Постанова № 38890984, 21.05.2014, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
21.05.2014
Номер справи
914/4821/13
Номер документу
38890984
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" травня 2014 р. Справа № 914/4821/13

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючого-судді Д.Новосад

суддів Г.Орищин

Г.Мельник

розглянувши апеляційну скаргу Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал", м. Львів, № 10-1408 від 12.03.14

на рішення господарського суду Львівської області від 25.02.14

у справі № 914/4821/13

за позовом: Приватного акціонерного товариства "Компанія Ензим", м. Львів

до відповідача: Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал", м. Львів

про визнання недійсним дозволу на скид стічних вод(в частині)

За участю представників сторін:

від позивача: - Балаєв Ф.Д. - представник;

від відповідача: Урбанська Т.В., Крученюк Ю.Д. - представники.

В С Т А Н О В И В :

Рішенням господарського суду Львівської області від 27.02.2014 у справі № 914/4821/13 (суддя Щигельська О.І.) позов задоволено повністю. Визнано дозвіл скид стічних вод, виданий Львівським міським комунальним підприємством "Львівводоканал" за реєстраційним №4964, в частині зазначення даних про контрольний колодязь КК-1, а саме: "контрольний колодязь КК-1, відповідно до п.1.4 Правил, визначено у місці приєднання випусків ПрАТ "Компанія Ензим" до колектору міської каналізації (камера гасіння напору на перехресті вул.Богданівська - Глинянський Тракт)" - недійсним. Стягнуто з Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" на користь Приватного акціонерного товариства "Компанія Ензим" 2 867,50грн. судового збору.

З даним рішенням не погоджується відповідач, ЛКМП "Львівводоканал", оскаржив його в апеляційному порядку. Скаржник в апеляційній скарзі зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення мало місце невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, а також судом при прийнятті рішення, неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права. Крім того скаржник посилається на те, що 03.12.2013 позивачу надано дозвіл на скид стічних вод від 01.01.2014 до 31.12.2014 № 4964. Оскільки, у відповідності до п.п. 1.4, 1.9 Державних Правил та Розділу 1 Місцевих Правил «контрольним колодязем підприємства є колодязь на випуску підприємства безпосередньо перед підключенням до міської каналізації», а у відповідності до п.2.2 Державних правил «водоканал зобов'язаний здійснювати нагляд за технічним станом систем каналізації населеного пункту, умовами скиду стічних вод підприємств та за виконанням підприємствами місцевих правил, приймання і вимог договору», ЛМКП "Львівводоканал" внесено в Дозвіл на скид стічних вод позивача на 2014 рік дані про місце розташування контрольного колодязя КК-1 у місці приєднання випусків ПрАТ «Компанія Ензим» до колектору міської каналізації.

Враховуючи наведене у апеляційній скарзі та у доповненні до апеляційної скарги, скаржник просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення господарського суду Львівської області від 25.02.2014 у даній справі та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити, а також повернути з бюджету 15,00 грн. зайво сплаченого судового збору.

25.03.2014 автоматизованою системою документообігу суду апеляційну скаргу Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал", м. Львів, № 10-1408 від 12.03.2014, розподілено до розгляду судді-доповідачу Новосад Д.Ф.

З урахуванням положень ст. 4-6 ГПК України, п. 3.1.7 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, п. 6 рішення зборів суддів (протокол № 6 від 28.12.2010) зі змінами, внесеними рішенням зборів суддів (протокол № 13 від 03.08.2012), розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 27.03.2014 в склад колегії по розгляду апеляційної скарги Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал", м. Львів, № 10-1408 від 12.03.14 введено суддів - Михалюк О.В., Мельник Г.І.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 28.03.2014 подані скаржником матеріали визнано достатніми для прийняття їх до провадження в апеляційній інстанції, розгляд справи призначено на 23.04.2014. У зазначеному судовому засіданні оголошувалась перерва до 21.05.2014.

У зв'язку з перебуванням судді Михалюк О.В. у відпустці розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 21.05.2014 в склад колегії по розгляду апеляційної скарги Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" введено суддю - Орищин Г.В. Розгляд справи розпочато спочатку.

