УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
___________
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "21" травня 2014 р. Справа № 906/798/13
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Кудряшової Ю.В.
за участю представників сторін:
від позивача: Кравченко Р.М. - довіреність № б/н від 24.09.13;
від відповідача: Норець Н.О. - довіреність № 133 від 25.12.13;
від 3-ї особи: Козак О.О. - довіреність № 03/640 від 24.02.14;
від 3-ї особи: Грінчук Н.А. - довіреність № 03/275 від 28.01.14;
прокурор: Матвійчук С.І. - прокурор Коростенської прокуратури з нагляду за
додержанням законів у транспортній сфері (сл. посвідчення №019273 видане
05.08.13р.);
присутній: Дудченко С.М. - довіреність № 5900/15/14-13 від 04.10.13, представник
Міністерства інфраструктури України.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр" (с.Горщик, Коростенський район Житомирська область)
до Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" (м. Київ)
за участю в справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Регіонального відділення Фонду державного майна по Житомирській області (м. Житомир)
за участю в справі Коростенського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері (м. Коростень)
про визнання права власності
Спір розглянуто в більш тривалий строк, ніж передбачено ч. 1 ст. 69 ГПК України.
Позивачем подано позов, а в подальшому уточнення до позову, до відповідача про визнання права власності на:
1. під'їзну залізничну колію загальною довжиною 3994,1 метрів, що знаходиться у с. Горщик, Коростенський район, Житомирська область, у складі:
1) колія №1, ходова, повною довжиною 894,26 метрів, межі колії: від межі колії через стрілку 101 до в.с.п. № 107;
2) колія №1а, навантажувальна, повною довжиною 674,91 метрів, межі колії: від в.с.п. № 107 до в.с.п. № 102;
3) колія №2, навантажувальна, повною довжиною 914,04 метрів, межі колії: від в.с.п. № 107 через 107а, 109,112,102,106 до бал. призми;
4) колія №3, навантажувальна, повною довжиною 473,59 метрів, межі колії: від в.с.п. № 109 через 113 до в.с.п. № 104;
5) колія №5, деповська, повною довжиною 158,00 метрів, межі колії: в.с.п. № 107а до упору;
6 колія №6, навантажувальна, повною довжиною 809,22 метрів, межі колії: від в.с.п. № 101 до упору;
7) з'їзд 112-113, повною довжиною 70,08м.;
8) стрілочні переводи № 101,102,104,106,107,107а, 109,112,113.
2. на вагонні ваги, що розташовані на під'їзній колії №3 у с. Горщик, Коростенського району, Житомирської області.
3. на будку вагонних ваг, загальною площею 75,3кв.м., що розташована за адресою: Житомирська область, Коростенський район, с.Горщик, вул.Центральна, 71.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 06.06.13р. порушено провадження у справі, залучено для участі в справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна по Житомирській області
Ухвалою від 25.06.2013р залучено для участі в справі Коростенського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері (м. Коростень, вул. Табукашвілі,24) на стороні ПрАТ "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту»
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 01.08.13 р. було задоволено клопотання Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" в частині призначення технічної експертизи інвентарних карток ТОВ "Омелянівський кар'єр", призначено у справі технічну експертизу наступних інвентарних карток обліку основних засобів, а саме: №43 щодо залізничної колії №1; №44 щодо залізничної колії №5,6; №9 щодо будки вагонних ваг 75,3 кв. м; №42 щодо залізничних колій №1,2,3, наданих ТОВ "Омелянівський кар'єр". Проведення зазначеної експертизи доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз, провадження у справі зупинено на час проведення експертизи та зобов'язано відповідача надати суду експертний висновок та повідомити суд про відсутність обставин, які зумовили зупинення провадження по справі.
19.02.14р. від представника позивача надійшло клопотання про продовження строку розгляду справи на п'ятнадцять днів.
Відповідно до ч. 3 ст. 69 ГПК України, у виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.
Враховуючи складність спору, суд задовольняє клопотання та продовжує строк розгляду спору на п'ятнадцять днів.
11.03.14р. від КНДІСЕ на адресу суду надійшло повідомлення про неможливість надання висновку судової технічної експертизи без оригіналів витребовуваних судом документів.
В послідуючому Товариством з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр" на адресу суду надіслано лист, відповідно до якого воно не має можливості надати всі зазначені вище витребовувані документи з причин, викладених у листі. Експертизу не проведено.
Ухвалою від 15.05.14 р. господарський суд поновив провадження у справі.
До початку судового засідання представниками відповідача та Міністерства інфраструктури України подано клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду господарським судом справи №906/798/13 про визнання частково недійсним наказу заступника начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області від 31.08.1995р. №124-АОУ; визнання частково недійсним наказу РВ ФДМ України №335-ВАТ від 04.09.1995р. та додатку до листа РВ ФДМУ по Житомирській області від 14.02.2013р. №04/657, визнання частково незаконними та скасування рішень виконкому Горщиківської сільради від 09.02.2011р. №24 та від 10.10.2012р. №46, визнання частково недійсним свідоцтво про право власності.
Господарський суд відхиляє вказані клопотання виходячи з наступного.
Згідно ст. 69 ГПК України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.
Враховуючи, що на день слухання справи строк розгляду спору з урахуванням продовженого строку на 15 днів сплив, господарський суд не має підстав для зупинення, в подальшому поновлення та розгляду спору в більш тривалий термін, ніж передбачено законом. Як вбачається з матеріалів справи відповідач неодноразово подавав клопотання про зупинення провадження у справі з різних підстав, які господарський суд відхиляв. Вказане господарський суд розцінює як намагання сторони затягнути розгляд справи.
