Ухвала суду № 38878778, 12.05.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.05.2014
Номер справи
2а-9201/09/2670
Номер документу
38878778
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2014 року м. Київ К/9991/13594/11

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Пилипчук Н.Г.

Цвіркуна Ю.І.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу

Товариства з обмеженою відповідальністю «Нашнет»

на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 27.04.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2011

у справі №2а-9201/09/2670

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нашнет»

до Державної податкової інспекції у Деснянському районі м.Києва

про скасування наказу на проведення виїзної позапланової перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 27.04.2010, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2011, в задоволенні позову ТОВ «Нашнет», з врахуванням поданих уточнень, про визнання недійсним наказу ДПІ у Деснянському районі м.Києва №857 від 27.07.2009 щодо проведення виїзної позапланової документальної перевірки відмовлено з тих мотивів, що у даному разі проведення податкової перевірки має здійснюватися за наказом податкового органу, а не на підставі судового рішення.

У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою позивача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про задоволення позову, з підстав невірного застосування норм матеріального права.

Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що начальником ДПІ було видано наказ від 10.07.2009 № 785 про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Нашнет» з 13.07.2009 по 17.07.2009, за заявою керівника ТОВ «Нашнет» від 13.07.2009 щодо перенесення терміну початку перевірки, перевірку перенесено на період з 27.07.2009 по 31.07.2009 про що видано наказ від 27.07.2009 №857. Втім посадові особи податкової інспекції, яких було уповноважено на проведення цієї перевірки згідно з направленням від 27.07.2009 № 535/23-6-36100735, не були допущені до цієї перевірки, про що працівниками ДПІ складено акт від 27.07.2009 № 20-23-6 про відмову в допуску до позапланової виїзної перевірки ТОВ «Нашнет».

Пунктом 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 509-XII визначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до пункту 6 частини 6 ст. 11-1 цього Закону позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.

Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом. (частина 8 ст.11-1 у редакції Закону України від 25.03.2005 № 2505-ІV ).

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що податковий орган повинен і має право звернутися до суду з позовом про надання дозволу для проведення позапланової перевірки лише з підстав, які не передбачені ст. 11-1 Закону № 509-ХІІ; у випадках, передбачених цим Законом, позапланова перевірка проводиться на підставі наказу керівника органу державної податкової служби, як це встановлено пунктом 2 частини 1 ст. 11-2 цього Закону.

Так, частиною 1 статті 11-2 цього Закону у редакції Закону України від 25.03.2005 № 2505-ІУ (виключена згідно із Законом України від 02.12.2010 № 2756-УІ) передбачалось, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Ненадання цих документів платнику податків, згідно частини 2 цієї статті, або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

Суди попередніх інстанцій, встановивши факт призначення перевірки на підставі пункту 3 частини 6 ст. 11-1 Закону № 509-XII, у зв`язку з тим, що позивачем не було обґрунтовано правомірність виявлених розбіжностей у поданих ним деклараціях з податку на прибуток за 2008 рік та з податку на додану вартість з жовтень-грудень 2008 року, та застосовуючи вищенаведені норми, зробили правильний висновок про відповідність наказу начальника ДПІ про призначення позапланової виїзної перевірки нормам Закону № 509-XII та правомірність дій відповідача щодо проведення перевірки на підставі вищевказаних наказів, зокрема наказу від 27.07.2009 № 857.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що суди першої та апеляційної інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права та постановили обґрунтоване рішення, що повно відображає обставини, які мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.

Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Нашнет» відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 27.04.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08.02.2011 залишити без змін.

Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді Н.Г.Пилипчук

Ю.І.Цвіркун