Позивач - ПрАТ "Компанія Ензим" - з доводами скаржника, наведеними в апеляційній скарзі, не погодився з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу.

В судове засідання 21.05.2014 з'явилися представники позивача та відповідача, яким права та обов'язки, передбачені ст.ст. 22, 28 ГПК України, роз'яснено. Відводів складу суду не заявлено.

Розглянувши апеляційну скаргу, доповнення до апеляційної скарги, відзив на неї, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, заслухавши представників сторін в судових засіданнях, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, рішення господарського суду Львівської області від 25.02.2014 у справі № 914/4821/13 слід змінити.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, між Львівським комунальним підприємством "Львівводоканал" (водоканал) та Приватним акціонерним товариством "Компанія Ензим" (абонент), укладено договір № 217 про приймання наднормативно забруднених стічних вод від 01.12.2011, за яким водоканал приймає наднормативно забруднені стічні води абонента, а абонент здійснює скид наднормативно забруднених стічних вод у каналізацію та сплачує додаткову плату за приймання цих вод на умовах, які визначені договором згідно з "Правилами приймання стічних вод у комунальну систему каналізації м.Львова (п.1 договору).

Відповідно до п.2.1 договору, водоканал зобов'язується на час дії договору надавати дозвіл на скид стічних вод в систему міської каналізації та забезпечувати приймання стічних вод (в об'ємі лімітів, встановлених договором про водопостачання) у яких не перевищено допустимі концентрації згідно з Правилами, у т.ч. забруднених понад граничні норми (ГН - додатки 10.1 і 10.2 Правил).

Як вбачається з матеріалів справи, з моменту укладення договору ПрАТ "Компанія Ензим" отримано дозволи на скид стічних вод за реєстраційними №3533 (чинний з 01.01.2012 до 31.12.2012), №3626 (чинний з 01.05.2012 до 31.12.2012) та №4310 (чинний від 01.01.2013 до 31.12.2013). В останньому з них зазначено про необхідність одержання дозволу на 2014 рік до 01.11.2013.

В матеріалах справи містяться докази про те, що ПрАТ "Компанія Ензим" звернулось до ЛМКП "Львівводоканал" з листом (вих.№3073 від 08.10.2013) про надання дозволу на скид стічних вод на 2014 рік у відповідності до Переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію, на підставі погодженого проекту ліміту від 30.03.2012 №1645, доведеного ліміту на скид №1740 від 10.05.2012 та тимчасового ліміту №1741 від 14.05.2012, зазначивши, що змін у водопровідно-каналізаціному господарстві підприємства не відбулось, погоджений Проект ліміту повний та об'єктивний.

У відповідь ЛМКП "Львівводоканал" листом (вих.№ 36-5146 від 25.10.2013) повідомлено ПрАТ "Компанія Ензим" про необхідність внесення та погодження у встановленому порядку змін у Проект ліміту на скид забруднюючих речовин, визначивши контрольний колодязь безпосередньо перед підключенням до каналізаційного колектора Dy 600мм на вул.Богданівській, враховуючи відповідність вимогам державних та місцевих Правил приймання.

ПрАТ "Компанія Ензим" листом (вих.№3278 від 06.11.2013) повідомлено відповідача, що Проектом ліміту №1645, погодженим ЛМКП "Львівводоканал", визначено та узгоджено місце розташування контрольного колодязя товариства на випуску №1 (КК-1). Відповідно до п.2.2 проекту ліміту випуск каналізації №1 обладнано контрольним колодязем КК-1, який знаходиться поза межами території ПрАТ "Компанія Ензим". Зважаючи на те, що технічних чи технологічних змін у вопровідно-каналізаційному господарстві товариства не відбулось, вимоги ЛМКП "Львівводоканал" вважають необґрунтованими.