В засіданні суду 25.06.2013 представниками відповідача було заявлено про пропуск позовної давності позивачем.
09.07.2013 р. представником позивача надано заперечення щодо пропуску строку позовної давності (т.3, а.с. 51)
Розглянувши вказану заяву та заперечення на неї, господарський суд вважає за необхідне зазначите про такі обставини.
З матеріалів справи вбачається, що як в наказі від 04.09.1995 року Регіонального відділення по Житомирській області Фонду державного майна України про створення ВАТ «Омелянівський кар'єр», так і в акті оцінки вартості майна Омелянівського кар'єру не зазначався перелік майна, право власності на яке перейшло до ВАТ "Омелянівський кар'єр". Про порушене право підприємству стало відомо з листа від 14.02.2013 року №04/657 Регіонального відділення по Житомирській області Фонду державного майна України та переліку нерухомого майна, переданого до статутного фонду ВАТ "Омелянівський кар'єр".
Відповідно до ч. 1 ст. 261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Оскільки позивач довідався про порушення свого права саме з листа від 14.02.2013 року №04/657 Регіонального відділення по Житомирській області Фонду державного майна України та переліку нерухомого майна, переданого до статутного фонду ВАТ "Омелянівський кар'єр", строк позовної давності не можна вважати таким, що сплинув. Порушене право позивача підлягає захисту.
Як вбачається з позовної заяви, в обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне.
17 вересня 2008 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр» (далі - Позивач) та Відкритим акціонерним товариством «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту» (далі - Відповідач) було укладено договір № 2/ОЗК708 оренди під'їзних залізничних колій (далі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування під'їзні залізничні колії 3,5км, в тому числі 9 комплектів стрілочних переводів інв. № 743, ваги залізничні інв. № 12 та приміщення вагового інв. № 11 за адресою: ст. Гранітний, с. Горщик, Коростенського району Житомирської обл., що знаходиться на балансі ВАТ «Київ-Дніпровське МШІЗТ».
Згідно абзацу 5 додаткової угоди № 2 про зміну Договору оренди під'їзних залізничних колій № 2/ОЗК/08 від 17 вересня 2008 року від 01.03.2011 року термін дії Договору було продовжено до 01.03.2013 року.
Разом з тим, в лютому 2013 року Позивач встановив, що зазначене в Договорі майно є власністю Позивача, як правонаступника Відкритого акціонерного товариства «Омелянівський кар'єр», та Відповідачу на праві власності не належить.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр» було створено в результаті реорганізації шляхом перетворення Відкритого акціонерного товариства «Омелянівський кар'єр» у Товариство з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр», та, відповідно, є правонаступником всіх прав та обов'язків останнього.
Зазначене вище випливає, зокрема, із п.п. 1.1., 1.2. Статуту Позивача, затвердженого Загальними зборами Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр», протокол № 14 від 28 лютого 2011 року, та ч.2 статті 108 Цивільного кодексу України, згідно якої у разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Відкрите акціонерне товариство «Омелянівський кар'єр», в свою чергу, було створено шляхом перетворення державного підприємства у відкрите акціонерне товариство внаслідок корпоратизації на підставі наказу від 04 вересня 1995 року № 335-ВАТ Регіонального відділення по Житомирській області Фонду державного майна України про створення ВАТ «Омелянівський кар'єр» (далі - Наказ від 04.09.1995 року № 335-ВАТ).
Зокрема, наказом № 124-АОУ від 31.08.1995 року Регіонального відділення по Житомирській області Фонду державного майна України було затверджено акт оцінки вартості майна Омелянівського кар'єру Коростенського району, складений комісією, що була утворена згідно наказу начальника Регіонального відділення ФДМ України по Житомирській області від 09 серпня 1995 року № 238 ПКУ (Акт оцінки цілісного майнового комплексу).
Згідно п.п. 1 - 3 Наказу від 04.09.1995 року № 335-ВАТ ВАТ «Омелянівський кар'єр» створювалось шляхом перетворення державного підприємства Омелянівський кар'єр у відкрите акціонерне товариство, було затверджено статут ВАТ «Омелянівський кар'єр», призначено головою правління ВАТ «Омелянівський кар'єр» Павленко В.О.
19 листопада 1995 року Начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області був затверджений «План розміщення акцій відкритого акціонерного товариства «Омелянівський кар'єр», яке створене згідно з Указом Президента України від 26 листопада 1994 року № 699/94 «Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів».
При цьому, відповідно до п. 15 Положення про порядок корпоратизації підприємств, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 1993 р. N 508, з моменту державної реєстрації відкритого акціонерного товариства активи і пасиви підприємства, структурного підрозділу (одиниці) переходять до відкритого акціонерного товариства. Акціонерне товариство стає правонаступником прав і обов'язків корпоратизованого підприємства.
До активів державного підприємства Омелянівський кар'єр, що було перетворено у Відкрите акціонерне товариство «Омелянівський кар'єр», в тому числі входили залізничні колії № 1,2, З, залізнична колія № 1, залізничні колії № 5, 6, будка вагонних ваг, 75,3кв.м., залізничні ваги, важільні, модифікації Старостина 200 на 200 тон, що знаходяться за адресою: Житомирська область, Коростенський район, с. Горщик, вул. Центральна, 71, що в подальшому були передані Відкритому акціонерному товариству «Омелянівський кар'єр».
