ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
20 травня 2014 рокум. Ужгород№ 807/693/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дору Ю.Ю.
при секретарі Пирожук Н.П.,
за участю:
позивача: Державної фінансової інспекції в Закарпатській області - представник Данканич О.В.,
відповідача: Державного навчального закладу "Ужгородський центр професійно-технічної освіти" - представник Щока В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Державного навчального закладу "Ужгородський центр професійно-технічної освіти" про зобов'язання виконати вимогу, -
В С Т А Н О В И В:
Державна фінансова інспекція в Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного навчального закладу "Ужгородський центр професійно-технічної освіти", якою просила суд зобов'язати відповідача виконати пункт 3.1, 4 вимоги Ужгородської об'єднаної Держфінінспекції від 09.10.2013 р. №01-13/801 щодо усунення недоліків виявлених ревізією на загальну суму 95034,19 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання п.2.1.1.1 Плану контрольно-ревізійної роботи працівниками Ужгородської об'єднаної Держфінінспекції на IІІ квартал 2013 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності в Ужгородському професійному ліцеї Закарпатської області за період з 01.07.2011 року по 30.06.2013 року.
За результатами ревізії стосовно виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання фінансових ресурсів був складений Акт ревізії від 19.09.2013 р. №07-810/46, який підписано із запереченням.
Керуючись п.7 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ Ужгородською об'єднаною Держфінінспекцією направлено Ужгородському професійному ліцеї Закарпатської області вимогу від 09.10.2013 року №01-13/801, якою зобов'язано у встановлений термін до 07.11.2013 р. вжити заходи щодо усунення виявлених ревізією порушень та проінформувати про виконання вимог.
Станом на 05.03.2014 року залишаються не відшкодованими фінансові порушення на загальну суму 95034,19 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив такі задовольнити з мотивів наведених у позовній заяві.
15.04.2014 року у судовому засіданні ухвалою суду було замінено відповідача Ужгородський професійний ліцей Закарпатської області на його правонаступника, а саме Державний навчальний заклад «Ужгородський центр професійно-технічної освіти», у зв'язку з припиненням юридичної особи, що підтверджується наявним в матеріалах справи Повідомленням про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи від 20.02.2014 року (а.с.124) та Витяг з Інформаційно-ресурсного центру (а.с.125-126).
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову та просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. А оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п.2.1.1.1. плану контрольно-ревізійної роботи працівниками Ужгородської об'єднаної Державної фінансової інспекції в Закарпатській області (далі-Держфінінспекція) на ІІІ квартал 2013 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності в Ужгородському професійному ліцеї Закарпатської області далі (Відповідач) за період з 01.07.2011 року по 30.06.2013 року.
Згідно п. 40 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, що затверджені Постановою КМУ від 20.04.2006 року №550, - керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням.
Так, за результатами проведеної ревізії було складено Акт ревізії фінансово-господарської діяльності в Ужгородському професійному ліцеї Закарпатської області за період з 01.07.2011 року по 30.06.2013 роки. від 19.09.2013 року №07-810/46(а.с.10-61), який було підписано Відповідачем із запереченням. Ревізією встановлено порушення законодавства з фінансових збереження і використання комунального майна та використання фінансових ресурсів, що призвели до втрат (збитків) на загальну суму 124580,45 грн., які виникли внаслідок:
- проведення зайвих виплат доплати за суміщення професій на суму 6780,80 грн.;
- проведення зайвих виплат премій на загальну суму 61948,01 грн.;
- проведення зайвих виплат матеріальних допомог на загальну суму - 5689,00 грн.;
- проведення зайвих виплат заробітної плати за час відпусток на загальну суму 13119,57 грн.;
- проведення зайвих виплат щорічної грошової винагороди медпрацівникам на загальну суму 788,00 грн.;
- проведення зайвих виплат єдиного соціального внеску на загальну суму - 32062,21 грн.;
- проведення зайвих виплат бюджетних коштів внаслідок оплати завищених обсягів та вартості виконаних робіт - 1663,69 грн.;
- покриття витрат за рахунок коштів загального фонду на загальну суму 2333,23 грн.;
- нестача медикаментів на загальну суму - 195,94 грн.
В ході ревізії було відшкодовано 7933,18 грн.
Керуючись п. 7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ Ужгородською об'єднаною Держфінінспекцією направлено Ужгородському професійному ліцею Закарпатської області Вимогу про усунення порушень та недоліків виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності від 09.10.2013р. №01-13/801(а.с.6-9), яким зобов'язано у встановлений термін до 07.11.2013р. вжити заходи щодо усунення виявлених ревізією порушень та проінформувати про виконання вимог.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Як встановлено судом та підтверджується наявними в матеріалах справи документами на виконання вимог про усунення порушень та недоліків виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності Ужгородської об'єднаної державної фінансової інспекції дирекцією Ужгородського професійного ліцею вживалися відповідні заходи (а.с.130-162).
Однак, Відповідачем вищезазначена вимога не була виконана в повному обсязі та як вбачається з матеріалів станом на 05.03.2014 року за Відповідачем залишаються невідшкодованими фінансові порушення на загальну суму 95034,19 грн., а саме:
- не проведено перерахунки та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків у державні цільові фонди, зайву сплату внесків в сумі 25309,91грн, зарахувати з рахунок майбутніх платежів;
- не проведено претензійно-позовну роботу щодо відшкодування зайво витрачених коштів до осіб відповідальних за вчинені порушення, в тому числі з відшкодування:
- проведення зайвих виплат премій на загальну суму - 55624,31 грн.;
- проведення зайвих виплат матеріальних допомог на загальну суму -5689,00 грн.;
- проведення зайвих виплат заробітної плати за час відпусток на загальну суму-8410,97 грн.;
Порушення, що залишаються не усунутими, полягають у наступному.
Ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті заступникам директора премій та матеріальних допомог встановлено, що за період з 01.07.2011р. по 31.12.2012 p., в порушення вимог пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. № 1298 „Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (із змінами та доповненнями) та підпункту 5 пункту 4 наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 р. № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» (із змінами та доповненнями) бухгалтерією Ліцею здійснювалось нарахування та виплата премій та матеріальних допомог заступникам директора з навчальної роботи, з навчально-виробничої роботи та з виховної роботи на підставі лише внутрішніх наказів директора Ліцею, без відповідних рішень органу вищого рівня - Управління освіти і науки Закарпатської ОДА. В підтвердження чого в матеріалах справи наявні Наказ №205 від 25.08.2011 р.(а.с.70), Наказ №254 від 23.09.2011 р.(а.с.73-75), №298 від 25.10.2011 р.(а.с.76-77), Наказ №337 від 25.11.2011 р.(а.с.78), Наказ №27 від 25.01.2012 р.(а.с.79), Наказ №57 від 24.02.2012 р.(а.с.80), Наказ №101 від 26.03.2012 р.(а.с.81), Наказ №144 від 25.04.2012 р.(а.с.82), Наказ №168 від 24.05.2012 р.(а.с.83), Наказ №185 від 22.06.2012 р.(а.с.84), а також Довідка про розмір та суми нарахованих премій заступникам Ужгородського професійного ліцею за 2011-2012 роки(а.с.85-86).
Таким чином, за період з 01.07.2011р. по 31.12.2012р. за рахунок зайвих виплат 3-м заступникам директора ліцею з порушенням вимог вищевказаних нормативних актів зайво використано та списано на видатки закладу коштів на загальну суму 83570,04грн., в т.ч.:
- на виплату премій - 55624,31грн., а саме, за період липень-грудень 2011р. на загальну суму 18072,72грн. та за січень - грудень 2012р. на загальну суму 37551,59грн.;
-на виплату матеріальних допомог - 5689,00грн., а саме, за січень-грудень 2012р., що підтверджується Довідкою про розмір та суми нарахованої матеріальної допомоги на оздоровлення за 2011-2013 роки;
-зайво перераховано єдиного соціального внеску на суму 22256,73грн., в т. ч. за липень-грудень 2011р. - 6560,40грн. та за січень - грудень 2012р. -15696,32грн.
