Ухвала суду № 38910465, 22.05.2014, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
22.05.2014
Номер справи
903/254/14
Номер документу
38910465
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

"22" травня 2014 р. Справа № 903/254/14

Господарський суд Волинської області, розглянувши матеріали по справі

за позовом Волинського прокурора з нагляду за додерженням законів у транспортній сфері в інтересах держави - Міністерства інфраструктури України, Державної адміністрації залізничного транспорту, Державного територіально - галузевого об'єднання "Львівська залізниця" в особі Відокремленого підрозділу "Рівненська дирекція залізничних Перевезень" до Рожищенської міської ради

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа - підприємець ОСОБА_1

про визнання незаконним та скасування розпорядження і рішення Рожищенської міської ради, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки

Суддя Гончар М.М.

при секретарі судового засідання: Лівандовському Т.Г.

за участю представників сторін:

від позивача: Зозуль О.Д. (довіреність від 01.01.2014р. №НЮ-19)

від відповідача: Спірідонова М.С. дов. від 15.05.14р. №45/02-17/2-14

від третьої особи: ОСОБА_2 (довіреність від 10.04.2014р.) ФОП ОСОБА_1

В судовому засіданні приймали участь: ОСОБА_5 дов. від 29.01.2014р. №68-173

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.

Суть спору: позивач - Волинський прокурор з нагляду за додерженням законів у транспортній сфері в інтересах держави - Міністерства інфраструктури України, Державної адміністрації залізничного транспорту, Державного територіально - галузевого об'єднання "Львівська залізниця" в особі Відокремленого підрозділу "Рівненська дирекція залізничних Перевезень" звернувся з позовом до Рожищенської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування розпорядження і рішення Рожищенської міської ради, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням Рожищенською міською радою вимог земельного законодавства. Згідно державного акту на постійне користування землею серії І-ВЛ №001965 від 11.03.2002 ДТГО "Львівська залізниця" в межах Рожищенського району надано земельну ділянку площею 51, 04 га для обслуговування залізничного транспорту на підставі рішення Рожищенської міської ради №21/4 від 07.03.2002р. Розпорядженням Рожищенської міської ради Волинської області №189-рв від 27.10.2003 надано дозвіл підприємцю ОСОБА_1 на складання проекту відведення земельної ділянки, загальною площею 18, 60 кв.м. для обслуговування торгового кіоску в АДРЕСА_1 за рахунок забудованих земель Рожищенської міської ради, не переданих у власність та не наданих у користування, на підставі чого між ФОП ОСОБА_1 та відповідачем укладені договори оренди земельної ділянки площею 32, 54 кв.м. Земельна ділянка, надана ФОП ОСОБА_1 в оренду накладається повністю з смугою відведення земель залізничного транспорту відповідно до Державного акту на право постійного користування землею на станції Рожище серії І-ВЛ №001965 від 11.03.2002р.

Відповідачем порушені вимоги ч. 2 ст. 149, ч. 5 ст. 116 ЗК України, оскільки згоди на вилучення чи на передачу земельної ділянки в оренду ФОП ОСОБА_1 ДТГО "Львівська залізниця" не надавала. Право ДТГО "Львівська залізниця" на неї не було припиненим на момент надання ділянки в оренду.

Через канцелярію суду Відокремленим підрозділом "Рівненська дирекція залізничних перевезень" подано пояснення від 24.04.2014р., в яких останній просить задовольнити позовні вимоги повністю. Зазначає, що залізниці стало відомо про розташування павільйону по АДРЕСА_1 під час розгляду Рожищенським районним судом Волинської області справи за позовом ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_8 до Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця", Рожищенської міської ради про визнання частково недійсним рішення Рожищенської міської ради про затвердження проекту відводу земельної ділянки та визнання недійсним Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою (справа №0314/1211/2012).