Зазначене випливає з листа від 14.02.2013 року № 04/657 Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області та переліку нерухомого майна, переданого до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства ВАТ «Омелянівський кар'єр» (додаток до листа від 14.02.2013 року № 04/657), відповідно до яких згідно наказу № 335-ВАТ від 04 вересня 1995 року «Про створення ВАТ «Омелянівський кар'єр», регіональним відділенням Фонду державного майна України по Житомирській області передано Відкритому акціонерному товариству «Омелянівський кар'єр», зокрема: залізничні колії № 1,2, 3, залізничні колії № 1, залізничні колії № 5, 6, будку вагонних ваг, 75,3 кв.м., що знаходяться за адресою: Житомирська область, Коростенський район, с. Горщик, вул. Центральна, 71 (п.п. 35, 53 - 55 переліку нерухомого майна).
Так як залізничні ваги знаходяться безпосередньо на під'їзній залізничній колії № 3 у с. Горщик Коростенського району Житомирської області, під час передачі під'їзної залізничної колії № З Відкритому акціонерному товариству «Омелянівський кар'єр» такі ваги окремо не виділялись.
При цьому, згідно пооб'єктної відомості виконання обсягів робіт, введених в дію основних засобів та незавершеного будівництва в 1966 року по тресту «Житомирнерудпром» ще у 1966 році за Омелянівським кар'єром обліковувались під'їзні залізничні шляхи, внутрішньозаводські залізничні шляхи (сторінка 4, п.п.6, 10 п. а) розділу 3 відомості).
Право власності Позивача на будку вагонних ваг, загальною площею 75,3 кв.м., що розташована за адресою: Житомирська область, Коростенський район, с. Горщик, вул. Центральна, 71, підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, від 15.10.2012 року, виданого на підставі Рішення виконавчого комітету Горщиківської сільської ради за № 24 від 09.02.2011 року.
Позивач самостійно утримує спірне майно, проводить його поточний ремонт. Позивач здійснив капітальний ремонт залізничних колій з їх частковим демонтажем та заміною шпал, стрілочних переводів та інших складових колій.
Спірне майно знаходиться на земельній ділянці загальною площею 94,6477 га, що згідно державного акту на право постійного користування землею І-ЖК № 001633 від 01.10.2001 року в частині 76,3336 га перебувала та на даний час перебуває у користуванні Позивача згідно договору оренди земельної ділянки від 24 грудня 2007 року, укладеному із Коростенського районною державною адміністрацією, згідно розділу 1. та п.2.1. розділу 2 якого Позивачу була передана в строкове платне користування земельні ділянки несільськогосподарського призначення, які розташовані на території Горщиківської сільської ради Коростенського району Житомирської області (поза межами населених пунктів) загальною площею 94,6477 га, в тому числі ділянка № 1, кадастровий номер 1822381200090000013 - 0,1063 га - залізничне полотно, ділянка № 2, кадастровий номер 1822381200040000002 - 5,7140 га відвал, ділянка № 3 кадастровий номер 1822381200090000013 - 88,8274 га забудовані землі.
Відповідач заперечує проти позовних вимог, посилаючись на наступне.
На виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 20.07.1987 року № 253 у 1992 році, згідно протоколу передачі основних засобів від Омелянівського кар'єру об'єднання «Житомирнерудпром», на баланс Київ-Дніпровського міжгалузевого підприємства промислового залізничного транспорту було передане майно, а саме стрілочна будка, будка вагових вантажів та залізнична колія 3,5 км.
У 2001 році, згідно наказу Міністерства транспорту України від 30.1О.2ОО1 року № 746, шляхом перетворення Київ-Дніпровського міжгалузевого підприємства промислового залізничного транспорту у ВАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ», яке у 2011 році, згідно вимог Закону України «Про акціонерні товариства», змінило назву на ПрАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ».
Згідно вищезазначеного наказу № 746 за актом передачі нерухомого майна 30.10.2001 року ПрАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ» було передано майно, у тому числі стрілочна будка (в акті №/п 731, інвентарний номер 10), будка вагової вантажів «Омелянівка» (в акті №/п 732, інвентарний номер 11) та залізнична колія 3,5 км (в акті №/п 743, інвентарний номер 26), на яку у 2012 році ПрАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ» розроблений технічний паспорт під'їзних залізничних колій Житомирської філії Товариства прилеглих до ст. Гранітний Південно-західної залізниці, який погоджений з залізницею відповідно до вимог ст. 67 Статуту залізниць України.
На підставі акту приймання-передачі від 02.10.2006 року до договору оренди під'їзних залізничних колій № 6/03К/06 від 02.10.2006 року вищезазначене майно було передано ПрАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ» в оренду TOB «Омелянівський кар'єр» строком до 02.09.2007 року. В подальшому з TOB «Омелянівський кар'єр» був укладений новий договір оренди під'їзних залізничних колій від 17.09.2008 року № 2/03К/08 зі строком дії до 01.03.2013 року.
Крім того відповідач вважає, що позивачем не доведено факт включення майна - під'їзні залізничні колії довжиною 3,5 км., що примикають до станції Гранітний Південно-Західної залізниці, 9 стрілочних переводів та залізничні ваги до складу цілісного майнового комплексу ВАТ «Омелянівський кар'єр». Відповідач вважає, що корпоратизація державного підприємства Омелянівський кар'єр відбувалась зі значними порушеннями. Позивачем не надано зведений акт інвентаризації майна державного підприємства, що приватизується (корпоратизується) затверджений органом приватизації, що передбачає Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду, затвердженого постановою КМУ від 02.03.93 І №158.