Листом (вих.№36-5432 від 05.11.2013) ЛМКП "Львівводоканал" повідомлено ПрАТ "Компанія Ензим" про те, що питання надання дозволу на скид стічних вод у систему міської каналізації Львова на 2014 рік буде розглядатись після виконання останнім вимог про влаштування контрольного колодязя на випуску стічних вод.

ПрАТ "Компанія Ензим" з листом №3530 від 25.11.2013 звернулось до ЛМКП "Львівводоканал" про надання дозволу на скид стічних вод на 2014 рік.

Як вбачається з матеріалів справи, черговий дозвіл на скид стічних вод - реєстраційний №4964 чинний від 01.01.2014 до 31.12.2014. Окрім зазначення об'ємів скиду в каналізацію дощових та інших стічних вод, у ньому встановлено, що контрольний колодязь КК-1, відповідно до п.1.4 Правил, визначено у місці приєднання випусків ПрАТ "Компанія Ензим" до колектору міської каналізації (камера гасіння напору на перехресті вул.Богданівська - Глинянський Тракт). В той же час, дозволи на скид стічних вод, які щорічно видавались позивачу на підставі договору у 2012-2013 роках не містили даних щодо місця розташування контрольних колодязів. Зважаючи на те, що зазначене місце розташування контрольного колодязя КК-1 суперечить тому, що визначено та погоджено сторонами у Проекті ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, реєстраційний №1645, ПрАТ "Компанія Ензим" звернулось до суду із позовом про визнання пункту зазначеного дозволу недійсним в частині зазначення даних про місцезнаходження контрольного колодязя КК-1 з підстав його суперечності чинному законодавству.

Пунктом 1.9 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002 встановлено, що кожне Підприємство скидає стічні води в каналізаційну систему населеного пункту через окремий випуск з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів, розташованих за межами Підприємства в місцях, що мають під'їзні дороги. Об'єднання випусків стічних вод від кількох Підприємств дозволяється тільки після контрольного колодязя на випуску кожного Підприємства.

Відповідно до п.п.3.5, 3.5.3 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради №292 від 18.09.2002 (місцеві Правила), підприємства зобов'язані розробити Проект ліміту, погодити його з Інспекцією та Водоканалом і отримати Дозвіл на скид (п. 4.6).

Згідно з п.4.4.5, 4.4.6 місцевих Правил, проект ліміту набирає чинність у день погодження і діє до зміни, а незареєстрований у Водоканалі Проект ліміту - є недійсним.

У проект ліміту, згідно п.4.4.4.3 місцевих Правил, серед інших істотних умов, повинне включатись виконавче знімання об'єктів, з нанесеними каналізаційними мережами і КК на кожному з Випусків (у т.ч. на випусках у поверхневі водойми). При цьому КК на виконавчому зніманні повинні бути позначені згідно з встановленими на місцевості ідентифікаційними табличками (п.7.1.1.5).

В матеріалах справи міститься Проект ліміту на скид забруднюючих речовин в систему міської каналізації ПрАТ "Компанія Ензим" за реєстраційним №1645, розроблений позивачем та погоджений ЛМКП "Львівводоканал" 26.03.2012 та КП "Адміністративно-технічне управління" 30.03.2012.

Пунктом 4.6.1 місцевих Правил визначено, що підприємства зобов'язані отримати Дозвіл Водоканалу на скид стічних вод (додаток 10.3), для чого, як встановлено п.4.6.3 Правил, підприємство подає лист згідно з додатком 10.11. Лист про дозвіл на наступний період подається до 1 листопада поточного року. Якщо Підприємство у встановлені терміни не звернулось у Водоканал щодо надання Дозволу на скид - Дозвіл на скид втрачає чинність згідно з п. 4.6.5.2.1. Якщо Підприємством у встановлений термін (до 1 листопада) заявлено про відсутність змін у його водовідведенні, то за п. 4.6.4 Дозвіл на скид на наступний рік може бути продовжено.

Пунктом 7.1.1.1 місцевих Правил встановлено, що кожен об'єкт водоспоживання може бути приєднаний до Міської Каналізації окремими Випусками з обов'язковим спорудженням на кожному Випуску КК.

