Постанова № 38811108, 22.05.2014, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
22.05.2014
Номер справи
233/2914/14-а
Номер документу
38811108
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/2914/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2014 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Янюк Ю. Б.

при секретарі Круговій Ю.С.

за участю:

позивача -

представника відповідача -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення сум недоотриманої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

14 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до УСЗН Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення сум недоотриманої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зазначивши, що є матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку в УСЗН Костянтинівської міської ради та отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Позивачка є особою, застрахованою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому вважає, що має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в більшому розмірі ніж призначено та виплачується відповідачем, так як на виплату їй допомоги поширюються норми спеціального закону - Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Просила визнати неправомірними дії відповідача по невиплаті не у повному обсязі щомісячної допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку за період з 8 березня 2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 року та стягнути на її користь з відповідача суму недоотриманої допомоги за вказаний період часу у розмірі 11186грн.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не явилась, подала заяву, в якій позов підтримала в повному обсязі, та просила розглянути справу за її відсутності та відсутності її представника.

Представник відповідача у судове засідання не явився, подав заперечення проти позову, в яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог та розглянути справу за його відсутності.

Дослідивши письмові докази по справі, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав щодо неправомірної виплати їй допомоги по догляду на дитину в неналежному розмірі протягом періоду часу з 08.03.2013 року до 01.04.2014 року, але із заявою про свої порушені права до УСЗН Костянтинівської міської ради звернулась лише 14 квітня 2014 року.

За таких обставин суд вважає, що поважні підстави та причини для поновлення позивачу строку для звернення до суду з позовом за період часу з 08.03.2013 р. по 13.10.2013р. відсутні.

Згідно копії свідоцтва про народження (а.с.11) позивачка ОСОБА_1 має на утриманні малолітню дитину - дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; є особою, застрахованою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, що підтверджується довідкою відповідача (а.с.29).

Позивачка перебуває на обліку в УСЗН Костянтинівської міської ради з 07.03.2013 року до 08.01.2016 року, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.24).

При цьому, як вбачається з довідки УСЗН Костянтинівської міської ради, розмір допомоги, яку отримувала позивачка ОСОБА_1, складав 130грн. на місяць (а.с.29).

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України від 21 листопада 1992 року "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами в редакції Закону від 22 березня 2001 року) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

З 1 серпня 2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28 грудня 2007 року №107-VI).

Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом №2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 на виконання Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Згідно п. 17-24 вказаного Порядку, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 01 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 01 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, з 01 січня 2011 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, з 01 січня 2012 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130,00 гривень. Для призначення допомоги в розмірі, який перевищує мінімальний, заявник надає в установленому порядку довідку про склад сім'ї і декларацію про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи всіх членів сім'ї). Форма заяви затверджена Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 8 червня 2006р. №215. Сукупний дохід розраховується згідно Методиці обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 7 лютого 2002р. за № 112/6400. Згідно Методиці, в дохід входять нарахована заробітна платня, інші грошові виплати, які мають систематичний характер у тому числі і доходи від підприємницької діяльності. В сукупний дохід не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Оскільки судом встановлено, що спір між позивачем та відповідачем по справі виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, а саме: дії відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років в частині періоду з 14 жовтня 2013 року до 1 квітня 2013 року є неправомірними та такими, що суперечать діючому законодавству, а частину позовних вимог позивача щодо стягнення з УСЗН Костянтинівської міської ради недоотриманої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 8 березня 2013 року по 13 жовтня 2013 року - залишити без розгляду.

Згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2013 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972грн., з 1 грудня 2013 року - 1032грн. Таким чином недоплата з 14.10.2013 року до 01.04.2014 року становить 4938грн.88коп. із такого розрахунку:

з 14.10.2013 року по 31.10.2013 року: (972 грн. : 31дн.) х18дн. - (130 грн. : 31дн.) х 18дн. = 488,88грн.;

з 01.11.2013 року по 30.11.2013 року: (972 грн. - 130грн.) = 842грн.;

з 01.12.2013 року до 01.04.2014 року: (1032грн. х 4 міс.) - (130грн. х 4міс.) = 3608грн.

488,88грн.+842грн.+3608грн.=4938грн.88коп.

Таким чином, з УСЗН Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1 слід стягнути суму недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 14.10.2013 року до 01.04.2014 року в сумі 4938грн.88коп.

Керуючись ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зі змінами та доповненнями № 2240-ІІІ, ст.ст.100,155,183-2 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.

Визнати неправомірним дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 року в м.Сіверськ Артемівського району Донецької області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 14 жовтня 2013 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 року в сумі 4938 (чотири тисячі дев'ятсот тридцять вісім) гривень 88 копійок.

В решті позовні вимоги залишити без розгляду.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 182 (сто вісімдесят дві) гривні 70 копійок.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя