Рішення № 38898283, 27.05.2014, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
27.05.2014
Номер справи
927/509/14
Номер документу
38898283
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Чернігівської області

14000, м. Чернігів, пр-т Миру, 20, тел. 672-847

Іменем України

Р І Ш Е Н Н Я

« 27 » травня 2014 року Справа №927/509/14

За ПОЗОВОМ: Заступника прокурора Чернігівської області

вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000

в інтересах держави в особі:

Чернігівської обласної державної адміністрації

вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, 14000

До ВІДПОВІДАЧА-1: Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації

вул. Белінського, 11, м. Чернігів, 14000

ВІДПОВІДАЧА-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ"

вул. Попова, 10-а, м. Чернігів, 14001

Про визнання недійсними результатів закупівлі та договору про закупівлю робіт

Суддя І.В. Кушнір

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

Від Позивача: Ковальова О.В. - головний спеціаліст юрид. відділу, довіреність №10-05/905 від 05.03.2014.

Від Відповідача-1: Кабенок Т.І. - заступник начальника, дов.№01-01/731 від 26.05.2013.

Любенко І.Г. - юрист, довіреність №65 від 06.11.2013.

Від Відповідача-2: Вереша Р.В. - представник довіреність б/н від 06.02.2013.

У розгляді справи прийняла участь прокурор відділу прокуратури Чернігівської області Оліфір А. В., посвідчення № 010890 від 23.10.2012.

СУТЬ СПОРУ:

Заступником прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації подано позовну заяву до Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації та Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ" про:

1) визнання недійсними результатів закупівлі будівництва по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)", оформлені протоколом засідання комітету з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації від 31.10.2013 №45;

2) визнання недійсним договору від 12.11.2013 №68, укладеного між Управлінням капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ" на виконання робіт по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)".

Ухвалою суду від 10.04.2014 дану заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №927/509/14.

Позовні вимоги Прокурор обґрунтовує тим, що процедура закупівлі за державні кошти та укладання договору від 12.11.2013 №68 між Управлінням капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ" на виконання робіт по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" відбулась з порушенням вимог ст. 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель", а тому результати закупівлі, оформлені протоколом засідання комітету з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації від 31.10.2013 №45 та договір повинні бути визнані недійсними.

У судовому засіданні 20.05.2014 Прокурор надала клопотання про уточнення п.1. прохальної частини позову, який просить вважати наступним:

1) визнати недійсним протокол засідання комітету з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації від 31.10.2013 №45, яким акцептовано пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ" по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)".

Відповідно до ч. 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови отримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

У пункті 3.11. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" від 26.12.2011 року зазначено, що ГПК, зокрема статтею 22 цього Кодексу, не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог і т.п. Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як:

- подання іншого (ще одного) позову, чи

- збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи

- об'єднання позовних вимог, чи

- зміну предмета або підстав позову.

У будь-якому з таких випадків позивачем має бути додержано правил вчинення відповідної процесуальної дії, а недотримання ним таких правил тягне за собою процесуальні наслідки, передбачені ГПК та зазначені в цій постанові.

Даним клопотанням фактично змінено предмет позову.

Відповідно до ч.4 ст.29 Господарського процесуального кодексу України:

"Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди."

Враховуючи, що зміна предмета позову є правом Позивача, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, клопотання подано до початку розгляду справи по суті, суд приймає вищевказане клопотання Прокурора як клопотання про зміну предмета позову.

Прокурор та представник Позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі з урахуванням вищевказаного клопотання.

Представник Відповідача-1 надав письмовий відзив на позов, в якому позовні вимоги Відповідач-1 заперечує в повному обсязі та зазначає, що процедура закупівлі в одного учасника була проведена з дотриманням вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель", а умови договору підряду №68 від 12.11.2013, який укладено за результатами даної закупівлі, відповідають чинному законодавству, тому на думку Відповідача-1, підстави для визнання недійсними вищевказаних результатів закупівлі та договору відсутні.

