану вартість (декларація № 9007784527 від 18.02.2014р., термін сплати 02.03.2014 року);

1534 грн. 70 коп. - самостійно визначені податкові зобов»язання по договору про розстрочення податкового боргу (термін сплати 20.01.2014 року);

1534 грн. 70 коп. - самостійно визначені податкові зобов»язання по договору про розстрочення податкового боргу (термін сплати 20.02.2014 року))

644 грн. 54 коп. - самостійно визначені податкові зобов»язання по рішенню суду про розстрочення податкового боргу (рішення № 2а-16437 від 26.05.2011 p., термін сплати 10.02.2014 року);

130 грн. 54 коп. - нараховано пені по рішенню суду про розстрочення податкового боргу (рішення № 2а-16437 від 26.05.2011 p., термін сплати 10.02.2014 року);

29971 грн. 46 коп. - нараховано пені відповідно до ст.. 129 Податкового кодексу України (термін сплати з 15.01.2014 р. по 04.03.2014 p.).

Земельний податок з юридичних осіб (код бюджетної класифікації - 13050100): 30 238 грн. 55 коп., в тому числі недоїмка - 28 861 грн. 41 коп., пеня - 1 377 грн. 14 коп.

Дана заборгованість виникла у результаті несплати узгоджених податкових зобов»язань визначених платником самостійно та визначених контролюючим органом, а саме:

22721 грн. 82 коп. - самостійно визначені податкові зобов»язання по податковому розрахунку з земельного податку (розрахунок № 9004780474 від 07.02.2013р., термін сплати 10.01.2014 року);

2553 грн. 32 коп. - самостійно визначені податкові зобов»язання по рішенню суду про розстрочення податкового боргу (рішення № 2а-16437 від 26.05.2011р., термін сплати 10.02.2014 року);

3586 грн. 27 коп. - самостійно визначені податкові зобов»язання по податковому розрахунку з земельного податку (розрахунок № 9006346198 від 13.02.2014р., термін сплати 02.03.2014 року);

1377 грн. 14 коп. - нараховано пені відповідно до ст.. 129 Податкового кодексу України (термін сплати з 15.01.2014 р. по 04.03.2014 року).

Податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (код бюджетної класифікації - 11020201): 93 234 грн. 95 коп., в тому числі недоїмка - 91 673 грн. 66 коп., пеня - 1 561 гри. 29 коп.

Дана заборгованість виникла у результаті несплати узгоджених податкових зобов»язань визначених платником самостійно та визначених контролюючим органом, а саме:

45836 грн. 83 коп. - самостійно визначені податкові зобов»язання по договору про розстрочення податкового боргу (термін сплати 20.01.2014 року);

45836 грн. 83 коп. - самостійно визначені податкові зобов»язання по договору про розстрочення податкового боргу (термін сплати 20.02.2014 року);

1561 грн. 29 коп. - нараховано пені відповідно до ст.. 129 Податкового кодексу України (термін сплати з 15.01.2014 р. по 04.03.2014 року).

Матеріалами справи також підтверджується, що Відповідно до вимог пп. 6.2.1, пп.6.2.3 п. 6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами» що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, Жовтоводською ОДПІ (правонаступником якої є Верхньодніпровська ОДПІ) уповноваженому представнику відпс ідача було вручено першу податкову вимогу №1/55 від 01.11.2001 р. про обов'язок КП «Жовтоводськтепломережа» сплатити податковий борг. Згідно законодавства перше податкова вимога містить повідомлення про факт погодження податкового зобов'язання та виникнення податкової застави на активи платника податків.

У зв'язку з несплатою вказаної заборгованості та виникненню нового податкового боргу 10.12.2001 p. відповідно до пп.6.2.1, пп.6.2.3 п. 6.2 ст.6 даного Закону Жовтоводською ОДПІ уповноваженому представнику відповідача було вручено другу податкову вимогу №2/117 від 10.12.2001р. про обов'язок КП «Жовтоводськтепломережа» сплатити податковий борг, що також відповідачем не було виконано.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає, що відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлює Податковий Кодекс України.

