Справа № 2-а-7002/08/1770
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«19» лютого 2009 року 12 год. 45 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Запорожець А.Ю., сторін, та інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: не з'явився,
відповідачів: представник не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради, Управління державного казначейства в м. Кузнецовську про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради про визнання дій відповідача протиправними щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи та віднесена до ІІІ категорії, до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму на дітей до 6 років та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок, нарахувати та сплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи та віднесена до ІІІ категорії, до досягнення нею трирічного віку за період з 08 вересня 2007 року по 01 листопада 2008 року в сумі 6409,70 грн. Уточнивши позовні вимоги відповідно до заяви про уточнення позовних вимог від 23 грудня 2008 року, позивач просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради здійснити відповідний перерахунок, нарахувати та сплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 08 вересня 2007 року по 01 листопада 2008 року в сумі 6327,47 грн.
Крім того, позивач просить суд зобов'язати Управління державного казначейства в м. Кузнецовську провести дії щодо зарахування коштів суми недоплаченої допомоги на свій рахунок. Позивач - ОСОБА_1. ставить вимогу щодо зобов'язання відповідачів - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради та Управління державного казначейства в м. Кузнецовську проводити в подальшому виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом на дітей до 6 років.
Позивач в судове засідання не з'явився, однак подав клопотання про розгляд справи без його участі, при цьому зазначивши про підтримання позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача - Управління державного казначейства в м. Кузнецовську в судове засідання не з'явився, однак подав заперечення на позов і просить розглянути справу без участі представника відповідача. Управління державного казначейства в м. Кузнецовську позов не визнає, при цьому зазначає, що лише здійснює розрахунково-касове обслуговування розпорядників та рахунків бюджетних коштів, зокрема Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради, та не несе відповідальності за правильність проведених нарахувань відповідачу, тому не є належним відповідачем по справі.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради в судове засідання не з'явився, подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з тим, що «представник управління перебуває на обліку по тимчасовій непрацездатності». Керуючись частиною 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що немає необхідності у відкладенні розгляду справи і є можливість розглянути справу на підставі наявних доказів.
Крім того, відповідач подав заперечення на позов і просить суд в позові ОСОБА_1. відмовити.
Зокрема, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради наполягає на правильності і законності здійснених нарахувань і виплат відповідачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В обґрунтування своїх заперечень, посилаючись на ст. 95 Конституції України, ст. 2, 4 Бюджетного кодексу України, зазначив, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася позивачу в розмірах, передбачених чинним законодавством; видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключено законом про Державний бюджет України; положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Закону про Державний бюджет України; розпорядники бюджетних коштів (в тому числі і управління праці та соціального захисту населення) беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Законом про Державний бюджет України на 2008 рік не передбачені кошти на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку понад розміри, встановлені законами України про Державний бюджет України на відповідний рік. Крім того, відповідач зазначає, що позивачем було порушено строк звернення до адміністративного суду. На думку відповідача, Управління праці та соціального захисту населення діяло в межах своїх повноважень, відповідно до закону, відтак позов ОСОБА_1. не підлягає до задоволення.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року, та має статус дитини, потерпілої від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1. Позивач є застрахованою особою в розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та стоїть на обліку в Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради.
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією свідоцтва про народження ОСОБА_2. від ІНФОРМАЦІЯ_2 року серії НОМЕР_2 (а.с.7), довідкою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради № 663 від 22.12.2008р. про розмір виплаченої допомоги (а.с. 16), копією посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1. (а.с.7).
Згідно частин 1 і 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Дію статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» зупинено на 2007 рік згідно із Законом України від 19.12.2006 р. N 489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56, пункту 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09.07.2007 року застосуванню підлягає положення ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” (в редакції чинній до 09.07.2007 р.), передбачений також Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”. Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта закону, застосуванню підлягають положення закону.
Таким чином, при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. для застрахованих осіб застосовується розмір допомоги, обумовлений ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Однак, Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” при визначенні розміру допомоги не визначив, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зважаючи на обумовлене, суд, виходячи з положень ч. 7 ст. 9 КАС України, застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ст. 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років становить: з 1 жовтня - 470 гривень.
Згідно з довідкою Управління праці та соціального захисту населення комітету Кузнецовської міської ради № 663 від 22.12.2008р.(а.с.16) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 08 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року виплачена ОСОБА_1 в розмірі, що є меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Пунктом 10 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: копій посвідчення дитини, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.7) та свідоцтва про народження (а.с.8), донька позивача - ОСОБА_2 має статус потерпілої дитини та не досягла трирічного віку на час виплати допомоги за період з вересня по грудень 2007 року.
Відтак, заборгованість по виплаті державної допомоги по догляду за дитиною відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» з врахуванням ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 08.09.2007 року по 31.12.2007 року становить 2186,09 грн.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року №32 “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”, в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, з 1 січня - призначається, а в ІІ-ІV кварталах і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Таким чином, зі змісту вищенаведеної норми вбачається, що нарахування та виплата позивачу щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, належить до повноважень Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради.
А відтак, відмову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради, внаслідок якої ОСОБА_1 не перерахована та не виплачена щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 08 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» слід визнати протиправною, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону і ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України
Вимоги позивача про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради нарахувати та сплатити недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 08.09.2007 року по 31.12.2007 року є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення.
Що ж до позовних вимог за 2008 рік, то вони підлягають до задоволення частково.