В обґрунтування заперечень Відповідач-1 зазначає, що оскільки проектно-кошторисною документацією по об'єкту будівництва "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" були передбачені роботи по заміні покрівлі, віконних блоків та оздоблення фасадів, виконання яких потребувало сприятливих погодних умов, а позитивний висновок філії Державного підприємства "Укрдержбудекспертиза" було отримано лише 11 жовтня 2013 року, то виникла складна ситуація щодо освоєння виділених коштів.

Враховуючи нагальну потребу у виконанні робіт у стислі терміни, забезпечення їх завершення до кінця поточного року і виконання завдань, визначених розпорядженням голови облдержадміністрації від 17.10.2013 №430, виникла потреба у здійсненні процедури закупівлі в одного учасника та 17.10.2013 підприємству ТОВ "Чернігівське РСУ" направлено запрошення до участі у процедурі закупівлі.

Процедуру здійснення державної закупівлі було можливо розпочати лише за наявності відповідної проектної документації на будівництво, затвердженої в установленому Законом порядку.

Оскільки позитивний висновок філії ДП "Укрдержбудекспертиза" було отримано лише 11 жовтня 2013 року, то виникла нагальна потреба у здійсненні закупівлі у одного учасника для забезпечення виконання робіт та освоєння виділених бюджетних коштів до кінця 2013 року, при цьому Управління капітального будівництва Чернігівської ОДА не мало можливості дотриматися строків для проведення процедури конкурсних торгів, а подальше затягування процедури закупівлі та неосвоєння бюджетних коштів до кінця 2013 року могло б призвести до порушення вимог Бюджетного кодексу України. .

Враховуючи позитивний експертний звіт ДП "Укрдержбудекспертиза" від 11.10.2013 №25-0601-13, лист Сосницької районної державної адміністрації від 15.10.2013 №01-16/1129, лист директора Сосницького літературно-меморіального музею О.П. Довженка від 15.10.2013 №65, розпорядження голови облдержадміністрації від 17.10.2013 №430 та на підставі пункту 3 частини 2 статті 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель" по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" комітетом з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської ОДА було прийнято рішення про застосування процедури закупівлі робіт по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" в одного учасника - підприємства ТОВ "Чернігівське РСУ" у зв'язку з виникненням особливих економічних та соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення процедури конкурсних торгів.

Відповідач-2 у відзиві на позовну заяву, наданому представником Відповідача-2, також не погоджується з позовними вимогами та вважає, що у комітету з конкурсних торгів були підстави для організації та проведення процедури закупівлі у одного учасника робіт з розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівського району (реконструкція) у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, що відповідає вимогам Закону України "Про здійснення державних закупівель".

За результатами проведеної процедури закупівлі у одного учасника 12.11.2013 між Відповідачем-1 та Відповідачем-2 було укладено договір №68 про закупівлю за державні кошти "розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівського району", відповідно до якого до початку виконання робіт, передбачених договором, Відповідач-1 мав перерахувати Відповідачу-2 аванс у розмірі 30% від вартості робіт. У зв'язку з тим, що відповідні кошти на рахунки Відповідача-2 не надійшли, роботи за даним договором не розпочаті.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення Прокурора, представників сторін, суд,

В С Т А Н О В И В:

Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації (Відповідач-1) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 14.11.2000, дата та номер запису 09.06.2008 №10641200000006593.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ" (Відповідач-2) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 12.09.2008, номер запису № 10641450000006729.

Розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 18.05.2013 №184 "Про затвердження переліку об'єктів і заходів, що фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету обласному бюджету" затверджено перелік об'єктів і заходів, що фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету обласному бюджету на проведення заходів з відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка, заходів з вшанування пам'яті у зв'язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії згідно з додатком, зокрема розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція).

Листом від 15.10.2013 №01-16/1129 на адресу Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації Сосницька районна державна адміністрація підтвердила, що відповідно до п.3 ч.2 ст. 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель" по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" є нагальна потреба у здійсненні закупівлі в одного учасника у зв'язку з виникненням особливих економічних та соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення процедур конкурсних торгів.

