ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Лавренчук О.В.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
УХВАЛА
іменем України
"21" травня 2014 р. Справа № 806/8468/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Іваненко Т.В.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" січня 2014 р. у справі за позовом Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконною та скасування постанови, зобов"язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Житомирський окружний адміністративний суд постановою від 20 січня 2014 року позовні вимоги Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області задовольнив.
Визнав незаконною та скасував постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Житомирській області від 29.11.2013 року про повернення виконавчого документу стягувачеві.
Зобов'язав Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області відновити виконавче провадження №29564771.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог. Зокрема зазначає, що чинне законодавство передбачає окремий порядок примусового виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу. При цьому органи державної виконавчої служби до цієї процедури не залучаються. Вказав, що у даному випадку не було підстав для відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає, враховуючи таке.
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, в якому просить суд визнати незаконною та скасувати постанову Головного управління юстиції в Житомирській області Жидецької Л.В. від 29.11.2013 року про повернення виконавчого документу стягувачеві та відновити виконавче провадження.
В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що на підставі постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 12.04.2011 року у справі № 0670/1811/11 за позовом Коростишівської МДПІ до СП "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" стягнуто на користь позивача борг у сумі 8673,20 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та 25.08.2011 року було видано виконавчий лист №2957/11 (а.с.12), який позивач направив на виконання до відділу державної виконавчої служби Коростишівського районного управління юстиції 11.10.2011 року (а.с.14).
14.10.2011р. відділом державної виконавчої служби Коростишівського районного управління юстиції було відкрито виконавче провадження №29564771 з примусового виконання вищевказаного виконавчого листа про стягнення 8673,20 грн. з ДП СГП "Більковецьке" та надано строк - 7 днів для добровільного виконання рішення (постанова про відкриття виконавчого провадження на а. с. 14).
Згідно листа відділу державної виконавчої служби Коростишівського районного управління юстиції №3963 від 18.07.2013 року на запит Коростишівської ОДПІ про надання письмової інформації щодо вжиття заходів по виконанню зазначеного судового рішення, було повідомлено, що виконавчі провадження про стягнення боргу з ДП СГП "Більковецьке" на користь Коростишівської МДПІ передані 26.02.2013 року до відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Житомирській області (а.с.13).
09.12.2013 року Коростишівською МДПІ було одержано постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Житомирській області Жидецької Л.В. про повернення виконавчого документу стягувачеві.
З мотивувальної частини постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві вбачається, що державний виконавець посилається на інформаційний лист Вищого адміністративного суду України № 1481/12/13-13 від 24.10.2013 року, крім того, підставою повернення виконавчого листа зазначено п.9 ч.1 ст.47 та ст.50 Закону України "Про виконавче провадження".
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правомірно виходив з того, що відповідно до п.9 ч.1 ст.47 Закону України „Про виконавче провадження" виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо наявна встановлена законом заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України "Про виконавче провадження" у разі закінчення виконавчого провадження (крім направлення виконавчого документа за належністю іншому органу державної виконавчої служби, офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, закінчення виконавчого провадження за рішенням суду, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій), повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, арешт, накладений на майно боржника, знімається, скасовуються інші вжиті державним виконавцем заходи примусового виконання рішення, а також провадяться інші дії, необхідні у зв'язку із завершенням виконавчого провадження. Завершене виконавче провадження не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.
В частині 2 пункту 3.15 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 зазначено, що при поверненні виконавчого документа стягувачу необхідно враховувати, що підставою для повернення виконавчого документа згідно з пунктом 9 частини першої статті 47 Закону є встановлення безпосередньо у Законі заборони звертати стягнення на окреме майно чи кошти боржника. Якщо заборона випливає із норми закону, наприклад така заборона встановлена судом, який відповідно до закону має право заборонити звернення стягнення на майно боржника, необхідно керуватися пунктом 2 частини першої статті 47 Закону.
Проте, жодним законом не встановлена заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника СП "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке".
Що стосується Інформаційного листа №1484/12/13-13 від 24.10.2013 року Вищого адміністративного суду України, на який посилається державний виконавець при винесенні постанови про повернення виконавчого листа, то місцевий суд правильно вказав, що він містить роз"яснення порядку стягнення податкового боргу, однак носить лише інформаційний, рекомендаційний характер, даний лист не має статусу закону.
Слід також зазначити, що вказаний інформаційний лист не стосується випадку повернення виконавчого документа стягувачу за п.9 ч.1 ст.47 Закону України "Про виконавче провадження".
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги про те, що чинне законодавство передбачає окремий порядок примусового виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу та що у даному випадку не було підстав для відкриття виконавчого провадження, оскільки вказане не є підставою для повернення виконавчого документа на підставі п.9 ч.1 ст.47 Закону України "Про виконавче провадження". У випадку відсутності підстав для відкриття виконавчого провадження державний виконавець має винести постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження, а не постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві.
Таким чином, державний виконавець безпідставно повернув виконавчий документ стягувачу, керуючись п.9 ч.1 ст. 47 Закону України "Про виконавче провадження".
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконної та скасування постанови про повернення виконавчого документу стягувачеві, а також правомірно зобов"язав відповідача відновити виконавче провадження.
Постанова суду першої інстанції відповідає матеріалам справи та нормам чинного законодавства, а тому її слід залишити без змін. Доводи апеляційної скарги спростовуються викладеним вище.
Ухвалою від 24 березня 2014 року суд апеляційної інстанції відстрочив сплату судового збору відповідачу за подання апеляційної скарги до прийняття рішення за результатами перегляду постанови.
За таких обставин колегія суддів вважає за необхідне стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги в сумі 36, 54 грн.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" січня 2014 р. без змін.
Стягнути з Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 36, 54 грн. в дохід Державного бюджету України.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Т.В. Іваненко
І.Г. Охрімчук
З оригіналом згідно: суддя _______ Л.О. Зарудяна
Роздруковано та надіслано: рек з пов про вруч
1- в справу:
2 - позивачу: Коростишівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області вул.Шевченка,1, м.Коростишів, Житомирська область, 12501
3- відповідачу: Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області м-н.Соборний,1, м.Житомир, 10014
- ,