Відповідно до п.2.1 Проекту ліміту ПрАТ "Компанія Ензим", система каналізації підприємства приєднана до мереж міської каналізації одним випуском (випуск №1), та випуском у колектор міської дощової каналізації (випуск №2). Зокрема, п.2.2 проекту ліміту передбачено, що випуски каналізації №1 та №2 обладнані відповідно контрольними колодязями КК-1 та КК-2, які знаходяться за територією підприємства, їх місце розташування позначене на схемі мереж ВК та місцевості (відповідні позначки зроблено на плані підземних комунікацій ПрАТ "Компанія Ензим").

Крім того, в дозволі на скид стічних вод реєстраційний №4964 (чинний від 01.01.2014 до 31.12.2014), контрольний колодязь КК-1 визначено у місці приєднання випусків ПрАТ "Компанія Ензим" до колектору міської каналізації (камера гасіння напору на перехресті вул.Богданівська - Глинянський Тракт), що не відповідає місцезнаходженню КК, визначеному проектом ліміту. ЛМКП "Львівводоканал" повідомлено, що така ситуація виникла тому, що на час розгляду та погодження Проекту ліміту, відповідач не мав можливості визначити контрольним колодцем КК-1 камеру гасіння на перехресті вулиць Богданівська - Глинянський Тракт (місце приєднання випуску позивача до мережі міської каналізації), адже, на той час до цієї камери було під'єднано ще три каналізаційні випуски. Зважаючи на те, що ЛМКП "Львівводоканал" проведено роботи по переключенню каналізаційних мереж інших споживачів та ліквідації їх каналізаційних відпусків у вищезгаданій камері, задля дотримання вимог п.п.2.3, 2.4 місцевих Правил приймання та будучи позбавленим можливості здійснити це в інший спосіб, враховуючи не бажання позивача вносити зміни у проект ліміту, відповідачем внесено дані про місце розташування контрольного колодязя КК-1 в Дозвіл ПрАТ "Компанія Ензим" на 2014 рік.

Згідно з п.7.1.1.2 місцевих Правил встановлено, що КК, як правило, повинні перебувати за межами Підприємства, а їх конкретне місцезнаходження узгоджується з Водоканалом. КК мають бути визначені у Проекті ліміту (для Підприємств, що Проекту ліміту не розробляють, - у паспорті водного господарства), а періодичність контролю визначається згідно з планами обстежень Контролюючих служб ( п.7.1.5 місцевих Правил).

Відповідно до вимог п.7.1.5 місцевих Правил, місцезнаходження КК визначається у Проекті ліміту, який розробляється підприємством. ПрАТ "Ензим" розроблено такий Проект ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації №1645, в якому визначено, зокрема, місцезнаходження контрольного колодязя (КК-1), його місце розташування позначене на схемі мереж ВК та на місцевості. Зазначений Проект ліміту, згідно до місцевих Правил, погоджено ЛМКП "Львівводоканал" 26.03.2012 та КП "Адміністративно-технічне управління" 30.03.2012. Цей проект ліміту згідно п.4.4.5 Правил, набрав чинності у день його погодження і діє до його зміни. Враховуючи наведене, суд апеляційної інстаннції погоджується з висновками місцевого господарського суду про те, що одноособове внесення до дозволу на скид стічних вод відомостей, що змінюють місце розташування контрольного колодязя, без внесення змін до Проекту ліміту, здійснено ЛМКП "Львівводоканал" без належних для цього законодавчих підстав.

Колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду погоджується із застосуванням місцевим господарським судом до спірних правовідносин ч. ч. 1, 3 ст.215 ЦК України, де визначено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Враховуючи, що Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова є нормативно-правовим актом, який у відповідності до п.п.2.1-2.4, разом з іншими чинними нормативними актами, регулює питання приймання стічних вод у систему каналізації і є обов'язковим до виконання всіма підприємствами (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами Водоканалу з водопостачання і водовідведення, стічні води яких скидаються в міську каналізацію безпосередньо чи опосередковано, яким, зокрема, у п.7.1.5 встановлено, що місцезнаходження КК визначається саме у Проекті ліміту, а не у дозволі на скид вод. Господарським судом Львівської області вірно зроблено висновки про те, що дозвіл на скид стічних вод реєстраційний №4964 (чинний від 01.01.2014 до 31.12.2014) в частині зазначення місця розташування контрольного колодязя КК-1 суперечить чинним законодавчим актам, а відтак є підстави для визнання його частково недійсним.