Дані щодо проведення повної інвентаризації майна, передаточний баланс, як того вимагає Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики оцінки вартості об'єктів приватизації» від 08.09.1993 №717 також відсутні у позивача.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна по Житомирській області надало пояснення по суті позовних вимог(т.3, а.с.35) згідно якого підтримало позовні вимоги позивача.
Заслухавши представників сторін, третьої особи та прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з історичною довідкою (т.1, а.с.53-56) 21 вересня 1957 року за наказом №149 на виконання рішення Ради Народного господарства Київського економічного адміністративного району трест "Союзгранит" перейменовано в трест "Нерудбудматеріали". В склад тресту (наказ №39/К від 26.05.1958 року) увійшли кілька кар'єроуправлінь, в тому числі Омелянівський дробильно-тісний завод.
У 1966 році трест перейменовано в трест "Житомирнерудпром" Міністерства промисловості будівельних матеріалов УРСР. Омелянівський дробильно-тісний завод також увійшов до складу цього тресту.
У 1980 році на підставі Постанови Ради Міністрів УРСР від 25.02.1980 року "130 та наказу МПСМ УРСР від 03.03.1980 року орган управління тресту "Житомирнерудпром" ліквідовано. На його базі створено обласне виробниче об'єднання нерудних будівельних матеріалів та виробів "Житомирнерудпром" зі спеціальним апаратом управління в місті Житомирі. До складу об'єднання увійшли кілька кар'єрів, у тому числі Омелянівський кар'єр.
З 10 лютого 1992 року орган управління ОПО "Житомирнерудпром" перейменовано в Обласне виробничо-територіальне госпрозрахункове об'єднання "Житомирнерудпром".
У 1996 році на підставі наказу фонду Державного майна України, регіонального відділення по Житомирській області №380-ВАТ від 21.11.1996 року, створено Відкрите акціонерне товариство "Виробниче об'єднання "Житомирнерудпром". Кар'єри, що раніше входили в склад ОПО "Житомирнерудпром", в склад новоствореного об'єднання не увійшли.
Враховуючи, що попередники ВАТ "Омелянівський кар'єр" створювались та перетворювались в радянський час, відповідно режим майна підприємств був радянським, а саме соціалістичним.
Соціалістична власність охоплювала дві категорії майна, режим яких дуже відрізнявся один від одного. Це основні засоби та оборотні кошти, або, більш конкретно, земля, будівлі, споруди, машини, з одного боку, сировина та готова продукція - з іншого. Відмінність режимів полягала в тому, що перші призначені для постійного використання (і, отже, не можуть відчужуватися у звичайному порядку), в той час як другі спеціально призначені для відчуження.
Так згідно ст.ст. 20-22 Закону СРСР "Об утверждении Основ гражданского законодательства Союза ССР и союзных республик" від 08.12.1961р, який був введений в дію з 01.05.1962р "Социалистической собственностью является: государственная (общенародная) собственность; колхозно-кооперативная собственность; собственность профсоюзных и иных общественных организаций.
Государство охраняет социалистическую собственность и создает условия для ее преумножения.
Никто не вправе использовать социалистическую собственность в целях личной наживы и в других корыстных целях (с изм. и доп., внесенными Указом Президиума ВС СССР от 30.10.1981)
Государственная собственность - общее достояние всего советского народа, основная форма социалистической собственности.
Государство является единым собственником всего государственного имущества.
Земля, ее недра, воды и леса состоят в исключительной собственности государства и предоставляются только в пользование. Государству принадлежат основные средства производства в промышленности, строительстве и сельском хозяйстве, средства транспорта и связи, банки, имущество организованных государством торговых, коммунальных и иных предприятий, основной городской жилищный фонд, а также другое имущество, необходимое для осуществления задач государства (с изм. и доп., внесенными Указом Президиума ВС СССР от 30.10.1981) Статья 22. Порядок передачи зданий, сооружений, оборудования и другого имущества, относящегося к основным средствам государственных организаций, другим государственным организациям, а также колхозам, иным кооперативным и другим общественным организациям определяется законодательством Союза ССР и союзных республик (с изм. и доп., внесенными Указом Президиума ВС СССР от 30.10.1981)
Указанное в настоящей статье государственное имущество не подлежит отчуждению гражданам, кроме отдельных видов имущества, продажа которого гражданам допускается законодательством Союза ССР и союзных республик.
Здания, сооружения, оборудование и другое имущество, относящееся к основным средствам государственных организаций, не могут быть предметом залога и на них не может быть обращено взыскание по претензиям кредиторов. Взыскание может быть обращено на прочее имущество за изъятиями, устанавливаемыми законодательством союзных республик, а в отношении денежных средств - законодательством Союза ССР. Порядок обращения взыскания по претензиям кредитных учреждений о возврате выданных ими ссуд определяется законодательством Союза ССР (с изм. и доп., внесенными Указом Президиума ВС СССР от 30.10.1981)"
Згідно пооб'єктної відомості виконаних обсягів робіт, введених в дію основних фондів і незавершеного будівництва в 1966 році тресту Житомирнерудпром" (т. 1, а.с.80) в державному плановому капіталовкладенні Омелянівського дробильно-тісного заводу під пунктом 15 вказані залізничні колії. Отже, вказане свідчить про те, що Омелянівський дробильно-тісний завод користувався залізничними коліями (не загального призначення) для виробництва продукції і ці колії повинні були також використовуватись правонаступниками Омелянівського дробильно-тісного заводу. В справі не містяться докази, які б свідчили, що в радянський час до моменту створення самостійної держави Україна (до 24.08.1991р) вказане державне майно передавалось іншому підприємству.
