Рішення № 38856234, 21.05.2014, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
21.05.2014
Номер справи
920/48/14
Номер документу
38856234
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21.05.2014 Справа № 920/48/14

За позовом: Українського державного підприємства поштового зв'язку

"Укрпошта" в особі Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта",

м. Суми;

до відповідача: Управління майна комунальної власності Сумської міської ради,

м. Суми;

про спонукання укласти договір оренди,

Колегія суддів у складі: головуючого судді Н.П. Лугової

судді П.І. Левченка

судді В.Л. Котельницької

Представники сторін:

від позивача: Мєльнік О.В.;

від відповідача: Мазнєва С.Г.;

За участю секретаря судового засідання - А.Г. Кириченко-Шелест

В судовому засіданні 13.02.2014 року та 31.03.2014 року судом оголошувалась перерва у розгляді справи.

Суть спору: позивач просить суд спонукати відповідача укласти з Українським державним підприємством поштового зв'язку "Укрпошта" договір оренди частини нежитлового приміщення, розташованого на 1 поверсі за адресою: м. Суми, вул. Л.Українки, 2 площею 85,2 м.кв. з орендною платою 1 грн., встановивши строк дії договору з 16.04.2013 року з визначенням умов договору в редакції позивача. Витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 147 грн. 00 коп. позивач просить покласти на відповідача.

Вимоги позивача обґрунтовані тим, що, на його думку, відповідач неправомірно відмовив підприємству зв'язку у наданні в оренду нежитлового приміщення.

У відзиві на позов № 35-14 від 11.02.2014р. відповідач вважає вимоги позивача безпідставними й такими, що не підлягають задоволенню. Свою відмову від пропозиції позивача укласти договір оренди відповідач мотивує, зокрема, необхідністю проведення зонування об'єкта оренди задля визначення розміру орендної плати, а також наявною у позивача заборгованістю з орендної плати за попереднім договором оренди нежитлового приміщення.

Позивачем додатково подавались письмові пояснення у справі, в тому числі пояснення № 23-11-58 від 24.01.2014р., № 13-11-161 від 28.03.2014р. та № 13-11-208 від 29.04.2014р., в яких останній зазначає, що є державним підприємством зв'язку і на нього розповсюджується дія Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", у зв'язку з чим він має право на застосування пільги по сплаті орендної плати в розмірі 1 грн. на рік. Також позивач посилається на порушення відповідачем порядку укладення договору оренди, передбаченого ст. 181 Господарського кодексу України.

В судовому засіданні представниками сторін були надані додаткові пояснення.

Зокрема, в клопотанні від 20.05.2014р. № 13-11-239 позивач підтримує свою позицію у справі та просить долучити до матеріалів справи додаткові докази.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважних представників сторін, дослідивши та оцінивши надані ними докази, суд

встановив:

Листами від 08.04.2013р. № 13-11-127 та від 28.05.2013р. № 13-11-164 позивач звертався до Управління майна комунальної власності Сумської міської ради з проханням надати йому в оренду частину нежитлового приміщення на 1-му поверсі, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Л. Українки, 2 площею 85,2 м.кв. та належить до комунальної власності територіальної громади м. Суми, без проведення конкурсу із встановленням річного розміру орендної плати в розмірі 1 грн. шляхом підписання договору оренди. До листа позивачем також було подано підписаний проект договору оренди.

Управління майна комунальної власності Сумської міської ради листом від 16.04.2013р. № 09.01-16/1000 відмовило у надані в оренду зазначеного нежитлового приміщення. Як підстави для відмови відповідач зазначив, що запропонований проект договору оренди не відповідає типовій редакції, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 01.02.2012р. № 1186-МР із змінами від 30.05.2012р. в частині визначення ставки орендної плати в залежності від цільового використання об'єкту оренди; необґрунтовано необхідність саме в запропонованій площі нерухомого майна; необхідність проведення зонування об'єкта (визначення площі для кожного з видів діяльності орендаря) з подальшим застосуванням для кожної зони відповідних орендних ставок, як передбачає Наказ Фонду Державного майна України № 1765 від 22.08.2000р.; наявність заборгованості підприємства зв'язку з орендної плати за попереднім договором оренди № ФМ - 925 від 01.11.1999 року (а.с. 24-25).

