Постанова № 38837754, 21.05.2014, Волноваський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
21.05.2014
Номер справи
221/924/14-а
Номер документу
38837754
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

221/924/14-а

2-а/221/90/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2014 року Волноваський районний суд Донецької області

у складі головуючого - судді Голуб Т.І.

при секретарі Фоміних С.В

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Волноваха адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації про поновлення строку звернення до адміністративного суду, визнання дій відповідача неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

11.03.2014 позивачка звернулася до суду з даним адміністративним позовом. Посилалася на те, що вона має на утриманні малолітню дитину, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

У зв'язку із народженням дитини 25.12.2011 року, вона перебуває на обліку в УСЗН Волноваської райдержадміністрації та отримує щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. Розміри, в яких відповідач виплачує допомогу, є значно меншими, ніж ті, що передбачені чинним законодавством. 26.02.2014 вона зверталася до УСЗН із заявою про перерахунок державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та листом УСЗН від 28.02.2014 року їй було відмовлено на підставі Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми". Відмову вважає незаконною, тому просила поновити строк звернення до адміністративного суду, визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі, що встановлюється управлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом, з урахуванням фактично виплачених сум, а також стягнути сплачений нею судовий збір у розмірі 73,08 грн.

Позивачка в судовому засіданні підтримала свої позовні вимоги.

Представник відповідача у судове засідання не з,явилась, але надала суду заяву про розгляд справи за відсутністю представника відповідача та заперечення, у якому проти позову заперечувала та пояснила, що 15.10.2012 року позивачка зверталася до УСЗН із заявою про призначення державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам, яка була їй призначена з 15.02.2012 року по 25.12.2014 року в розмірі 130грн. щомісяця. Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, позивачка мала звернутися до Управління з необхідним пакетом документів. 18.02.2014 року позивачка зверталася до них з заявою про проведення перерахунку, однак не додала всіх необхідних документів, внаслідок чого не було можливим нарахувати їй допомогу у збільшеному розмірі, тому просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов необхідно задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Статтею 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (зі змінами та доповненнями) передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За положеннями частини третьої статті 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановлено законом.

Відповідно до ст. 15 Закону № 2811- ХІІ в редакції з 01.01.2002 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону 2811-ХІІ та викладено ст. 15 у наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.»

Проте відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року. Отже, з 01.01.2009 року ст. 15 Закону № 2811- ХІІ відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Також обмеження щодо розміру допомоги по догляду за дитиною передбаченої ст. 15 Закону № 2811- ХІІ встановлені ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» та ст. 45 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік»відповідно до яких зазначена допомога виплачується в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, ані Законом України «Про державний бюджет України» на 2011-2013 роки, ані іншими законами, не встановлювалось на 2011-2013 роки інший ніж у Законі № 2811-ХІІ розмір допомоги, та не надавалось Кабінету Міністрів України право визначати розміри такої допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, отже відповідач з 1 січня 2011 року, повинен був керуватися Законом № 2811- ХІІ, а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. застосовуватися не може, оскільки воно в частині розміру допомоги суперечить вищевказаному закону.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, що відповідач неправомірно при визначенні розміру допомоги виходив з положень Постанови Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача, тоді як застосуванню підлягає положення ст. 15 Закону № 2811- ХІІ.

На час виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною діяв Закон № 2811- ХІІ в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.» отже й допомога повинна виплачуватись у зазначеному розмірі.

З клопотання про продовження строку подання позовної заяви вбачається, що позивач не мала можливості звернутись до відповідача завчасно, оскільки тільки в лютому 2014 року дізналась про те, що має можливість звернутися до суду з даним позовом, тому суд вважає, що строк звернення до суду позивачем пропущений з поважної причини і на підставі ст.ст. 100,102 КАС України та підлягає продовженню.

Частиною першою 1 ст. 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 73, 08 грн, які підлягають стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, ст. ст. 100-102, 160, 162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 46, 92 Конституції України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адмінінстративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації про поновлення строку звернення до адміністративного суду, визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 по адміністративному позові до Управління соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Визнати неправомірною відмову Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначену ОСОБА_1 відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 15.02.2012 року по 25.12.2014 року, з урахуванням раніше виплачених сум допомоги.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Волноваський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Голуб Т.І