Право господарського відання з'явилося в СРСР в період перебудови, коли стався поворот у бік господарської самостійності і незалежності підприємств. З 1 липня 1990 р. (вступ в силу Закону СРСР "Про власність в СРСР") державні підприємства з оперативних управителів закріпленим за ними майном стали суб'єктами права повного господарського відання (ст. 24 Закону). Суб'єкти цього права, здійснюючи його, повинні були застосовувати норми про право власності, якщо законодавчими актами... не передбачено інше (ч. 2 п. 1 ст. 24 Закону) . Так згідно ст. 24 вказаного Закону:
"1. Имущество, являющееся государственной собственностью и закрепленное за государственным предприятием, принадлежит ему на праве полного хозяйственного ведения. Осуществляя право полного хозяйственного ведения своим имуществом, предприятие владеет, пользуется и распоряжается указанным имуществом и по своему усмотрению совершает в отношении него любые действия, не противоречащие закону.
К праву полного хозяйственного ведения применяются правила о праве собственности, если законодательными актами Союза ССР, союзных и автономных республик не предусмотрено иное.
2. Государственные органы, уполномоченные управлять государственным имуществом, решают вопросы создания предприятия и определения целей его деятельности, его реорганизации и ликвидации, осуществляют контроль за эффективностью использования и сохранностью вверенного ему государственного имущества и другие правомочия в соответствии с законодательными актами Союза ССР, союзных и автономных республик о предприятии."
Згідно ст.37 Закону України "Про власність" від 1991 року ( в редакції станом на момент видачі наказу від 04.09.1995 р. №335-ВАТ Регіонального відділення по Житомирській області Фонду державного майна України про корпоратизацію ВАТ Омелянівський кар'єр"),:
1. Майно, що є державною власністю і закріплене за державним підприємством, належить йому на праві повного господарського відання, крім випадків, передбачених законодавством України.
Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать закону та цілям діяльності підприємства. До права повного господарського відання застосовуються правила про право власності, якщо інше не встановлено законодавчими актами України.
Право господарського відання - похідне від права власності речове право юридичних осіб - не власників з господарського та іншого використання майна власника. Характерна тільки для цивільного права пострадянських країн форма права власності на майно, при якій власник вирішує питання створення підприємства, визначення предмета і цілей його діяльності, його реорганізації та ліквідації, призначає директора (керівника) підприємства, здійснює контроль за використанням за призначенням і збереженням належного підприємству майна. Особа, що одержала майно в господарське відання н е м а є п р а в а п р о д а в а т и н а л е ж н е й о м у н а п р а в і г о с п о д а р с ь к о г о в і д а н н я н е р у х о м е м а й н о, здавати його в оренду, віддавати в заставу, вносити в якості і внеску до статутного (складеного) капітал господарських товариств і товариств або іншим способом розпоряджатися цим майном без згоди власника.
Отже, підсумовуючи вікладене, підприємства-попередники ВАТ "Омелянівський кар'єр" не мали жодного законодавчо обґрунтованого права відчужувати спірне майно без згоди на то власника-держави.
Факт передачі спірного майна з балансу на баланс між державними підприємствами, а саме з балансу Омелянівського кар'єру на баланс Київ-Дніпровського міжгалузевого підприємства промислового залізничного транспорту, спростовуються доводами першої, апеляційної та касаційної інстанції в рішеннях по справі №906/871/13 за позовом приватного акціонерного товариства «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту» до товариства з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Міністерство інфраструктури України про визнання права власності на майно - під'їзну залізничну колію загальною довжиною 3,5 км з 9 комплектами стрілочних переводів «Омелянівка» (№ 743 інвентарний № 26). Вказану справу було оглянуто в засіданні суду 21.05.2014р
Обґрунтовуючи підстави набуття права власності на перелічене у позові майно (яке було включено в проект передприватизаційної підготовки підприємства позивача у справі №906/871/13 за даними бухгалтерського обліку) Київ-Дніпровським міжгалузевим підприємством промислового залізничного транспорту «Укрпромжелдортранс», позивач посилається і надав суду протокол передачі основних засобів від Омелянівського кар'єру об'єднання «Житомирнерудпром», складений на виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 20.07.1987 р. № 253.
У протоколі зазначено, що з балансу Омелянівського кар'єру об'єднання «Житомирнерудпром» на баланс Київ-Дніпровського міжгалузевого підприємства промислового залізничного транспорту «Укрпромжелдортранс» передаються основні засоби підприємства балансовою вартістю 9948932 карбованців, загальною сумою зносу 5207460 карбованців згідно з відомістю станом на 01.07.1992 р. У відомості основних засобів, які належать Омелянівського кар'єру об'єднання «Житомирнерудпром» та підлягають передачі Київ-Дніпровському міжгалузевому підприємству промислового залізничного транспорту «Укрпромжелдортранс» перелічені стрілочна будка, будки вагонних ваг, під'їзні залізничні колії (без визначення їх площ та місця розташування), ваги залізничні з відміткою про їх повний знос, а також тепловоз ТЕМ 2 УМ №018 - загальною балансовою вартістю 9948932 крб.
Колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду звернула увагу, що у протоколі визначено про прийняття залізничних колій після приведення їх в технічний стан відповідно до вимог постанови Ради Міністрів УРСР від 20.07.1987 р. № 253. Протокол і відомість не містять дати їх складання - лише дату обліку основних засобів "на 01 липня 1992 р.'.
