ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2009 р.
Справа № 9/63
Господарський суд Івано-Франківської області у складі суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Чмихові Юрію Анатолійовичу розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом ТзОВ "Екотехкомплект", вул. Островського,29, м. Івано-Франківськ, 76018
до відповідача Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського,21, м. Івано-Франківськ, 76018
третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ВАТ "АТП 0928", вул. Максимовича, 11, м.Івано-Франківськ.
про визнання права на оренду земельної ділянки
За участю представників сторін:
Від позивача: Зеркевич А.В., (довіреність №б/н від 16.06.2009 року)
Від відповідача: Кедик Надія Степанівна - заступник начальника юридичного відділу, (довіреність №776/01-17/07-в від 17.05.2009 року)
третя особа: Красніков Олексій Анатолійович - юрист, (довіреність №б/н від 01.06.2009 року)
СУТЬ СПОРУ: Заявлено вимогу про визнання права ТзОВ "Екотехкомплект", вул. Островського,29, м. Івано-Франківськ, 76018 на оренду земельної ділянки площею 1, 7045 га по вул. Максимовича, 11 в м. Івано-Франківську для обслуговування адміністративно-виробничих будівель і споруд.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задоволити. В обгрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив наступне. Згідно договору купівлі-продажу частини адміністративно-виробничих будівель від 02.09.08 року та договору про виділ у натурі частки нерухомого майна від 04.09.08 року, укладених між ВАТ "АТП 0928" та ТзОВ "Екотехкомплект", останнє набуло право приватної власності на адміністративно-виробничі будівлі за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Максимовича, 11.
У зв"язку з цим, позивачем було виготовлено технічну документацію із землеустрою для відведення ТзОВ "Екотехкомплект" земельної ділянки по вул. Максимовича, 11 в м. Івано-Франківську.
Представник позивача із посиланням на ст. 120 Земельного кодексу України зазначив, що ТзОВ "Екотехкомплект" набуло право користування ( оренди) спірною земельною ділянкою.
04.12.08 року позивачем через дозвільний центр була подана заява про оформлення права користування ( оренди) земельною ділянкою, однак, жодних рішень по суті даної заяви Івано-Франківською міською радою не приймалось.
Представник відповідача Івано-Франківської міської ради позовні вимоги заперечив та просив суд в їх задоволенні відмовити. В обгрунтування заявлених заперечень представник відповідача вказав наступне. Процедура надання земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності, регламентована ст. 151 ЗК України та Порядком вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 427 від 31.03.2004 року.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад в галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Представник відповідача вказав, що не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо визнання права на оренду земельної ділянки, оскільки вирішення вказаних питань належить до виключної компетенції міської ради, а тому суд не вправі встановлювати зазначені факти.
Із посиланням на ч. 16. 17 Земельного кодексу України представник відповідача зазначив, що позивачем не оспорювалось в судовому порядку відмова Івано-Франківської міської ради у погодженні місця розташування об'єкта.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, проти позовних вимог не заперечив та пояснив в судовому засіданні, що ВАТ "АТП 0928" було подано заяву про дозвіл на вилучення спірної земельної ділянки і вона наявна в технічній документації.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд встановив, що згідно договору купівлі-продажу частини адміністративно-виробничих будівель від 02.09.08 року та договору про виділ у натурі частки нерухомого майна від 04.09.08 року, укладених між ВАТ "АТП 0928" та ТзОВ "Екотехкомплект", останнє набуло право приватної власності на адміністративно-виробничі будівлі за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Максимовича, 11.
Позивачем було виготовлено технічну документацію із землеустрою для відведення ТзОВ "Екотехкомплект" земельної ділянки по вул. Максимовича, 11 в м. Івано-Франківську та 04.12.08 року через дозвільний центр була подана заява про оформлення права користування (оренди) земельною ділянкою, однак, жодних рішень по суті даної заяви Івано-Франківською міською радою не приймалось.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні будь-які правові підстави для відмови в оформленні права користування (оренди) земельною ділянкою з огляду на наступне.
Приписи ст.ст. 13, 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією і усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Повноваження, якими наділяють органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними. Вони не можуть скасовуватись чи обмежуватись іншим, центральним або регіональним органом, якщо це не передбачено законом.