Крім того, колегія суддів зазначає, що 22.04.2014 представником відповідача подано доповнення до апеляційної скарги, де зазначено, що 17.02.2014 у зв'язку з неможливістю роздрукувати технічного запису судового засідання, представником відповідача подано заяву про видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання від 03.02.2014 та часткового зарахування судового збору сплаченого за роздрукування технічного запису, за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання. З оплаченого судового збору квитанцією № 24304.212.11 від 07.02.2014 в сумі 30, 00 грн. судом частково зараховано 15, 00 грн., а решту коштів останньому не повернуто. У зв'язку з наведеним у доповненні до апеляційної скарги, скаржник зазначає, що в оскаржуваному рішенні всупереч вимогам ч.6 ст. 84 ГПК України про повернення підприємству з бюджету судового збору нічого не зазначено, чим порушено його право.

Відповідно до ч. ст. 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Згідно з п. 4. ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за видачу судами документів, а саме: за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання справляється судовий збір у сумі 15 гривень.

Статтею 7 зазначеного Закону, передбачено підстави повернення судового збору, зокрема, сплачена сума судового збору повертається в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Враховуючи зазначене у доповненні до апеляційної скарги та вищевикладені норми законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що зайво сплачені 15,00 грн. за видачу копії технічного запису судового засідання підлягають поверненню відповідачу.

Колегія суддів зазначає, що посилання скаржника, викладені ним в апеляційній скарзі, про те, що посилання суду на п. 7.1.5 Місцевих правил, у викладеній позиції місцевого господарського суду, є незаконним, адже, приймаючи рішення з цих підстав суд надав дозвіл позивачу не виконувати вимоги Місцевих правил та позбавив відповідача можливості виконувати вимоги, зокрема пункту 2.2 Державних правил, є безпідставними, документально не обґрунтованими, такими, що не ґрунтуються на законодавстві, а відтак, скаржник, в порушення вимоги ст.ст. 33, 34 ГПК України, не довів тих обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

На підставі викладеного місцевим господарським судом вірно проаналізовано та надано оцінку обставинам справи. Однак, беручи до уваги наведене, в доповненні до апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про зміну рішення господарського суду Львівської області від 25.02.2014 у справі № 914/4821/13 в частині повернення зайво сплаченого судового збору, а решта рішення прийняте на підставі матеріалів справи, у відповідності до норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 1, 21, 25, 33, 43, 44, 49, 99, 101, 103, 104, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Апеляційну скаргу Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" (з врахуванням доповнення до апеляційної скарги) задоволити частково.

2. Рішення господарського суду Львівської області від 25.02.2014 у справі № 914/4821/13 змінити. Шляхом викладення пункту 3 в наступній редакції:

«Стягнути з Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал" (м. Львів, вул. Зелена, буд. 64; код ЄДРПОУ 03348471) на користь Приватного акціонерного товариства «Компанія Ензим» ( м.Львів, вул. Личаківська, буд. 232; код ЄДРПОУ 00383320) 2 867, 50 грн. судового збору. Повернути з Державного бюджету України Львівському міському комунальному підприємству "Львівводоканал" 15, 00 грн. зайво сплаченого судового збору за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання».

3. В решті - рішення господарського суду Львівської області від 25.02.2014 у справі № 914/4821/13 залишити без змін.

4. Господарському суду Львівської області видати наказ.

5. Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку.

6. Матеріали справи скеровуються до господарського суду Львівської області.

Повний текст постанови виготовлено: 26.05.2014

Головуючий-суддя Д. Новосад

Суддя Г.Орищин

Суддя Г. Мельник