Постанова № 38839506, 15.05.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2014
Номер справи
820/5580/14
Номер документу
38839506
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

15 травня 2014 р. № 820/5580/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бездітка Д.В.,

суддів - Сагайдака В.В., Шляхової О.М.,

при секретарі судового засідання - Ділбарян А.О.,

за участю: представника позивача - Гладкової В.П.,

представників відповідача - Журід А.Г., Стаскевича С.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг

про визнання дій протиправними та скасування постанови ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Комунальне підприємство теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, в якому просить суд:

- визнати дії Комісії щодо винесення Постанови від 14.02.2014 р. №106 протиправними;

- скасувати Постанову від 14.02.2014 р. №106 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, яка не відповідає вимогам чинного законодавства.

Свій позов позивач обґрунтував тим, що оскаржувана Постанова від 14.02.2014 р. №106 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг прийнята з порушенням норм діючого законодавства України, зазначивши, що Комунальне підприємство теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації не є ліцензіатом комісії, оскільки ліцензію на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення КПТМ надавала Харківська обласна державна адміністрація. Крім того, позивач зазначив, що надає послуги з водопостачання та водовідведення споживачам Харківського району по мережам водопостачання та водовідведення, які не складають єдиного технологічного процесу та не відносяться до централізованого водопостачання та водовідведення в розумінні пункту 1.4.Ліцензійних умов, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові та додаткових поясненнях до нього, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та просили в їх задоволенні відмовити через безпідставність. Згідно наданих до суду письмових заперечень пояснили, що оскаржувана в даній справі Постанова від 14.02.2014 р. №106 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг є цілком законною та обґрунтованою, винесеною відповідно до чинного законодавства, а позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно абзацу першого частини першої статті 4 Закону України «Про природні монополії» державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій у сферах, визначених у статті 5 цього Закону, здійснюється національними комісіями регулювання природних монополій, які утворюються і функціонують відповідно до цього Закону.

Статтею 5 вищезазначеного Закону передбачено, що відповідно до цього Закону регулюється діяльність суб'єктів природних монополій, зокрема, у сферах централізованого водопостачання та водовідведення.

Разом з цим, відповідно до частини першої статті 7 закону України «Про природні монополії» діяльність суб'єктів природних монополій у сферах, визначених у статті 5 цього Закону, а також діяльність суб'єктів господарювання на суміжних ринках підлягає ліцензуванню відповідно до закону.

Законом України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» передбачено, що завданням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, є здійснення державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг здійснює ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами); розроблення і затвердження ліцензійних умов та порядку контролю за їх дотриманням у сфері теплопостачання; здійснення нагляду (контролю) за діяльністю суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках та застосування відповідних санкцій за порушення ними умов і правил провадження відповідних видів господарської діяльності.

Як встановлено судом, Комунальним підприємством теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації 17.10.2011 року було отримано ліцензію Харківської обласної державної адміністрації серії АВ №582512 на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення терміном дії з 14.10.2011 року до 14.10.2016 року.

Згідно пункту 1.4. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Комісії від 10.08.2012 р. № 279 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 31.08.2012 р. за № 1468/21780 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 6 вересня 2013 року N 127), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (далі - Комісія), здійснює ліцензування господарської діяльності, зокрема: суб'єктів господарювання, які надають (мають намір надавати) послуги з централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод) в одному чи декількох населених пунктах в межах території однієї області (включаючи Автономну Республіку Крим, міста Київ та Севастополь), чисельність або сукупна чисельність населення яких становить більше ніж тридцять тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік.

Як встановлено з матеріалів справи, Комунальне підприємство теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації провадить діяльність у сфері централізованого водопостачання та водовідведення в 25 населених пунктах Харківської області, загальна чисельність населення яких складає 66 тис. осіб, що в сукупній чисельності значно більше, ніж встановлено пунктом 1.4. Ліцензійних умов, річні обсяги реалізації послуг з водопостачання 2517,8 тис. м3, водовідведення - 680 тис. м3, що також підтверджується доповідною запискою Управління ліцензійного контролю від 21.01.2014 р. №50/0/54-14, актами приймання - передачі систем централізованого водопостачання та водовідведення на баланс Комунального підприємства теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації та звітами про роботу водопроводу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку що ліцензіат, Комунальне підприємство теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації, відповідно до чинного законодавства підпадає під державне регулювання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Як встановлено судом, відповідно до розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 12.10.2006 р. №526 «Про здійснення ліцензування деяких видів господарської діяльності» завірену копію ліцензійної справи позивача було передано Харківською обласною державною адміністрацією до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, що підтверджується копією листа від 07.11.2012 року №05-10/3094.

У зв'язку з цим, Комунальне підприємство теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації включено до реєстру ліцензіатів Комісії, який розміщений на офіційному сайті Комісії, що підтверджується службовою запискою від 14.01.2014 року №14/0/17-14.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», державний нагляд (контроль) за діяльністю суб'єктів господарювання на ринку комунальних послуг здійснюється шляхом перевірки стану виконання суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках вимог закону та ліцензійних умов.

Для здійснення державного нагляду (контролю) за ринком комунальних послуг посадові особи національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, мають право: 1) безперешкодного доступу на територію і в приміщення суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках за умови виконання вимог порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого законом; 2) проводити планові та позапланові перевірки; 3) давати в межах своїх повноважень суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушення вимог нормативно-правових актів; 4) застосовувати до посадових осіб суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках у розмірах та порядку, визначених Кодексом України про адміністративні правопорушення, адміністративні стягнення за:

несвоєчасне надання документів, необхідних для здійснення національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, її повноважень, та інформації, передбаченої законодавством;

ненадання інформації національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, або надання завідомо недостовірних даних посадовими особами суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках у сфері теплопостачання, виробництва послуг з централізованого постачання гарячої води та послуг з централізованого опалення (у разі їх виробництва суб'єктом природної монополії), централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів;

перешкоджання або недопущення до систем теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення посадових осіб національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, при виконанні ними службових обов'язків;

невиконання або несвоєчасне виконання суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів рішень чи приписів посадових осіб національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Відповідно до законодавства, зокрема, Закону України «Про природні монополії», Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та Ліцензійних умов суб'єкти природних монополій зобов'язані надавати органам, які регулюють їх діяльність, документи та інформацію, необхідні для виконання цими органами своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені відповідними органами.

Відповідно до службових записок Департаменту тарифної політики та регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення від 09.01.2014 № 2/0/76-14-0.28 та від 14.01.2014 № 14/0/17-14 Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг проінформовано про результати контролю за поданням ліцензіатами звітів, а саме вказано, що з моменту внесення постановою Комісії від 06.09.2013 № 127 змін до Ліцензійних умов, Комунальне підприємство теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації жодного разу не надавало звітність до Комісії.

На підставі наказу Комісії від 28.01.2014 № 14, відповідно до абзацу шостого частини першої статті 6 та статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та посвідчення на проведення позапланової перевірки від 28.01.2014 р. № 10 було проведено захід державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог Ліцензійних умов з централізованого водопостачання та водовідведення, за результатами якого складено акт №10.

Позапланова перевірка ліцензованої діяльності проводилась за період з 01.10.2013 року по 31.01.2014 року.

Відповідно до Розділу III Акту перевірки, перевіркою книги реєстрації вихідної кореспонденції за 2013 р. та 2014 р., встановлено, що за жовтень, листопад та грудень 2013 року, підприємством звіти в обсязі, порядку та строки у визначені законодавством не надавалися.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, у результаті розгляду 14.02.2014 року на відкритому засіданні Акта позапланової перевірки ліцензованої діяльності позивача №10, проведеної на підставі наказу Комісії від 28.01.2014 р. №14, було встановлено, що КПТМ Харківського району Харківської РДА порушило Ліцензійні умови, а саме, підпункт 2.3.3 пункту 2.3 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині надання до органу ліцензування статистичної звітності в обсязі, порядку і строки, визначені законодавством та пункт 2.1 розділу ІІ Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме абзацу п'ятого частини першої статті 10 Закону України «Про природні монополії», постанови НКРЕ від 14.04.2011 № 606 та постанови Комісії від 11.10.2013 № 202, та прийнято постанову Комісії від 14.02.2014 № 106 «Про накладення штрафу на Комунальне підприємство теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення», якою накладено штраф у розмірі 17000,0 грн. та зобов'язано КПТМ Харківського району до 01.05.2014 усунути вказані порушення.

Відповідно Інструкції щодо заповнення звіту за формою 5-НКРЕ-водопостачання «Звіт про розрахунки за централізоване водопостачання" та Інструкції щодо заповнення звіту за формою 5-НКРЕ-водовідведення "Звіт про розрахунки за централізоване водовідведення", затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.04.2011 р. № 606 «Про затвердження форм звітності НКРЕ у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення» (втратила чинність від 21.03.2014 р.), звіт за формою 5-НКРЕ-водовідведення "Звіт про розрахунки за централізоване водовідведення" звіт за формою 5-НКРЕ-водопостачання "Звіт про розрахунки за централізоване водопостачання" поширюються на суб'єктів господарювання - ліцензіатів, що мають ліцензію на централізоване водопостачання та водовідведення.

