Головуючий у 1 інстанції - Широка К.Ю.
Суддя-доповідач - Яковенко М.М.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2014 року справа №812/1022/14
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів :
головуючого судді: Яковенка М.М.
суддів: Ханова Р.Ф., Гайдар А.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 березня 2014 року по адміністративній справі № 812/1022/14 за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛУГА-РАЙЗ-АГРО» про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ :
Державна екологічна інспекція у Луганській області звернулась до суду з позовом, у якому просило винести постанову, щодо застосуванням заходів реагування до товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО", а саме:
- тимчасово заборонити (зупинити) діяльність ТОВ "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО", пов'язану з утворенням та розміщенням на проммайданчику за адресою: вул. Новостройна, буд. 14, с. Обозне, Слов'яносербський район, Луганська область, відходів ІІ класу небезпеки (відпрацьовані фільтри паливні) та VІ класу небезпеки (шини зіпсовані, металобрухт, огарки електродів), до отримання відвідного дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів;
- тимчасово заборонити (зупинити) експлуатацію ТОВ "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на проммайдачнику за адресою: вул. Новостройна, буд. 14, с. Обозне, Слов'яносербський район, Луганська область:
- машини первинної очистки МПО-5;
- машини первинної очистки МПО-2,5;
- вібропневмостілу ВПС 1,5;
- вібропневмостілу ВПС 2,5, до отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24 березня 2014 року по адміністративній справі № 812/1022/14 позов задоволений частково (а.с.121, 122-124).
Тимчасово заборонено (зупинино) діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО", пов'язану з утворенням та розміщенням на проммайданчку за адресою: вул.. Новостройна, буд. 14, с.Обозне, Слов'яносербський район, Луганська область, відходів ІІ класу небезпеки (відпрацьовані фільтри паливні) та VІ класу небезпеки (шини зіпсовані, металобрухт, огарки електродів), до отримання відвідного дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись не неповне з'ясування обставин справи, на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі (а.с.130-132). В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач вказує, що відсутність у відповідача відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, з урахуванням допущених відповідачем вимог ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», надає усі правові підстави для вжиття тимчасових заходів реагування до отримання такого дозволу.
Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати, прийняту нову постанову про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що згідно плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Луганській області завдань на ІІІ квартал 2013 року від 27.06.2013 №357, направлення на проведення планової перевірки від 30.09.2013 № 07/3598/1, повідомлення про проведення планової перевірки від 24.07.2013 №07/2924 (а.с. 6, 9, 10), за результатами планової перевірки ТОВ "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" складено уніфікований Акт №73, в якому викладені факти виявлених порушень чинного природоохоронного законодавства. Акт перевірки підписаний керуючим ТОВ "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" Фарина І.І. та директором ОСОБА_3В без зауважень та заперечень. В судовому порядку акт перевірки не оскаржувався (а.с. 7-8).
За виявлені під час перевірки порушення вимог природоохоронного законодавства, відповідно до Кодексу України про адміністративне правопорушення, відповідно до наказу від 08.01.2013 №3, до адміністративної відповідальності притягнуто посадових осіб ТОВ "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО":
- за ст. 78 директора ОСОБА_3 (протокол про адміністративне правопорушення від 02.10.2013 №004489, постанова про накладення про адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 17.10.2013 № 004484) (а.с. 12, 13), згідно квитанції від 10.10.2013 №1700381, штраф сплачений у повному обсязі (а.с.14);
- за ст. ст. 82, 811 головного агронома ОСОБА_4 (протокол про адміністративне правопорушення від 02.10.2013 №004481, постанова про накладення про адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 02.10.2013 № 004481) (а.с.15, 16), згідно квитанції від 10.10.2013 №1700381, штраф сплачений у повному обсязі (а.с.17).
