Постанова № 38898345, 20.05.2014, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2014
Номер справи
815/2469/14
Номер документу
38898345
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2469/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2014 року

12 год. 30 хв.

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Балан Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження, за наявними матеріалами, адміністративну справу за позовом прокурора Овідіопольського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання неправомірною бездіяльності Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо не оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства, не розроблення та не затвердження місцевої програми поводження з відходами; зобов’язання Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області розробити та затвердити місцеву програму поводження з відходами, вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів, вжити заходів щодо виготовлення спеціального паспорта на місце видалення твердих побутових відходів, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду з позовом звернувся прокурор Овідіопольського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання неправомірною бездіяльності Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо не оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства, не розроблення та не затвердження місцевої програми поводження з відходами; зобов’язання Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області розробити та затвердити місцеву програму поводження з відходами, вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів, вжити заходів щодо виготовлення спеціального паспорта на місце видалення твердих побутових відходів. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Прилиманською сільською радою Овідіопольського району не розроблено та не затверджено програму поводження з відходами на її території, у зв'язку із чим відсутній належний контроль та дієві заходи відвернення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини; не відведено земельну ділянку під розміщення полігону твердих побутових відходів, не забезпечено роздільне збирання відходів. Не зважаючи на затверджену рішенням Овідіопольської районної ради від 17.12.2013 року № 492-VI Програму поводження з твердими побутовими відходами в Овідіопольському районі на 2014-2017 роки, рекомендації сільським, селищним радам щодо передбачення коштів при складанні проектів місцевих бюджетів на реалізацію Програми, Прилиманська сільська рада не передбачила відповідних коштів на реалізацію заходів та взагалі не розробила і не затвердила відповідну програму; рішення про надавання в користування, оренду або власність земельних ділянок під розміщення, будівництво місць видалення відходів радою не приймались. Таким чином, відповідачем допущено протиправну бездіяльність у сфері запобігання або зменшення обсягів утворення відходів, їх збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення, утилізації та видалення, знешкодження та захоронення, а також відвернення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України (аркуші справи 4-7).

В судове засідання прибув представник прокуратури та представник позивача.

Представник відповідача до судового засідання не з’явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, про причини неприбуття суд не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не подав.

У зв’язку із зазначеним, головуючим у справі було поставлено на обговорення питання щодо продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.

З урахуванням думки представників прокуратури та позивача та відсутності необхідності заслухати у судовому засіданні свідка чи експерта, суд вважає за можливе вирішити справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів у порядку письмового провадження, згідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши обставини якими обґрунтовуються вимоги, а також докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що прокуратурою Овідіопольського району Одеської області проведено перевірку дотримання вимог законодавства України в сфері поводження з твердими відходами на території Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області.

У ході проведеної прокуратурою Овідіопольського району перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законодавства у сфері поводження з відходами на території Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області виявлено численні порушення вимог законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що прокуратурою Одеської області прийнято завдання про проведення перевірок додержання вимог законів України «Про відходи», «про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації», іншого законодавства, яке регулює питання поводження з відходами (аркуші справи 43-45).

У вказаному завданні повідомлялось, що в області діють регіональні програми поводження з твердими побутовими відходами на 2013-2017 роки, поводження з токсичними відходами на 2008-2015 року, реформування і розвитку житлово-комунального господарства Одеської області на 2012-2014 роки, однак природоохоронні заходи, передбачені зазначеними програмами на загальну суму близько 38 млн.грн. з місцевих бюджетів майже не фінансуються, що свідчить про неналежну реалізацію органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та контролю державної політики у сфері поводження з відходами.

Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 20-2 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами – нерезидентами вимог законодавства поводження з відходами.

Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України № 454/2011 від 11.04.2011 року визначено, що Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, основними завданнями якої є, реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) і небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами.

Згідно матеріалів справи, 17.02.2014 року прокурором Овідіопольського району Одеської області згідно завдання прокуратури Одеської області № 04/1/4вих-14-64окв від 27.01.2014 року, за результатами опрацювання інформації органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо додержання вимог законодавства, яке регулює питання поводження з відходами, прийнято постанову про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів (аркуші справи 41- 46).

Так, Прилиманська сільська рада Овідіопольського району Одеської області є органом місцевого самоврядування, до виключної компетенції якої, відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» належить вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства.

Відповідно до пп. 6 та пп. 15 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.

Згідно з пп. 2 п. «а» ч. 1 ст. 33 вказаного Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля.

Приписами ст. 21 Закону України «Про відходи» передбачено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи; розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції тощо. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.

Розпорядженням Овідіопольської районної державної адміністрації № 693 від 07.09.2005 року, утворено комісію з питань поводження з безхазяйними відходами, з відходами виробництва і споживання у Овідідопольському районі та затверджено її склад (аркуш справи 11).

Згідно протоколу комісії з питань поводження з безхазяйними відходами, з відходами виробництва і споживання в Овідіопольському районі від 19.09.2013 року виконкомам сільських, селищних рад доручено активізувати роботу щодо прийняття рішення щодо виділення земельних ділянок під розміщення та видалення відходів; створення або залучення спеціалізованих підприємств незалежно від власності (якщо такі відсутні) для збирання та утилізації відходів; ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ твердих побутових відходів на території населених пунктів; проведення просвітницької та роз’яснювальної роботи серед населення з дотримання законодавства стосовного поводження з відходами; проведення розробки технічної документації на місця видалення відходів; організації збирання і видалення побутових та інших відходів, створення і проведення паспортизації місць видалення відходів; розроблення схеми санітарного очищення населених пунктів; проведення інвентаризації існуючих сміттєзвалищ; вжиття необхідних заходів по усуненню порушень природоохоронного санітарного законодавства у сфері поводження з відходами на підпорядкованих територіях (аркуш справи 10).

Крім того, судом встановлено, що рішенням Овідіопольської районної ради № 492-VI від 17.12.2013 року затверджена Програма поводження з твердими побутовими відходами в Овідіопольському районі на 2014-2017 роки, метою якої визначено забезпечення повного збирання, своєчасного видалення, утилізації та знешкодження твердих побутових відходів і обмежень їх шкідливого впливу на навколишнє середовище та здоров'я людини (аркуші справи 13-19).

Згідно п. 4 вказаної Програми, виконання останньої потребує реалізації місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування заходів, наведених у Додатку 2 «Напрями діяльності та заходи Програми поводження з твердими побутовими відходами в Овідіопольському районі на 2014-2017 роки.

Програма передбачає розв’язання таких основних завдань: послідового скорочення обсягів накопичення твердих побутових відходів шляхом впровадження нових сучасних високоефективних методів збирання, зберігання, вивезення, переробки та знешкодження твердих побутових відходів; впровадження нового обладнання у сфері поводження з твердими побутовими відходами та відходами як вторинною сировиною; структурну та управлінську перебудову системи санітарної очистки населених пунктів району; очищення забруднених твердими побутовими відходами територій, рекультивацію земельних ділянко після закриття полігонів ТПВ; впровадження системи роздільного збирання та забезпечення комплексного використання ресурс оцінних компонентів ТПВ; організацію контролю за місцями чи об’єктами розміщення твердих побутових відходів для запобігання шкідливому впливу їх на природне середовище та здоров'я людей.

Проте, матеріалами справи підтверджується, що станом на час проведення перевірки, вищезазначені завдання Прилиманською сільською радою з питань поводження з відходами не виконуються.

