Рішення № 38898187, 19.05.2014, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
19.05.2014
Номер справи
922/4465/13
Номер документу
38898187
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" травня 2014 р.Справа № 922/4465/13

Господарський суд Харківської області у складі:

головуючий суддя Аюпова Р.М.

судді: Бринцев О.В. , Шатерніков М.І.

при секретарі судового засідання Лобові Р.М.

розглянувши справу

за позовом Прокурор Московського району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківська міська рада, м. Харків, 3-і особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1) Державна інспекція сільського господарства в Харківській області; 2) Державна податкова інспекція у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області. до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Регіон", м. Київ, Третя особа (3), яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Публічне акціонерне товариство "Концерн Галнафтогаз", м. Львів. про стягнення коштів в розмірі 473368,65 грн. за участю представників сторін:

Представник позивача - Бречко С.М., дов. № 08-11/5975/2-13 від 30.12.2013р.

Представник відповідача - не з"явився.

Прокурор - Панова М.В., посв. № 13779 від 06.12.12 року.

Третя особа (1) - Бєляєва Д.О., дов. № 10-26/1185 від 13.02.2014р.

Третя особа (2) - не з"явився,

Третя особа (3) - не з"явився.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Московського району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради (позивач) звернувся до господарського суду з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Регіон", м. Київ, про стягнення збитків в розмірі 473368,65 грн. Також просить покласти на відповідача судові витрати.

Ухвалою господарського суду прийнято вказану позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її розгляд у судовому засіданні на 13.11.2013р. об 11:00 год. (суддя Жельне С.Ч.)

Відповідно до розпорядження керівника апарату господарського суду від 12.11.2013р., у зв'язку із хворобою судді Жельне С.Ч., призначено повторний автоматичний розподіл справи.

Згідно із витягом автоматизованої системи документообігу суду від 12.11.2013р., справу призначено до розгляду судді Аюповій Р.М.

Ухвалою господарського суду від 13.11.2013р. залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державну інспекцію сільського господарства в Харківській області та Державну податкову інспекцію у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.

Ухвалою господарського суду від 23.12.2013р., за клопотанням прокурора, продовжено строк розгляду даного спору за межами двомісячного строку, в порядку ст. 69 ГПК України.

Ухвалою господарського суду від 27.01.2014р. для розгляду справи призначено судову колегію.

Розпорядженням заступника голови господарського суду від 27.01.2014р. призначено склад судової колегії для розгляду справи № 922/4465/13: головуючий суддя Аюпова Р.М., судді Жигалкін І.П., Шатерніков М.І.

Відповідно до розпорядження в.о. голови господарського суду від 18.02.2014р., у зв'язку із хворобою судді Шатернікова М.І., змінено склад судової колегії та для розгляду справи № 922/4465/13 призначено судову колегію у складі: головуючий суддя Аюпова Р.М., судді Жигалкін І.П., Погорелова О.В.

Відповідно до розпорядження в.о. голови господарського суду від 17.03.2014р., у зв'язку із хворобою судді Жигалкіна І.П., змінено склад судової колегії та для розгляду справи № 922/4465/13 призначено судову колегію у складі: головуючий суддя Аюпова Р.М., судді Бринцев О.В., Погорелова О.В.

Ухвалою господарського суду від 17.03.2014р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Публічне акціонерне товариство "Концерн Галнафтогаз", м. Львів.

Відповідно до розпорядження заступника голови господарського суду від 19.05.2014р., у зв'язку із закінченням повноважень судді Погорелової О.В., змінено склад судової колегії та для розгляду справи № 922/4465/13 призначено судову колегію у складі: головуючий суддя Аюпова Р.М., судді Бринцев О.В., Шатерніков М.І.

У призначеному судовому засіданні 19.05.2014р. прокурор, представник позивача та перша третя особа позов підтримали, наполягали на його задоволенні. Представником позивача, через канцелярію суду надані додаткові докази по справі (вх. № 16340), які судом долучені до матеріалів справи.

Представник відповідача та треті особи (2,3) в судове засідання не з"явились. Матеріали справи містять докази їх належного повідомлення про час та місце розгляду справи.

Присутні в судовому засіданні прокурор, позивач та третя особа пояснили, що ними надані всі необхідня для розгляду справи докази та вважають за можливе розглянути справу по суті в даному судовому засіданні.

Статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України ( Закон України від 17.07.1997 року № 475/97 - ВР ), кожній особі гарантовано право на справедливий і відкритий розгляд при визначенні її громадських прав і обов'язків впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.

Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.

Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно дослідивши обставини та докази на їх підтвердження, вислухавши представників сторін, колегією суддів встановлено наступне:

Як свідчать матеріали справи, на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 18.07.2007р., Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвест- Регіон» (відповідач) набуло право власності на нежитлові приміщення №№ 1-6 літ. «А-1». площею 40,1 кв.м., та приміщення №№ 7-10 в літ. «А-1». площею 16,5 кв.м. по вул. Академіка Павлова, 120-Б в м. Харкові.

На підставі рішення 14 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 22.02.2012р. №625/12 ТОВ «Інвест-Регіон» надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,0447 га по вул. Академіка Павлова, 120-Б для АГЗП строком до 01.02.2017.

Також, на підставі рішення 14 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 22.02.2012р. №625/12 ТОВ «Інвест-Регіон» надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,1178 га по вул. Академіка Павлова, 120-Б для АЗС строком до 01.02.2017.

Згідно акту обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки від 29.11.2012 року № 3841/12 встановлено, що земельні ділянки загальною площею 0,0447 га та 0,1178 га по вул. Академіка Павлова 120-Б використовуються ТОВ «Інвест- Регіон» для експлуатації та обслуговування зупиночного АГЗП та стаціонарної АЗС без оформлення документів, які посвідчують право на земельну ділянку, що, на думку прокурора, є порушенням вимог ст. ст. 125, 126 Земельного Кодексу України.

Відповідно до матеріалів справи, заступником директора Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин - начальником управління земельних відносин Харківської міської ради, на підставі Порядку визначення відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушення законодавства про плату за землю, затвердженого рішенням 34 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 130/09 від 24.06.2009 року, зроблено розрахунок збитків за використання ТОВ «Інвест-Регіон», вказаних земельних ділянок без оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку з 18.02.2012 року по 01.11.2012 року, який склав 473 368,65 грн.

Комісією для визначення збитків власникам землі та землекористувачам Харківської міської ради складено акт № 310 від 07.12.2012 року про визначення збитків в сумі 473 368,65 грн. Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради № 807 від 12.12.2012 року затверджено вказаний акт.

З метою врегулювання даного спору у досудовому порядку листом від 27.11.2012р. № 13824/0/84-12 Управлінням земельних відносин Харківської міської ради запрошено керівника ТОВ "Інвест-Регіон" на засідання комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.

Крім того листом - повідомленням від 20.12.2012р. № 14696/0/84-12 Управлінням земельних відносин Харківської міської ради запропоновано ТОВ "Інвест-Регіон" відшкодувати Харківській міській раді завдані збитки.

До теперішнього часу вимоги, викладені у повідомленні не виконані, у досудовому порядку не врегульовані.

Відповідно до матеріалів справи, 17.12.2012р. договори оренди земельних ділянок загальною площею 0,0447 га та 0,1178 га по вул. Академіка Павлова 120-Б, в м. Харкові були підписані сторонами, державну реєстрацію яких було проведено 18.12.2012р.

Як вбачається з матеріалів справи, в подальшому відповідачем було здійснено продаж об"єктів нерухомості, які знаходяться на спірній земельній ділянки за адресою: м. Харків, про. Ак. Павлова, 120-Б, третій особі по справі - Публічному акціонерному товариству "Концерну Галнафтогаз", м. Львів.

Підставою для звернення прокурора в інтересах Харківської міської ради з даним позовом до суду є порушення відповідачем норм Земельного кодексу України, а саме те, що відповідач використовував земельну ділянку в період з 18.02.2012р. по 01.11.2012р. - до укладання відповідачем договору оренди земельних ділянок, без документів, що посвідчують право власності або право користування землею, чим відповідач завдав збитків Харківській міській раді у розмірі 473368,65 грн. (розраховані на підставі "Порядку визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату на землю, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009р. №130/09).

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Згідно приписів ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

У відповідності по п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Таким чином, повноваження щодо розпорядження спірною земельною ділянкою здійснює Харківська міська рада Харківської області, яка є позивачем по даній справі.