На підставі акту №73, який складено за результатами перевірки, ТОВ "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" наданий припис від 09.10.2013 про усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства, у тому числі, щодо отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 3 припису), щодо отримання відповідного дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів (п. 2 припису). Термін виконання зазначених пунктів припису було встановлено до 09.12.2013 (а.с.18).
ТОВ "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" в строк до 09.12.2013 не надано жодної інформації щодо виконання припису від 09.10.2013.
На підставі наказу від 28.01.2014 №53, направлення на позапланову перевірку від 29.01.2014 №07/415, Державною екологічною інспекцією у Луганській області в період з 29.01.2014 по 31.01.2014 проведено позапланову перевірку виконання ТОВ "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" раніше наданого припису (а.с. 19, 20)
За результатами перевірки встановлено, що припис, в частині отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - п. 3 припису та в частині отримання відповідного дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів - п.2 припису, не виконано.
За результатами позапланової перевірки складено уніфікований акт №9, в якому викладені факти невиконання пунктів раніше наданого припису від 09.10.2013, акт підписаний директором ТОВ "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" без зауважень та заперечень, у судовому порядку акт перевірки не оскаржувався (а.с 21-22).
Згідно до ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за невиконання припису відповідно до наказу Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" від 10.10.2013 №3/1 «Про призначення відповідальних осіб у сфері природоохоронного законодавства за виконання припису від 09.10.2013» (а.с. 23), до адміністративної відповідальності притягнуто відповідних посадових осіб:
- за невиконання п.2 та п.4 припису - головного агронома ОСОБА_4 (протокол про адміністративне правопорушення від 29.01.2014 №000325, постанова про накладення про адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 29.01.2014 № 000325) (а.с. 24, 25);
- за невиконання п. 3 припису - головного бухгалтера ОСОБА_5 (протокол про адміністративне правопорушення від 29.01.2014 №000351, постанова про накладення про адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 29.01.2014 № 000351) (а.с.26, 27).
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відсутність жодних доказів щодо отримання дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів, надає можливість застосування заходів реагування, а саме: тимчасово заборонити (зупинити) діяльність відповідача пов'язану з утворенням та розміщенням на проммайданчку відходів ІІ класу небезпеки (відпрацьовані фільтри паливні) та VІ класу небезпеки (шини зіпсовані, металобрухт, огарки електродів), до отримання відвідного дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів.
В даному випадку, з огляду на відсутність спору між сторонами в межах цієї частини вимог, колегія суддів вважає задоволенні вимоги в цій частині здійснені судом першої інстанції є правомірними.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не може погодитися виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Статтею 35 цього Закону визначено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.
Указом Президента від 13.04.2011 № 454/2011 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію України, відповідно до якого Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Інспекція, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що затверджено наказом Мінекоресурсів України від 04.11.2011 № 429, зареєстрованим в Мін'юсті України 25.11.2011 № 1347/20085 (далі - Положення), є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Державної екологічної інспекції України і їй підпорядковується.
Згідно п.п. 4.2. п. 4 Положення до завдань Інспекції віднесено, серед іншого, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог:
законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин, забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів, додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря, надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.
При проведенні позапланових перевірок Інспекція також керується Конституцією України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Державну екологічну інспекцію у Луганській області, що затверджено наказом Держекоінспекції України від 12.12.2011 № 136, Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог-природоохоронного законодавства, затвердженим наказом Мінприроди України від 10.09.2008 № 464, зареєстрованим в Мін'юсті України 15.01.2009 № 18/16034, Інструкцією з оформлення органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Мінприроди України від 05.07.2004 № 264, зареєстрованим в Мін'юсті України 27.07.2004 № 034/9533 та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» № 2707-XII від 16.10.1992 року (надалі Закон №2707-ХІІ), підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:
здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;
Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення грунтів, вод та інших природних об'єктів.
Відповідно до ст.11 Закону №2707 викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Об'єкти викидів викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами відповідача відносяться ся до другої групи.