Так, згідно листа Прилиманської сільської ради Одеської області № 95/02-11 від 06.02.2014 року, надісланого на адресу прокуратури Овідіопольського району Одеської області, на вимогу № 501вих 14 від 04.02.2014 року, відповідач повідомив, що: регіональна програма поводження з відходами, джерела і фінансування; здійснення контролю за виконанням заходів, передбачених програмою – відсутня; не розроблено та не затверджено схем санітарного очищення населених пунктів; сільською радою не приймалось рішення, щодо організації збирання і видалення побутових та інших відходів, в тому числі дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; відсутні зареєстровані суб’єкти господарчої діяльності, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; не відведено земельних ділянок для розміщення відходів, у зв’язку із чим не визначався розмір платежів за розміщення відходів; перелік підприємств, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення з обігу неякісної або небезпечної продукції – відсутні (аркуш справи 12).

Таким чином, наведене свідчить, що відповідачем безпідставно було проігноровано рішення комісії з питань поводження з відходами виробництва і споживання в Овідіопольському районі, яким вирішено активізувати роботу щодо прийняття рішення щодо виділення земельних ділянок під розміщення місць видалення відходів, провести розробку технічної документації на місця видалення відходів; організації збирання і видалення побутових відходів та інших відходів, створення та проведення паспортизації місць видалення відходів.

Згідно листа Овідіопольської районної державної адміністрації № 361/01-15/01/482 від 10.02.2014 року, на території Овідіопольського району є один діючий полігон твердих побутових відходів, який розміщений на території Овідіопольської селищної ради та обслуговується КП «Благо». Тобто, на території інших рад Овідіопольського району відсутні належним чином облаштовані відповідні полігони (аркуші справи )

Таким чином, матеріалами справи підтверджено допущення Прилиманською сільською радою Овідіопольського району станом на час проведення перевірки бездіяльності з приводу діяльності, пов’язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території сільської ради.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про відходи», зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Суд також враховує, що сучасний стан поводження з твердими побутовими відходами, їх утильними відходами та системи санітарної очистки в районі характеризується критичним станом діючих полігонів ТПВ та необхідністю пошуку нових місць складування сміття, утворенням великої кількості несанкціонованих звалищ, послабленням контролю за збиранням, вивезенням та знешкодженням ТВП. Виявлені прокуратурою порушення створюють екологічну небезпеку, негативний вплив на довкілля та здоров'я населення. При цьому метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання неправомірною бездіяльності Прилиманської сільської ради Овідіопольського району; зобов’язання вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів та вжити заходів щодо виготовлення спеціального паспорта на місце видалення твердих побутових відходів, то вказані вимоги задоволенню не підлягають. Оскільки підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов’язання відповідача розробити ти затвердити місцеву програму поводження з відходами, то вказані вимоги задоволенню не підлягають, оскільки з матеріалів справи вбачається, що рішенням ХХІХ сесії Прилиманської сільської ради VI скликання № 1016-VI від 29.04.2014 року затверджено програму поводження з твердими побутовими відходами на території Прилиманської сільської ради на 2014-2017 року (аркуші справи 34-36).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог прокуратури в інтересах державної екологічної інспекції. Оскільки матеріалами справи підтверджено невиконання Прилиманською сільською радою покладених на неї Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноважень, щодо допущення бездіяльності у сфері поводження з відходами, пов’язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі зазначеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокуратури Овідіопольського району Одеської області є необґрунтованими, такими, що підтверджені належними письмовими доказами, у зв’язку з чим підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 69-71, 86, 128, 159-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Овідіопольського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області про визнання неправомірною бездіяльності Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо не оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства, не розроблення та не затвердження місцевої програми поводження з відходами; зобов’язання Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області розробити та затвердити місцеву програму поводження з відходами, вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів, вжити заходів щодо виготовлення спеціального паспорта на місце видалення твердих побутових відходів – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльності Прилиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області щодо не оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства, не розроблення та не затвердження місцевої програми поводження з відходами.

Зобов’язати Прилиманську сільську раду Овідіопольського району Одеської області вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів.

Зобов’язати Прилиманську сільську раду Овідіопольського району Одеської області вжити заходів щодо виготовлення спеціального паспорта на місце видалення твердих побутових відходів.

У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Я.В. Балан