Постанова № 38904166, 27.05.2014, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
27.05.2014
Номер справи
265/2483/14-а
Номер документу
38904166
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 265/2483/14-а

Провадження № 2-а/265/94/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2014 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Копилової Л.В.,

при секретарі Єфремовій О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій та перерахунок індексації пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області (далі -УПФУ) про визнання неправомірними дій та перерахунок індексації пенсії, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.10.2009 року. Згідно ч.1 ст.42 вказаного Закону України пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

06 березня 2014 року вона звернулася до УПФУ із заявою про отримання даних щодо проведення індексації її пенсії. З отриманої нею відповіді від 19.03.2014 року вона довідалася про суттєві порушення відповідачем при проведенні їй індексації пенсії. Так, при проведенні індексації відповідач визначав базовий місяць кожного разу, коли підвищувався розмір мінімальної пенсії для непрацездатних осіб. Таким чином з грудня 2009 року відповідач не обгрунтовано визначав базовий місяць, що призвело до зменшення розміру її пенсії і не здійснював з січня 2010 року розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення встановленого порогу індексації (101 відсоток).

Так, згідно розрахунку проведеного її представником в період з 01 жовтня 2009 року базовим місяцем для обчислення індексу споживчих цін є грудень 2009 року.

Вважає протиправними дії відповідача щодо визначення базового місяця при проведенні індексації в період з грудня 2009 року. Тому просить суд визнати неправомірними дії УПФУ по проведенню індексації її пенсії з 09 жовтня 2013 року з порушенням Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03р. № 1078, без врахування за базовий місяць грудня 2009 року та індексу споживчих цін за період з січня 2010 року, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок індексації її пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця грудня 2009 року та індексу споживчих цін за період з січня 2010 року відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03 р. № 1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 09 жовтня 2013 року, судові витрати розподілити між сторонами.

Представник позивачки ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача, Матвійчук Н.Є., яка діє на підставі довіреності, в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Пояснила суду, що з грудня 2010 року індексація пенсії позивачки ОСОБА_1 стала фіксованою у розмірі 39,77 грн. та грудень 2010 року став базовим для подальшої індексації, сума пенсії з урахуванням фіксованої індексації склала 814,41 грн., з 01 грудня 2010 року основний розмір пенсії позивачки не перевищив розміру мінімальної пенсії за віком, тому пенсія не індексується відповідно до абзацу 7 п.3 Порядку, а в складі пенсії виплачується збережена фіксована індексація в розмірі 39,77 грн. Таким чином позивачка не має права з 01 грудня 2010 року на індексацію, так як у складі пенсійної виплати має доплату до прожиткового мінімуму та фіксовану індексацію у розмірі 39,77 грн. Крім того, позивачкою не обґрунтовано, чому саме вона просить про проведення перерахунку пенсії з 09 жовтня 2013 року.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд знаходить позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст.ст.1 ч.2,19,48 Конституції України, Україна є суверенна і незалежна,демократична,соціальна,правова держава,органи державної влади та органи місцевого самоврядування,їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сімї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Згідно ч.1 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі -Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Згідно статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст. 6 Закону, у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

З метою реалізації вказаного закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку №1.

При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено ( п.10-1 Порядку).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у додатку №2 Порядку.

Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.

Отже, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяця здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.

Таким чином, базовим місяцем на підставі абзацу 3 частини 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та Додатку №4 Порядку слід розуміти місяць, в якому сума збільшення грошового доходу, який підлягає індексації, більше чим сума індексації, яка повинна бути нарахована в місяці збільшення грошового доходу.

На підставі ст.ст.4,6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» місяць ні при яких обставинах не може бути базовим, якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, встановлений в розмірі 101 відсотка.

Сума індексації пенсії позивачу визначається відповідно до вимог статті 6 цього Закону, яка містить пряму норму для застосування у випадку виникнення обставин, передбачених статтею 4 даного Закону та Додатку №2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Слід зазначити, що в місяцях, коли величина приросту індексу споживчих цін не подолала поріг індексації, сума індексації грошових доходів залишається фіксованою. При цьому при підвищенні грошового доходу (пенсії) позивача необхідно керуватись нормами статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та зразком нарахування індексу споживчих цін для проведення індексації приведеному у Додатку №1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Згідно опублікованих відомостей Державного комітету статистики України величина індексу споживчих цін в листопаді 2009 року склала 101,1; в січні 2010 року -101,8; в лютому 2010 року -101,9; серпень 2010 року -101,2; вересень 2010 року -102,9; в березні 2011 року -101,4; в квітні 2011 року -101,3.

Відповідачем при обчисленні суми індексації пенсії позивачки за спірний період не було враховано положень п.5 Порядку, яким передбачено, що у разі якщо сума збільшення грошових доходів є меншою суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, подальша індексація провадиться на визначений згідно даному Порядку індекс.

З відповіді відповідача видно, що базовим місяцем для індексації пенсії позивачки вважається місяць підвищення розміру її пенсії, незалежно від того, перевищила сума підвищення пенсії суму можливої індексації, чи ні.

Однак, суд вважає проведене відповідачем підвищення пенсії позивачці у 2009-2013 роках, що вбачається з наданих довідок про отримання ОСОБА_1 пенсії та розрахунків індексації пенсії позивачеві, не можна визнати підвищенням пенсії позивачу у розумінні п.5 Порядку.

Отже, відповідачем не вірно визначена величина приросту індексу споживчих цін, що в свою чергу вплинуло на розмір індексації пенсії позивача, яка обчислена відповідачем.

Таким чином, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації і суми індексу грошових доходів населення (пенсії) позивачу відповідач зобов'язаний проводити відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 р., згідно з Додатком №2 цього Порядку, з наростаючим підсумком з наступного місяця за базовим, виходячи з базового місяця грудня 2009 року та індексу споживчих цін за період з січня 2010 року.

Тому суд вважає, що відповідач не обґрунтовано визначив базовий місяць для обчислення індексації пенсії позивачеві кожного разу коли підвищувався розмір мінімальної пенсії.

Крім того, суд не приймає до уваги доводи представника відповідача, щодо того, що позивачкою не обґрунтовано, чому саме вона просить про проведення перерахунку пенсії з 09 жовтня 2013 року, оскільки як пояснив представник позивачки, такий період є строком звернення до суду з адміністративним позовом, визначений ст.99 КАС України.

Керуючись ст.ст.1,19,48 Конституції України,Законом України „Про індексацію грошових доходів населення, Законом України „Про компенсацію втрати частини доходів у звязку з порушенням строків їх виплати, п.5.3, 10.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року, ст.ст. 2,7,17,19,70,71,94,100,159-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій та перерахунок індексації пенсії, задовольнити. ?

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області по проведенню ОСОБА_1 індексації її пенсії з 09 жовтня 2013 року з порушенням Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03р. № 1078, без врахування за базовий місяць грудня 2009 року та індексу споживчих цін за період з січня 2010 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок індексації її пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця грудня 2009 року та індексу споживчих цін за період з січня 2010 року відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03 р. № 1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 09 жовтня 2013 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя _____ Л.В.Копилова