ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/874/14-a
23 травня 2014 року м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А.В. при секретарі Костецькій Н.Т.;
за участю:
представника позивача: - Пришляк О.Є.;
представник відповідача - Вітовської О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Комунального підприємства «Тернопільелектротранс»
до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області
про скасування рішень від 11.04.2014 року №0015821705 та №0015841705,-
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство «Тернопільелектротранс» (далі - КП «Тернопільелектро- транс», або позивач) звернулося до суду з позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області (далі - Тернопільська ОДПІ, або відповідач) про скасування рішень від 11.04.2014 року №0015821705 та №0015841705.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з мотивів викладених у позовній заяві та пояснила, що оскаржуваними рішеннями до КП «Тернопільелектротранс» застосовано штрафні санкції та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Представник позивача вважає, що Тернопільською ОДПІ в оспорюваних рішеннях не визначено розмір штрафу (штраф зазначено « 0»), а пеня нарахована в сумі яка значно менша ніж загальна сума стягнення, що на її думку свідчить про неправомірність оскаржуваних рішень.
Крім того, представник позивача зазначила, що згідно п.12 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» даний збір виконується в першу чергу, крім зобов'язань з виплати заробітної плати. Оскільки у підприємство фінансується з міського бюджету і фінансування вистачало тільки на виплату заробітної плати, тому в першу чергу виплачувалась заробітна плата і по мірі можливості єдиний внесок. З врахуванням вищенаведеного, представник КП «Тернопільелектротранс» вважає, що вини підприємства у несвоєчасній сплаті єдиного внеску немає, а тому нарахування пені і штрафних санкцій є безпідставним.
Враховуючи викладене, представник позивача просить позов задоволити та скасувати рішення від 11.04.2014 року №0015821705 та №0015841705.
Представник відповідача позов не визнала, подала суду заперечення та пояснила, що в разі несвоєчасної сплати або сплати не в повному обсязі єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені законодавством України, а посадові особи притягуються до відповідальності згідно з законом.
Також, представником відповідача зазначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Щодо розрахунку штрафних санкцій та пені, представник відповідача пояснила, що за несплату єдиного внеску, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При застосуванні штрафів приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період, тобто база самостійно підтягує штрафні санкції за всі дні прострочення.
Пеня платнику нараховується з розрахунку 0,1 відсоток від суми недоплати за кожний день прострочення платежу, починаючи з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Враховуючи вищенаведене представник відповідача вважає, що оспорюванні рішення прийняті відповідно до вимог чинного законодавства, а тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Крім пояснення представника позивача та представника відповідача, судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення, з наступних міркувань.
Відповідно до п. 41.1. ст. 41 ПК контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Відповідно до п.41.2. ст. 41 ПК органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Відповідно до п.2 ст.1 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п.8 ст.9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до п.11 ст.9 Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п.12 ст.9 Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до п.10 ст.25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до пп.2 п.11 ст.25 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Як вбачається з матеріалів справи, Тернопільською ОДПІ винесено рішення від 11.04.2014 року №0015821705 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 31 821,02 грн., в тому числі: 27 445,85 грн. - штрафні санкції; 4 375,17 грн. - пеня за період з 21.01.2014 р. по 13.02.2014 р. та рішення від 11.04.2014 року №0015841705 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 40 714,32 грн., в тому числі: 36 401,50 грн. - штрафні санкції; 4 312,82 грн. - пеня за період з 21.02.2014 року по 11.03.2014 рік.
Відповідно до розділу VII пункту 7.2 «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
З врахуванням вищенаведеного, суд вважає, що не заслуговують на увагу твердження представника позивача з приводу того, що оспорюваними рішеннями не визначено розмір штрафних санкцій.
Крім того, суд не приймає до уваги твердження позивача з приводу того, що КП «Тернопільелектротранс» не повинно нести відповідальність за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного соціального внеску, так як в них є заборгованість по виплаті заробітної плати, оскільки п.12 ст.9 Закону визначає, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Тобто, Закон не ставить в залежність несплату (чи несвоєчасну сплату) єдиного соціального внеску від вини платника.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що оспорювані рішення, винесені Тернопільською ОДПІ, прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства, тому позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача чи відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Враховуючи те, що при поданні адміністративного позову позивачем було сплачено 10 відсотків ставки судового збору - 182,70 грн. та враховуючи те, що суд прийшов до переконання про відмову в задоволенні позовних вимог повністю, з позивача належить стягнути недоплачену частину судового збору яка буде становити: 1827 грн. - 182,70 грн. (сплачена частина) = 1 644, 30 грн.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову комунального підприємства "Тернопільелектротранс" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 11 квітня 2014 року №0015821705 та №0015841705, - відмовити.
Стягнути з Комунального підприємства «Тернопільелектротранс» 1 644,30 грн. недоплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подасться протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подасться протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 27 травня 2014 року.
Суддя Осташ А. В.
копія вірна
Суддя Осташ А. В.