ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
19 травня 2014 року м. Київ справа № 800/293/14
Суддя Вищого адміністративного суду України Головчук С.В., вирішуючи питання про прийняття позовної заяви ОСОБА_1 до Президента України, Міністерства соціальної політики України, департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, директора департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, начальника Черкаського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Управління праці та соціального захисту населення Придніпровської районної ради м. Черкаси про визнання дій протиправними,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом.
Згідно із частиною четвертою статті 18 КАС України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Глава 6 КАС України визначає особливості провадження в окремих категоріях адміністративних справ, у тому числі предмет оскарження, суб'єкт оскарження, строки розгляду цих справ тощо, що відрізняє їх від загального порядку провадження.
Зокрема, статтею 171-1 КАС України врегульовані особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Відповідно до частини першої правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо: законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України; актів Вищої ради юстиції; дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції; рішень, дій чи бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Зазначені норми процесуального закону містять вичерпний перелік спорів, віднесених до повноважень Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, директора департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, начальника Черкаського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Управління праці та соціального захисту населення Придніпровської районної ради м. Черкаси про визнання дій протиправними не підсудні Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції, а позовна заява в цій частині підлягає поверненню позивачу.
Крім того, за формою і змістом адміністративний позов має відповідати вимогам статей 105 та 106 КАС України. Зокрема, позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності. (частина четверта статті 105 КАС України).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Із позовної заяви видно, що ОСОБА_1 не вказує в чому полягає порушення його особистих прав, свобод та інтересів з боку Президента України та відсутнє правове обґрунтування позовних вимог у цій частині. Також в ній відсутній зміст позовних вимог, а саме: прохання позивача до Президента України в межах його повноважень визначених Конституцією та законами України і бажаний для позивача спосіб захисту судом прав, свобод чи інтересів, які він вважає порушеними.
Крім того, згідно із частиною третьою статті 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
За правилами частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 до Президента України про визнання бездіяльності протиправною підлягає залишенню без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 106, 108, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в :
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, директора департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, начальника Черкаського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Управління праці та соціального захисту населення Придніпровської районної ради м. Черкаси про визнання дій протиправними повернути позивачу.
2. Позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України про визнання дій протиправними залишити без руху.
3. Повідомити ОСОБА_1 про необхідність сплати судового збору в розмірі 73,08 грн за реквізитами: отримувач коштів: УДКСУ у Печерському р-ні, рахунок отримувача: 31210255700007, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, код банку отримувача: 820019, банк отримувача: ГУ ДКУ у м. Києві, код класифікації доходу бюджету: 22030005 «Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075)», символ звітності 255 та надання до суду оригіналу документу про його сплату.
4. Надати ОСОБА_1 строк до 03 червня 2014 року для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
5. Попередити ОСОБА_1, що в разі не усунення недоліків позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Головчук