У відповідності до положень ст.80 Земельного кодексу України, суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.

Відповідно до ст. 83 цього кодексу землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Відповідно до ч. 1 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

На підставі ч. 2 статті 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону - ч. 2 статті 126 Земельного кодексу України.

При цьому, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ст. 93 Земельного кодексу України).

Право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності (ст.78 Земельного кодексу України).

Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. (ст. 79 Земельного кодексу України).

За приписами ст. 377 Цивільного кодексу України, до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Конституцією України (ст. ст. 13, 41) встановлено, що власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Статтею 120 Земельного кодексу України передбачено, що в разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Як встановлено матеріалами справи, згідно Витягу з Реєстру права власності на нерухоме майно від 20.07.2007р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвест- Регіон» набуло право власності на нежитлові приміщення №№ 1-6 літ. «А-1». площею 40,1 кв.м., та приміщення №№ 7-10 в літ. «А-1». площею 16,5 кв.м. по вул. Академіка Павлова, 120-Б в м. Харкові.

У відповідності до приписів ст. 123 ЗК України, ст. 16 Закону України «Про оренду» особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).

Як свідчать матеріали справи, 07.12.2011р. ТОВ "Інвест-Регіон" звернулось до Харківської міської ради з клопотанням (вих. № 459), про надання ТОВ "Інвест-Регіон" в оренду земельної ділянки площею 0,1178 га, яка розташована за адресою: м. Харків, вул. Академіка Павлова, 120-б, для експлуатації та обслуговування АЗС (кадастровий номер земельної ділянки 6310137500:07:018:0022) та з клопотанням (вих. № 460) про надання ТОВ "Інвест-Регіон" в оренду земельної ділянки площею 0,0447 га, яка розташована за адресою: м. Харків, вул. Академіка Павлова, 120-б, для експлуатації та обслуговування ГАЗС (кадастровий номер земельної ділянки 6310137500:07:018:0008).

У відповідності до ст. 19 Конституції України, ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 144 Конституції України, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

На підставі рішення 14 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 22.02.2012р. №625/12 ТОВ «Інвест-Регіон» надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,0447 га по вул. Академіка Павлова, 120-Б для АГЗП строком до 01.02.2017р.

Також, на підставі рішення 14 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 22.02.2012р. №625/12 ТОВ «Інвест-Регіон» надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,1178 га по вул. Академіка Павлова, 120-Б для АЗС строком до 01.02.2017р.

Відповідно до п. 5 вищевказаного рішення ТОВ "Інвест-Регіон" зобов'язано не пізніше ніж у місячний термін з дня прийняття цього рішення звернутися до Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради для оформлення договору оренди та у 4- х місячний термін з дня прийняття цього рішення оформити договір оренди землі.

Рішенням Харківської міської ради від 24.11.2010р. № 07/10 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» затверджено положення про Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради.

Відповідно до вказаного Положення метою діяльності Управління є регулювання земельних відносин для забезпечення прав на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад тощо, раціонального використання та охорони земель, забезпечення реалізації повноважень міського ради в галузі земельних відносин та реалізація повноважень виконавчих органів.

Пунктом 4.9 вказаного Положення передбачено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, оформлення договорів оренди, здійснення інших функцій, що випливають з покладених на Управління задач.

Рішенням Харківської міської ради від 03.10.2007р. № 203/07 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, який діяв на момент прийняття міської радою відповідного рішення сесії про надання спірної земельної ділянки в оренду ТОВ "Інвест-Регіон" (далі - Порядок).

Цей порядок розроблено на підставі ЗК України, Закону України «Про оренду землі», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Типового договору оренди землі» від 03.03.2004р. № 220 (зі змінами та доповненнями), Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Статуту територіальної громади м. Харкова та Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, який затверджено наказом Держкомзему України від 02.07.2003р. № 174 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.07.2003р. за № 641/7962 і визначає єдині умови оформлення договорів оренди (суборенди) землі, за якими, відповідно до п. 12 Перехідних положень ЗК України, орендодавцем земельних ділянок виступає Харківська міська рада.

Відповідно до п. З даного Порядку підставою для оформлення договору оренди землі є рішення міської ради про надання в оренду або поновлення права оренди земельної ділянки.