Відповідне порушення в частині зайвого нарахування та виплати премій та матеріальних допомог всупереч чинному законодавству, призвело до матеріальної шкоди (збитків) ліцею на загальну суму 83570,04грн.
Відповідальною особою є директор Ліцею Гондорчин Л.П., якою було видано та підписано накази про надання премій та матеріальних допомог.
Ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та здійсненні виплат заробітної плати працівникам за час відпустки, проведеною за липень - грудень 2011р., січень - грудень 2012р. та січень - червень 2013р. встановлено, що в результаті виявлених у ході ревізії проведених завищених витрат на оплату праці внаслідок встановлення непередбачених законодавством доплат за суміщення професій, проведених завищених витрат на оплату щорічної грошової винагороди педагогічним працівникам за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов'язків, виплати премій працівникам ліцею понад встановлені розміри, виплаті заступникам директора премій без відповідних рішень органу вищого рівня, працівникам ліцею зайво нараховано та виплачено заробітної плати за час відпусток на загальну суму 13119,57грн., чим порушено вимоги п.7. ст. 8 та п.8 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999р. №996-ХІУ та як наслідок, відрахувань єдиного соціального внеску на загальну суму 4762,40грн.
Внаслідок допущених порушень при виплаті заробітної плати за час відпусток всупереч чинному законодавству та списанні при цьому на видатки закладу коштів ліцею завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 17881,97 грн.
Із вказаної суми, зайво виплачені кошти на оплату заробітної плати за час відпусток відшкодовані частково, а саме, на суму 4708,60 грн. та проведено користування єдиного соціального внеску на суму 1709,22 грн.
Враховуючи вищевикладене, станом на день розгляду справи Відповідач не усунув фінансові порушення , які підтверджуються Актом ревізії від 19.09.2013 року №07-810/46(а.с.10-61), викладених у Вимозі від 09.10.2013 р. №01-13/801 (а.с.6-9).
У відповідності до Указу Президента України "Про Положення про Державну фінансову інспекцію України " від 23 квітня 2011 року N 499/2011 затверджено Положення 6. Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку: в тому числі: одержувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб - підприємців інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на Держфінінспекцію України та її територіальні органи завдань; здійснювати державний фінансовий контроль шляхом проведення: інспектування у формі планових та позапланових ревізій певного комплексу чи окремих питань фінансово-господарської діяльності підприємств, установ та організацій, визначених у підпункті 1 пункту 4 цього Положення; державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси та інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур закупівель, проводити перевірку фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо. та пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявленихпорушень законодавства.
Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивачем доведено правомірність звернення до суду з позовом щодо виконання вимоги від від 09.10.2013 р. №01-13/801. Позовні вимоги позивача заявлені в порядку встановленому законодавством, є обґрунтованим, підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах закону, та підлягають задоволенню.
В судовому засіданні повно та всебічно з'ясувавши обставини в адміністративній справі, підтверджені належними та допустимими доказами в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Так як позивачем у даній справі є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем юридична особа, то в силу ч.4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 128, 160-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Державного навчального закладу "Ужгородський центр професійно-технічної освіти" про зобов'язання виконати вимогу - задовольнити.
2.Зобов'язати Державний навчальний заклад "Ужгородський центр професійно-технічної освіти" (вул. Паризької Комуни, буд.3, м. Ужгород, Закарпатська область, 88011, код - 02543779) виконати пункти 3.1 та 4 вимоги Ужгородської об'єднаної Держфінінспекції від 09.10.2013 року №01-13/801 щодо усунення порушень та недоліків виявлених ревізією на загальну суму 95034,19 грн. (дев'яносто п'ять тисяч тридцять чотири гривні 19 копійок).
3. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяЮ.Ю. Дору