Постанова № 38915476, 14.05.2014, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2014
Номер справи
127/5078/13-а
Номер документу
38915476
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 127/5078/13-а

Головуючий у 1-й інстанції: Курбатова І. Л.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Сушка О.О.

суддів: Матохнюка Д.Б. Смілянця Е. С.

при секретарі: Мартинюк В.В.

за участю представників сторін:

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Суркової І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 03 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Управління МВС України у Вінницькій області про призначення та перерахунок пенсії , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати Управління МВС України у Вінницькій області повторно перерахувати його грошове забезпечення з врахуванням 35% надбавки за вислугу років, яка відповідає стажу 21 рік, місячної норми допомоги на оздоровлення, середню суму премії розподілити на 8 виплат, 50% надбавки за оперативно-розшукову діяльність, 10% премії, розраховану від місячної суми грошового атестату, а не від його суми на 21 день, як вказано в атестаті №183 та направити розраховане грошове забезпечення в пенсійний орган; зобов'язати ГУ ПФУ у Вінницькій області по розрахованому грошовому забезпеченню повторно перерахувати його пенсію та відшкодувати недоплату з 10.10.2012 року. Заявою від 02.12.2013 року позивач збільшив свої позовні вимоги та крім перерахованих вимог, просив зобов'язати ГУ ПФУ у Вінницькій області врахувати в його грошове забезпечення щомісячну допомогу на оздоровлення в розмірі 219,68 грн. та повторно перерахувати її недоплату.

Відповідно до постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 03 грудня 2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. У своїй апеляційній скарзі апелянт посилаються на неповне з'ясування обставин справи судом першої інстанції, та не доведення обставин що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими.

В судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в судовому засіданні заперечив проти апеляційної скарги.

Представник відповідача - Управління МВС України у Вінницькій області в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційої скарги, колегія суддів вважає, що апеляційа скарга підлягає часковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню.

Як встановлено судом першої інстанції, позивачу з 28.12.2010 року призначена та нараховується відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія, розмір якої з урахуванням вислуги 21 рік, складає 53% відповідних сум грошового забезпечення.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі діяли у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надавши правову оцінку обставинам справи, проаналізувавши законодавство, норми якого регулюють спірні правовідносини, оцінивши докази в їх сукупності, колегія суддів повністю частково погоджується з висновками суду першої інстанції.

У відповідності до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262 пенсія за вислугу років призначається: за вислугу 20 років - 50%,а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення.Згідно з розрахунком вислуги, що міститься в матеріалах пенсійної справипозивача, загальна вислуга для призначення пенсії складає 21 рік, що в календарному обчисленні становить 16 років 9 місяців та 22 дні.Вказане,зврахуванням положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,свідчить, що для призначення пенсії позивачу органами МВС правомірно подано надбавку за вислугу років у розмірі 30%.

За правилами пункту 6,7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року N 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної ставки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).

Відповідно до вимог п. 1 Порядку, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Також, у п.5 Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх отримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

З огляду на вище зазначене, дана доплата не є обов'язковою виплатою і залежить від наявності коштів на виплату грошового забезпечення, а також встановлюється по кожній особі персонально. Підставою для врахування зазначеної доплати в грошове забезпечення для обчислення пенсії є довідка бухгалтерії, в якій вказується, що особі в період служби ці надбавки та премія була встановлена.

Згідно копії грошового атестату №183 від 29.12.2010 року, який був поданий разом з поданням про призначення пенсії, позивач отримав матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 2636, 21 грн.

Однак, ГУ ПФУ у Вінницькій області вказану суму матеріальної допомоги при призначенні і перерахунку пенсії позивачу не врахувало, посилаючись на те, що така допомога не входить в структуру грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції не погоджується з такими твердженнями відповідача з огляду на таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином колегія суддів дійшла висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

З урахуванням положення ч. 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з яким перерахунок пенсії провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону, колегія суддіів вважає, що позивачу слід здійснити такий перерахунок з врахуванням суми отриманої допомоги для вирішення соціально-побутових питань починаючи з 01.03.2012 року.

Згідно п.1, п.4 ч.1 ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, а також, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи вище наведене, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, ухвалюючи рішення не повно з'ясував обставини справи та порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а відтак, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково .

Постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 03 грудня 2013 року, - скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області .

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 01.03.2012 року, врахувавши розмір допомоги на оздоровлення в сумі 2636, 21 грн.

Решту частину постанови залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі "21" травня 2014 р.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Матохнюк Д.Б.

Смілянець Е. С.