Ухвала суду № 38799598, 13.05.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2014
Номер справи
280/1948/13-а
Номер документу
38799598
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сьомак Л. І.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

УХВАЛА

іменем України

"13" травня 2014 р. Справа № 280/1948/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації на ухвалу Коростишівського районного суду Житомирської області від "03" лютого 2014 р. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_4 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

11 вересня 2013 року головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Паламарчук П.В. звернувся до Коростишівського районного суду Житомирської області з поданням про зміну способу і порядку виконання судового рішення, в якому просив замінити спосіб і порядок виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №611/1913/12 від 15.05.2013 року, виданого Коростишівським районним судом Житомирської області про зобов'язання Житомирський обласний центр по нарахування та здійсненню соціальних виплат виплатити недоплачену ОСОБА_4 як учаснику війни щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2010 рік відповідно до ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії соціального захисту" у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, встановленого абзацом першим частини першої ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат у сумі 1998 грн., а саме на стягнення з Житомирського обласного центру по нарахування та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_4 заборгованості в сумі 1998,00 грн. (а.с.204).

Ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області від 03 лютого 2014 року подання відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області - задоволено (а.с.252).

Змінено спосіб і порядок виконання постанови Коростишівського районного по справі № 611/1913/12 та проведено виконання шляхом стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат заборгованості на користь ОСОБА_4, як учасника війни, щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2010 рік відповідно до ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту" у розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком, встановленого абзацом першим частини першої ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат у сумі 1998 грн. 00 коп.

Не погоджуючись з ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області від 03 лютого 2014, Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати ухвалу суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм процесуального права та відмовити у задоволенні подання про зміну способу та порядку виконання судового рішення.

Розглянувши та перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду - скасуванню та постановленню нової ухвали з наступних підстав.

01 січня 2013 набрав чинності Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.

Відповідно до статті 2 цього Закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.

Відповідачем Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат рішення суду в частині здійснення виплат не виконано, оскільки на законодавчому рівні збільшення розміру разової грошової допомоги до 5-го травня не передбачено, та кошти на виконання рішень судів не виділені, на розрахунковому рахунку кошти відсутні. ( а.с. 205,251) .

У відповідності до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що суд може змінити спосіб і порядок виконання рішення лише: 1) у виняткових випадках; 2) за наявності обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим; 3) за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.

Самого посилання на листи Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (лист від 23.01.2014 р.№21525 та лист від 06.08.2013 №02/1043) без надання доказів є недостатньою підставою для задоволення подання про зміну способу і порядку виконання судового рішення .

Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів реалізації (виконання) рішення в разі неможливості його виконання у спосіб і порядок, встановлений раніше.

Зміна способу і порядку виконання рішення суду може відбутися шляхом заміни одного заходу примусового виконання судового рішення іншим або коли, при виконанні рішення адміністративного суду, яким присуджені певні речі або кошти, неможливо їх повернути за їх відсутності, що є підставою для звернення стягнення на грошові кошти тощо.

Даючи оцінку матеріалів доданих до подання про зміну способу і порядку виконання рішення суду, судом попередньої інстанції не встановлено обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, а заявником не надано достатніх доказів наявності таких підстав.

Звертаючись до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання рішення суду, державним виконавцем всупереч ч. 1 та ч. 2 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" не було вжито заходів щодо встановлення відсутності коштів на рахунку у відповідача.

За приписами пункту другого частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).

Отже, зобов'язання, покладені на відповідача постановою суду, є позовними вимогами як обраним судом видом захисту порушених прав позивача, які суд задовольнив.

Аналіз наведених норм та статті 263 КАС України дають підстави зробити висновок про те, що суд, здійснюючи зміну способу і порядку виконання рішення суду, не може змінювати зміст резолютивної частини рішення або змінити обраний судом спосіб захисту порушеного права.

Повноваження щодо зміни постанови суду в частині задоволення позовних вимог мають тільки адміністративні суди апеляційної та касаційної інстанцій (статті 198, 223 КАС України).

Виходячи з вищенаведеного, ухвалу судом постановлено з порушенням вимог закону, тому вона підлягає скасуванню з ухваленням нової - про відмову в задоволенні подання про зміну способу і порядку виконання постанови.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 204, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд.

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації задовольнити, ухвалу Коростишівського районного суду Житомирської області від "03" лютого 2014 р. скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою відмовити державному виконавцю відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області у задоволенні подання про зміну способу і порядку виконання рішення суду.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Н.М. Малахова

судді: (підпис) А.В. Жизневська

(підпис) Т.С. Котік

З оригіналом згідно: суддя _______ Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації вул.Черняховського, 105,м.Житомир,10000 Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації вул.Черняховського, 105,м.Житомир,10005

4-відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області , 100014 м.Житомир, майдан Соборний,1 - ,