Постанова № 38904234, 27.05.2014, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2014
Номер справи
815/2480/14
Номер документу
38904234
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2480/14

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2014 року

09год.50хв.

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Аракелян М.М.

За участю секретаря - Терещук С.Ю.

За участю сторін:

Від прокуратури: Ейсмонт І.С.

Від позивача: Бобра Д.Ю. - за довіреністю

Від відповідача: Бабогло М.М., Книшова О.В. - за довіреністю

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до Доброолександрівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

До суду надійшла адміністративна позовна заява прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області, в якій прокурор просить суд визнати неправомірною бездіяльність Доброолександрівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо не оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства, не розроблення та не затвердження місцевої програми поводження з відходами; зобов'язати Доброолександрівську сільську раду Овідіопольського району Одеської області:

- розробити та затвердити місцеву програму поводження з відходами;

- вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів;

- вжити заходів щодо виготовлення спеціального паспорта на місце видалення твердих побутових відходів.

В обґрунтування своєї правової позиції прокурор зазначив, що Доброолександрівською сільською радою Овідіопольського району не розроблено та не затверджено програму поводження з відходами на її території, у зв'язку із чим відсутній належний контроль та дієві заходи відвернення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини; земельну ділянку під розміщення полігону твердих побутових відходів не відведено, не забезпечено роздільне збирання відходів. Не зважаючи на затверджену рішенням Овідіопольської районної ради від 17.12.2013 року № 492-VI Програму поводження з твердими побутовими відходами в Овідіопольському районі на 2014-2017 роки, рекомендації сільським, селищним радам щодо передбачення коштів при складанні проектів місцевих бюджетів на реалізацію Програми, Доброолександрівська сільська рада не передбачила відповідних коштів на реалізацію заходів та взагалі не розробила і не затвердила відповідну програму; рішення про надання в користування, оренду або власність земельних ділянок під розміщення, будівництво місць видалення відходів радою не приймались. Таким чином, відповідачем допущено протиправну бездіяльність у сфері запобігання або зменшення обсягів утворення відходів, їх збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення, утилізації та видалення, знешкодження та захоронення, а також відвернення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини.

Прокурор вважає, що відповідачем не дотримуються вимоги ст.ст.26,30,33 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.21 «Про відходи» у зв'язку із вищевикладеним, що є протиправною бездіяльністю.

Представник Державної екологічної інспекції в Одеській області підтримав позицію представника прокуратури, та просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідач заперечень проти позову не надав, в судовому засіданні представники відповідача позовні вимоги прокуратури не визнали. В обґрунтування своєї позиції вказують, що підстав для задоволення позову немає, а твердження про неправомірну бездіяльність відповідачів є безпідставними та необґрунтованими з огляду на таке. В селі Доброолексанрівка немає земельної ділянки, яка б відповідала санітарним та будівельним нормам щодо проектування та будівництва об'єктів для розміщення відходів. До повноважень відповідачів не входить вирішення питання щодо виділення земельної ділянки для облаштування полігона для розміщення відходів на території села. Крім того, Доброолександрівська сільська рада є дотаційною сільською радою, а тому коштів на розробку та затвердження програми поводження з відходами на території Доброолександрівської сільської ради відсутні, відповідач неодноразово звертався для виділення коштів на вказані заходи, однак по теперішній час дотації не надходили. Громадянами села Доброолександрівка укладено договір з компанією «Ландиш», яка здійснює вивіз сміття на центральне сміттєзвалище Овідіопольського району.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників прокуратури та сторін, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що на підставі постанови прокурора Овідіопольського району Одеської області від 17 лютого 2014 року прокуратурою Овідіопольського району Одеської проведено перевірку Доброолександрівської сільської ради Овідіопольського району щодо дотримання вимог законодавства, яке регулює питання у сфері поводження з відходами в органах місцевого самоврядування та виконавчої влади району.

Так, на Вимогу прокурора Овідіопольського району Одеської області (надалі - прокурор) №501вих14 від 04.02.2014р. сільським головою Доброолександрівської сільської ради Овідіопольського району (надалі - Сільрада) надана відповідь №02-12/59 від 10.02.2014р. з інформацією за 2013-2014р.р., відповідно до якої Сільрада вказує, що Доброолександрівською сільською радою не приймалася програма у сфері поводження з відходами, реєстру місць видалення відходів та об'єктів утворення, оброблення і утилізації відходів - немає, сільською радою не приймалися рішення про надання в користування, оренду або власність земельних ділянок під розміщення, будівництво місць видалення відходів та об'єктів поводження з відходами; в сільській раді не створювалась комісія з питань поводження з безхазяйними відходами, на території села немає об'єктів оброблення та утилізації відходів, дозволи на будівництво або реконструкцію об'єктів поводження з відходами не надавалися, дозволи на експлуатацію об'єктів поводження з небезпечними відходами немає, несанкціонованих звалищ немає, підприємств, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення з обігу неякісної або небезпечної продукції немає.