У вищевказаному листі також зазначено, що проектом реконструкції передбачено роботи по заміні покрівлі, віконних блоків та оздоблення фасадів, виконання яких потребує сприятливих погодних умов. Оскільки по розробленій проектно-кошторисній документації було отримано позитивний висновок 11 жовтня 2013 року, то виникла складна ситуація щодо освоєння виділених коштів. Проведення процедури відкритих торгів згідно законодавства потребує тривалого часу, що не дасть можливості за сприятливих погодних умов виконати роботи до кінця поточного року.

Лист аналогічного змісту від 15.10.2013 №65 був також отриманий Управлінням капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації від Сосницького літературно-меморіального музею О.П. Довженка.

Розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 17.10.2013 №430 "Про необхідність виконання робіт у стислі терміни по реконструкції музею О.П. Довженка в смт. Сосниця" Управлінню капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації доручено забезпечити здійснення закупівлі робіт по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" за державні кошти, виділені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 №250 "Про затвердження порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення заходів з відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, 120-річчя від дня народження Олександра Довженка, заходів з вшанування пам'яті у зв'язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії", враховуючи нагальну потребу у виконанні робіт у стислі терміни невідкладно провести відповідну процедуру закупівлі робіт по вказаному об'єкту для забезпечення їх виконання до кінця поточного року.

Як вбачається з експертного звіту філії ДП "Укрдержбудекспертиза" у Чернігівській області від 11 жовтня 2013 року №25-0601-13 щодо розгляду кошторисної частини проектної документації по робочому проекту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" за результатами розгляду кошторисної документації і зняття зауважень встановлено, що зазначена документація, яка враховує обсяги робіт, передбачені робочим проектом, складена відповідно до вимог ДБН Д.1.1-1-2000 "Правила визначення вартості будівництва".

Проектно-кошторисна документація по робочому проекту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" виготовлена згідно договору №ПР-5/13 від 30.05.2013, укладеного між Управлінням капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації та Підприємством культурно-мистецький "Арт-центр" Чернігівської міської громадської організації "Пласт-Арт".

Договір №25-0601-13 на виконання експертно-кошторисної документації проекту будівництва укладений між Підприємством культурно-мистецький "Арт-центр" Чернігівської міської громадської організації "Пласт-Арт" та філією Державного підприємства "Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи" у Чернігівській області (філія ДП "Укрдержбудекспертиза" у Чернігівській області) 14 серпня 2013 року.

Згідно з протоколом №42 засідання комітету з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської ОДА щодо організації проведення процедури закупівлі в одного учасника від 17.10.2013 прийнято рішення провести процедуру закупівлі робіт по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" в одного учасника та надіслати запрошення підприємству ТОВ "Чернігівське РСУ" до участі у процедурі закупівлі робіт в одного учасника по даному об'єкту.

В матеріалах справи міститься копія запрошення Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації від 17.10.2013 №3-09/1281 до участі у процедурі закупівлі в одного учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ".

Відповідно до протоколу №43 засідання комітету з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської ОДА щодо організації проведення процедури закупівлі в одного учасника від 18.10.2013 прийнято рішення провести процедуру закупівлі робіт по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" в одного учасника, в результаті переговорів визначено загальну ціну пропозиції у розмірі 3323600,0 грн.

Згідно з протоколом №44 засідання комітету з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської ОДА щодо організації проведення процедури закупівлі в одного учасника від 18.10.2013 вирішено розмістити інформацію про застосування процедури закупівлі робіт по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" у "Вісник державних закупівель" та оприлюднити та веб-порталі Уповноваженого органу обґрунтування вказаної процедури.

Як вбачається з обґрунтування застосування процедури закупівлі в одного учасника від 18.10.2013 №3-09/1291, причини та обставини, якими керувалось Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації при застосуванні процедури закупівлі в одного учасника (п.3 ч.2 ст. 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель") вказані такі.

