Постанова № 38871585, 13.05.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.05.2014
Номер справи
2а-17172/12/2670
Номер документу
38871585
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 травня 2014 року № 2а-17172/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., при секретарі судового засідання Хрімлі К.О., за участю представників сторін:

від позивача: Зінченка М.В. (дов. від 01.01.2014р. №19/5)

від відповідача: Валяєва О.В. (дов. від 12.02.2014р. №100/2630/нк)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ЗАПОРІЖКОКС» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови № 625-ДН-1-Е від 06.11.2012 року.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 13.05.2014 року в 10 год. 31 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «ЗАПОРІЖКОКС» (далі по тексту також - позивач) з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі також - відповідач), в якому просило:

- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06.11.2012 р. №625 - ДН-1-Е, винесену Уповноваженою особою НКЦПФР - Мігуль Оленою Вікторівною, т.в.о. начальника ДТУ НКЦПФР про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

В обґрунтування позовних вимог покликався на те, що у діях ПАТ «ЗАПОРІЖКОКС» відсутній склад правопорушення, передбачений п.6 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а відтак, застосування санкції за правопорушення на ринку цінних паперів до ПАТ «ЗАПОРІЖКОКС» з підстави несвоєчасності розміщення особливої інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів на переконання позивача є таким, що не відповідає діючому законодавству. Позов просив задовольнити.

Відповідач проти задоволення позову заперечував з мотивів необґрунтованості та безпідставності.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов задоволенню не підлягає з огляду про наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що у відношенні ПАТ «ЗАПОРІЖКОКС» складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 646 - ДН -1-Е від 23.10.2012р., в якому встановлено, що Публічним акціонерним товариством «ЗАПОРІЖКОКС» порушено термін розкриття особливої інформації, а саме: інформація «Відомості про зміну складу посадових осіб емітента» розміщена у стрічці новин 06.08.2012р., а дата вчинення дії 11.06.2012р., що є порушенням вимог ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 3 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР №1591 від 19.12.2006р. (зі змінами) (далі - Положення-1591).

08.10.2012р. уповноваженою особою комісії Нусіновою О.В., начальником Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову №4417/03-01/06 про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, в якій повідомлено про необхідність керівнику Публічного акціонерного товариства «ЗАПОРІЖКОКС» з'явитися для підписання акта про порушення на ринку цінних паперів та надання пояснень в Дніпровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (адреса: вул. Набережна Леніна, 29, к. 503, м. Дніпропетровськ, 49600) « 23» жовтня 2012 р. о 12 год. 10 хв. 2012р.

23.10.2012р. до відповідача надійшли письмові пояснення позивача, однак вказані пояснення не спростували вчинені правопорушення ринку цінних паперів.

06.11.2012р. за наслідком матеріалів справи у відношенні: Публічного акціонерного товариства «ЗАПОРІЖКОКС» (скорочене найменування - ПАТ «ЗАПОРІЖКОКС», місцезнаходження: 69600 м. Запоріжжя, вул. Діагональна, буд. 4; тел. (061) 283-14-52; р/р 26003005410004, АКБ «Індустріалбанк», МФО 313849, код ЄДРПОУ: 00191224) складено постанову №625-ДН-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Як слідує зі змісту спірної постанови, позивачем не розміщено інформацію у встановлений законодавством строк.

Позивач категорично не погоджується з правомірністю спірної постанови, у зв'язку з чим звернувся з позовною заявою до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив із наступного.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском та обігом цінних паперів та їх похідних в Україні регулюються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Частиною першою статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Статтею 2 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється зокрема з метою дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 18 частини 2 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку розробляє і організовує виконання заходів, спрямованих на запобігання порушенням законодавства України про цінні папери.

Відповідно до пункту 15 частини 2 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» емітент - це юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.

Частиною 2 статті 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлено, що строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Комісією.

Згідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» до особливої інформації належать відомості про зміну складу посадових осіб емітента.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації (на момент вчинення правопорушення) регулювався Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Комісії №1591 від 19.12.2006р. (зі змінами), (далі - Положення № 1591).

Згідно до вимог п. 1 глави 3 розділу II Положення № 1591 розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії, розкриття інформації здійснюється у такі строки:

- у стрічці новин - протягом одного робочого дня після дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії;

- в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії;

- подання до Комісії - протягом десяти робочих днів після дати вчинення дії.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Разом з тим, відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, передбачена пунктом 6 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Судом встановлено, що Публічним акціонерним товариством «ЗАПОРІЖКОКС» порушено термін розкриття особливої інформації, а саме: інформація «Відомості про зміну складу посадових осіб емітента» розміщена у стрічці новин 06.08.2012р., а дата вчинення дії 11.06.2012р., що є порушенням вимог ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 3 розділу II Положення № 1591.

Враховуючи вищевикладене, позивачем не розміщена у стрічці новин особливу інформацію «Відомості про зміну складу посадових осіб емітента» в установлений термін.

При цьому, суд звертає увагу на те, що Положенням № 1591 чітко передбачений строк оприлюднення у стрічці новин особливої інформації, то у випадку несвоєчасного оприлюднення у стрічці новин, такі дії юридичної особи кваліфікуються як нерозміщення.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме за нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії накладаються фінансові санкції у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, суд прийшов до висновку про те, що правові підстави для скасування постанови №625-ДН-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 06.11.2012 року відсутні, оскільки спірна постанова винесена з дотриманням вимог Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та з дотриманням порядку та строків розгляду Комісією справи про порушення юридичною особою ПАТ «ЗАПОРІЖКОКС» вимог законодавства на ринку цінних паперів.

Відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність спірної постанови.

Враховуючи викладене, керуючись статями 9, 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур