Постанова № 38839519, 23.05.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2014
Номер справи
819/871/14-а
Номер документу
38839519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УКРАЇНА

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 819/871/14-a

"23" травня 2014 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Хрущ В. Л.,

за участю:

секретаря судового засідання Найко Н.І.,

прокурора - Свачія М.І.,

представника позивача - Підгірського О.О.,

за відсутності відповідача, -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Заступника прокурора міста Тернополя в інтересах держави, в особі: Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі, до Дочірнього підприємства "Електромонтаж-470" Закритого акціонерного товариства "Електромонтаж" про відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -

В С Т А Н О В И В:

Заступник прокурора міста Тернополя в інтересах держави, в особі: Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі, звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Дочірнього підприємства "Електромонтаж-470" Закритого акціонерного товариства "Електромонтаж" про стягнення коштів на відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у сумі 12183,61 грн.

В обґрунтування заявлених вимог, прокурор посилається на те, що відповідач, в порушення вимог чинного законодавства, не здійснив відшкодування Пенсійному фонду понесених ним витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". А тому, враховуючи наведене, прокурор, в інтересах держави, в особі позивача, просить в судовому порядку стягнути з Дочірнього підприємства "Електромонтаж-470" Закритого акціонерного товариства "Електромонтаж" на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі несплачену в добровільному порядку заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з 01.01.2014 року по 25.04.2014 року на загальну суму 12183,61 грн.

Відповідач про розгляд справи повідомлений належним чином - шляхом направлення ухвали про відкриття провадження у справі та повістки про повторний виклик до суду рекомендованими листами за місцем його реєстрації, вказаній у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Однак, в судові засідання відповідач не з'явився, в зазначені строки заперечень на позов - не подавав, будь-яких клопотань від нього на адресу суду - не надходило, а направлена на його адресу поштова кореспонденція повернулась на адресу суду з відміткою пункту поштового зв'язку - "за закінченням терміну зберігання".

Згідно з положеннями статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України - у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

З огляду на вжиття судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення належним чином сторін про наявність судової справи з їх участю та можливість реалізації ними права захисту у судовому порядку їх прав та інтересів, - суд, у відповідності до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, за наявними в ній доказами.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, надавши пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просили позов задовольнити.

Заслухавши в судовому засіданні прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Відповідач, Дочірнє підприємство "Електромонтаж-470" Закритого акціонерного товариства "Електромонтаж" (ідентифікаційний код за ЄРПОУ - 01417541) - зареєстроване як самостійна юридична особа та є страхувальником в розумінні пункту 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З матеріалів справи вбачається, що на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Тернополі перебуває колишній працівник ДП "Електромонтаж-470" ЗАТ "Електромонтаж" (зареєстрованого як платник страхових внесків у цьому ж управлінні Пенсійного фонду України) - ОСОБА_2, якому призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до частини 2 розділу ХV Прикінцевих положень "Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 05.11.1991 року №1788-ХІІ - в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

А тому, у відповідності до чинного законодавства, на відповідача, який є страхувальником в розумінні пункту 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - покладено обов'язок по відшкодуванню Пенсійному фонду сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, як підприємством, на якому ці особи працювали, - у встановленому законом порядку.

З наявних матеріалів справи також встановлено, що відповідно до розрахунків - фактичні витрати Управління Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій вищезазначеному колишньому працівнику ДП "Електромонтаж-470" ЗАТ "Електромонтаж" ОСОБА_2 за період з 01.01.2014 року по 25.04.2014 року - становлять 12183,61 грн.

Таким чином, за період з 01.01.2014 року по 25.04.2014 року УПФ України в місті Тернополі нараховано ДП "Електромонтаж-470" ЗАТ "Електромонтаж" до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - в сумі 12183,61 грн.

Однак, як свідчать матеріали справи, вищезазначені витрати Управлінню Пенсійного фонду України в місті Тернополі у встановлені строки відповідачем добровільно - не відшкодовані.

На час розгляду судом даної справи - заборгованість відповідача залишається несплаченою та, як підтверджується наявними у справі матеріалами, становить 12183,61грн.

Перевіривши матеріали справи, розглянувши доводи, викладені в позові та надавши їм належну правову оцінку, проаналізувавши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належним чином, а тому підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який передбачає порядок призначення пенсій з 01.01.1992 року,- є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-ХІІ.

Так, пунктами "б"- "з" статті 13 вищезазначеного Закону визначено коло осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах (за Списками №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України).

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Відповідно до положень статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд - є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.

Відповідно до положень частини 4 пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських та інших установ та організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, а також фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філій, відділень та інших відокремлених підрозділів платників податку, що не мають статусу юридичної особи, розташованих на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади, об'єктом оподаткування визначені, зокрема, фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.

Відповідно до частини 3 пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюються ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 % від об'єкта оподаткування, визначеного частиною 4 пункту 1 статті 2 цього Закону - фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.

Витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підлягають відшкодуванню в розмірах, визначених Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1.

Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено, зокрема, в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663. Визначенням сум до відшкодування, формування розрахунків фактичних витрат здійснюється органами Фонду.

Згідно з вимогами п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" №400/97-ВР від 26.06.1997 року та п. 6.1 розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за №64/8663, - відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 6.8 розділу 6 Інструкції визначено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Статтею 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV встановлено, що спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду України у судовому порядку.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, на систему органів прокуратури України покладена функція представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що представництво прокуратурою інтересів держави у суді полягає у здійсненні прокурорами процесуальних та інших дій від імені держави, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, порушення адміністративним судом справ за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до суду в інтересах держави.

Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною 1 статті 69 та частиною 1 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України - доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними - є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з положеннями статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В той же час, статтею 70 Кодексу адміністративного судочинства України визначено поняття належності та допустимості доказів.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази, які мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, в їх сукупності, - суд дійшов до висновку, що позовні вимоги - є обґрунтованими, документально підтвердженими, та відповідають чинному законодавству.

Таким чином, позов підлягає задоволенню в повному обсязі шляхом стягнення з ДП "Електромонтаж-470" ЗАТ "Електромонтаж" на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у заявленому в позові розмірі - 12183,61грн.

Враховуючи вимоги статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у цій справі з відповідача - не стягуються.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 12, 41, 69-72, 94, 112, 128, 136, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов - задовольнити.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Електромонтаж-470" Закритого акціонерного товариства "Електромонтаж" (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ - 01417541, вул. Коперніка, 16, м.Тернопіль, Тернопільська область, 46001) на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ - 21157094, вул. Руська, 17, м. Тернопіль, Тернопільська область, р/р - 2560530200519, у Тернопільському відділенні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО - 338545) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (за період з 01.01.2014 року по 25.04.2014 року) - у сумі 12183,61 грн. (дванадцять тисяч сто вісімдесят три гривні 61 копійка).

Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

/Постанова в повному обсязі складена 23.05.2014 року/.

Головуючий суддя Хрущ В. Л.

Копія вірна:

Суддя Хрущ В. Л.