Відповідно до додатку 7 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", постанови Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 №250 "Про затвердження порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення заходів з відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, 120-річчя від дня народження Олександра Довженка, заходів з вшанування пам'яті у зв'язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії" використання у 2012 році коштів державного фонду регіонального розвитку та розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 18.05.2013 №184, передбачено видатки на реконструкцію музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області. Замовником робіт визначено Управління капітального будівництва облдержадміністрації.

Оскільки проектом реконструкції передбачено роботи по заміні покрівлі, віконних блоків та оздоблення фасадів, виконання яких потребує сприятливих погодних умов, а позитивний звіт за результатами проведеної в установленому порядку експертизи проектно-кошторисної документації по даному об'єкту отримано лише висновок 11 жовтня 2013 року, то виникла складна ситуація щодо освоєння виділених коштів.

Проведення процедури відкритих торгів згідно законодавства потребує тривалого часу, що не дає можливості за сприятливих погодних умов виконати роботи до кінця поточного року.

Враховуючи нагальну потребу у виконанні робіт у стислі терміни, забезпечення їх завершення до кінця поточного року і виконання завдань, визначених розпорядженням голови облдержадміністрації від 17.10.2013 №430, виникла потреба у здійсненні процедури закупівлі в одного учасника. 17.10.2013 підприємству ТОВ "Чернігівське РСУ" направлено запрошення до участі у процедурі закупівлі.

В результаті переговорів з директором ТОВ "Чернігівське РСУ" визначено загальну ціну пропозиції на виконання робіт по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" у розмірі 3323600,0 грн.

На підставі вищевикладеного, враховуючи позитивний експертний звіт ДП "Укрдержбудекспертиза" від 11.10.2013 №25-0601-13, лист Сосницької районної державної адміністрації від 15.10.2013 №01-16/1129, лист директора Сосницького літературно-меморіального музею О.П. Довженка від 15.10.2013 №65, розпорядження голови облдержадміністрації від 17.10.2013 №430 та на підставі пункту 3 частини 2 статті 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель" по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" є нагальна потреба у здійсненні закупівлі в одного учасника у зв'язку з виникненням особливих економічних та соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення процедури конкурсних торгів.

Комітетом з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської ОДА прийнято протокольне рішення від 17.10.2013 про застосування процедури закупівлі робіт по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" в одного учасника - підприємства ТОВ "Чернігівське РСУ".

Як вбачається з висновку Уповноваженого органу за результатами здійснення моніторингу державних закупівель, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України проведено моніторинг закупівлі за державні кошти робіт з розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція) (дата початку здійснення моніторингу 30.10.2013), за результатами якого Мінекономрозвитку вважає, що процедура закупівлі в одного учасника застосована Замовником за наявності умови застосування процедури закупівлі в одного учасника, передбаченої пунктом 3 частини другої ст. 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель".

Відповідно до протоколу №45 засідання комітету з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської ОДА від 31.10.2013 прийнято рішення акцептувати пропозицію учасника ТОВ "Чернігівське РСУ" по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" та укласти договір про закупівлю за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника у строк не раніше ніж через 5 робочих днів з дня опублікування у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель повідомлення про акцепт пропозиції за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника, переможцем ТОВ "Чернігівське РСУ".

12 листопада 2013 року між Управлінням капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ" (Учасник) укладений договір підряду №68 про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)", відповідно до якого Замовник доручає, а Учасник виконує на свій ризик роботи по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)", і здає їх Замовнику (за актом приймання виконаних будівельних робіт з усуненням, у випадку виявлення при прийманні недоліків, що зумовлені неякісним виконанням робіт).

21.11.2013 комітетом з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської ОДА складено звіт про результати проведення процедури закупівлі в одного учасника №10, в якому в графі 13 "Інша інформація" зазначені підстави проведення процедури закупівлі в одного учасника, вказані в обґрунтуванні застосування процедури закупівлі в одного учасника від 18.10.2013 №3-09/1291.