Через канцелярію суду від третьої особи подано відзив від 13.05.2014р. в якому останній просить в позові відмовити, посилаючись на наступне:

- прокурор робить висновок про те, що "земельна ділянка, щодо якої укладено договір оренди землі від 31.01.2013р. на підставі рішення Рожищенської міської ради №22/7 від 30.10.2012р. належить ДТГО "Львівська залізниця", що підтверджується виданим державним актом серії І-ВЛ №001965 від 11.03.2002р., який відповідно до ст. 126 ЗК України є документом, що посвідчує відповідне право, яке згідно із ст. 125 ЗК України виникло з моменту його державної реєстрації". Прокурор обставину про накладеність спірних земельних ділянок не довів, оскільки не представив відповідних належних та допустимих доказів на її підтвердження;

- на підставі розпорядження Рожищенської міської ради від 27.10.2003р. №189-рв підприємцю ОСОБА_1 було надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки загальною площею 18, 60 м. кв. для обслуговування торгового кіоску в АДРЕСА_1 за рахунок земель ненаданих у користування;

- уповноваженою організацією ПФ "Ю-Ком" було виготовлено проект відведення земельної ділянки, який в установленому законом порядку був погоджений всіма дозвільними органами. Проект відведення земельної ділянки підлягав обов'язковій державній землевпорядній експертизі. Волинським обласним головним управлінням земельних ресурсів така експертиза була проведена, результатом якої став позитивний висновок від 16.02.2004р. №128;

- державною експертизою було констатовано відповідність проекту відведення земельної ділянки вимогам земельного законодавства;

- на підставі рішення Рожищенської міської ради від 01.04.2004р. №13/5зазанчений проект відведення земельної ділянки був затверджений, а остання надана підприємцю ОСОБА_1 на умовах оренди;

- в подальшому між ФОП ОСОБА_1 та Рожищенською міською радою було укладено договори оренди земельної ділянки;

- у позовній заяві прокурор вказує про те, що проведеною ним перевіркою встановлено порушення Рожищенською міською радою вимог земельного законодавства;

- у відповіді на адвокатський запит державна інспекція сільського господарства у Волинській області від 16.04.2014р. №01-13/1074 повідомила, що на підставі вимоги Волинської прокуратури з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері нею було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства підприємцем ОСОБА_1; за результатами перевірки складено акт від 12.07.2013р. №000504; припису на усунення порушень земельного законодавства підприємцю ОСОБА_1 не вручалося; у висновку інспекції не визначено порушень земельного законодавства;

- у відповіді на адвокатський запит від 23.04.2014р. №530/15/2-14 відділ Держземагентсва у Рожищенському районі Волинської області повідомив про те, що межі земельної ділянки площею 51, 04 га для обслуговування залізничного транспорту, переданої Львівській залізниці у постійне користування згідно державного акту на право постійного користування землею І-ВЛ №001965 в натуру не виносилися; акт встановлення та погодження меж з суміжними землекористувачами не складався і не погоджувався; кадастровий номер земельній ділянці не присвоєно; обмінні файли не виготовлялися; дана земельна ділянка не внесена в Національну кадастрову систему;

- відповідно до ч. 3 ст. 125 ЗК України (в редакції закону, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється;

- ДТГО "Львівська залізниця" взагалі не мала права користуватися земельною ділянкою, переданою їй в постійне користування (оскільки її межі не виділені в натурі);

- акти обстеження земельної ділянки від 19.09.2012р. та від 18.02.2013р. носять винятково односторонній характер (підписані працівниками ВП "Рівненська дирекція залізничних перевезень"). Інші документи (топографічний план та план смуги відведення) не носять обов'язкового чи офіційного характеру.

Через канцелярію суду відповідачем подано заперечення від 15.05.2014р. №235/02-17/2-14 в якому останній просить в позові відмовити, посилаючись на наступне:

- відповідно до рішення Рожищенської міської ради від 07.03.2002 року за №21/4 Львівській залізниці в межах Рожищенського району надано в постійне користування земельну ділянку заг. пл.. 51, 04 га для обслуговування залізничного транспорту. Львівська залізниця виготовила Державний акт на право постійного користування землею серії І-ВЛ №001965, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №120. Згідно протоколу від 05.02.2002р. №1 засідання комісії Рожищенської райдержадміністрації з розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності гр.. ОСОБА_10 надано дозвіл на розроблення паспорту прив'язки та розміщення торгового кіоску в АДРЕСА_1. Розміщення торгового кіоску відповідало державним будівельним нормам, санітарним та протипожежним вимогам, що було засвідчено 9 підписами членів комісії. Відповідно до рішення виконавчого комітету Рожищенської міської ради від 22.02.2002р. №44 гр. ОСОБА_10 виготовила паспорт прив'язки стаціонарної малої архітектурної форми для здійснення підприємницької діяльності на земельній ділянці пл. 0, 00186 га по АДРЕСА_1;