Матеріали справи не містять будь-яких доказів щодо приведення залізничних колій в технічний стан відповідно до вимог постанови Ради Міністрів УРСР від 20.07.1987 р. № 253, а також - відсутні докази подальшої передачі-прийняття залізничних колій чи інших зазначених у відомості об'єктів, як про це вказано в протоколі.
Судом також встановлено, державне підприємство «Омелянівський кар'єр» було перетворено у відкрите акціонерне товариство згідно з наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області № 335-ВАТ від 04.09.1995 р. у відповідності до Указу Президента України "Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" від 26.11.1994 р. № 699/94. Згідно п.1.2. статуту товариства з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр» товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків відкритого акціонерного товариства «Омелянівський кар'єр»
Відповідно до норм ст.91 ЦК УРСР в редакції на 1992 рік порядок передачі будівель, споруд, устаткування та іншого майна, що належить до основних засобів, державних організацій іншим державним організаціям визначався законодавством Союзу РСР і Української РСР. Передача такого майна відбувалась у відповідності до адміністративних актів з відання одних державних органів у відання інших державних органів безкоштовно.
Разом з тим, посилання у даному спорі на постанови Ради Міністрів УРСР та СРСР не доводить права власності на конкретні основні засоби Приватного акціонерного товариства «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту».
Колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду погодилась із висновком суду першої інстанції про те, що протокол та відомість не є первинними і правовстановлювальними документами, які б свідчили про факт передачі спірного (визначеного у позові) майна, враховуючи зміст протоколу і відомості.
Так, зміст протоколу і відомості свідчить про те, що основні засоби на загальну суму 9948932 крб. підлягають передачі на виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 20.07.1987 р. № 253.
Також зі змісту протоколу, який не містить дати складання, вбачається, що залізничні колії мають бути передані та прийняті після виконання певних робіт щодо приведення їх в технічний стан відповідно до вимог постанови Ради Міністрів УРСР від 20.07.1987 р. № 253, тоді як відсутні, суду не надані будь-які докази того, що такі роботи виконані і залізничні колії в подальшому передані/прийняті.
Облікові документи, записи в облікових регістрах позивача у справі №906/871/13 не містять відомостей про підстави набуття права власності. Відтак і акт передачі нерухомого майна до статутного фонду ВАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ», затверджений наказом №746 від 30.10.2001 р. Міністерства транспорту України за результатами корпоратизації, не є належними та допустимими доказами на підтвердження факту набуття права на майно, яке є предметом спору в зазначеній справі..
Таким чином, оскільки факт передачі спірного майна з відання Омелянівського кар'єру (попередника ТОВ "Омелянівський кар'єр" ) у відання Київ-Дніпровського міжгалузевого підприємства промислового залізничного транспорту «Укрпромжелдортранс» (попередника Приватного акціонерного товариства «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту») судами спростований, вказане свідчить про те, що спірне майно з відання Омелянівського кар'єру не вибувало.
Відповідно до п.15 Положення про порядок корпоратизації підприємств, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 1993 р. N 508, з моменту державної реєстрації відкритого акціонерного товариства активи і пасиви підприємства, структурного підрозділу (одиниці) переходять до відкритого акціонерного товариства. Акціонерне товариство стає правонаступником прав і обов'язків корпоратизованого підприємства.
Згідно п.п. 1 - 3 Наказу від 04.09.1995 року № 335-ВАТ ВАТ «Омелянівський кар'єр» створювалось шляхом перетворення державного підприємства Омелянівський кар'єр у відкрите акціонерне товариство, було затверджено статут ВАТ «Омелянівський кар'єр», призначено головою правління ВАТ «Омелянівський кар'єр» Павленко В.О.
Наказом № 124-АОУ від 31.08.1995 року Регіонального відділення по Житомирській області Фонду державного майна України було затверджено акт оцінки вартості майна Омелянівського кар'єру Коростенського району, складений комісією, що була утворена згідно наказу начальника Регіонального відділення ФДМ України по Житомирській області від 09 серпня 1995 року № 238 ПКУ (Акт оцінки цілісного майнового комплексу)
Товариство з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр» було створено в результаті реорганізації шляхом перетворення Відкритого акціонерного товариства «Омелянівський кар'єр» у Товариство з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр», та, відповідно, є правонаступником всіх прав та обов'язків останнього.
Зазначене вище випливає, зокрема, із п.п. 1.1., 1.2. Статуту Позивача, затвердженого Загальними зборами Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр», протокол № 14 від 28 лютого 2011 року, та ч.2 статті 108 Цивільного кодексу України, згідно яких у разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
До активів державного підприємства Омелянівський кар'єр, що було перетворено у Відкрите акціонерне товариство «Омелянівський кар'єр», в тому числі входили залізничні колії № 1,2, З, залізнична колія № 1, залізничні колії № 5, 6, будка вагонних ваг, 75,3кв.м., залізничні ваги, важільні, модифікації Старостина 200 на 200 тон, що знаходяться за адресою: Житомирська область, Коростенський район, с. Горщик, вул. Центральна, 71, що в подальшому були передані Відкритому акціонерному товариству «Омелянівський кар'єр».