Згідно постанови про проведення перевірки в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів від 04 грудня 2013 року прокуратурою Чернігівської області проведено перевірку в Управлінні капітального будівництва облдержадміністрації з питань додержання законодавства при здійсненні держзакупівель за бюджетні кошти.

В ході перевірки встановлено, зокрема, таке.

Управлінням та ТОВ "Чернігівське РСУ" за результатами проведеної закупівлі в одного учасника 12.11.2013 укладено договір про закупівлю робіт або послуг по розширенню площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція).

Підставою для обрання вказаної процедури визначено п.3 ч.2 ст. 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель". Водночас, цією нормою законодавства передбачено виключний перелік підстав застосування процедури закупівлі у одного учасника у разі нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів. Зокрема, пов'язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам.

Як вбачається з обґрунтування Управління, умовами для застосування процедури закупівлі в одного учасника визначено необхідність виконання робіт за сприятливих погодних умов, виконання їх у стислі терміни, тобто у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів. Водночас, такі обставини не можуть вважатися належними передумовами для застосування процедури закупівлі у одного учасника.

Більш того, Указ Президента України Про відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка прийнято 03.07.2012, а постанову Уряду про затвердження Порядку та умови надання субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам та проведення заходів з відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка - 10.04.2013. Тобто у посадових осіб Управління було достатньо часу для здійснення процедури шляхом відкритих торгів.

Таким чином, закупівлю у одного учасника застосовано безпідставно.

За результатами перевірки прокуратурою Чернігівської області заступнику голови Чернігівської обласної державної адміністрації Геращенку В.М. направлено подання про усунення порушень вимог бюджетного законодавства №07/1-50 вих-14 від 15.01.2014.

Листом від 04.02.2014 №05-01/573 Чернігівська обласна державна адміністрація повідомила прокуратуру Чернігівської області, що комітетом з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської ОДА прийнято до уваги зауваження прокуратури Чернігівської області для подальшої роботи та вжито заходів щодо усунення порушень законодавства у сфері державних закупівель. При цьому зазначено, що Чернігівська обласна державна адміністрація вважає передчасним вжиття заходів щодо розірвання договору підряду від 12.11.2013 №68 на виконання робіт по розширенню площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області.

В матеріалах справи міститься копія листа Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації від 04.03.2014 №3-09/286 на ім'я директора

ТОВ "Чернігівське РСУ" Замокіна С.В., яким на виконання подання прокуратури Чернігівської області від 15.01.2014 №07/1-50 вих 14 та листа від 24.02.2014 №07/1-324 вих-14, Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації направило угоду про розірвання договору від 12.11.2013 №68 на виконання будівельно-монтажних робіт по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)".

Враховуючи порушення, виявлені прокуратурою Чернігівської області в ході перевірки, проведеної в Управлінні капітального будівництва облдержадміністрації з питань додержання законодавства при здійсненні держзакупівель за бюджетні кошти, Прокурор звернувся до суду з позовом про визнання недійсним протоколу засідання комітету з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації від 31.10.2013 №45, яким акцептовано пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ" по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" та визнання недійсним договору від 12.11.2013 №68, укладеного між Управлінням капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ" на виконання робіт по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)".

Досліджуючи позовні вимоги та заперечення на них суд відмічає наступне.

З позицій Прокурора та сторін вбачається, що фактично спір зводиться до наявності чи відсутності факту порушення з боку Відповідачів п.3 ч.2 ст.39 Закону України "Про здійснення державних закупівель".

Таким чином, для правильного вирішення даного спору необхідне розуміння змісту і суті даної норми та логіки законодавця, закладеної у даний пункт, і, як наслідок, правильне тлумачення даної норми.

Так, згідно п.3 ч.2 ст. 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель" від 1 червня 2010 року N2289-VI, чинного на момент виникнення спірних правовідносин:

«Процедура закупівлі в одного учасника застосовується замовником як виняток у разі:

3) нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, зокрема пов'язаних із забезпеченням продуктами нафтопереробки рідкими спеціалізованого санітарного транспорту бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам.»