- Розпорядженням Рожищенської міської ради від 27.10.2003 року за №189-рв надано дозвіл п-цю ОСОБА_1 на складання проекту відведення земельної ділянки заг. пл.. 0, 00186 га по АДРЕСА_1 для обслуговування торгового кіоску. Згідно технічного завдання від 16.12.2003р. Управління Держкомзему у Рожищенському районі зазначено, що уся земельна ділянка по АДРЕСА_1 відноситься до комунальної власності;

- Рожищенська районна санепідемстанція також надала погоджувальний висновок гр.. ОСОБА_1 про те, що дана земельна ділянка придатна для обслуговування торгового кіоску. Обласна екологічна інспекція у Рожищенському районі при розгляді матеріалів про відведення землі також надала висновок від 15.12.2003 року про погодження відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_1 Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарств Рожищенської райдержадміністрації теж надав висновок від 10.10.2003р. №167 про можливе відведення землі;

- сектор археології відділу охорони пам'ятників історії та культури при Волинському краєзнавчому музеї дав схвальний висновок про можливе відведення землі. Згідно висновку державної землевпорядної експертизи від 16.02.2004р. №128 було зазначено, що відведення земельної ділянки відповідає вимогам земельного законодавства і діючих нормативно-технічних документів;

- на підставі всіх вищезазначених висновків та погоджень відповідних служб від 01.03.2004р. №13/5 рішенням Рожищенської міської ради було затверджено проект відведення земельної ділянки, що знаходиться по АДРЕСА_1 пл.. 0, 00186 га ФОП ОСОБА_1, відповідно був укладений договір оренди землі;

- рішенням міської ради від 11.01.2011р. №5/11 продовжено термін дії договору оренди земельної ділянки. 25.03.2011 року був складений акт про встановлення меж земельної ділянки в натурі, підписаний землевпорядником міської ради та начальником управління Держкомзему у Рожищенському районі. 25.03.2013 року згідно акту прийомки - передачі межових знаків закріплені в натурі зовнішні межі земельної ділянки. Згідно викопіювання із чергового кадастрового плану земельна ділянка, яка передана в оренду підприємцю ОСОБА_1 відноситься до земель комунальної власності;

- на даний час підприємець ОСОБА_1 користується спірною земельною ділянкою на підставі укладеного договору оренди від 31.01.2013 року, який зареєстрований в Державному реєстрі прав на нерухоме майно від 23.09.2013року за №2604673;

- в матеріалах справи немає жодного документу, який би підтверджував факт, що земельна ділянка, яка надана в оренду ФОП ОСОБА_1 повністю накладається з смугою відведення земель залізничному транспорту, а право оренди ФОП ОСОБА_1 зареєстровано в Державному реєстрі прав на нерухоме майно, що підтверджено витягом від 23.09.2013 року за №2604673. Факт реєстрації земельної ділянки підтверджує відсутність у Державному земельному кадастрі відомостей про накладання земельних ділянок;

- акти обстеження земельної ділянки від 18.09.2012 року та від 18.02.2013р.по станції Рожище на території Рожищенської міської ради складені комісією в складі працівників ВП "Рівненська дирекція залізничних перевезень", начальника станції Рожище та прикладені графічні матеріали на спірну земельну ділянку, не можуть слугувати доказом щодо накладення земельних ділянок. Державною інспекцією сільського господарства у Волинській області в ході проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства підприємцем ОСОБА_1 від 12.07.2013р. факту порушення не зафіксовано.

В судовому засіданні 15.05.2014р. оголошувалась перерва для подачі позивачем додаткових документів.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 15.05.2014р. строк розгляду справи №903/254/14 продовжено до 02.06.2014р.

Через канцелярію суду Відокремленим підрозділом «Рівненська дирекція залізничних перевезень» подано клопотання від 22.05.2014р. про долучення до матеріалів справи копії податкової декларації з плати за землю платника Відокремленого підрозділу «Львівська дистанція захисних лісонасаджень» ДТГО «Львівська залізниця»; копію податкової декларації з плати за землю платника Відокремленого підрозділу «Ківерцівська дистанція колії» ДТГО «Львівська залізниця»; витяг з технічної документації інвентаризації земельної ділянки та видачі державного акта на право постійного користування землею Львівської залізниці в межах Рожищенського району Волинської області.

Через канцелярію суду Волинською прокуратурою з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері подано клопотання від 21.05.2014р. №68-116вих. 14 про долучення до матеріалів справи лист ПрАТ «Інститут «Волиньводпроект» №131/1/8 від 07.05.2014р. та належним чином завірену копію акту обстеження вулично-шляхової мережі від 20.05.2014р.