Для оформлення договору оренди землі, суб'єкт, якому надається в оренду земельна ділянка, повинен не пізніше ніж у 40-денний термін звернутись до Управління земельних відносин стосовно виконання розрахунку орендної плати та укладання договору оренди землі.

Згідно акту обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки від 29.11.2012 року № 3841/12 встановлено, що земельні ділянки загальною площею 0,0447 га та 0,1178 га по вул. Академіка Павлова 120-Б використовуються ТОВ «Інвест- Регіон» для експлуатації та обслуговування зупиночного АГЗП та стаціонарної АЗС без оформлення документів, які посвідчують право на земельну ділянку.

Як свідчать матеріали справи, 17.12.2012р. договори оренди земельних ділянок загальною площею 0,0447 га та 0,1178 га по вул. Академіка Павлова 120-Б, в м. Харкові були підписані сторонами, державну реєстрацію яких було проведено 18.12.2012р.

Таким чином, як свідчать матеріали справи, на протязі з лютого 2012р. по 01.11.2012 року - до укладення відповідачем договорів оренди земельних ділянок, відповідачем не вживались заходи щодо оформлення договорів оренди земельної ділянки по вул. вул. Академіка Павлова 120-Б, у м. Харкові.

За приписами ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Матеріалами справи підтверджено та не спростовано сторонами у судових засіданнях, що відповідач використовував в період з 18.02.2012р. по 01.11.2012р.- до укладення договорів оренди землі, земельну ділянку для експлуатації та обслуговування зупиночного АГЗП та стаціонарної АЗС за адресою вул. Академіка Павлова, 120-Б м. Харкові, право користування якою ТОВ "Інвест-Регіон" не було оформлено, чим відповідачем були порушені вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Факт використання відповідачем земельної ділянки в період з 18.02.2012р. по 01.11.2012р. за відсутності договору оренди підтверджується матеріалами справи (актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, актом обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки, листом КП "ХМБТІ", іншими доказами, наявними в матеріалах справи).

Статтею 189 Земельного кодексу України передбачено, що самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, міськими, районними та обласними радами.

Уповноваженими посадовими особами Управління земельних відносин Харківської міської ради було проведено обстеження земельної ділянки по вул. Академіка Павлова, 120-Б у м. Харкові. За результатами обстеження було складено акт обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки від 29.11.2012р. № 3841/12, яким встановлено, що земельні ділянки загальною площею 0,0447 га та 0,1178 га по вул. Академіка Павлова 120-Б, станом на 29.11.2012р., використовуються ТОВ «Інвест-Регіон» для експлуатації та обслуговування зупиночного АГЗП та стаціонарної АЗС без оформлення документів, які посвідчують право на земельну ділянку.

Відповідно до ст. 156 Земельного кодексу України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Статтею ст. 157 Земельного кодексу України, визначений порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам. Так, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

На підставі вказаної Постанови, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Пунктом 2 Постанови встановлено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районими державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Згідно із п. 3 Постанови, відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Порядок визначення вартості безпідставного користування земельною ділянкою визначено Рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009 №130/09, яким затверджено "Порядок визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату на землю" (далі - Порядок).

Відповідно до п. 5.1. Порядку нарахування збитків проводиться у випадку не оформлення документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою у строк, встановлений рішенням Харківської міської ради про надання або поновлення права оренди земельної ділянки, збитки визначаються після закінчення строку, встановленого в рішенні Харківської міської ради для оформлення документу, що підтверджує право користування земельною ділянкою.

Відповідно до п.5.4 даного Порядку, відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (Харківська міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.

Відповідно до акту про визначення збитків власнику землі від 07.12.2012р. за №310, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 12.12.2012р. №807 визнано неодержаний Харківською міською радою дохід у сумі 473368,65 грн. за використання відповідачем земельної ділянки за адресою: м. Харків, вул. Академіка Павлова, 120-Б, на протязі з лютого 2012р. по 01.11.2012р - до укладення договорів оренди землі.

Відповідності до ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, серед іншого, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі, а згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Статтею 11 Цивільного кодексу України визначено, що підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, у тому числі щодо відшкодування кредиторові або іншій особі збитків (шкоди), є зобов'язання, які виникають з договорів та інших правочинів або внаслідок завдання шкоди (позадоговірна шкода).