Звіт за формою 5-НКРЕ-водовідведення "Звіт про розрахунки за централізоване водовідведення" та звіт за формою 5-НКРЕ-водопостачання "Звіт про розрахунки за централізоване водопостачання" подають до НКРЕ та відповідного територіального підрозділу НКРЕ (далі - ТП НКРЕ) ліцензіати, на яких поширюється дія Закону України "Про національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України", незалежно від форм власності та підпорядкування щомісячно до 25 числа місяця, наступного після звітного періоду, електронною поштою та на паперовому носії. Звітним періодом є календарний місяць.

Крім того, відповідно до п.1.3. Правил організації звітності, що подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затверджених постановою Комісії від 11.10.2013 р. №202 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 07.11.2013 р. за №1905/24437 (набрали чинності від 10.12.2013 р.), правила поширюються на суб'єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, яка підлягає державному регулюванню Комісією (далі - ліцензіати).

Відповідно до п. 1.4 Правил, ліцензіати зобов'язані подавати такі форми звітності, зокрема, № 5-НКП-водостачання (місячна) "Звіт про розрахунки за централізоване водопостачання" (додаток 5); № 6-НКП-водовідведення (місячна) "Звіт про розрахунки за централізоване водовідведення" (додаток 6).

Відповідно до п. 2.4 Правил, ліцензіати електронною поштою та на паперових носіях подають звіти до Комісії та відповідного ТО Комісії.

Кінцевим терміном подання звітів до Комісії електронною поштою та на паперових носіях є термін, зазначений окремо у відповідній формі звітності. (п.2.10 Порядку).

Разом з цим, згідно Додатку 5 та Додатку 6 до Правил організації звітності, що подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, Форма № 5-НКП-водопостачання (місячна) подається - до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом; Форма № 6-НКП-водовідведення подається - до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом.

Проте, як встановлено позаплановою перевіркою, не заперечується позивачем, Комунальне підприємство теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації не надавало зазначені форми звітності до Комісії.

Щодо посилань позивача на надання послуг з водопостачання та водовідведення споживачам Харківського району по мережам водопостачання та водовідведення, які не складають єдиного технологічного процесу та не відносяться до централізованого водопостачання та водовідведення в розумінні пункту 1.4.Ліцензійних умов, як на підставу скасування оскаржуваної постанови, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002 №2918-111 (далі - Закон) централізоване питне водопостачання - це господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води.

Водопровідна мережа, відповідно до абзацу 4 статті 1 Закону - це система трубопроводів, відповідних споруд та устаткування для розподілу і подачі питної води споживачам.

Згідно зі статтею 1 Закону нецентралізоване питне водопостачання - забезпечення індивідуальних споживачів питною водою з джерел питного водопостачання, за допомогою пунктів розливу води (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв) підготовки питної води та постачання фасованої питної води. Де, пункт розливу питної води, відповідно до абзацу 15 статті 1 Закону - це місце розливу питної води (з автоцистерн, свердловин, каптажів тощо) в тару споживача.

Щодо роз'яснень з приводу циклу централізованого водопостачання слід зазначити, що визначення даного терміну законодавством не передбачено, водночас, Законом визначається поняття системи питного водопостачання.

Відповідно до Закону це сукупність технічних засобів, включаючи мережі, споруди, устаткування (пристрої), для централізованого та нецентралізованого питного водопостачання.

Крім того, постановою Комісії від 10.08.2012 р. № 279 «Про затвердження ліцензійних умов проведення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення» передбачено, що система централізованого водопостачання - комплекс об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води споживачам.

Також, пунктом 2.1.2 Правил технічної експлуатації систем водопостачання на каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.1995 року №30 зазначено, що системи водопостачання населених пунктів призначені для добування, виробництва і транспортування споживачам питної води.

Таким чином, суд приходить до висновку, що цикл централізованого водопостачання складається з добування, виробництва і транспортування води.

Відповідно до статті 1 Водного кодексу забір води - вилучення води з водного об'єкта для використання за допомогою технічних пристроїв або без них.

Згідно із Законом виробництво питної води - це забір води з джерел питного водопостачання та доведення її якості до вимог на питну воду. Транспортування питної води - процес переміщення води певної якості до і після її очищення промисловим трубопроводом за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних мереж, у тому числі перекидання води в маловодні регіони, що передбачено Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженими постановою Комісії від 10.08.2012 р. №279.

Згідно з ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень на може ґрунтуватися на припущеннях.

Позивачем до матеріалів справи не надано документів, які б спростовували висновки Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, що зазначені в акті перевірки про порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.

За таких обставин суд приходить до висновку, що оскаржувану постанову від 14.02.2014 р. №106 було прийнято Комісією на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими, спростовуються зібраними доказами по справі та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160,161,162,163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг про визнання дій протиправними та скасування постанови - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 20 травня 2014 року.

Головуючий суддя Д.В.Бездітко

суддя В.В.Сагайдак

суддя О.М. Шляхова