Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 травня 2014 р. № 820/8508/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченко А.В. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом
Фонду загальнообов»якового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1простягнення заборгованості ,В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообов»якового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з ОСОБА_1 заборгованість в розмірі 6390,37 грн.
В позовній заяві зазначено, що Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 має заборгованість в розмірі 6390,37 грн.
Вказана заборгованість самостійно відповідачем не сплачена, а тому позивач просить стягнути заборгованість в розмірі 6390,37 грн. в примусовому порядку.
Відповідач у десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження заперечень проти позову та необхідних документів або заяву про визнання позову до суду не надав.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 неодноразово перебував на обліку у Харківському міському центрі зайнятості та отримував соціальні послуги та матеріальне забезпечення на випадок безробіття, передбачені чинним законодавством.
Вперше, відповідач звернувся до Харківського міського центру зайнятості з метою сприяння працевлаштуванню 13.05.2010. ОСОБА_1 був зареєстрований як такий, що шукає роботу 13.05.2010, з відкриттям персональної картки № 203925910051300002.
За заявою Відповідача від 20.05.2010 року, у якій він зазначає, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, ОСОБА_1 був наданий статус безробітного та призначена виплата допомоги по безробіттю як застрахованій особі, без урахування страхового стажу, на період з 20.05.2010 р. по 14,05.2011 р.. відповідно до п.п. 2, 4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.2.7, 2.9 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307.
Відповідач був знятий з обліку 01.08.2010р., у зв'язку з невідвідуванням особою центру зайнятості протягом 30 і більше календарних днів без поважних причин, відповідно пп. 2 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою КМУ від 14.02.2007 р.№219.
За період перебування на обліку ОСОБА_1 отримав допомогу по безробіттю у сумі 219 гри. 35 кой.
Вдруге Відповідач звернувся до Харківського міського центру зайнятості 05.07.2013, де був зареєстрований як такий, що шукає роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_2.
За його особистою заявою від 05.07.2013 р., у якій ОСОБА_1 також зазначив, що не є суб'єктом підприємницької діяльності, відповідачу наданий статус безробітного з 05.07.2013 та призначена виплата допомоги по безробіттю як застрахованій особі без урахування страхового стажу з 12.07.2013р. по 06.07.2014 р., відповідно до вищенаведених норм законодавства.
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62, Постановою правління Пенсійного Фонду України 13.02.2009 р. № 7 -1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
У разі встановлення центром зайнятості відповідно до п. 6, 7 цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути виплачені кошти.
У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 75-ФОП від 18.03.2014 року, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що ОСОБА_1 в день подання заяви про надання статусу безробітного, а саме 20.05.2010 та під час перебування на обліку в центрі зайнятості (перша реєстрація) не повідомив, що був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, фізична особа - підприємець.
Під час повторної реєстрації в центрі зайнятості щодо перебування на обліку як фізична особа-підприємець ніяких документів не надавав, підтверджував, що не зареєстрований як ФО-П.
В ході проведення розслідування страхового випадку з'ясовано, що дані в базі ЄІАС (NЕТ) в закладці «Довідники ПОУ ЄДРС» щодо реєстрації ОСОБА_1 як ФО-П з 27.05.2003 р. отримані тільки 19.02.2014р., тобто з датою останніх змін.
Факт реєстрації Відповідача як фізичної особи-підприємця з 27.05.2007 підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, отриманих через ДП «Інформаційно-ресурсний центр». Запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності відсутній.
Даний факт, також, підтверджується Витягом з ЄДРС від 09.12.2013.
Враховуючи викладене, статус безробітного Відповідачем був отриманий незаконно, оскільки фізична особа - підприємець відноситься до зайнятого населення.
Таким чином, ОСОБА_1 в періоди перебування на обліку у центрі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю відносився до категорії зайнятого населення.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", що діяв до 01.01.2013 року: зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах:а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб;б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно з ч. 2. ч. З ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов»язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй
забезпечення та надання соціальних послуг.
У зв'язку зі встановленням факту належності Відповідача до категорії зайнятого населення директором Харківського міського центру зайнятості була видані накази № 504 та № 505 від 19.03.2014р. «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ПІБ - ОСОБА_1», в яких зазначались суми у розмірі 6171 грн. 02 коп. та 219 грн. 35 коп., що підлягають поверненню за періоди з 12.07.2013р. по 06.02.2014р. та з 20.05.2010р. по 21.06.2010 р.
Харківським МЦЗ 20.03.2014 р. був направлений лист-претензія ОСОБА_1 за вих. № ХМЦЗ-02-6787-22/14 щодо добровільного повернення коштів у розмірі 219 грн. 35 коп. та 6171 грн. 02 коп. з копіями зазначених наказів та Актом розслідування № 75-ФОП від 18.03.2014 року.
На момент розгляду справи вищезазначені кошти на загальну суму 6390 гри. 37 коп. Відповідачем службі зайнятості не відшкодовані.
При зазначених обставинах, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Фонду загальнообов»якового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, код НОМЕР_1, АДРЕСА_1 вартість матеріального забезпечення на користь Фонду загальнообов»якового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137а, р/р 37177300802007 ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721) в розмірі 6390 ( шість тисяч триста дев»яносто ) грн. 37 коп.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Зінченко А.В.