Статтею 174 Господарського кодексу України передбачено, що господарські зобов'язання можуть виникати внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання.

Положеннями статті 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Отже, підставою для стягнення збитків є наявність в діях заподіювача шкоди складу цивільно-правової відповідальності: протиправність поведінки заподіювача шкоди, наявність шкоди, прямий причинний зв'язок між протиправною поведінкою заподіювача шкоди та шкодою, наявність вини.

Відповідно до ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

У п.3.8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.11 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначається, що вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, шкоди у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди, крім спеціальних норм, повинні брати до уваги загальні положення ст.22, глави 82 Цивільного кодексу України, частини другої статті 224 Господарського кодексу України. Крім того, для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати, як наявність у діях винної особи усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини), так і ступінь вини у розумінні ст.1193 Цивільного кодексу України.

У відповідності до статі 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки );

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Під шкодою розуміють зменшення або втрату певного особистого чи майнового блага.

Протиправною є поведінка, яка не відповідає вимогам закону, тягне за собою порушення (зменшення, обмеження) майнових прав (благ) і законних інтересів іншої особи.

Причинний зв'язок між протиправною поведінкою і шкодою полягає в тому, що: 1) протиправна поведінка завжди передує в часі шкідливому результату, що настав; 2) шкідливий результат є наслідком саме цієї протиправної поведінки.

Причинний зв'язок полягає в неотриманні позивачем доходу - орендної плати, який він отримав би в разі оформлення відповідачем згідно з вимогами статей 125,126 Земельного кодексу України правовстановлювального документу на спірну земельну ділянку - договору оренди землі.

Протиправна поведінка особи тільки тоді є причиною шкоди, коли вона прямо (безпосередньо) пов'язана зі збитками. Непрямий (опосередкований) зв'язок між протиправною поведінкою і збитками означає лише, що поведінка оцінюється за межами конкретного випадку, і, відповідно, за межами юридично значимого зв'язку.

Реальні збитки - це втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також втрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права.

Збитками в даному разі слід розуміти неодержаний прибуток (упущену вигоду).

Неодержаний прибуток (упущена вигода) - це розрахункова величина втрати очікуваного приросту в майні, що базується на даних бухгалтерського та податкового обліку, які беззастережно підтверджують реальну можливість отримання потерпілим суб'єктом господарювання певних грошових сум чи інших цінностей, якщо інший учасник відносин у сфері господарювання не допустив би правопорушення.

В даному разі, обставини справи свідчать про наявність протиправної поведінки відповідача у вигляді використання спірної земельної ділянки без правовстановлювальних документів в порушення вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України та його вина підтверджується наведеними вище матеріалами (актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, актом обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки № 3841/12 від 29.112012р., іншими доказами, наявними в матеріалах справи).

Колегія суддів зауважує, що на відповідача покладається обов'язок доведення суду доказів відсутності вини у заподіяних позивачеві збитків.

Розмір збитків визначено відповідно до "Порядку визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю", затвердженого рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009 р. відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284.

Водночас, зазначений Порядок узгоджується також з нормами Цивільного кодексу України.

Зокрема, статтею 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст. 1213 ЦК України наслідком безпідставного набуття майна, яке неможливо повернути, - є відшкодування його вартості.

Окрім цього, колегія суддів зазначає, що відповідно до норм Податкового кодексу України, плата за землю (земельний податок та орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів.

Розміри та порядок плати за землю визначає Податковий кодекс України, згідно з яким плата за землю справляється у двох формах - земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності.

При цьому судова колегія зазначає, що законною підставою для сплати орендної плати у відповідності до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", яка кореспондується з п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, є наявність такої умови, як укладений і зареєстрований у встановленому законом порядку договір оренди.

Контроль за правильністю обчислення і справляння плати за землю здійснюється органами державної податкової служби.

Нормами 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України встановлено, що власник сплачує плату за землю, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Як встановлено матеріалами справи, згідно Витягу з Реєстру права власності на нерухоме майно від 20.07.2007р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвест- Регіон» набуло право власності на нежитлові приміщення №№ 1-6 літ. «А-1». площею 40,1 кв.м., та приміщення №№ 7-10 в літ. «А-1». площею 16,5 кв.м. по вул. Академіка Павлова, 120-Б в м. Харкові.

