221/1744/14-а
2-а/221/118/2014
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
22 травня 2014 року Волноваський районний суд Донецької області
в складі головуючого судді Троян Л.Г.
при секретарі Жигай О.В.
за участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Волноваха адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до УСЗН Волноваської РДА про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 17.01.2012 року
В С Т А Н О В И В:
30.04.2014 позивачка звернулася до суду з даним адміністративним позовом. Посилалася на те, що вона має на утриманні малолітню дитину, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. У звязку із народженням дитини з 17.01.2012 року вона перебуває на обліку в УСЗН Волноваської райдержадміністрації та отримує щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. 17.04.2014 вона зверталася до УСЗН із заявою про перерахунок державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та листом УСЗН від 24.04.2014 року їй було відмовлено. Відмову вважає незаконною, тому просила визнати дії відповідача неправомірними та зобовязати здійснити перерахунок і виплату щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягненя нею трирічного віку, в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, передбаченого ст.43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, за період з 17.01.2012 по день винесення рішення, з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Волноваського районного суду від 22.05.2014 адміністративній позов ОСОБА_2 до УСЗН Волноваської РДА про визнання неправомірними дії УСЗН Волноваської РДА про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж передбачено ст.43 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та про зобовязання УСЗН Волноваської РДА здійснити на її користь перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі прожиткового мінімуму встановленому для працездатних осіб передбаченому ст.43 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», за період з 17.01.2012 по 30.10.2013 року залишено без розгляду.
В судове засідання позивачка не зявилася, надала заяву, в якій просила розглядати справу у її відсутність.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову та пояснила, що 14.08.2012 року позивач зверталася до УСЗН із заявою про призначення державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам, яка була їй призначена з 17.01.2012 року по 13.12.2014 року в розмірі 130 грн. щомісяця відповідно до ст..15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми. Управління не має законних підстав для нарахування та виплати ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно ст.43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, в якому визначені засади загальнообов'язкового соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відсутні підстави для визначення розміру зазначеної допомоги для застрахованих осіб, тому просила у задоволенні позовних вимог відмовити.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивачка 13.12.2011 року народила дитину ОСОБА_3 (а.с.8).
З 17.01.2012 року вона перебуває на обліку в УСЗН Волноваської РДА, та отримує щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. на місяць відповідно до ст..15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми, як особа, застрахована у системі соціального загальнообовязкового державного соціального страхування.
17.04.2014 року позивачка зверталася до УСЗН із заявою про перерахунок державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно ст.43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом.
24.04.2014 року листом УСЗН в здійсненні перерахунку було відмовлено, так як відсутні підстави для визначення розміру зазначеної допомоги відповідно ст.43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, для застрахованих осіб.
Суд не погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.
До 1 січня 2008 року дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України (далі Закон № 107-VI) правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообовязкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40 44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI Про Державний бюджет України на 2009 рік та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI Про Державний бюджет України на 2010 рік (далі Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Оскільки у справі, що розглядається, спір виник щодо виплати допомоги з січня 2012 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообовязкового державного соціального страхування, то на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані на законі та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивачки необхідно стягнути сплачений нею судовий збір в сумі 73,08 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.1, 13-15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми № 2811-XII від 21.11.1992 року, Законом України Про державний бюджет на 2008 рік від 28.12.2007 року, № 107, Закон України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, ст.ст. 6-14, 17-19, 71, 86, 128, 159-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії УСЗН Волноваської РДА про призначення ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж передбачено ст.43 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», за період з 30.10.2013 по 22.05.2014 неправомірними.
Зобовязати УСЗН Волноваської РДА здійснити на користь ОСОБА_2 перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі прожиткового мінімуму встановленому для працездатних осіб передбаченому ст.43 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», за період з 30.10.2013 по 22.05.2014 з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачений нею судовий збір в сумі 73,08 грн.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Волноваський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Л.Г.Троян