ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
24 березня 2014 рокусправа № 2а-5605/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.
суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області
на постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 03 січня 2012 року
у справі № 2а-5605/11
за позовом ОСОБА_1
до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області
про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
13 вересня 2011 року ОСОБА_1 звернувся у суд з позовом до відповідача про визнання дій протиправними відповідно статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2011 рік.
Постановою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 03 січня 2012 року позовні вимоги задоволені. Визнані протиправними дії та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу на оздоровлення за 2011 рік відповідно до вимог ч. 4, 7 статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням Рішення Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року та з урахуванням фактично виплаченої суми за 2011 рік.
Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким закрити провадження по справі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії (а.с. 8).
Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області за 2011 рік щорічна допомога на оздоровлення виплачена ОСОБА_1 у червні 2011 року у розмірі 100 гривень, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Так, на час виплати щорічної допомоги на оздоровлення, Кабінетом Міністрів України нормативно-правові акти, які визначають розміри щорічної допомоги на оздоровлення, не прийняті. При цьому, дія статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не зупинялася та не змінювалася.
Таким чином, управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області повинно було виплатити ОСОБА_1 допомогу на оздоровлення в розмірі, встановленому статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту.
Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій. Статтею 19 цього Закону встановлено, що виключно законами України визначається, зокрема, мінімальний розмір заробітної плати.
Відповідно до статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
У 2005 році Кабінету Міністрів України не надано право встановлювати розмір щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, постанова Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року, яка істотно звужує обсяг встановлених Конституцією та Законами України прав, застосуванню не підлягала.
Таким чином, враховуючи викладене, а також виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області повинно було виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати.
За таких обставин суд апеляційної інстанції приходить висновку, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 03 січня 2012 року- залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: Ю.М. Дадим