Прокурор стверджує, що Сільрадою не розроблено та не затверджено програму поводження з відходами на території Доброолександрівської сільської ради Овідіопольського району, у зв'язку з чим відсутній належний контроль та дієві заходи відвернення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини, земельну ділянку під розміщення полігону твердих побутових відходів не відведено, не забезпечено роздільне збирання відходів, що є протиправною бездіяльністю відповідача виходячи із його повноважень відповідно до ст.ст.26,30,33 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.21 ЗУ «Про відходи».

Таку позицію суд вважає помилковою виходячи із наступного.

Відповідно до пп.6 та пп.15 п. "а" ч.1 ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.

В матеріалах справи відсутні докази, як і посилання прокурора на те, що Сільрада не вирішує відповідно до компетенції свого виконавчого органу питання збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів та інші питання згідно із п.п.6, 15 п. «а» ч. 1 ст.30 Закону №280/97.

Відповідно до пунктів 38, 54,55 ч.1 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі - Закон №280/97) до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься, зокрема, надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію; вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства; визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Як убачається із матеріалів справи та пояснень представника прокуратури в судовому засіданні, заявлені до Сільради позовні вимоги не обумовлені бездіяльністю відповідача, пов'язаною з порушенням або нереалізацією його компетенції, визначеної наведеними нормами ст.26 Закону №280/97. Докази такої бездіяльності в матеріалах справи відсутні.

Щодо посилань на компетенцію сільрад вирішувати питання у сфері поводження із небезпечними відходами, то прокурор не обґрунтовує та не надає доказів того, що відповідач взагалі має стосунок до поводження з небезпечними відходами у розумінні цього терміну згідно із абз.3 ч.1 ст.1 ЗУ «Про відходи».

Згідно з пп.2 п. "а" ч.1 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля.

Проте програма поводження з побутовими відходами не є місцевою програмою охорони довкілля, оскільки затверджена Овідіопольською районною радою її рішенням від 17.12.2013р. №492-VI відповідно до п.16 ч.1 ст.43 ЗУ «Про відходи», постанови Кабінету міністрів України від 04.03.2004р. №265 «Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами» на підставі рішення Одеської обласної ради від 04.07.2013р. №823-VI «Про затвердження програми поводження з твердими побутовими відходами в Одеській області на 2014-2017 року».

Відповідно до п.16 ч.1 ст.43 Закону №280/97 виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідно району, області, цільових програм з інших питань, заслуховування звітів про їх виконання.

Згідно до ст.21 ЗУ «Про відходи» органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: а) виконання вимог законодавства про відходи; б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; д) вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; є) координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції; з) здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; и) ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів; і) сприяння роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини; ї) здійснення інших повноважень відповідно до законів України; й) надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.

Таким чином затвердження місцевих та регіональних програм поводження з відходами належить до компетенції районної та обласної ради, а не сільських та селищних рад.

Відповідно до пунктів 1,2 Постанови Кабінету міністрів України від 04.03.2004р. №265 «Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами» затверджено Програму поводження з твердими побутовими відходами, що додається; Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям розробити і затвердити відповідні місцеві програми поводження з твердими побутовими відходами.

Як вбачається з листа Овідіопольської райдержадміністрації Одеської області у відповідь на лист прокурора від 03.02.2014р (а.с.7), на виконання рішення Одеської обласної ради від 04.07.2013р. №823-VI «Про затвердження програми поводження з твердими побутовими відходами в Одеській області на 2014-2017 роки» Овідіопольською райдержадміністрацією розроблено, а Овідіопольською районною радою Одеської області - затверджено рішенням від 17.12.2013р. №492-VI Програму поводження з твердими побутовими відходами в Овідіопольському районі на 2014-2017р.р. (надалі - Програма, копія - в матеріалах справи, а.с.12-17).

Отже станом на дату звернення прокурора до суду з позовом місцева програма поводження з відходами розроблена Овідіопольською райдержадміністрацією та затверджена Овідіопольською районною радою відповідно до компетенції останньої, визначеної п.16 ч.1 ст.43 Закону №280/97, на виконання рішення Одеської обласної ради від 04.07.2013р. №823-VI та п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2013р. №265 «Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами».

Жодною з наведених норм чинного законодавства не віднесено до компетенції сільських та селищних рад розроблення та затвердження місцевої програми поводження з відходами, у зв'язку із чим ствердження прокурора та представника позивача про протиправність відповідної бездіяльності Сільради не відповідають дійсності та суперечать законодавству.

Крім цього, слід зауважити, що ані рішенням Овідіопольської районної ради, ані затвердженою Овідіопольською районною радою Програмою (з додатками) не передбачено обов'язок сільських рад на території Овідіопольського району, зокрема, відповідача, розробити та затвердити програму поводження з твердими побутовими відходами на території Доброолександрівської сільради.

Згідно п.1 Додатку 2 до Програми будівництво полігонів твердих побутових відходів є одним з заходів Програми зі строком виконання 2014-2017р.р., відповідальним за виконання якого є Овідіопольська райдержадміністрація, сільські, селищні ради, проте цей захід фінансується виключно за рахунок коштів Державного бюджету та поетапно до 2017р. Згідно Додатку 3 до Програми будівництво нових полігонів твердих побутових відходів в Овідіопольському районі очікується у кількості 1 одиниці у 2016-2017р.р., причому не визначено, на якій саме території.

За цих обставин безпідставними слід визнати ствердження прокурора, підтримані позивачем, що Сільрада допустила протиправну бездіяльність у вигляді неоформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів, а також неоформлення документів на земельну ділянку під розміщення полігону твердих побутових відходів.

Відповідно до ст.35-1 ЗУ «Про відходи» Поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів.Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Під час проектування житлових будинків, громадських, виробничих, складських та інших споруд передбачаються будівництво та облаштування контейнерних майданчиків для роздільного збирання і зберігання побутових відходів, урн для побутових відходів. Житлові масиви і внутрішньодворові території, дороги загального користування та інші об'єкти благоустрою населених пунктів, а також місця проведення масових заходів обладнуються контейнерними майданчиками, урнами для побутових відходів. Роздільне збирання побутових відходів здійснюється їх власниками згідно з методикою роздільного збирання побутових відходів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Великогабаритні та ремонтні відходи у складі побутових відходів мають збиратися окремо від інших видів побутових відходів. Небезпечні відходи у складі побутових відходів збираються окремо від інших видів побутових відходів, а також мають відокремлюватися на етапі збирання чи сортування та передаватися спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами. Перевезення побутових відходів здійснюється спеціально обладнаними транспортними засобами. Орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту. Захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах. Під час обрання органами місцевого самоврядування або місцевими державними адміністраціями схеми санітарного очищення перевага надається пропозиціям, що передбачають більший ступінь перероблення чи утилізації побутових відходів. Термічне оброблення (спалювання) побутових відходів дозволяється лише на спеціально призначених для цього підприємствах чи об'єктах. Спалювання побутових відходів дозволяється лише на енергетичні цілі з метою одержання теплової та/або електричної енергії. Забороняється проектування, будівництво та експлуатація полігонів побутових відходів без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.

Якщо погодитись з логікою мотивів позову прокурора, то випливає, що кожне село та селище повинно виділити земельну ділянку, збудувати та розмістити на ній саме полігон твердих побутових відходів, що суперечить вимогам ст.35-1 ЗУ «Про відходи» та ст.1 цього Закону, оскільки остання передбачає серед переліку відведених місць чи об'єктів, крім полігонів,й інші місця та об'єкти, зокрема, місця розміщення відходів, а ст.35-1 Закону не встановлює для органу місцевого самоврядування такого обов'язку у сфері поводження з твердими побутовими відходами.

Відповідно до ч.2 ст.33 ЗУ «Про відходи» на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Згідно з абз.1,2 розділу 1 Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 14.01.1999р. №12, Інструкція про зміст і складання паспорта місць видалення відходів (далі - Інструкція) розроблена Міністерством охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України (далі - Мінекобезпеки) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. N1216 "Про затвердження Порядку ведення реєстру місць видалення відходів" і встановлює вимоги до змісту і складання паспорта місця видалення відходів (додаток 1). Спеціальний паспорт місця видалення відходів (далі - МВВ) складається власником МВВ відповідно до цієї Інструкції. Дані паспорта МВВ, після його затвердження і присвоєння реєстраційного номера, вносяться до реєстру місць видалення відходів відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів.

Доброолександрівська сільська рада Овідіопольського району Одеської області не є власником місця видалення відходів (МВВ), або власником місця видалення твердих побутових відходів, тому підстави для зобов'язання відповідача вжити заходів з виготовлення паспорту МВВ не мають ані фактичних, ані нормативних (законодавчих) підстав, як і інші зобов'язальні по відношенню до відповідача вимоги позовної заяви.

На підставі вищевикладеного, суд відмовляє повністю у задовленні позовних вимог прокурора Овідіопольського району Одеської області за його позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до Доброолександрівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області у зв'язку з їх безпідставністю та невідповідністю вимогам чинного законодавства.

Керуючись ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до Доброолександрівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 27.05.2014р.

Суддя М.М. Аракелян

Адміністративний позов прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до Доброолександрівської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

27 травня 2014 року.