Пунктом 12 пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. №107-VІ виключено статтю 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Однак, рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зміни, внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, в частині виключення статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Відтак, з 22 травня 2008 року стаття 43 вищевказаного закону відновила свою дію і підлягає застосуванню для визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, який має становити не менше розміру прожиткового мінімуму, передбаченого законом.
З довідки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради від 22.12.2008 року (а.с.16) вбачається, що позивачу у 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася у розмірі, встановленому ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції Закону, що діє з 01.01.2008 р.).
Однак, в період з 22 травня по 31 жовтня 2008 року позивач мала право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», тобто не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Зважаючи, що зазначеним вище Законом не передбачено з якого саме розміру прожиткового мінімуму слід виходити при обрахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд, відповідно до п. 7 ст. 9 КАС України, виходить із конституційних принципів та загальних засад права (аналогія права), та застосовує ч.2 ст. ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року N 966-XIV, згідно якої прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність. На підставі зазначеної норми закону, суд приходить до висновку, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має бути не меншою розміру прожиткового мінімуму саме для дітей віком до 6 років, оскільки догляд здійснюється саме за такою дитиною та вказаний прожитковий мінімум є найменшим.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років становить: з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня - 540 гривень.
Крім того, відповідно до довідки № 663 від 22.12.2008 року стає очевидним той факт, що позивачу не виплачувалася допомога з врахуванням п. 10 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто в подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема пунктом «а» підпункту 5 пункту 28 розділу ІІ, виключено абзац 1 п. 10 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відтак, з 1 січня 2008 року допомога по догляду за потерпілою від Чорнобильської катастрофи дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалася на загальних підставах і не вплачувалася у подвійному розмірі.
Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 зміни щодо виключення норми закону про подвійний розмір допомоги по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку були визнані такими, що не відповідають Конституції України. Тобто, саме з 22 травня 2008 року відновив свою дію і підлягає до застосування абзац 1 п. 10 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який передбачає подвійний розмір допомоги.
Так як законодавством у 2008 році не визначено перелік органів, до повноважень яких належить нарахування та виплата застрахованим особам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то суд, на підставі ч. 7 ст. 9 КАС України, застосовує закон, що регулює подібні правовідносини. Відповідно до ч.1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року №32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам призначається і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. Крім того, ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
А відтак, дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради щодо відмови у перерахуванні та виплаті щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 22 травня 2008 року по 31 жовтня 2008 року включно є протиправними, а тому відповідач зобов'язаний нарахувати і сплатити ОСОБА_1. вищевказану допомогу.
Позовні вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року до задоволення не підлягають, так як з 01.01.2008 р. по 21.05.2008 р. норми пп. 12 пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р., неконституційними не визнавалися, не скасовувались та не змінювались, то підстави для їх незастосування у цей період відсутні.
ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Управління державного казначейства в м. Кузнецовську провести дії щодо зарахування коштів суми недоплаченої допомоги на свій рахунок.
Стаття 48 Бюджетного кодексу України встановлює казначейську форму обслуговування Державного бюджету України. Відтак, відповідно до Порядку обслуговування Державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 25.05.2004 року № 89, Управління державного казначейства в м. Кузнецовську здійснює розрахунково-касове обслуговування розпорядників шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Державного казначейства, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду державного бюджету, планів спеціального фонду державного бюджету або планів використання бюджетних коштів. Розпорядником, в даному випадку, виступає Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради, за дорученням якого на підставі платіжних доручень Управління державного казначейства в м. Кузнецовську здійснює відповідні платежі, а тому і відповідач не уповноважений зараховувати недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на рахунок позивача без розпорядження на це Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1. до Управління державного казначейства в м. Кузнецовську безпідставні та необґрунтовані, а тому не підлягають до задоволення.
Стосовно ж позовної вимоги щодо зобов'язання відповідачів - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради та Управління державного казначейства в м. Кузнецовську проводити в подальшому виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом на дітей до 6 років, то відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи зі змісту наведеної норми, позивач має право звертатись до суду за захистом саме порушеного права. Оскільки позивачем заявлено вимоги про зобов'язання відповідача в подальшому здійснювати виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі відповідно до зміни прожиткового мінімуму, то суд вважає, що в цій частині у позові повинно бути також відмовлено, оскільки позивачем не доведено порушення його прав відповідачем в майбутньому.
Крім того, оскільки порушення щодо неперерахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у вищевказаному розмірі є триваючим, і неможливо визначити початок перебігу строку звернення до суду, строк позовної давності не застосовується.
Заперечення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради спростовуються викладеним вище та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
За наведених обставин, позовні вимоги про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради протиправними щодо відмови у перерахуванні та виплаті позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з 08.09.2007 року по 31.12.2007 року, відповідно до ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та зобов'язання нарахувати та сплатити позивачу недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 08 вересня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 жовтня 2008 року в сумі 6327,47 грн. - підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, судові витрати присуджуються позивачу відповідно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задоволити частково.
2. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради щодо відмови у перерахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 08.09.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.10.2008 року.
3. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради (34400, м-н Незалежності, 1, м. Кузнецовськ) нарахувати та сплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер -НОМЕР_3, рахунок №НОМЕР_4 ВАТ «Ощадбанк» філії Рівненського обласного управління ТВБВ №10017/080, МФО 333368, код 09333401) недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 08.09.2007 року по 31.12.2007 року та за період з 22.05.2008 року по 31.10.2008 року в сумі 6327 (шість тисяч триста двадцять сім) грн. 47 коп.
4. В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
5. Присудити з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 66 грн. 67 коп.
6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
7. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 24 лютого 2009 року.
Головуючий В.М. Шарапа