Справа № 2-а-11643/08/1770
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2009 року 11 год. 35 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шевчук С.М., за участю секретаря судового засідання Анікушин В.М.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації
про стягнення визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, суд, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації про стягнення визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Справу позивач просила слухати без її участі.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації направив до суду письмові заперечення, в яких покладаючись на Закон України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, ст. 95 Конституції України, Бюджетний кодекс України, просив відмовити у задоволенні позову. Справу просив розглянути без участі представника відповідача.
Розглянувши у порядку письмового провадження доводи, викладені позивачем у позовній заяві, заперечення відповідача, дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задоволити частково.
Суд виходив з такого.
Позивач - ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п.10 ст.30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, яка діяла в 2007 році), батькам потерпілих дітей, допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно із довідкою Управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації № 5313 від 17.11.2008 року, позивачу, починаючи липня 2007 року щомісячна грошова допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» (та в подвійному розмірі допомоги).
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007 року.
Відповідно до ст. 5 вказаного Закону, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Як вбачається із змісту вищенаведеної норми закону, до повноважень Управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації належить нарахування та виплата позивачу щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
А відтак, відмова Управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації у виплаті позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років є протиправною, оскільки порушує права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.
Статтею 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років становить: з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Загальна сума заборгованості по виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 09 липня 2007 року по грудень 2007 року включно (з врахуванням подвійного розміру допомоги) становить 3758,12 грн.
Позивач, як потерпіла від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, звільнена від сплати судового збору, а відтак, у суду відсутні підстави для застосування ст. 94 КАС України.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити повністю.
2. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.
3. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації (34100, Рівненська область, м.Дубровиця, вул. Воробинська, 14 а, код ЄДРПОУ 03195352) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за потерпілою від наслідків Чорнобильської катастрофи дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в розмірі 3758,10 грн. (три тисячі сімсот п'ятдесят вісім гривень десять копійок), що обчислений з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М.Шевчук
Повний текст постанови складено 18.03.09 року.
Постанова не набрала законної сили.
Головуючий суддя: С.М.Шевчук