ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" травня 2014 р. Справа № 914/304/14
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Бойко С. М.
суддів Бонк Т. Б.
Марко Р. І.
при секретарі Томкевич Н.,
з участю представників:
позивача не з'явився,
відповідача не з'явився,
розглянув апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ, б/н від 28.03.2014 року
на рішення господарського суду Львівської області від 25.03.2014 року, суддя Запотічняк О. Д.
у справі № 914/304/14
за позовом: прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Східницької селищної ради, м.Борислав
до відповідача: публічного акціонерного товариства „Укрнафта", м.Київ
про внесення змін до договору оренди землі від 17.12.2009 року зареєстрованого у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00142
ВСТАНОВИВ:
рішенням господарського суду Львівської області від 25.03.2014 року у справі №914/4621/13 позов прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Східницької селищної ради до публічного акціонерного товариства „Укрнафта" про внесення змін до договору оренди землі від 17.12.2009 року зареєстрованого у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00142 задоволено повністю. Внесено зміни до укладеного між Східницькою селищною радою (82391, Львівська обл., м. Борислав, смт. Східниця, вул. Золота Баня, 3; код ЄДРПОУ 26359951) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5; код ЄДРПОУ 00135390) Договору оренди землі № 04.09.439.00142 від 17 грудня 2009 р., зареєстрованого 21.12.2009р. в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 04.09.439.00142, шляхом викладення п. 5 Договору в наступній редакції: "Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 21769 (двадцять одна тисяча сімсот шістдесят дев'ять) грн. 71 коп.". Внесено зміни до укладеного між Східницькою селищною радою (82391, Львівська обл., м. Борислав, смт. Східниця, вул. Золота Баня, 3; код ЄДРПОУ 26359951) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5; код ЄДРПОУ 00135390) Договору оренди землі № 04.09.439.00142 від 17 грудня 2009 р., зареєстрованого 21.12.2009р. в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 04.09.439.00142, шляхом викладення п. 9 Договору в наступній редакції: "Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 2612 (дві тисячі шістсот дванадцять) грн. 37 коп. за рік, або 217 (двісті сімнадцять) грн. 70 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м.Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем".
Публічне акціонерне товариство "Укрнафта", не погоджуючись з рішенням господарського суду Львівської області від 25.03.2014р., звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що рішення суду першої інстанції винесене з неповним з'ясуванням обставин, що мали значення для справи, порушенням норм матеріального та процесуального права, невідповідністю висновків суду обставинам справи та недоведеністю обставин, що мали значення для справи. Зокрема зазначає, що враховуючи той факт, що законодавством передбачено можливість зміни ціни орендної плати за землю тільки за згодою сторін, то вимоги позивача щодо збільшення розміру орендної плати без наявності правових підстав, визначених договором і законодавством, є неправомірними, вказана обставина, на думку скаржника, залишена судом першої інстанції поза увагою. Відтак, вважає, що господарським судом порушено положення ст.ст.15, 58, 525, 632, 651, 652, 792 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст.288 Податкового кодексу України (далі - ПК України), ст.ст.2, 21, 23 Закону України (далі - ЗУ) "Про оренду землі". Також, апелянт звертає увагу на те, що вказаний спір мав розглядатися за територіальною підсудністю у господарському суді м.Києва, оскільки місцезнаходженням відповідача є м.Київ, а справи у спорах, що виникають при зміні господарських договорів, розглядаються за місцезнаходженням сторони, зобов'язаної за договором здійснити на користь другої сторони певні дії.
Учасники спору участі своїх уповноважених представників у судовому засіданні не забезпечили, причини неявки суду не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про час та місце судового розгляду.
Розглянувши наявні в справі матеріали, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду Львівської області слід залишити без змін, а апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Укрнафта" без задоволення з наступних підстав.
17 грудня 2009 року між Східницькою селищною радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (орендар) було укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.12.2009року за №04.10.439.00142.
За умовами договору відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0291 га. для обслуговування свердловини №14 НГВУ „Бориславнафтогаз" ВАТ „Укрнафта", яка знаходиться на території Східницької селищної ради.
Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років, але при цьому, орендар має право на дострокове повернення даної земельної ділянки орендодавцю при умові проведення рекультивації земельної ділянки та передачі її згідно Акту приймання-передачі рекультивованих земель (п. 8 Договору).
Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 5 даного договору сторони погодили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2415,30 грн.
Також сторони погодили, що орендна плата згідно рішення Східницької селищної ради від 29.02.2008року №236 становить 12% від нормативної грошової оцінки, що становить 289,84 грн. за рік та вноситься орендарем у грошовій формі щомісячними платежами в розмірі 24,15 грн.