З викладеної норми вбачається, що необхідно розрізняти два абсолютно різні поняття, а саме «обставини, за яких застосовується процедура закупівлі в одного учасника» та «обставини, які взагалі створюють потребу у самій державній закупівлі».

Так, сама частина ч.2 ст. 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель" починається з того, що визначає обставини, за яких застосовується процедура закупівлі в одного учасника, а саме «процедура закупівлі в одного учасника застосовується замовником як виняток у разі».

Проте, пункт 3 даної частини вже веде мову про виникнення раптових, неочікуваних та несподіваних особливих економічних чи соціальних обставин, які створюють нагальну потребу у здійсненні самої державної закупівлі (а не застосування процедури закупівлі у одного учасника) з метою негайного реагування на ці обставини, усунення чи ліквідацію наявних чи можливих негативних наслідків цих обставин, що, саме як наслідок необхідності такого негайного реагування, унеможливлює дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів.

Зазначений висновок суду прямо підтверджується наведеними у даному пункті прикладами:

1) забезпечення продуктами нафтопереробки рідкими спеціалізованого санітарного транспорту бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги. Тобто, неочікувана відсутність або закінчення палива для автомобілів створило нагальну потребу саме у державній закупівлі цього палива. При цьому дана закупівля має бути здійснена негайно, оскільки робота швидкої допомоги пов'язана з реагуванням саме на екстрені ситуації з життям та здоров'ям громадян, а тому дана робота не може бути зупинена та очікувати на тривалу процедуру тендеру.

2) негайна ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також надання у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам. Тобто, надзвичайна ситуація в державі Україна чи в іншій державі, що зазвичай призводить до масштабних руйнівних та інших негативних наслідків, створила нагальну потребу саме у державній закупівлі матеріалів чи робіт для ліквідації таких наслідків або надання гуманітарної допомоги для їх ліквідації. При цьому дана закупівля має бути здійснена негайно, оскільки постраждалі внаслідок надзвичайної ситуації люди потребують негайної допомоги, а не очікування тривалої процедури тендеру.

Аналогічно в наданій Відповідачем-1 постанові Вищого господарського суду України від 12.08.2013 року по справі №905/2084/13 йдеться про раптово виниклу потребу саме у державній закупівлі вугілля для опалення шкіл, і, враховуючи що від такого опалення залежить здоров'я дітей, така закупівля вимагала негайного її проведення.

Тобто, застосування п.3 ч.2 ст.39 Закону України "Про здійснення державних закупівель" в даному випадку могло б відбутися, наприклад, в разі надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру (пожежа, повінь), яка частково пошкодила музей, що створило б нагальну потребу саме у державній закупівлі робіт по негайному відновленню музею, оскільки інакше він міг би повністю зруйнуватися і об'єкт соціально-культурного призначення був би повністю втрачений. Або відповідними органами було встановлено аварійний стан будівлі музею і можливість його руйнування в любий момент, що створило б нагальну потребу саме у державній закупівлі робіт по негайному ремонту музею, оскільки інакше він міг би повністю або частково зруйнуватися.

Разом з тим, підставою для проведення саме державної закупівлі, а не застосування процедура закупівлі в одного учасника, в даному випадку є Указ Президента України від 03.07.2012 «Про відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка».

Даним Указом з метою відзначення 120-річчя від дня народження геніального українського кінорежисера, видатного письменника і публіциста, класика світового кінематографа Олександра Довженка, сприяння вивченню та популяризації його кінематографічної, літературної, публіцистичної спадщини, зокрема, постановлено, Кабінету Міністрів України забезпечити разом із Чернігівською обласною державною адміністрацією здійснення додаткових заходів з увічнення пам'яті митця, зокрема, дальшого розвитку літературно-меморіального музею О.П. Довженка, в тому числі шляхом розширення площ музею, у селищі Сосниця Сосницького району Чернігівської області на батьківщині Олександра Довженка.

На виконання даного Указу (і не тільки) постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. №250 було затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення заходів з відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, 120-річчя від дня народження Олександра Довженка, заходів з вшанування пам'яті у зв'язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії.

Пунктом 3 даної Постанови передбачено, що субвенція спрямовується на виконання проектно-кошторисних робіт та робіт, зокрема і з розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка.

Згідно з п.7 даної Постанови закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок субвенції здійснюється в установленому законом порядку.

На виконання даних Указу та Постанови було прийняте відповідне вищевказане розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 18.05.2013 №184 "Про затвердження переліку об'єктів і заходів, що фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету обласному бюджету".

Таким чином, з викладеного вбачається, що підставою для проведення саме державної закупівлі, а не застосування процедура закупівлі в одного учасника, в даному випадку є на наявність якихось раптових, неочікуваних та несподіваних особливих економічних чи соціальних обставин, які створюють нагальну потребу у здійсненні самої державної закупівлі з необхідністю негайного реагування на них, а завчасно запланові державні заходи по відзначенню ювілеїв видатних українських діячів Тараса Шевченка та Олександра Довженка і вшанування пам'яті у зв'язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії.

Крім того, сам об'єкт державної закупівлі, а саме розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка, не є об'єктом, виконання якого вимагало б негайності, як у випадку ліквідації руйнування чи термінового ремонту на запобігання руйнуванню.

В свою чергу Відповідачі фактично обґрунтовують застосування процедури закупівлі в одного учасника:

1) необхідністю прискорення проведення тендеру з метою освоєння виділених бюджетних коштів саме у бюджетному 2013 році, тобто наявністю обставин, які вимагають прискорення процедури державної закупівлі, а не нагальну потребу у її проведенні взагалі, і пов'язані не з суттю обставин, що призвели до необхідності державної закупівлі, і можливої необхідності негайного реагування на ці обставини, а з бюджетно-фінансовими обставинами їх оплати;

2) необхідністю прискорення проведення робіт, які є об'єктом державної закупівлі, за сприятливих погодніх умов, тобто наявністю обставин, які вимагають прискорення проведення вже наслідків проведеної державної закупівлі, а не нагальну потребу у її проведенні взагалі, тобто пов'язані не з суттю обставин, що призвели до необхідності державної закупівлі, і можливої необхідності негайного реагування саме на ці обставини, а з обставинами, що виникають або можуть викинути в процесі виконання закуплених за державні кошти робіт і вплинути на термін їх виконання.

Таким чином, наведені Відповідачами обставини, з підстав наявності яких було застосовано процедуру закупівлі в одного учасника, не є тими обставинами, які визначені п.3 ч.2 ст.39 Закону України "Про здійснення державних закупівель".

Згідно п.2.8. Положення про комітет з конкурсних торгів Управління капітального будівництва облдержадміністрації, затвердженого начальником Управління 15.10.2011, рішення комітету оформлюється протоколом, який підписується усіма членами комітету, присутніми на засіданні комітету, тобто саме протокол є матеріально вираженим рішенням комітету.

Згідно абз.3 ч.2 ст.20 Господарського кодексу України:

«Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом:

· визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

Згідно ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України:

«Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.»

Відповідно до статті 203 Цивільного кодексу України:

"1. Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

2. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

3. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

4. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.

5. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

6. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей."

Згідно абз.1 п.2 Роз`яснення Президії Вищого арбітражного суду України за N02-5/35 від 26.01.2000р. «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів»:

«Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.»

Крім вищенаведеного, вірність обраної Прокурором форми захисту порушених прав держави підтверджується, зокрема, і висновками, викладеними в наданій Прокурором постанові Вищого господарського суду України від 08.04.2013 по справі №5011-49/13894-2012.

З вищевикладеного вбачається, що спірні протокол та договір були прийняті та укладені всупереч п.3 ч.2 ст. 39 Закону України "Про здійснення державних закупівель" від 1 червня 2010 року N2289-VI, чинного на момент виникнення спірних правовідносин.

Згідно преамбули зазначеного Закону, цей Закон встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти. Метою цього Закону є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції, забезпечення раціонального та ефективного використання державних коштів.

Таким чином, на думку суду Прокурором вірно обґрунтовано порушені права держави порушенням Відповідачами встановленого саме державою порядку проведення саме державних закупівель та мети вищевказаного Закону щодо створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, чим підривається авторитет держави, створюються перешкоди у ефективному та прозорому використанні державних коштів, розвитку конкурентного середовища при проведенні закупівель.

При цьому, суд враховує, надану Прокурором копію листа Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області від 24.04.2014 №7/25-05/683 з переліком 42 суб'єктів господарювання, зареєстрованих у Чернігівській області, які мають діючі ліцензії на господарську діяльність, пов'язану із створенням об'єктів архітектури на ІV та V категорії складності.

Вищевказаним Указом Президент України визначив Чернігівську обласну державну адміністрацію одним з виконавців його вимог.

Саме розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 18.05.2013 №184 "Про затвердження переліку об'єктів і заходів, що фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету обласному бюджету" затверджено перелік об'єктів і заходів, що фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету обласному бюджету на проведення заходів з відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка, заходів з вшанування пам'яті у зв'язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії згідно з додатком, зокрема розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція).

Таким чином, Прокурором вірно обрано саме Чернігівську обласну державну адміністрацію належним Позивачем по справі.

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.49 Господарського процесуального кодексу:

"Судовий збір покладається:

· у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін;

· у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору."

У п.4.7. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" вказано, що частиною другою статті 49 ГПК передбачено, що в разі коли спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Зазначена норма виступає процесуальною санкцією, яка застосовується господарським судом незалежно від того, чи заявлялося відповідне клопотання заінтересованою стороною.

Згідно ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п.п.1,2 п. 2. ч. 2 ст. 4 даного Закону за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлена ставка судового збору у розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат, а за подання позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Згідно п.2.11. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, пов'язаних між собою підставами виникнення або поданими доказами, судовий збір сплачується окремо з кожної з таких вимог.

Позовна заява надійшла до суду 09.04.2014.

Станом на 01.01.2014 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1218 грн.

Враховуючи, що до виникнення спору призвели неправильні дії Відповідачів та що у даній позовній заяві об'єднано дві вимоги немайнового характеру, а саме: визнання недійсним протоколу засідання комітету з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації від 31.10.2013 №45, яким акцептовано пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ" по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" та визнання недійсним договору від 12.11.2013 №68, укладеного між Управлінням капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ" на виконання робіт по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)", згідно вимог ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу України, з Відповідачів має бути стягнуто 2436 грн. (1218 грн. х 2) судового збору, який підлягає стягненню в доход державного бюджету з обох Відповідачів у рівних частинах.

Керуючись ст.ст.22, 33, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним протокол засідання комітету з конкурсних торгів Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації від 31.10.2013 №45, яким акцептовано пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ" по об'єкту "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)" та вирішено укласти договір про закупівлю за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника

3. Визнати недійсним договір підряду №68 від 12.11.2013 про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти "Розширення площ літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт. Сосниця Чернігівської області (реконструкція)", укладений між Управлінням капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ".

4. Стягнути з Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації (вул. Белінського, 11, м. Чернігів, 14000, ідентифікаційний код 04014246) в доход Державного бюджету України (рахунок 31217206783002 в ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, отримувач: УК у м. Чернігові/м.Чернігів/22030001, код ЄДРПОУ 38054398, код бюджетної класифікації доходів 22030001, призначення платежу: ?судовий збір, код 03500068, пункт 2.2?) 1218 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівське РСУ" (вул. Попова, 10-а, м. Чернігів, 14001, ідентифікаційний код 30648058) в доход Державного бюджету України (рахунок 31217206783002 в ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, отримувач: УК у м. Чернігові/м.Чернігів/22030001, код ЄДРПОУ 38054398, код бюджетної класифікації доходів 22030001, призначення платежу: ?судовий збір, код 03500068, пункт 2.2?) 1218 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 27 травня 2014 року.

Суддя І.В. Кушнір