Таким чином, як вбачається з аналізу положень п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України, за відсутністю у користувача земельної ділянки документів, визначених у ст. 126 Земельного кодексу України, які засвідчують право на земельну ділянку у встановленому законом порядку, такий користувач здійснює фактичне користування з зобов'язанням сплатити за період користування у поточному році плату на землю.

Згідно з п. 14.1.147 Податкового кодексу України, плата за землю включає в себе дві категорії платежів:

1. Земельний податок. Його сплачують власники земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійні землекористувачі (п. 14.1.72 ПКУ);

2. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності. ЇЇ орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п. 14.1.136 ПКУ).

Як вбачається з матеріалів справи, повноваження щодо розпорядження спірною земельною ділянкою здійснює Харківська міська рада Харківської області, яка є позивачем по даній справі, відповідач - не є власником спірної земельної ділянки, або постійним землекористувачем, а отже, повинен сплачувати, в порядку п. 14.1.147 Податкового кодексу України, орендну плату за користування спірною земельною ділянкою.

Відповідно до розрахунку розміру збитків за використання ТОВ "Інвест-Регіон" земельних ділянок, загальною площею 0,0447 га та 0,1178 га по вул. Академіка Павлова 120-Б, які використовувались ТОВ «Інвест-Регіон» для експлуатації та обслуговування зупиночного АГЗП та стаціонарної АЗС, згідно акту обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки від 22.02.2012р.р. № 3841/12, загальна сума збитків за період з 18.02.2012р. по 01.11.2012р. - до укладання договорів оренди землі, складає 473368,65 грн.

Відповідно до листа Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова ГУ Міндоходів від 12.11.2012р. № 3828/9/15-220, за період з 18.02.2012р. по 01.11.2012р. відповідачем було сплачено 18748,55 грн. земельного податку, в зв"язку з чим розрахункова сума збитків складає 473368,65 грн.

Згідно з Довідкою Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова ГУ Міндоходів, після укладення відповідачем договорів оренди землі, заборгованість по сплаті земельного податку в ТОВ "Інвест-Регіон" відсутня, що стосується орендної плати за землю, то вона відповідачем за спірний період - не сплачувалась.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено обґрунтованість нарахованих ТОВ "Інвест-Регіон" збитків за період використання земельної ділянки по. вул. Академіка Павлова, 120-Б, за період з 18.02.2012р. по 01.11.2012р., без оформлення договорів оренди землі, в сумі 473368,65 грн.

Враховуючи викладене та те, що відповідач не надав суду доказів на спростування вимог прокурора та позивача, колегія суддів приходить до висновку про наявність у справі достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог, з урахуванням акту огляду земельної ділянки та відповідно до нього зробленого розрахунку завданих збитків.

Відповідно до 4-3 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Керуючись ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Підсумовуючи викладене, у суду наявні правові підстави для завдоволення позову в повному обсязі

Аналогічна правова позиція викладена в Постановах Вищого господарського суду України від 17.06.2013р. по справі №922/040/13, від 29.04.2014р. по справі № 922/3870/13.

Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір у даній справі покладається на відповідача в розмірі 2% від задоволеної суми нарахованих збитків, що становить 9467,37 грн.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", ст.ст. 80, 83, 116, 124-126, 156, 157 Земельного кодексу України, ст. 287 Податкового кодексу України, ст.ст. 11, 16, 1166, 1212, 1213 Цивільного кодексу України, ст.ст. 174, 225 Господарського кодексу України, статтями 1, 4, 12, 22, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Регіон" (03038, м. Київ, вул. Миколи Грінченка, 4, код ЄДРПОУ 34532275) на користь Харківської міської ради (61200, м. Харків, майдан Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) - 473368,65 грн. збитків.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Регіон" (03038, м. Київ, вул. Миколи Грінченка, 4, код ЄДРПОУ 34532275) на користь держбюджету України одержувач коштів - УДКС у Дзержинському районі м.Харкова Харківської області, № рахунку 31215206783003, код ЄДРПОУ 37999654, код платника 22030001, символ звітності банку 101, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011) - 9467,37 грн. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 26.05.2014 р.

Головуючий суддя Суддя Суддя Р.М. Аюпова О.В. Бринцев М.І. Шатерніков

справа № 922/4465/13