Через канцелярію суду 22.05.2014р. Прокурором Волинської прокуратури з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері подано пояснення, в яких останній зазначає наступне:

- право Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» на земельну ділянку площею 51, 04 га підтверджується державним актом на право постійного користування землею серії І-ВЛ №001965 від 11.03.2002, а також наведеною в листі ПрАТ «Інститут «Волиньводпроект» інформацією від 07.05.2014р. про те, що тимчасова будівля (торговий павільйон) ОСОБА_1 розташована на землях ДТГО «Львівська залізниця». Даний державний акт на право постійного користування належить до документів старого зразка, при видачі яких земельним ділянкам не надавались кадастрові номери. Водночас чинним законодавством України не передбачено зобов'язання землекористувачів поновлювати земельну документацію та реєструвати таким чином земельні ділянки у Державному земельному кадастрі. Тому відсутність у Державному земельному кадастрі відомостей про земельну ділянку не підтверджує і не може підтверджувати відсутність відомостей про накладання земельних ділянок;

- відсутність кадастрового номера земельної ділянки ДТГО «Львівська залізниця» унеможливлює вчинення землекористувачем будь-яких дій правового характеру із даною земельною ділянкою, однак не наділяє будь-якого суб'єкта правом нею розпоряджатися;

- відповідач та представник третьої особи обґрунтовують свою позицію наявністю висновків (погоджень) про можливість відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_1, наданих компетентними службами у 2003 році. Проте, кожен із згаданих відповідачем висновку стосується відведення земельної ділянки площею 18, 6 кв.м. ОСОБА_1, а не площею 32, 54 кв.м. ОСОБА_1 Зважаючи на різницю площ земельних ділянок, надані у 2003 році висновки про погодження відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 не можуть поширювати свою дію на фактично іншу земельну ділянку, надану ФОП ОСОБА_1 Висновок державної експертизи землевпорядної документації, наведений у відзиві представника третьої особи, також стосується земельної ділянки площею 18, 6 кв.м., а не 32, 54 кв.м. тому не може бути врахований як належний доказ;

- Рожищенська міська рада не мала права надавати земельну ділянку, що перебуває у постійному користуванні ДТГО «Львівська залізниця» в оренду та, відповідно, укладати договори оренди, правомірність дій органу місцевого самоврядування піддається сумніву. Спірний договір оренди землі укладено на підставі рішення Рожищенської міської ради «Про продовження дії договорів оренди земельних ділянок, на яких розміщено малі архітектурні форми» №22/7 від 30.10.2012р. Підп. 1.1. даного рішення продовжено дію договору оренди земельної ділянки від 11.01.2011р., укладеного між Рожищенською міською радою та ФОП ОСОБА_1 В п. 18 договору оренди від 11.01.2011р. чітко вказано, що передача земельної ділянки (площею 32, 54 кв.м.) в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення, підставою розроблення якого є спірне розпорядження Рожищенської міської ради №189-р від 27.10.2003р. про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 площею 18, 60 кв.м.;

- На вимогу Волинської прокуратури з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері інспектором з ОДР ВДАІ з обслуговування Рожищенського району ДАІ УМВС України у Волинській області 20.05.2014р. проведено обстеження вулично- шляхової мережі, в ході якого встановлено порушення Державного стандарту України 3587-97 «безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці і залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», затвердженого і введеного Наказом Держстандарту України №441 від 21.07.1997р.. На спірній земельній ділянці у м. Рожище розташований торговий павільйон по АДРЕСА_1, до якої навпроти даного торгового павільйону прилягає АДРЕСА_2. Зазначене є порушенням п. 3.7.4 ДСТУ 3587-97, у якому закріплено, що забороняється розміщувати споруди торговельно-побутового призначення ближче ніж 50 м перехрещень вулиць та пішохідних переходів ближче ніж 150 м. до перехрещень, шляхопроводів на автомобільних дорогах загального користування. Ширина тротуару біля малої архітектурної форми з сторони залізничного вокзалу станції Рожище складає 2, 10 м., відстань від об'єкта обстеження до проїзної частини становить 1, 35 м. і являється тротуаром, що є порушенням п. 3.7.1 ДСТУ3587-97, згідно якого споруди торговельно-побутового призначення (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках маршрутних транспортних засобів) і рекламоносії повинні розміщуватися за межами тротуарів або узбіч на відстані не менше 2м. від них не ближче ніж 10 м. від краю проїздної частини вулиць і доріг. В абзаці 13 ч. 2 ст. 28 Закону, зазначено, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Через канцелярію суду представником третьої особи подано клопотання від 22.05.2014р. про приєднання до матеріалів справи копії адвокатського запиту, копії технічного звіту по інвентаризації земельної ділянки ДТГО «Львівська залізниця».