Повноваження щодо розпорядження землями, які перебувають у комунальній власності, згідно Конституції України, Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішуються виключно сільськими, селищними, міськими радами на їх пленарних засіданнях.
Так, згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад в галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Частина 3 ст. 123 Земельного кодексу України встановлює, що надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Пунктом і) ч. 2 ст. 25 Закону України "Про землеустрій" серед видів документації із землеустрою передбачена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
В матеріалах справи наявна копія акта встановлення та узгодження меж земельної ділянки ТзОВ "Екотехкомплект" від 24.09.08 року , відповідно до якого межі земельної ділянки, що знаходиться по вул. Максимовича. 11 у м. Івано-Франківську встановлені та узгоджені в натурі. Судом встановлено, що цільове призначення спірної земельної ділянки не змінюється, що не заперечується сторонами. В матеріалах технічної документації наявна копія заяви ВАТ "АТП 0928" про дозвіл на вилучення спірної земельної ділянки.
Посилання представника відповідача на ст. 151 Земельного кодексу України та Порядок вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 427 від 31.03.2004 року є необгрунтованим, оскільки абз. 2 п. 2 вищевказаного Порядку встановлює, що вибір земельних ділянок для розміщення об'єктів на певній території не проводиться у разі, коли будівництво об'єктів здійснено, але проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок не розроблявся.
Отже, оформлення права оренди земельної ділянки в даному випадку здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою. Позивач, виготовивши технічну документацію із землеустрою для відведення ТзОВ "Екотехкомплект" земельної ділянки по вул. Максимовича, 11 в м. Івано-Франківську, правомірно звернувся до Івано-Франківської міської ради із заявою про оформлення права користування ( оренди) земельною ділянкою, однак, жодних рішень по суті даної заяви Івано-Франківською міською радою не приймалось. Суду не подано доказів прийняття Івано-Франківською міською радою рішення про оформлення права користування ( оренди) земельною ділянкою чи мотивоване рішення про відмову.
Ст. 19 Конституції України вказує, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 70 Закону України "Про землеустрій" спори, що виникають при здійсненні землеустрою, вирішуються судом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про порушення прав позивача, а отже, обгрунтованість позовних вимог. Позов підлягає задоволенню.
Щодо заперечень відповідача, то слід зазначити наступне.
Статя 2 Закону України “Про судоустрій України” встановлює, що суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Відповідно до частини першої ст. 6 Закону України “Про судоустрій України” усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утвореним відповідно до закону.
Згідно з п. 5 частини першої ст. 3 Цивільного кодексу України однією з основних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу.
Частина перша ст. 16 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Таким чином, звернення особи до суду за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів гарантовано законодавством України .
При цьому, частиною 3 ст.16 Цивільного кодексу України , передбачається, що суд при дослідженні і встановленні дійсних обставин справи може відмовити особі (позивачу) у захисті, не застосовуючи жоден із перерахованих у вказаній нормі способів, у випадку зловживання своїми правами.
Відповідачем не доведено жодної із визначених ст. 13 Цивільного кодексу України форм зловживання правом, яке вчинено б позивачем.
Натомість, саме недотримання відповідачем норм Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та норм земельного законодавства призвело до порушення прав позивача.
За наведених обставин заперечення відповідача безпідставні.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 49 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача.
Керуючись ст. 19, 124 Конституції України, ст. 13, 16 Цивільного кодексу України, ст. 12. 116, 120, 123 Земельного кодексу України, Законом України “Про судоустрій України”, Законом України "Про землеустрій", Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26 травня 2004 року , ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Визнати право ТзОВ "Екотехкомплект", вул. Островського,29, м. Івано-Франківськ, 76018 на оренду земельної ділянки площею 1, 7045 га по вул. Максимовича, 11 в м. Івано-Франківську для обслуговування адміністративно-виробничих будівель і споруд.
Стягнути з відповідача Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського,21, м. Івано-Франківськ, 76018 на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотехкомплект", вул. Островського, 29, м. Івано-Франківськ, 76018 ( св. № 34624120): 85 грн. - витрат по сплаті державного мита; 312, 50 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя Фанда Оксана Михайлівна
рішення виготовлено та підписано 19.06.09 року
Виготовлено в АС "Діловодство суду" Олейняш Е.М.