ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
___________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/1313/1416 год. 36 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Гомельчука С.В.,
при секретарі: Корнієнко Я.В.,
за участю: представника позивача - Христич С.М.,
представника відповідача - Плотнікової Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до житлово- комунального підприємства ЖЕК № 11 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі- позивач, Фонд) звернулося до суду з позовом до житлово - комунального підприємства ЖЕК № 11 (далі - відповідач, підприємство, ЖКП ЖЕК № 11) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Адміністративний позов мотивований тим, що згідно з даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 10 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 робоче місце. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, ЖКП ЖЕК № 11 до 16 квітня 2014 року повинно було самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 9600 грн. Пеня за порушення терміну сплати цих санкцій нараховує 08 грн. 64 коп. На момент пред'явлення позову до суду борг зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 9608 грн. 64 коп. відповідачем не погашений, а тому підлягає стягненню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача адміністративний позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення з ЖКП ЖЕК № 11 адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 9608 грн. 64 коп. визнала повністю та просила суд розстрочити виконання рішення суду терміном на один рік, у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем підприємства.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягає задоволенню з наступних підстав.
Зі змісту ч.1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон № 875-ХІІ) слідує, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Так, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ).
При цьому, частиною 3 ст. 14 Закону "Про зайнятість населення" від 05 липня 2012 року № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI) визначено, що роботодавці можуть звернутися за сприянням для працевлаштування даної категорії громадян до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Роботодавці зобов'язані: своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії) (пункт 4 частини третьої статті 50 Закону України "Про зайнятість населення" ).
Пунктом 2.1.Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 31 травня 2013 року № 316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 988/23520, визначено, що форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Статтею 18-1 Закону № 875-ХІІ передбачено, що інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний. Рішення про визнання інваліда безробітнім і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендацій МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Таким чином, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи для працевлаштування інвалідів за умови виконання роботодавцем зобов'язань, передбачених частиною 3 статті 18 Закону № 875-ХІІ.
За приписами ч.1, ч.2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Як вбачається з матеріалів справи, 28 лютого 2014 року відповідачем подано до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік (вх. № 2866/0305), відповідно до якого середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 10 осіб. Установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 місце. У зв'язку з невиконанням нормативу працевлаштування інвалідів адміністративно-господарські санкції відповідача нараховують 9600 грн. Оскільки ЖКП ЖЕК № 11 не вжито заходів щодо своєчасного погашення адміністративно-господарських санкцій, йому нарахована пеня на суму 08 грн. 64 коп. Листом від 06 березня 2014 року № 03-05/2866 відповідача повідомлено про обов'язкову сплату адміністративно-господарських санкцій внаслідок невиконання нормативу працевлаштування інваліда. Станом на 18 квітня 2014 року відповідно до розрахунку Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заборгованість житлово - комунального підприємства ЖЕК № 11 зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені складає 9608 грн. 64 коп.
З огляду листа Херсонського міського центру зайнятості від 10 квітня 2014 року № 05-23/1679 судом з'ясовано, що відповідач у 2013 році не подавав до служби зайнятості звіти за формою № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силі (вакансії)" із зазначенням - соціально уразливі особи за категорією "Інваліди, які не досягли пенсійного віку". Крім того, протягом 2013 року на заявлену житлово - комунальним підприємством ЖЕК № 11 вакансію за посадою "слюсар-сантехнік" (без зазначення соціально уразливі за категорією "Інваліди, які не досягли пенсійного віку") особі з обмеженими фізичними можливостями було видано направлення на працевлаштування, однак інваліда відповідачем не працевлаштовано на підставі невідповідності направленої кандидатури вимогам роботодавця, про що уповноваженою особою ЖКП ЖЕК № 11 зроблено відповідну відмітку. Вказаний факт не заперечувався представником відповідача і у судовому засіданні, і у її заяві від 23 травня 2014 року, яка наявна у справі.
До того ж, із пояснень представника відповідача судом встановлено, що виходячи із економічних міркувань, житлово - комунальним підприємством ЖЕК № 11 у червні 2013 року посада прибиральника, виділена для працевлаштування інваліда, була скорочена.
Отже, підприємством не виконано обов'язку роботодавця щодо виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та надання у 2013 році державній службі зайнятості належної інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені є правомірним.
На час розгляду справи доказів погашення заборгованості суду не надано.
Суд приймає визнання позову представником відповідача, оскільки судом з'ясовано, що такі її дії не суперечать закону та не порушують чиїх-небудь прав, свобод чи інтересів.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та їх задоволення.
У зв'язку зі скрутним фінансовим становищем відповідача, суд вважає за можливе у порядку ч.1 ст. 257 КАС України визначити у судовому рішенні строки і порядок його виконання, а саме розстрочити житлово - комунальному підприємству ЖЕК № 11 сплату боргу в розмірі 9608 грн. 64 коп. терміном на шість місяців із внесенням платежів щомісяця рівними частками.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ч.4 ст.94, ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з житлово- комунального підприємства ЖЕК № 11, код ЄДРПОУ 31759874, на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в розмірі 9600 (дев'ять тисяч шістсот) грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 08 (вісім) грн. 64 коп.
Виконання постанови суду розстрочити терміном на шість місяців зі сплатою суми боргу щомісячно рівними частками.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 травня 2014 р.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.3.4