Відповідно до п.п. 36.1. - 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно п. 33.1 ст. 33 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України)

Згідно п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, орган державної податкової служби надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1. ст. 129 після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 20.1.34 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.

Відповідно до п.п. 95.1, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Крім того, щодо визнання представником відповідача у судовому засіданні частково суми податкового боргу, суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.

Частинами 1 та 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112 цього Кодексу.

Так, згідно ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Аналізуючи спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що оскільки доказів сплати заборгованості відповідачем до суду надано не було, а відповідачем частково визнано, суд вважає за необхідне стягнути з нього на користь державного бюджету суму боргу:

- з податку на додану вартість (код бюджетної класифікації- 14010100): 1200794,40 грн., в тому числі недоїмка - 1170692,40 грн., пеня - 30102,00 грн.;

- по земельному податку з юридичних осіб (код бюджетної класифікації- 13050100): 30238,55 грн., в тому числі недоїмка - 28861,41 грн., пеня - 1377,14 грн.;

- з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (код бюджетної класифікації - 11020201): 93234,95 грн., в тому числі недоїмка - 91673,66 грн., пеня - 1561,29грн.

Щодо доводів представника відповідача про неправомірність застосування пені в розмірі 130850,81 грн. суд зазначає, що відповідно до п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У зв'язку з цим кошти, що сплачувались Комунальним підприємством «Жовтоводськтепломережа» зараховувались контролюючим органом на підставі п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення. Таким чином, у підприємства виник податковий борг, що включає пеню, нараховану на суму основного грошового зобов'язання.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 року № 953 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2010р. за № 1350/18645 (далі по тексту - Наказ № 953) було затверджено Інструкцію про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби.

Відповідно до пунктів 1.1 - 1.2 Наказу № 953 ця Інструкція розроблена відповідно до статей 2, 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та з метою виконання статей 129, 130, 131 Податкового кодексу України. Цією Інструкцією встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування та погашення пені, що справляється з платників податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням узгодженого грошового зобов'язання, та пені на податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом у разі виявлення його заниження та/або визначене податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.

У п. 1.3 Наказу № 953 наведені терміни, які вживаються в Інструкції в такому значенні: податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пеня нараховується: після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу. Нарахування пені розпочинається: при самостійному нарахуванні суми грошового зобов»язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Кодексом; при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дні, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Кодексом (п.п. 2.1, 2.1.1 Наказу № 953).

Таким чином, суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь позивача податкового боргу в розмірі 1324267,90 грн. (одного мільйона трьохсот двадцяти чотирьох тисяч двохсот шістдесяти семи грн. 90 коп.), оскільки доказів добровільного погашення заборгованості відповідачем не надано.

Факти, встановлені судом, та відповідні їм правовідносини підтверджуються наявними доказами. Вказане є підставою для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями ст.ст. 2, 4-12, 41, 94, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» про стягнення заборгованості- задовольнити.

Стягнути кошти платника податків Комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» з рахунків в обслуговуючих банках на суму податкового боргу в розмірі 1324267,90 грн. (одного мільйона трьохсот двадцяти чотирьох тисяч двохсот шістдесяти семи грн. 90 коп.), у тому числі:

- з податку на додану вартість (код бюджетної класифікації- 14010100): 1200794,40 грн., в тому числі недоїмка - 1170692,40 грн., пеня - 30102,00 грн.;

- по земельному податку з юридичних осіб (код бюджетної класифікації- 13050100): 30238,55 грн., в тому числі недоїмка - 28861,41 грн., пеня - 1377,14 грн.;

- з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (код бюджетної класифікації - 11020201): 93234,95 грн., в тому числі недоїмка - 91673,66 грн., пеня - 1561,29грн.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 28 травня 2014 року

Суддя Д.О. Власенко