Ухвала суду № 38859767, 20.05.2014, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
20.05.2014
Номер справи
б-39/147-10
Номер документу
38859767
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

УХВАЛА

"20" травня 2014 р.Справа № Б-39/147-10

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Усатого В.О.

при секретарі судового засідання Мазуренко А.О.

за участю сторін:

представника УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова - Чуприна Я.О., дов. від 17.03.2014 р.

ліквідатора - Жаров П.В., свід НОМЕР_1 від 27.06.2013 р.

розглянувши заяви УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова з грошовими вимогами до боржника

По справі за заявою ВАТ по будівництву, реконструкції автомобільних шляхів та шляхових споруд "Харківшляхбуд", м. Харків

до ВАТ по будівництву, реконструкції автомобільних шляхів та шляхових споруд "Харківшляхбуд", м. Харків

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Постановою суду від 04.07.2013 р. визнано Відкрите акціонерне товариство "Харківшляхбуд" (код 03450502) банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Жарова П.В.

Ухвалою суду від 24.12.2013 р. затверджено реєстр вимог кредиторів.

22.01.2014 р. до суду надійшла заява УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова (вх. № 2172 выд 22.01.2013 р.) з поточними грошовими вимогами до боржника в сумі 2754,98 грн. - нарахування по виплачених та доставлених пільгових пенсіях.

Розглянувши надану заяву, суд призначив її до розгляду в судовому засіданні 27.02.2014 р.

13.02.2014 р. до суду від УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова надійшла заява (вх. № 5171 від 13.02.2014 р. ) з грошовими вимогами до боржника в сумі 2758,83 грн.

В судовому засіданні 27.02.2014 р. ліквідатор не визнав вимоги УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова, проте письмового результату їх розгляду не надав.

Представник УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова зазначила, що нарахування по виплачених та доставлених пільгових пенсіях припиняється тільки після ліквідації юридичної особи.

Заслухавши учасників процесу, враховуючи необхідність отримання від ліквідатора доказу розгляду вимог пенсійного фонду, суд відклав розгляд заяви нарахування по виплачених та доставлених пільгових пенсіях на 20.03.2014 р.

В судове засідання 20.03.2014 р. ліквідатор не з"явився, результатів розгляду вимог пенсійного фонду не надав.

Враховуючи нез"явлення ліквідатора та необхідність отримання витребуваних документів, суд відклав розгляд заяви УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова з грошовими вимогами до боржника на 20.05.2014 р.

20.03.2014 р. до суду надійшла заява з грошовими вимогами до боржника від УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова (вх. № 9454 від 20.03.2014 р.) на суму 2758,83 грн., яка також призначена судом до розгляду на 20.05.2014 р.

18.04.2014 р. до суду надійшла заява УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова (вх. № 13327 від 18.04.2014 р.) з грошовими вимогами до боржника в сумі 2758,83 грн. - нарахування по виплачених та доставлених пільгових пенсіях, яка була призначена до розгляду на 20.05.2014 р.

В даному судовому засіданні ліквідатор повідомив, що вимоги пенсійного фонду ним не визнані, оскільки вони виникли після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, під час якої не виникає будь-яких нових зобов"язань.

Представник пенсійного фонду заперечувала проти результату розгляду ліквідатором вимог фонду та просила їх визнати в повному обсязі та включити до реєстру вимог кредиторів..

Розглянувши заяву УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова, суд зазначає наступне.

Згідно ч.8 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, можуть пред'явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.

