копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2014 р. Справа № 804/2344/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Олійника В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Криворізького міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
08 лютого 2014 року Криворізький міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Криворізького міського центру зайнятості (р/р 37173001002770 в УДКУ Дніпропетровської області, ОКПО 21908407, МФО 805012) кошти у сумі 2111,56 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Наказом Криворізького міського центру зайнятості № НТ121102 від 02.11.2012 року ОСОБА_1 був поновлений статус безробітного відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» № 803-XII від 01 березня 1991 року та поновлено виплату допомоги по безробіттю відповідно ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02.03.2000 року.
Позивачем було проведено перевірку достовірності даних, які є підставою для надання відповідачу статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення. Під час обміну з ДПА - 4 квартал 2012 року було виявлено, що відповідач ОСОБА_1 працювала у період з 28.10.2012 р. по 29.10.2012 р. в виборчій дільниці № 121521. Однак, відповідач вказаний факт приховала у зв'язку з чим отримала надміру виплачені кошти у сумі 2 111,56 грн., що підлягають поверненню до бюджету.
Судом на адресу відповідача була направлена ухвала про відкриття скороченого провадження у справі. Однак конверт повернувся на адресу суду з відміткою відділення Укрпошти «за закінченням терміну зберігання».
Згідно ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач є належно повідомлений про розгляд справи у скороченому провадженні. Відповідач заперечення на позов протягом десяти днів не надав, позов не визнав.
Згідно пункту 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державні центри зайнятості контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Криворізький міський центр зайнятості утворений з метою забезпечення комплексного вирішення питань регулювання зайнятості населення, професійної орієнтації, професійного навчання, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян на підвідомчий території.
Судом встановлено, що відповідач - ОСОБА_1 звернулась до Криворізького міського центру зайнятості, як шукаюча роботу, 02.11.2012 року. Наказом Криворізького міського центру зайнятості (Центру) № НТ121102 від 02.11.2012 року відповідачу був поновлений статус безробітного відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» № 803-XII від 01 березня 1991 року та поновлено виплату допомоги по безробіттю відповідно ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02.03.2000 року.
У відповідності до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12.03.2009 року за № 232/16248, Центром було проведено перевірку достовірності даних, які є підставою для надання відповідачу статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення. Під час обміну з ДПА - 4 квартал 2012 року було виявлено, що відповідач працювала у період з 28.10.2012 р. по 29.10.2012 р. в виборчій дільниці № 121521. Приховування даного факту вплинуло на поновлення статусу безробітного та виплату матеріального забезпечення, оскільки ОСОБА_1 при повторній реєстрації та поновленні статусу безробітного не повідомила Центр про перебування у трудових відносинах з Виборчою дільницею № 121521.
Про даний випадок 15.10.2013 р. був складений акт № 52 розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та видано наказ № 395 від 16.10.2013р. «Про відшкодування коштів на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття». Громадянка ОСОБА_1 поновила статус безробітної після догляду за дитиною до 3-х років.
Відповідно до п.6.8 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 307 від 20.11.2000 р., якщо виплата допомоги по безробіттю припинялась у зв'язку з відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та після закінчення цього періоду особа зареєструвалась в службі зайнятості протягом 30 календарних днів, то їй з дня звернення продовжується виплата допомоги по безробіттю призначена за попередньою реєстрацією як безробітної.
Також, відповідно до п.6.12 зазначеного Порядку, розмір допомоги по безробіттю особам, які виконували роботи (послуги), займалися діяльністю пов'язаною з одержанням доходу від цієї діяльності, залежить від їх участі в страхуванні на випадок безробіття. Якщо особа не брала участі в страхуванні в цей період або сплачувала страхові внески менше 26 календарних тижнів протягом року перед настанням безробіття, то допомога по безробіттю їй призначається у мінімальному розмірі. Таким чином, Центром відповідачу було виплачено допомоги по безробіттю у сумі 3 987 грн. 06 коп., а необхідно було провести виплати у сумі 1 875 грн. 50 коп. Отже, поверненню підлягають кошти у сумі 2111 грн. 56 коп.
Згідно ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг зареєстрованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи, відповідно до законодавства України.
21 жовтня 2013 р. відповідачу було направлено лист № 07-07/3757 про відшкодування коштів, але відповідач добровільно кошти не повернув.
Неповернення коштів до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття порушує державні інтереси в сфері соціального захисту населення в частині професійного навчання, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян і завдає державі шкоду.
Відповідно до п. 4 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
У зв'язку з тим, що надміру виплачені кошти відповідачем в добровільному порядку не повернуті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 122, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Криворізького міського центру зайнятості (р/р 37173001002770 в УДКУ Дніпропетровської області, ОКПО 21908407, МФО 805012) кошти у сумі 2 111,56 грн. (дві тисячі сто одинадцять гривень п'ятдесят шість копійок).
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 14 квітня 2014 року. Суддя З оригіналом згідно. Помічник суддіВ.М. Олійник В.М. Олійник Е.Г. Лоба