Зазначене випливає з листа від 14.02.2013 року № 04/657 Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області та переліку нерухомого майна, переданого до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства ВАТ «Омелянівський кар'єр» (додаток до листа від 14.02.2013 року № 04/657), відповідно до яких згідно наказу № 335-ВАТ від 04 вересня 1995 року «Про створення ВАТ «Омелянівський кар'єр», регіональним відділенням Фонду державного майна України по Житомирській області передано Відкритому акціонерному товариству «Омелянівський кар'єр», зокрема: залізничні колії № 1,2, 3, залізничні колії № 1, залізничні колії № 5, 6, будку вагонних ваг, 75,3 кв.м., що знаходяться за адресою: Житомирська область, Коростенський район, с. Горщик, вул. Центральна, 71 (п.п. 35, 53 - 55 переліку нерухомого майна).
Посилання відповідача на незаконне проведення приватизації Фондом державного майна України державного підприємства не є предметом розгляду в даній справі і на момент розгляду справи не підтверджені рішенням суду.
Так як залізничні ваги знаходяться безпосередньо на під'їзній залізничній колії № 3 у с. Горщик Коростенського району Житомирської області, під час передачі під'їзної залізничної колії № З Відкритому акціонерному товариству «Омелянівський кар'єр» такі ваги окремо не виділялись.
Право власності Позивача на будку вагонних ваг, загальною площею 75,3 кв.м., що розташована за адресою: Житомирська область, Коростенський район, с. Горщик, вул. Центральна, 71, підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, від 15.10.2012 року, виданого на підставі Рішення виконавчого комітету Горщиківської сільської ради за № 24 від 09.02.2011 року.
Позивач самостійно утримує спірне майно, проводить його поточний ремонт. Позивач здійснив капітальний ремонт залізничних колій з їх частковим демонтажем та заміною шпал, стрілочних переводів та інших складових колій. Вказане підтверджується наступними матеріалами(т.2 а.с 7-112) :
- згідно договору № 30/03 від 30.03.2012 року та актів № 1 та № 2 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2012 року були проведені роботи з капітального ремонту ділянки під'їзної колії від стрілочного переводу № 101 до стрілочного переводу № 107 (довжина ділянки 220м) за адресою: с.Горщик, Коростенського району, Житомирської області;
- згідно договору № 16/03 від 16.03.2012 року та акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2012 року були проведені роботи з капітального ремонту ділянки під'їзної колії від стрілочного переводу № 107 до пульта вивантаження (довжина ділянки 212 м) за адресою: с. Горщик, Коростенського району, Житомирської області;
- згідно договору № 12/09 від 12.09.2012 року та акту приймання виконаних будівельних робіт № 1 за вересень 2012 року були проведені ремонті роботи ділянки 3-тої під'їзної колії довжиною 410 м. із заміною рейок Р43 на Р50, монтажу стрілочного переводу № 110 (Р50), заміни стрілочного переводу № 112 з Р43 на Р50 за адресою: с.Горщик, Коростенського району, Житомирської області;
- згідно договору № 07/06 від 07.06.2012 року та акту приймання виконаних будівельних робіт № 1 за липень 2012 року були проведені ремонтні роботи на колії та заміна стрілочного переводу № 107А на промисловому майдані Позивача за адресою: с.Горщик, Коростенського району, Житомирської області;
- згідно договору № 1/2 від 01.02.2013 року проводиться ремонт ділянки 3-тої під'їзної колії довжиною 150м із установкою рейок Р43 на дерев'яних шпалах і укладання стрілочного переводу № 110 (Р50), ремонт стрілочного переводу № 112 (Р43) за адресою: с. Горщик, Коростенського району, Житомирської області.
Спірне майно знаходиться на земельній ділянці загальною площею 94,6477 га, що згідно державного акту на право постійного користування землею І-ЖК № 001633 від 01.10.2001 року(т.2, а.с.1) в частині 76,3336 га перебувала та на даний час перебуває у користуванні Позивача згідно договору оренди земельної ділянки від 24 грудня 2007 року, укладеному із Коростенського районною державною адміністрацією, згідно розділу 1. та п.2.1. розділу 2 якого Позивачу була передана в строкове платне користування земельні ділянки несільськогосподарського призначення, які розташовані на території Горщиківської сільської ради Коростенського району Житомирської області (поза межами населених пунктів) загальною площею 94,6477 га, в тому числі ділянка № 1, кадастровий номер 1822381200090000013 - 0,1063 га - залізничне полотно, ділянка № 2, кадастровий номер 1822381200040000002 - 5,7140 га відвал, ділянка № 3 кадастровий номер 1822381200090000013 - 88,8274 га забудовані землі
Спірні залізничні колії є частиною під'їзної залізничної колії, загальною довжиною 3994,1 метрів (три тисячі дев'ятсот дев'яносто чотири цілих десять сотих метрів), що знаходиться у с. Горщик, Коростенський район, Житомирська область, та згідно технічного паспорту під'їзної залізничної колії TOB «Омелянівський кар'єр» при станції Гранітний ДТГО «Південно-Західна залізниця» складається із: колія № 1, загальною довжиною 894,26 метрів; колія № 1а, загальною довжиною 674,91 метрів; колія № 2, загальною довжиною 914,04 метрів; колія № З, загальною довжиною 473,59 метрів; колія № 5, загальною довжиною 158,00 метрів; колія № 6, загальною довжиною 809,22 метрів; з'їзд 112-113; стрілочні переводи № 101, 102, 104, 106,107,107а, 109,112,113
Відповідно до ст. 64 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998р. №457, до залізничних під'їзних колій належать колії, що з'єднані із загальною мережею залізниць безперервною рейковою колією і які належать підприємствам, підприємцям, організаціям та установам незалежно від форм власності, а також громадянам-суб'єктам підприємницької діяльності. Під'їзні колії призначено для транспортного обслуговування одного або кількох підприємств у взаємодії із залізничним транспортом загального користування.
