Постанова № 38851860, 19.05.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2014
Номер справи
818/798/14
Номер документу
38851860
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 травня 2014 р. Справа №818/798/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського міськрайонного центру зайнятості населення про скасування наказів та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Шосткинського міськрайонного центру зайнятості населення, в якому просить суд визнати недійсними та скасувати:

- наказ відповідача від 11.03.2014 р. № НТ140311, відповідно до якого позивач повинен повернути виплати Шоскинському міськрайонному центру зайнятості за період з 08.04.2008 р. по 26.12.2008 р. в сумі 2564,31 грн., за період з 18.03.2009 р. по 06.06.2009 р. в сумі 270,57 грн., за період з 29.04.2010 року по 29.06.2010 р. в сумі 757,33 грн., за період з 06.08.2010 р. по 11.11.2010 р. в сумі 1493,98 грн., за період з 11.02.2011 р. по 26.04.2011 р. в сумі 1271,19 грн., за період з 30.05.2011 р. по 03.10.2011 р. в сумі 687,74 грн., за період з 12.04.2013 р. по 30.06.2013 р. в сумі 1432,53 грн.;

- наказ відповідача від 07.03.2014 р. № НТ140307, відповідно якого позивач повинен повернути Шосткинському міськрайонному центру зайнятості виплати за період з 09.10.2013р. по 07.03.2014 р. в сумі 3777,63 грн. та припинена виплата допомоги по безробіттю з 12.02.2014 р., припинена реєстрація безробітних з 07.03.2014 р.;

- зобов'язати відповідача поновити позивачу виплату допомоги по безробіттю та поновити реєстрацію як безробітного з 12.02.2014 р. в Шосткинському міськрайонному центрі зайнятості.

Свої вимоги мотивує тим, що 02.10.2013 р. позивач звернувся до Шосткинського міськраяонного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного. В зазначеній заяві позивач просив зареєструвати його як безробітного та призначити виплату допомоги по безробіттю у розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Також, позивач в заяві зазначив, що не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не є самозайнятою особою та не отримує будь-яких доходів та прибутку. 11.02.2014 р. відповідачем було припинено виплати допомоги по безробіттю позивачу, оскільки, відповідачем в ході розслідування страхових випадків було виявлено факт реєстрації ОСОБА_1 як суб'єкта підприємницької діяльності з 19.03.1992 р. Таким чином, позивач повинен повернути кошти згідно наказів від 11.03.2013 р. № НТ 140311 та від 07.03.2014 р. № НТ 140307 за період з 2008 року по 2014 рік в загальному розмірі 12555,28 грн. Позивач вважає вказані накази такими, що підлягають скасуванню.

Відповідач проти позову заперечував з підстав зазначених у письмовому запереченні (а.с. 41-45), зазначив, що накази про повернення виплат, припинення виплат та припинення реєстрації як безробітного є обгрунтованими та такими, що відповідають нормам чинного законодавства.

Позивачем до суду була надана заява про розгляд справи за його відсутності.

Представником відповідача, також, була надана заява про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Таким чином, у зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 02.10.2013 р. ОСОБА_1 звернувся до Шосткинського міськраяонного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного (а.с. 74).

Позивачем були подані заяви про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 05.04.2013 р., 04.04.2012 р., 30.05.2011 р., 11.02.2011 р., 06.08.2010 р., 29.04.2010 р., 12.06.2009 р., 18.03.2009 р., 08.04.2008 р. (а.с. 75-83). Також, у вказаних заявах позивач проінформував відповідача, що в даний час не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію на пільгових умовах не отримує, іншими видами діяльності, зазначених в ч. 1 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" не займається.

Судом було встановлено, що відповідачем з 11.02.2014 р. позивачу було припинено виплати допомоги по безробіттю, у зв'язку з тим, що під час перебування ОСОБА_1 на обліку в Шосткинському міськрайонному центрі зайнятості та отримання ним допомоги по безробіттю, він мав статус суб'єкта підприємницької діяльності.

Таким чином, під час перебування на обліку у центрі зайнятості ОСОБА_1 було отримано допомогу по безробіттю в загальному розмірі 12255,28 грн., в тому числі:

- за період з 08.04.2008 р. по 26.12.2008 р. в сумі 2564,31 грн.;

- за період з 18.03.2009 р. по 06.06.2009 р. в сумі 270,57 грн.;

- за період з 29.04.2010 р. по 29.06.2010 р. в сумі 757,33 грн.;

- за період з 06.08.2010 р. по 11.11.2010 р. в сумі 1493,98 грн.;

- за період з 11.02.2011 р. по 26.04.2011 р. в сумі 1271,19 грн.;

- за період з 30.05.2011 р. по 03.10.2011 р. в сумі 687,74 грн.;

- за період з 12.04.2013 р. по 30.06.2013 р. в сумі 1432,53 грн.

Зазначені виплати підтверджуються наявними в матеріалах справи даними про виконанні платежі (а.с. 47-56), довідками про отримання ОСОБА_1 допомоги по безробіттю від 09.04.2014 р. (а.с. 66-73).

Як вбачається з витягів із наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_1 (а.с. 18-25), наказами Шосткинського міськрайонного центру зайнятості населення від 11.03.2014р. та від 07.03.2014 р. було прийнято рішення про повернення виплат допомоги по безробіттю.