Статтею 12 Закону № 2707-XII від 16.10.1992 року передбачено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 302 затверджений порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи. Відповідно до зазначеного порядку. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб'єкту господарювання - власнику стаціонарного джерела викиду, з якого надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші. Установа державної санітарно-епідеміологічної служби розглядає заяву та документи на отримання дозволу протягом 30 календарних днів з дати надходження документів та у разі відсутності зауважень готує висновок щодо видачі дозволу, який надається суб'єкту господарювання. У разі наявності зауважень документи повертаються суб'єкту господарювання з викладом їх змісту та зазначенням терміну повторного подання.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, що виходячи із наведених норм діючого законодавства України, що обов'язковою умовою роботи ТОВ "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" є наявність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Суд першої інстанції встановив, на підставі договору від 27.02.2014 №2702-ЗЕФ, в якому відповідно до п.п.11 розділу 1 договору, ТОВ Луганськавиробничо-екологічна фірма «Зефір» - виконавець приймає на себе виконання робіт від ТОВ «ЛУГА-РАЙЗ-АГРО» - замовника щодо : 1. проведення інвентаризації 4 джерел викиду забруднюючих речовин в атмосферу; 2. розробка документів по обґрунтуванню об'ємів викиду для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу 4 стаціонарними джерелами ТОВ «ЛУГА-РАЙЗ-АГРО» (а.с. 60-61).
Згідно платіжного доручення від 13 березня 2014 року №2502 ТОВ «ЛУГА-РАЙЗ-АГРО» сплатило аванс у розмірі 50 % суми договору - 3015, 43 грн., відповідно до п.п.2.1 розділу 2 Договору від 27.02.2014 №2702-ЗЕФ (а.с. 59).
Тобто, судом встановлено, що суб'єкт господарювання складено договір щодо надання послуг для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, про що свідчить копія договору, копія платіжного доручення та частина документів, яка підготовлена для надання до державної санітарно-епідеміологічної служби.
В той же час, колегія суддів зазначає, що вжиті зазначені Товариством заходи, це основний крок для отримання дозвільного документу, а не факт отримання самого Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Колегія суддів звертає увагу, що як на час проведення перевірки, надання приписів, звернення з позовом до суду, на час розгляду справи та прийняття судового рішення, жодних доказів, які б свідчили про отримання відповідного Дозволу не надано.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - ч.5 статті 4 цього закону передбачає, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Порядком обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності
підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України від 29.10.92 № 2751-XII. Цей Порядок визначає правові основи прийняття рішень про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів незалежно від форм власності у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Підставами тимчасової заборони (зупинення) діяльності підприємств, зокрема, є використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.
В даному випадку у відповідача відсутній Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст.10 та 11 Закону № 2707-XII.
Судова колегія вважає, що неналежна правова оцінка фактичним обставинам справи призвело суд першої інстанції до помилкового висновку про часткове задоволення вимог, що є безумовною підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови.
Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Луганській області - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 березня 2014 року по адміністративній справі № 812/1022/14 - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області - задовольнити.
Застосувати заходи реагування та тимчасово заборонити (зупинити) діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО", пов'язану з утворенням та розміщенням на проммайданчику за адресою: вул. Новостройна, буд. 14, с. Обозне, Слов'яносербський район, Луганська область, відходів ІІ класу небезпеки (відпрацьовані фільтри паливні) та VІ класу небезпеки (шини зіпсовані, металобрухт, огарки електродів), до отримання відвідного дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів;
- тимчасово заборонити (зупинити) експлуатацію ТОВ "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на проммайдачнику за адресою: вул. Новостройна, буд. 14, с. Обозне, Слов'яносербський район, Луганська область:
- машини первинної очистки МПО-5;
- машини первинної очистки МПО-2,5;
- вібропневмостілу ВПС 1,5;
- вібропневмостілу ВПС 2,5, до отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: М.М.Яковенко
Судді: А.В. Гайдар
Р.Ф.Ханова