Згідно інформаційного листа ВГСУ від 28.03.2013 р., після оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом поточні вимоги (грошові вимоги, що виникли під час проведення процедур банкрутства), стають конкурсними вимогами та можуть бути заявлені згідно з частиною першою статті 38 Закону. Заяви з такими грошовими вимогами надсилаються кредиторами безпосередньо до господарського суду, який призначає їх до розгляду в судовому засіданні. Відповідно до Закону України "Про судовий збір" зазначені заяви оплачуються судовим збором. Розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону. За результатами розгляду грошових вимог кредиторів господарський суд заново затверджує реєстр вимог кредиторів (з урахуванням визнаних конкурсних вимог) та зобов'язує ліквідатора сформувати представницькі органи кредиторів (збори кредиторів та комітет кредиторів) у порядку, передбаченому статтею 26 Закону. Подальший рух справи в ліквідаційній процедурі має відбуватися тільки за участю новостворених представницьких органів кредиторів. Зокрема, це стосується переходу з ліквідаційної процедури до процедури санації або затвердження мирової угоди, прийняття рішення щодо реалізації активів банкрута, надання оцінки діяльності ліквідатора, затвердження звіту ліквідатора.

Законом обмежено строк подання заяв кредиторів, грошові вимоги яких виникли під час проведення процедур банкрутства, двома місяцями з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Такі грошові вимоги включаються до четвертої черги, за винятком грошових вимог, черговість задоволення яких визначена Законом [забезпечені вимоги; вимоги щодо виплати заробітної плати; вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) тощо] та грошових вимог, що становлять штрафні санкції, які підлягають включенню у відповідну чергу. Вимоги кредиторів, які у встановлений строк не звернулися до господарського суду, погашаються в шосту чергу.

Заяви УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова надійшли до суду з порушенням строку, а саме 21.01.2014 р., 13.02.2014 р., 20.03.2014 р. та 18.04.2014 р.

Проте, відповідно до п.4 ст.23 закону, відповідне правило не поширюється на вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування.

Однак, розглянувши вимоги кредитора, суд не вбачає підстав для визнання його вимог виходячи з наступного.

З наданих кредитором заяв вбачається, що вимоги кредитора в загальній сумі 11031,47 грн. по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій виникли після визнання боржника банкрутом.

Відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій зазначеним категоріям осіб, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Статтею 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції 1999 року, далі - Закон) визначено поняття кредитора - це юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, у процедурах банкрутства боржника.

Із дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури згідно з частиною 1 статті 23 Закону закінчується технологічний цикл із виготовлення продукції, і підприємницька діяльність банкрута завершується. Строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав. Припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута. Вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.

У межах повноважень, визначених частиною 1 статті 25 Закону, ліквідатор заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, є неоплаченими і заявлені кредитором у межах строку ліквідаційної процедури, передбаченого частиною 2 статті 22 Закону.

Отже, зазначеними нормами Закону, законодавець чітко визначив, що поточні вимоги кредитора - це неоплачені боржником вимоги, які виникли в процедурах банкрутства, за період після порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство і до винесення постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора.

Заява про визнання поточних вимог подається кредитором ліквідатору у ліквідаційній процедурі в межах строків, визначених частиною 2 статті 22 Закону.

Із заяв пенсійного фонд про визнання поточних вимог вбачається, що заборгованість з витрат на доставку пільгових пенсій в загальній сумі 11031,47 грн. виникла після визнання боржника банкрутом.

Таким чином, вимоги управління ПФУ не мають характеру поточних у розумінні статті 1 Закону, заявлені після введення ліквідаційної процедури, під час якої не виникає будь-яких нових зобов'язань, що можуть бути заявлені в порядку частини 1 статті 23 Закону.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд України у своїй постанові від 18.03.2014 у справі № 6/108-09.

Враховуючи встановлені у справі обставини та норми чинного законодавства, які підлягають до застосування у спірних правовідносинах, суд вважає за необхідне відхилити вимоги УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова в загальній сумі 11031,47 грн. (з січня по квітень 2014 р).

Керуючись ст.86 ГПК України, ст.ст.23, 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом",

УХВАЛИВ:

Відхилити вимоги УПФУ в Орджонікідзевському районі у загальному розмірі сумі 11031,47 грн. по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, нараховану з січня 2014 р. по квітень 2014 р.

Ухвалу направити ліквідатору, УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Харкова.

Суддя Усатий В.О.