Позивач вважає, що відмова відповідача в укладенні договору оренди є неправомірною, порушує його права, в тому числі визначені ч. 3 ст. 6 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» щодо застосування пільги зі сплати орендної плати для бюджетних установ, ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» щодо укладення договору оренди без проведення конкурсу.

Всебічно й об'єктивно розглянувши всі обставин справи в їх сукупності, оцінивши надані сторонами докази та керуючись законом, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Як вбачається з матеріалів справи, спірне приміщення за адресою: м. Суми. вул. Л. Українки, 2 перебувало в оренді у позивача на підставі договору оренди № ФМ - 925 від 01.11.1999 року, строк дії якого закінчився 16.01.2012 року (а.с. 115-118).

Відповідач зазначає, що приміщення на даний час позивачем не звільнене, нарахована йому орендна плата в сумі 66 495,98 грн. до цього часу не сплачена, у зв'язку з чим порушено провадження у справі № 920/2099/13.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Орендодавцем комунального майна є уповноважений орган Сумської міської ради (Управління майна комунальної власності Сумської міської ради) до повноважень якого входить виконання функцій управління комунальним майном відповідно до статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Ініціатива щодо оренди комунального майна може виходити як від орендодавця так і від фізичних та юридичних осіб. Фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з зазначеним у цьому Порядку переліком орендодавцеві. Орендодавець розглядає подані йому матеріали щодо оренди нерухомого майна і протягом п'ятнадцяти днів після надходження матеріалів приймає рішення щодо можливості укладення договору оренди або відмову. У разі, якщо орендодавець визнав за можливе передати майно в оренду, він протягом 15 днів після дати реєстрації заяви про оренду нерухомого майна розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайті Сумської міської ради оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника. (ч. ч. 1, 4 статті 9 названого України «Про оренду державного та комунального майна»).

Як вже зазначено вище, позивач листом від 08.04.2013р. № 13-11-127 звертався до Управління майна комунальної власності Сумської міської ради з проханням надати йому в оренду частину нежитлового приміщення на 1-му поверсі, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Л. Українки, 2 площею 85,2 м.кв. шляхом підписання запропонованого проекту договору оренди.

Відповідач листом від 16.04.2013р. № 09.01-16/1000 відмовив у надані в оренду зазначеного нежитлового приміщення, посилаючись зокрема на необхідність проведення зонування об'єкта з подальшим застосуванням для кожної зони відповідних орендних ставок та наявність у позивача заборгованості з орендної плати за попереднім договором оренди № ФМ - 925 від 01.11.1999 року.

Позивач вважає, що оскільки УДППЗ «Укрпошта» здійснює розповсюдження періодичних видань, то в силу ч. 3 ст. 6 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» та ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» останній має право орендувати нерухоме майно зі сплатою оренди в розмірі 1 грн. на рік, як бюджетна установа, при цьому орган місцевого самоврядування не має права оголошувати конкурс про намір передати майно в оренду, якщо отримав заяву від УДППЗ «Укрпошта», а зобов'язаний укласти договір оренди.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 6 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» засобам масової інформації у встановленому порядку передаються у безстрокову оренду приміщення загальнодержавної і комунальної власності, якими вони користуються для здійснення виробничої діяльності. Підприємства зв'язку, що розповсюджують періодичні видання, користуються орендою в порядку та за тарифами, встановленими для бюджетних організацій.

Проте слід зазначити, що норми Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» поширюються зокрема на підприємства зв'язку тією мірою, наскільки вони забезпечують діяльність цих засобів масової інформації (ч. 2 ст. 2 Закону).

Отже, заявляючи про свій намір здійснювати розповсюдження періодичних друкованих видань у нежитловому приміщенні за адресою: м. Суми. вул. Л. Українки, 2, позивач на вимогу орендодавця мав надати документи, що підтверджують якою саме мірою позивач забезпечує діяльність засобів масової інформації, що характеризується конкретними показниками (величина, розмір).