Рішенням Східницької селищної ради від 30.12.2010 року №8 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель смт. Східниця
21.01.2011року Східницькою селищною радою прийнято рішення № 24 "Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння" (надалі - Положення), відповідно до якого рішення від 29.02.2008р. № 236 "Про внесення змін в Рішення селищної ради від 12.01.2006р. № 241 "Про внесення змін в рішення селищної ради від 09.11.2005р. № 312 "Про затвердження положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в смт. Східниця" втратило чинність.
Пунктом 2.4. Положення визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин та технологічної інфраструктури, об'єктів зв'язку, господарський споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до частини першої частини 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Відповідно до частини третьої даної статті, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.03.2011 року, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки складає 21769,71 грн.
У зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки, Східницька селищна рада звернулася до відповідача з листом від 24.01.2011 року № 28 в якому повідомила останнього про затвердження нової грошової оцінки земель смт. Східниця та запропонувала звернутися до управління Держкомзему у м.Бориславі для отримання інформації про нову суму орендної плати та підписання відповідних додатків до договору.
Листом від 12.09.2011року №509-535 позивач повторно звернувся до відповідача з вимогою звернутися до управління Держкомзему у м. Бориславі для отримання інформації про нову суму орендної плати та підписання відповідних додатків до договору. Також позивач повідомив відповідача, що в разі не підписання додаткових угод, спір вирішуватиметься в судовому порядку. Однак відповідач жодним чином не відреагував на повторну пропозицію позивача, додаткову угоду щодо внесення змін до договору не уклав.
Положеннями п. 13 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору розв'язується у судовому порядку ( п.36 Договору). Дане положення кореспондується з положеннями ст. 30 Закону України "Про оренду землі".
Згідно пункту 14.1.125. статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим .розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно із ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, встановлені ст. 288 ПК України та п. 2.4. Положення № 24 від 21.01.2011р. граничні розміри річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного Договору у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Крім того, пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братись судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У визначених законом випадках застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Також слід зазначити, що Судова палата у господарських справах Верховного Суду України у постанові від 20 серпня 2013 року (за заявою про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 25 квітня 2013 року у справі № 5009/3430/12) вказала, що нормативна оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
В пункті 36 Договору сторони погодили, що зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку (ст. 30 ЗУ "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Позивач, з метою приведення положень Договору (в частині зміни вартості нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та розміру орендної плати) до вимог законодавства, зокрема, ПК України, неодноразово повідомляв відповідача про необхідність підписання відповідних змін, однак, як було встановлено в судовому засіданні, домовленості щодо зміни розміру орендної плати в позасудовому порядку, сторонам Договору досягнути не вдалося.
Враховуючи викладене вище, а також те, що обов'язковим до виконання рішенням Східницької селищної ради 30.12.2010р. №8 "Про затвердження грошової оцінки земель смт.Східниця" затверджено нову грошову оцінку землі та встановлено орендну плату у розмірі 12% від оцінки, що відповідає п.9 договору та яке у відповідності до норм ПК України набрало чинності і підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом, то колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо наявності підстав для внесення змін до договору оренди землі від 17.12.2009р., оскільки це не суперечить діючому законодавству, і колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення господарського суду Львівської області від 24.03.2014р.
Щодо твердження апелянта, що даний спір не підвідомчий господарському суду Львівської області, оскільки, на його думку, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні господарських договорів, справи у спорах про визнання договорів недійсними розглядаються господарським судом за місцезнаходженням сторони, зобов'язаної за договором здійснити на користь другої сторони певні дії, такі як: передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо, а, відтак, враховуючи місце реєстрації відповідача (м.Києв), то спір має розглядатись у господарському суді м.Києва, колегією суддів відхиляється, оскільки згідно зі ст.12, 16 ГПК України справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, а, як уже зазначено вище, згідно договору оренди землі від 17.12.2009р., позивачем надано відповідачу у строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини №14 НГВУ „Бориславнафтогаз" ВАТ „Укрнафта", яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області.
Відповідно до ст.ст.33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд, вважає, що рішення господарського суду першої інстанції прийняте, з урахуванням всіх обставин справи та з дотриманням норм чинного законодавства, а тому не вбачає підстав для його зміни чи скасування.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні апеляційної скарги публічного акціонерного товариства "Укрнафта" відмовити.
2. Рішення господарського суду Львівської області від 25.03.2014 року у справі №914/304/14 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
4. Матеріали справи направити на адресу місцевого господарського
суду.
Повний текст постанови виготовлений 26.05.2014 р.
Головуючий суддя Бойко С. М.
Суддя Бонк Т. Б.
Суддя Марко Р. І.