ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2014 року справа № 823/168/14
м. Черкаси
11 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мишенка В.В.,
при секретарі - Гордієнку Ю.П.,
за участю сторін:
представника позивача - Коробко М.В. (за посадою);
представника відповідача - Шепель К.Л. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Лисянське ремонтно-транспортне підприємство» до центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернулося приватне акціонерне товариство «Лисянське ремонтно-транспортне підприємство» (далі - позивач) в якому просить, скасувати постанову центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - відповідач) від 15.01.2014р. № 14-ЦД-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував повністю з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов та зазначив, що постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 15.01.2014р. № 14-ЦД-1-Е, якою накладено штраф у розмірі 17 000,00 грн., є такою, що винесена у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до наступного.
Приватне акціонерне товариство «Лисянське ремонтно-транспортне підприємство», як суб'єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код 03766613, зареєстроване 17.09.1996 року.
23.05.2013р. уповноваженою особою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні приватного акціонерного товариства «Лисянське ремонтно-транспортне підприємство» винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 1307-ЦД-1-Е, відповідно до якого товариство у термін до 26.08.2013 року мало усунути порушення законодавства про цінні папери та письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
В подальшому ПрАТ «Лисянське ремонтно-транспортне підприємство» листом від 11.09.2013р. повідомило уповноважену особу комісії про виконання розпорядження, проте згідно наданої копії статуту, реєстрація змін до останнього проведена лише 03.09.2013р., тобто зазначений факт свідчить, що ПрАТ «Лисянське ремонтно-транспортне підприємство» розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 23.05.2013 № 1307-ЦД-1-Е (термін усунення до 26.08.2013р.) вчасно не виконало.
Тому, постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 15.01.2014 № 14-ЦД-1-Е до ПрАТ «Лисянське ремонтно-транспортне підприємство» застосовано санкції за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери у сумі 17000, 00 грн.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон України № 448/96-ВР).
Відповідно до статті 1 Закону України № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною 1 статті 5 Закону України № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно частин 1-4 статті 6 Закону України № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до вимог п. 10 ст. 8 Закону України № 448/96-ВР національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Згідно ст. 5 Закону України "Про акціонерні товариства" акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства.
Згідно п. 5 розділу XII Закону України "Про акціонерні товариства" статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;
2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.
Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України № 448/96-ВР, національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 11 Закону №448/96-ВР, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накладається штраф у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 5 підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу України № 2755-VI, від 02.12.2010, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень.
У даному випадку позивачу нараховано 17 000,00 грн. штрафу.
Розрахунок застосованого штрафу (1 000 х 17 грн. = 17 000,00 грн.) розраховано вірно.
Відповідно до пункту 6 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням НКЦПФР від 16.10.2012 № 1470, уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень, до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень за письмовим клопотанням порушника може бути прийнято рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень та протягом трьох робочих днів направляється особі, щодо якої його винесено.
Суд наголошує, що згідно матеріалів справи такого клопотання заявлено не було, а тому згідно постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №14-ЦД-1-Е від 15.01.2014р. до позивача застосовано фінансові санкції за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 23.05.2013 № 1307-ЦД-1-Е.
Крім того, суд звертає увагу, що ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2014р. у справі № 823/2014/13-а залишено без змін постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 08.07.2013р., якою у задоволенні позовних вимог ВАТ "Лисянське ремонтно-транспортне підприємство" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови та розпорядження № 1307-ЦД-1-Е відмовлено повністю. Виходячи з цього, суд наголошує, що розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1307-ЦД-1-Е від 23.05.2013р. про усунення порушень законодавства про цінні папери - визнано судами законним, а тому підлягало до виконання в зазначений у ньому термін (26.08.2013р.).
Відповідно до ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 - 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені адміністративного позову відмовити повністю
Стягнути з приватного акціонерного товариства «Лисянське ремонтно-транспортне підприємство» (19300, Черкаська область, смт. Лисянка, провул. Бужанський, 40, ідентифікаційний код 03766613) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 1644 (одну тисячу шістсот сорок читири) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 185-187 КАС України.
Суддя В.В. Мишенко
Повний текст постанови виготовлено 26.05.2014р.