Як правомірно зазначив відповідач, позивач мав би право на застосування до нього пільгової місячної орендної плати за умови використання ним об'єкта оренди за адресою: м. Суми. вул. Л. Українки, 2, площею 85.2 м.кв. за цільовим призначенням та розповсюдження періодичних видань в обсягах відповідно до вимог Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів». Але матеріали справи свідчать, що належних доказів позивачем не подано.

При цьому слід зауважити, що в п. 1.1. запропонованого позивачем проекту договору оренди зазначено, що нерухоме майно передається в оренду для розміщення відділення поштового зв'язку.

За приписами ч. 2 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності.

Так, порядок нарахування орендарям орендної плати відбувається Управлінням майна комунальної власності у відповідності до рішення Сумської міської ради від 01.02.2012 року № 1186-МР «Про затвердження Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Суми та пропорції її розподілу та Типового договору оренди нерухомого комунального майна». Таким чином, орендна ставка у разі розміщення об'єктів поштового зв'язку на площі, що використовується для надання послуг поштового зв'язку, становить 6%. (додаток 2 до вказаного рішення, п. 10).

Відповідно до Статуту УДППЗ «Укрпошта» та Положення про Сумську Дирекцію УДППЗ «Укрпошта» предметом діяльності підприємства є, зокрема, розповсюдження періодичних видань по передплаті і в роздріб на території України. При цьому позивач також надає послуги, пов'язані з іншою підприємницькою діяльністю (зокрема п. п. 2.2.6. - 2.2.19 Статуту).

В свою чергу у п. 13 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 23.06.2010р. № 3964-МР, передбачено, що пільги зі сплати орендної плати можуть надаватись певним категоріям орендарів, в тому числі бюджетним організаціям, в розмірі 0.08 грн. за умови використання об'єкта оренди виключно за цільовим призначенням.

Враховуючи зазначене, відповідач правомірно вказав про необхідність проведення зонування об'єкта (визначення площі для кожного з видів діяльності орендаря) з подальшим застосуванням для кожної зони відповідних орендних ставок, як того передбачає Наказ Фонду Державного майна України № 1765 від 22.08.2000р., де зазначено що в разі використання орендарем нерухомого майна об'єкта оренди за кількома цільовими призначеннями для визначення орендної плати можуть застосовуватися такі підходи: зонування об'єкта оренди (визначення площі для здійснення кожного з видів діяльності орендаря) з подальшим застосуванням для кожної зони відповідних орендних ставок і фіксуванням площ зон у договорі оренди; при використанні однієї і тієї самої площі для різних цілей може враховуватися внесок кожного виду діяльності у річну виручку від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) орендаря; при періодичному (сезонному) використанні однієї і тієї самої площі для різних видів діяльності може враховуватися структура напрямів використання майна у часі.

Також, безпідставними є посилання позивача на порушення відповідачем порядку укладення договору та зобов'язання останнього укласти договір оренди без оголошення конкурсу.

Частиною 8 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). А відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавець протягом 15 днів після дати реєстрації заяви розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника.

У відповідності до ст. ст. 17, 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі. Після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої здбов'язання за договором, має переважне право, за інших рівних умов, на укладення договору оренди на новий термін.

Проте, як зазначено в листі Управління майна комунальної власності Сумської міської ради від 16.04.2013р. № 09.01-16/1000 позивач має заборгованість з орендної плати за попереднім договором оренди № ФМ - 925 від 01.11.1999 року.

Судом також враховано правову позицію Вищого господарського суду України, викладену в постанові від 15.05.2013 року у справі № 5021/1287/12 за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Сумської дирекції до Управління майна комунальної власності Сумської міської ради про визнання договорів недійсним, що поширення заходів державної підтримки засобів масової інформації на підприємства зв'язку, пов'язуються не лише з статутною діяльністю чи наявністю в останніх дозвільних документів, а й з показниками (величина, розмір), які характеризують міру забезпечення підприємствами зв'язку діяльності засобів масової інформації.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, не доведеними й такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

В И Р І Ш И В :

1. У задоволенні позову відмовити.

Повний текст рішення складено 23.05.2014р.

Головуючий суддя Н.П. Лугова

Суддя П.І. Левченко

Суддя В.Л. Котельницька