Рішення № 38833482, 19.05.2014, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
19.05.2014
Номер справи
914/1343/14
Номер документу
38833482
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.05.2014 р. Справа № 914/1343/14

За позовом: Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Східницької селищної ради, смт. Східниця

До відповідача: Публічне акціонерне товариство "УКРНАФТА", м. Київ

Про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2009 року № 04.09.439.00094.

Суддя Березяк Н.Є.

Секретар Кравець О.І.

Представники:

від прокуратури: Лука Г.В.

від позивача: не з'явився

від відповідача: Луканюк Н.П. - представник

Сторонам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 ГПК України.

Суть спору: Подано позов Прокурором міста Борислава в інтересах держави уповноважений орган: орган місцевого самоврядування в особі Східницької селищної ради до відповідача Публічного акціонерне товариство «УКРНАФТА» про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2009 року № 04.09.439.00094.

Ухвалою суду від 16.04.14 р. порушено провадження у справі та призначено на 05.05.14р.

Причини відкладення розгляду справи викладені в попередніх ухвалах господарського суду Львівської області.

В судовому засіданні 05.05.14 р. судом оглянуто оригінали документів, які в належно завірених копіях долучені до матеріалів справи.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав, просив задоволити позов з підстав та мотивів викладених в позовній заяві та поясненнях наданих в судовому засіданні.

Позивач явки повноважного представника у судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату час та місце розгляду справи.

Відповідач щодо позовних вимог заперечив повністю з підстав та мотивів викладених у своєму відзиві на позов та поясненнях наданих в судовому засіданні.

В судовому завданні 19.05.14 р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суд заслухавши пояснення представника прокуратури та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:

14.12.09 р. між Східницькою селищною радою (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта», від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз» (Орендар) було укладено договір оренди землі строком на 25 років, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку промислового призначення площею 0,0150 га для обслуговування свердловини № 338 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться на території Східницької селишної ради Львівської області.

Відповідно до п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2014,50 грн. Згідно з п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 241,74 грн. в рік.

Відповідно до витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 150 кв.м., яка розташована в смт. Східниця та знаходиться на праві користування НГВУ «Бориславнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» станом на 25.03.2011 року складає 11221,50 грн.

30.12.10 р. Східницькою селищною радою було прийнято рішення № 8 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Східниці».

21.01.11 р. рішенням № 24 Східницькою селищною радою було затверджено «Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння» (надалі Положення) в смт. Східниці. Даним положенням врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема в п. п. 2.4 п.2 Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння становить 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин та технологічної інфраструктури, об'єктів зв'язку, господарських споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій.

Східницькою селищною радою на адресу відповідача було направлено повідомлення (від 24.01.11 р. № 28 та від 12.09.11 р. № 509-535) про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та пропозицією укласти Додаткову угоду до Договору.

Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

В судовому засіданні 19.05.14 р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суд заслухавши пояснення представника прокуратури та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:

Відповідно до ч. 1 ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч. 3 ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 з урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.

Як вбачається із матеріалів справи, позов заявлено прокурором м. Борислава Львівської області в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Східницької селищної ради для захисту її прав, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування» та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.

Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з п. 14.1.125 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст. 18 Закону України «Про оцінку земель»).

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у смт. Східниця на території Східницької селищної ради, що є об'єктом договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог, становить 11221,50 грн., що підтверджується витягом з технічної документації управління Держкомзему у м. Борислав Львівської області (а.с.20).

Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України).

Згідно з ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.

Східницькою селищною радою 21.01.11 р. прийнято рішення № 24, яким було затверджено «Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння» в смт. Східниці. Даним положенням врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема в п. п. 2.4 п.2 Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння становить 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин та технологічної інфраструктури, об'єктів зв'язку, господарських споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій, яке у відповідності до п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.

Відповідно до п. 13 Договору розмір орендної плати переглядається один раз в рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 36 Договору, передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Згідно з ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст. 188 ГК України).

Як вбачається із матеріалів справи, позивач звертався до відповідача з листами від 24.01.11 р. № 28 та від 12.09.11 р. № 509-535 (а.с. 21, 22), у яких повідомив про необхідність підписання додатків до договору та зміни зазначеного у договорі розміру орендної плати.

Враховуючи наведене та беручи до уваги, що рішенням Східницькою селищною радою № 24 від 21.01.11 р. затверджено «Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння», яке набрало чинності та не скасовано, було встановлено інший, ніж передбачено п. 5 договору, розмір нормативної грошової оцінки земель, суд вважає за необхідне позовну вимогу позивача задоволити та внести зміни у п. 5 договору оренди землі від 14.12.09 р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за № 04.09.439.00094 шляхом викладення п. 5 Договору у наступній редакції: «п. 5 Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 11221 (одинадцять тисяч двісті двадцять одна) грн. 50 коп.».

Відповідно до п. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно з п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п. 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Підпунктом 2.4 п. 2 Положення, встановлено ставку річного розміру орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин та технологічної інфраструктури, об'єктів зв'язку, господарських споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.11 р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Доказів скасування рішення № 24 від 21.01.11 р. Східницької селищної ради, яким було затверджено «Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння» сторонами не надано, тому суд вважає за необхідне позовну вимогу прокурора, зазначену у п. п. 2, 3 позовної заяви, задоволити та внести зміни до договору оренди землі від 14.12.09 р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за № 04.09.439.00094, та викласти п. 9 договору у наступній редакції: «Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 1346 (одна тисяча триста сорок шість) грн. 58 коп. за рік, або 112 (сто дванадцять) грн. 22 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р 33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежу 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем.».

Частиною 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при укладенні, зміні та розірванні договорів покладаються на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.

На підставі викладеного та керуючись ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 5, 13, 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст. ст. 1, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. 3 Бюджетного кодексу України, ст. ст. 651, 792 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, п. 14.1.136 ст. 14, п. 271.1 ст. 271, п. 288.1 ст. 288, п. 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України та ст. ст. 3, 12, 33, 34, 44, 49, 82, 83, 84, 85, ч.1 ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни у п. 5 Договору оренди землі від 14 грудня 2009 року, укладеного між Східницькою селищною радою (82391, Львівська область, смт. Східниця, вул. Золота Баня, 3, ЄДРПОУ 26359951) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» (04053, м. Київ, пров. Несторівський, б. 3-5, ЄДРПОУ 00135390), який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за № 04.09.439.00094, шляхом викладення п.5 договору у наступній редакції: «Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 11221 (одинадцять тисяч двісті двадцять одна) грн. 50 коп.».

3. Внести зміни до Договору оренди землі від 14 грудня 2009 року, укладеного між Східницькою селищною радою (82391, Львівська область, смт. Східниця, вул. Золота Баня, 3, ЄДРПОУ 26359951) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» (04053, м. Київ, пров. Несторівський, б.3-5, ЄДРПОУ 00135390), який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за № 04.09.439.00094, та викласти п. 9 договору у наступній редакції: «Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 1346 (одна тисяча триста сорок шість) грн. 58 коп. за рік, або 112 (сто дванадцять) грн. 22 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р 33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежу 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем.».

4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (04053, м. Київ, пров. Несторівський, б.3-5, ЄДРПОУ 00135390) в дохід Державного бюджету України 1218,00 грн. судового збору.

5. Наказ видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

6. Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 19.05.2014 року.

Суддя Березяк Н.Є.