Так, позивачу була направлена претензія № 9 від 13.03.2014 р. про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю на загальну суму 12255,28 грн. (а.с. 30).

Задовольняючи позовні вимоги в частині скасування наказів Шосткинського міськрайонного центру зайняості від 11.03.2014 р. № НТ 140311 та від 07.03.2014 р. № НТ 140307 суд виходить з наступного.

Згідно ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення", безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до п. 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219 (надалі - Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу), для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", і не отримує пенсію на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", який набрав чинності 1 липня 2004 року.

Так, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції на момент прийняття) передбачалося, що державний реєстратор протягом 2004-2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов'язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка.

03.03.2011 року набрав чинності Закон України ""Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання" від 01.07. 2010 року №2390-VI (надалі - Закон №2390). Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону визначено, що процес включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, завершується через рік, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Отже, процес включення до Єдиного державного реєстру, відповідно до Закону №2390 закінчився 04.03.2012 року.

Крім того, пунктом 4 Закону №2390 визначено, що свідоцтва про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, оформлені з використанням бланків старого зразка та видані до 1 липня 2004 року, після настання встановленого пунктом 2 цього розділу строку вважаються недійсними.

Таким чином, у випадку не включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомостей про особу до 04.03.2012 року, така особа фактично позбавляється права на підприємницьку діяльність, оскільки втрачає чинність свідоцтво про реєстрацію та відсутні відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Як свідчать матеріали справи та не заперечувалось відповідачем, протягом 2004-2012р.р. ОСОБА_1 не надавав відповідні реєстраційні картки до державного реєстратора.

Також, відповідачем не надано суду доказів, що позивач знав про наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на час звернення до відповідача із заявою про надання йому статусу безробітного запису про нього як про суб'єкта підприємницької діяльності і навмисно, зловживаючи своїми обов'язками та не виконуючи їх, не повідомив про цей факт Центр зайнятості.

Крім того, згідно довідки Шосткинської ОДПІ № 2450/14/17-0504 від 12.03.2014 р. (а.с. 27), ОСОБА_1 перебував на обліку в податковій інспекції як фізична особа - підприємець з 23.10.1992 р. по 10.02.2004 р.

Отже, враховуючи те, що позивач протягом 2004-2012р.р. до державного реєстратора не звертався, відповідні реєстраційні картки не надавав, на обліку з 23.11.2004 р. в податковому органі не перебував, а тому не мав права займатися підприємницькою діяльністю.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про безпідставність прийняття відповідачем оскаржуваних наказів та повернення ОСОБА_1 виплат Шосткинському міськрайонному центру зайнятості, а відтак позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача поновити ОСОБА_1 виплати допомоги по безробіттю та поновити реєстрацію як безробітного з 12.02.2014 р. в Шосткинському міськрайонному центрі зайнятості суд зазначає наступне.

Механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т. ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу визначається Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20 листопада 2000 року № 307 (далі - Порядок).

Згідно п. 1.2 та п. 1.3 Порядку, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.

Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що скасування оспорюваних наказів відповідача повністю захищає порушені права ОСОБА_1. При цьому, суд зазначає, що поновлення виплат допомоги по безробіттю та поновлення реєстрації як безробітного є виключною компетенцією Шосткинського міськрайонного центру зайнятості населення, а тому позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача поновити ОСОБА_1 виплати допомоги по безробіттю та поновити реєстрацію як безробітного з 12.02.2014 р. в Шосткинському міськрайонному центрі зайнятості населення задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шосткинського міськрайонного центру зайнятості населення про скасування наказів та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Скасувати наказ Шосткинського міськрайонного центру зайнятості населення від 11 березня 2014 року № НТ140311, відповідно до якого позивач повинен повернути виплати Шоскинському міськрайонному центру зайнятості за період з 08.04.2008 р. по 26.12.2008 р. в сумі 2564,31 грн., за період з 18.03.2009 р. по 06.06.2009 р. в сумі 270,57 грн., за період з 29.04.2010 року по 29.06.2010 р. в сумі 757,33 грн., за період з 06.08.2010 р. по 11.11.2010 р. в сумі 1493,98 грн., за період з 11.02.2011 р. по 26.04.2011 р. в сумі 1271,19 грн., за період з 30.05.2011 р. по 03.10.2011 р. в сумі 687,74 грн., за період з 12.04.2013 р. по 30.06.2013 р. в сумі 1432,53 грн.;

Скасувати наказ Шосткинського міськрайонного центру зайнятості населення від 07 березня 2014 року № НТ140307, відповідно якого позивач повинен повернути Шосткинському міськрайонному центру зайнятості виплати за період з 09.10.2013р. по 07.03.2014 р. в сумі 3777,63 грн. та припинена позивачу виплата допомоги по безробіттю з 12.02.2014 р., припинена реєстрація безробітних з 07.03.2014 р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (41100, АДРЕСА_1, іпн НОМЕР_1), сплачений судовий збір в розмірі 1808,73 грн. (одна тисяча вісімсот вісім грн. 73 коп.).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) В.О. Павлічек

З оригіналом згідно

Суддя В.О. Павлічек