ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову
21 травня 2014 року справа №826/6811/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр "Сонячне ремесло" про забезпечення адміністративного позову у справі
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Центр "Сонячне ремесло"доДержавної інспекції сільського господарства Українипровизнання дій незаконними, визнання протиправними, скасування наказу та направленняВ С Т А Н О В И В :
20 травня 2014 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Товариство з обмеженою відповідальністю "Центр "Сонячне ремесло" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Центр "Сонячне ремесло") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної інспекції сільського господарства України (далі по тексту - відповідач), в якому просить: 1) визнати незаконними дії відповідача; 2) визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 13 травня 2014 року №162; 3) скасувати направлення на проведення позапланової перевірки від 14 травня 2014 року №16.
Крім того, в порядку забезпечення адміністративного позову позивач просить зупинити дію оскаржуваного наказу та заборонити відповідачу проводити позапланову перевірку ТОВ "Центр "Сонячне ремесло".
В обґрунтування заявленого клопотання позивач посилається на явні ознаки протиправності оскаржуваного наказу та заподіяння шкоди його правам, свободам та законним інтересам.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, клопотання ТОВ "Центр "Сонячне ремесло" про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також, якщо є очевидними ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Матеріали справи підтверджують, відповідно до направлення Державної інспекції сільського господарства України від 14 травня 2014 року №16 про проведення позапланової перевірки ТОВ "Центр "Сонячне ремесло" на підставі наказу Державної інспекції сільського господарства України від 13 травня 2014 року №162 направлено співробітників Державної інспекції сільського господарства України та її регіональних органів для проведення у строк з 19 травня по 30 травня 2014 року позапланового заходу (перевірки дотримання вимог земельного законодавства, обстеження земельної ділянки).
Підставою для проведення перевірки зазначено заяву громадянина ОСОБА_1 від 05 травня 2014 року; предметом перевірки є дотримання вимог земельного законодавства при використанні позивачем земельних ділянок на території Володимирецької селищної ради Володимирецького району Рівненської області.
Стаття 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить, зокрема здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Згідно з пунктами 3.1 та 3.2 Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 лютого 2013 року №132, позаплановим заходом є захід державного нагляду (контролю), який не передбачений планом роботи інспекційного органу.
Підставами для здійснення позапланового заходу є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до інспекційного органу про проведення перевірки за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктами господарювання приписів чи інших розпорядчих документів інспекційного органу щодо усунення порушень вимог земельного законодавства, виданих за результатами раніше проведених планових та позапланових заходів; отримання заяв, скарг чи звернень фізичних та юридичних осіб, у яких міститься інформація про порушення суб'єктом господарювання вимог земельного законодавства (із обов'язковим зазначенням суті порушення). Позаплановий захід у таких випадках проводиться за наявності згоди Державної інспекції сільського господарства України на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктами господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів.
Позивач наполягає на протиправності оскаржуваного наказу та зазначає, що останній прийнятий за відсутності правових підстав.
Згідно з частиною третьою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Враховуючи викладене, проведення позапланової перевірки ТОВ "Центр "Сонячне ремесло" на підставі наказу Державної інспекції сільського господарства України від 13 травня 2014 року №162, правомірність якого може бути поставлена під сумнів, вказує, що захист прав, свобод та інтересів позивача стане неможливим, а тому суд приходить до висновку про доцільність зупинення дії наказу Державної інспекції сільського господарства України від 13 травня 2014 року №162 до набрання законної сили рішенням у даній справі та про задоволення клопотання у цій частині.
Разом з тим, клопотання позивача в частині заборони відповідачу проводити позапланову перевірку не підлягає задоволенню, оскільки зупинення дії оскаржуваного наказу унеможливлює вчинення будь-яких дій на його підставі та є достатнім заходом для захисту інтересів позивача.
Відповідно до частини першої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Частиною п'ятою статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 117, 118, 160 та 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр "Сонячне ремесло" (код ЄДРПОУ 35193572; 34300, Рівненська область, смт. Володимирець, вул. Поліська, б. 5) про вжиття заходів забезпечення позову задовольнити частково.
2. Зупинити дію наказу Державної інспекції сільського господарства України (код ЄДРПОУ 37471760; 03190, м. Київ, вул. Баумана, 9/12) від 13 травня 2014 року №162.
3. В іншій частині заявленого клопотання відмовити.
4. Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала набирає законної сили в порядку встановленому пунктом 5 статті 118 та статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 6 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя В.А. Кузьменко