Відповідно до ст. 67 Статуту залізниць України відкриття для постійної експлуатації новозбудованої залізничної під'їзної колії і подання на цю колію рухомого складу допускається після прийняття цієї залізничної колії в експлуатацію комісією за участю представника Держнаглядохоронпраці і встановлення залізницею порядку обслуговування під'їзної колії. На кожну залізничну під'їзну колію складається масштабний план з нанесенням на нього розташування вантажних фронтів і механізмів, а також технічний паспорт, поздовжній профіль і креслення споруд.
Згідно з п.п. 1.3-1.5 Правил обслуговування залізничних під'їзних колій відкриття для постійної експлуатації новозбудованої залізничної під'їзної колії і подача на цю колію рухомого складу допускається після прийняття її в експлуатацію комісією за участю представника Міністерства праці та соціальної політики і встановлення залізницею порядку обслуговування під'їзної колії. Відповідність під'їзної колії узгодженому з залізницею проекту засвідчується актом, який складається комісією за участю уповноважених представників залізниці і власника під'їзної колії, яка призначається залізницею відповідно до ст. 67 Статуту залізниць. Підписання акта свідчить про прийняття даної під'їзної колії в експлуатацію. На кожну під'їзну колію після закінчення її будівництва і здачі в експлуатацію підприємством складається Інструкція про порядок обслуговування і організації руху на під'їзній колії, яка затверджується залізницею відповідно до ст. 67 Статуту залізниць. Власник під'їзної колії має технічний паспорт, масштабний план під'їзної колії, поздовжній та поперечний профілі залізничних колій і креслення штучних споруд.
Аналогічний перелік документів, які необхідні для відкриття для постійної експлуатації новозбудованої залізничної під'їзної колії і подачі на цю колію рухомого складу, міститься у ст.ст. 80,82 Статуту залізниць СРСР, який затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 06.04.1964 № 270 та був чинний на момент прийняття новозбудованої залізничної під'їзної колії в експлуатацію.
Як вбачається з матеріалів справи спірне майно не є новозбудованим, позивач, посилаючись на своє право власності як правонаступника підприємств, у віданні та володінні яких було спірне майно розробив технічний паспорт
Отже, відповідно до вимог Статуту залізниць України та Правил обслуговування залізничних під'їзних колій технічний паспорт на під'їзну залізничну колію розробляється її власником та надається залізниці. Водночас, технічний паспорт на об'єкт не є правовстановлюючим документом, але ідентифікує майно підприємства.
Статтею 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, які не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до вимог ст. 179 ЦК України річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки. Речі є рухомі та нерухомі.
Згідно з ч. 1 статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
До нерухомих речей згідно ст. 181 ЦК України належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Підсумовуючи вищевикладене, варто зазначити, що: факт належності відповідачу спірного майна на праві власності спростований рішеннями судів; справа не містить доказів, які б свідчили, що спірне майно новозбудоване і належить іншій юридичній особі або безхазяйне; позивач багато років активно використовує та утримує вказане майно за призначенням; позивач є правонаступником прав та обов'язків підприємств в віданні яких перебувало вказане майно. За таких підстав господарський суд дійшов висновку про задоволення позову.
Судовий збір, визначений з вартості майна, оцінка якого вказана в угоді про зміну договору оренди (т.1,а.с 169) покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33,43,44,49,82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр" (11560, Житомирська обл., Коростенський район, село Горщик, ід. код 00292400) право приватної власності на під'їзну залізничну колію загальною довжиною 3994,1 метрів, що знаходиться у с. Горщик, Коростенський район, Житомирська область, у складі:
1) колія №1, ходова, повною довжиною 894,26 метрів, межі колії: від межі колії через стрілку 101 до в.с.п. № 107;
2) колія №1а, навантажувальна, повною довжиною 674,91 метрів, межі колії: від в.с.п. № 107 до в.с.п. № 102;
3) колія №2, навантажувальна, повною довжиною 914,04 метрів, межі колії: від в.с.п. № 107 через 107а, 109,112,102,106 до бал. призми;
4) колія №3, навантажувальна, повною довжиною 473,59 метрів, межі колії: від в.с.п. № 109 через 113 до в.с.п. № 104;
5) колія №5, деповська, повною довжиною 158,00 метрів, межі колії: в.с.п. № 107а до упору;
6 колія №6, навантажувальна, повною довжиною 809,22 метрів, межі колії: від в.с.п. № 101 до упору;
7) з'їзд 112-113, повною довжиною 70,08м.;
8) стрілочні переводи № 101,102,104,106,107,107а, 109,112,113.
3. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр» (11560, Житомирська обл., Коростенський район, село Горщик, ід. код 00292400) право приватної власності на вагонні ваги, що розташовані на під'їзній колії №3 у с. Горщик, Коростенського району, Житомирської області.
4. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр» (11560, Житомирська обл., Коростенський район, село Горщик, ід. код 00292400) право приватної власності на будку вагонних ваг, загальною площею 75,3кв.м., що розташована за адресою: Житомирська область, Коростенський район, с.Горщик, вул.Центральна, 71.
5. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Київ - Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту» (02092, м. Київ, Дніпровський район, вул. Алма-Атинська, 37, ід. код 04737111)
- на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Омелянівський кар'єр» (11560, Житомирська обл., Коростенський район, село Горщик, ід. код 00292400) судові витрати в розмірі 26265,94 гривень.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 26.05.14р.
Суддя Кудряшова Ю.В.
Віддрукувати:
1 - в справу.