Через канцелярію суду Відокремленим підрозділом «Рівненська дирекція залізничних перевезень» подано клопотання від 22.05.2014р. про призначення судової інженерно-технічної земельно-технічної експертизи спірної земельної ділянки. Для отримання висновку експерта поставити питання: Чи знаходиться кіоск, що є об'єктом власності ФОП ОСОБА_1, у смузі відведення ДТГО «Львівська залізниця» в адміністративних межах Рожищенської міської ради Волинської області в натурі (на місцевості)? Чи перетинаються межі земельних ділянок ДТГО «Львівська залізниця» та ФОП ОСОБА_1 в адміністративних межах Рожищенської міської ради Волинської області в натурі (на місцевості) та на яку площу?

В судовому засіданні представники сторін не заперечували щодо заявленого клопотання про призначення експертизи. Інших питань на розгляд експерту суду не надано.

Згідно ст.41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.

Господарський суд, зважаючи на те, що для встановлення меж земельних ділянок ДТГО «Львівська залізниця» та ФОП ОСОБА_1 в адміністративних межах Рожищенської міської ради Волинської області в натурі (на місцевості) та щодо якої площі, необхідні для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування і потребують спеціальних знань, керуючись ст. 41 ГПК України, вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача в цій частині та призначити судову земельно-технічну експертизу. З врахуванням предмету спору та сторін по справі суд вирішив проведення судової земельно-технічної експертизи доручити Київському Науково-дослідному інституту судових експертиз (03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6).

На вирішення експерту поставити наступні питання: Чи знаходиться кіоск, що є об'єктом власності ФОП ОСОБА_1, у смузі відведення ДТГО «Львівська залізниця» в адміністративних межах Рожищенської міської ради Волинської області в натурі (на місцевості)? Чи перетинаються межі земельних ділянок ДТГО «Львівська залізниця» та ФОП ОСОБА_1 в адміністративних межах Рожищенської міської ради Волинської області в натурі (на місцевості) та на яку площу? Чи має місце порушення землекористування, зокрема порушення меж та накладення земельних ділянок відповідно до правовстановлюючих документів на ці земельні ділянки та вимог нормативно - правових актів?

При призначенні експертизи судом враховані вказівки Вищого господарського суду України, висловлені у постанові Пленуму від 23.03.2012р. №4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" та п. 6.1. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 26.12.2012р. №1950/5.

Відповідно до ч.2 ст.79 ГПК України господарський суд має право зупинити провадження у справі у випадку призначення господарським судом судової експертизи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.41, 79, 86 ГПК України, господарський суд,-

ухвалив:

1. По справі призначити судову земельно-технічну експертизу, яку доручити Київському Науково-дослідному інституту судових експертиз (03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6).

2. На вирішення експертові поставити наступні питання:

- Чи знаходиться кіоск, що є об'єктом власності ФОП ОСОБА_1, у смузі відведення ДТГО «Львівська залізниця» в адміністративних межах Рожищенської міської ради Волинської області в натурі (на місцевості)?

- Чи перетинаються межі земельних ділянок ДТГО «Львівська залізниця» та ФОП ОСОБА_1 в адміністративних межах Рожищенської міської ради Волинської області в натурі (на місцевості) та на яку площу?

- Чи має місце порушення землекористування, зокрема порушення меж та накладення земельних ділянок відповідно до правовстановлюючих документів на ці земельні ділянки та вимог нормативно - правових актів?

3. Попередню оплату експертизи здійснює Державне територіальне-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» в особі Відокремленого підрозділу «Рівненська дирекція залізничних перевезень» (33028, м.Рівне, вул. 16 Липня, 17).

4. Господарський суд повідомляє експерта про кримінальну відповідальність згідно ст.ст. 384 та 385 Кримінального кодексу України.

5. Зобов'язати експерта надіслати копії експертного висновку сторонам згідно ч. 1 ст. 42 ГПК України.

6. Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.

Суддя М. М. Гончар