ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
21 травня 2014 року Чернігів Справа № 825/533/14
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді - Д'якова В.І.,
суддів - Зайця В.О., Непочатих В.О.,
за участю секретаря - Воєдило Л.П.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Лотоцького А.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернігова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України в якому просить суд: визнати протиправним дії Міністерства оборони України щодо не повідомлення Пенсійному фонду України про зміну розміру посадового окладу, з якого йому призначена пенсія; зобов'язати Міністерство оборони України повідомити Пенсійному фонду України зміни розмірів посадового окладу, встановленого Штатом Північного територіального управління військової служби правопорядку №34/051-51 територіальне управління Військової служби правопорядку (із змінами, затвердженими 18 липня 2013 року начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України), для перерахунку його пенсії.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він проходив військову службу в Північному територіальному управлінні Військової служби правопорядку на посаді начальника відділу спеціального призначення, з якої був звільнений на пенсію. Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсія позивача обчислена з окладу, який на день його звільнення становив 1185,00 грн.
18 липня 2013 року начальником Генерального штабу Головнокомандувачем Збройних Сил України затверджені зміни до штату Управління №34/051-51, якими змінені розміри посадових окладів офіцерів Управління, які введені в дію 24 вересня 2013 року. Зазначене, на думку позивача, є підставою для перерахунку його пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». При зверненні до органів Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії, позивачу повідомлено, що перерахунок буде здійснено після відповідного повідомлення Міністерством оборони України про зміну розміру посадового окладу, з якого йому призначена пенсія. 29.11.2013 ОСОБА_1 звернувся до Міністерства оборони України з заявою в якій просив повідомити Пенсійний фонд України про відповідні зміни посадових окладів, а в разі якщо таке повідомлення зроблене, то зазначити його реквізити. Проте, листом від 10.12.2013 Міністерство оборони України відмовило в задоволенні його заяви, пославшись на те, що посадовий оклад змінений не постановою Кабінету Міністрів України. Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 455 Міністерство оборони України повинно повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям тільки у випадку прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Прийняття рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення іншими суб'єктами владних повноважень не є підставою для вчинення відповідачем відповідних дій.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Північному територіальному управлінні Військової служби правопорядку на посаді начальника відділу спеціального призначення, з якої був звільнений на пенсію.
Штатом №34/051-51 Північного територіального управління військової служби правопорядку (далі - Управління), затвердженого начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України встановлені посадові оклади військовослужбовців даного Управління.
Так, згідно даного штату позивачу, як начальнику відділу спеціального призначення, був встановлений посадовий оклад у розмірі 1185,00 грн., з якого була обрахована його пенсія.
18 липня 2013 року начальником Генерального штабу Головнокомандувачем Збройних Сил України затверджені зміни до штату Управління № 34/051-51, якими змінені розміри посадових окладів офіцерів Управління, які введені в дію 24 вересня 2013 року.
Так, з 24 вересня 2013 року посадовий оклад начальника відділу спеціального призначення встановлений в розмірі 1340,00 грн.
29.11.2013 ОСОБА_1 звернувся до Міністерства оборони України з заявою в якій просив повідомити Пенсійний фонд України про відповідні зміни посадових окладів, а в разі якщо таке повідомлення зроблене, то зазначити його реквізити.
Листом від 10.12.2013 №248/3/6/1929/2031 Міністерство оборони України відмовило ОСОБА_1 в задоволенні його заяви, пославшись на те, що посадовий оклад змінений не постановою Кабінету Міністрів України.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Пунктом 2 частини 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до пункту 1.2 Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 05.03.2001 року №75, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.03.2001 року за №251/5442, розміри окладів грошового утримання та додаткових видів грошового забезпечення встановлюються відповідно до вимог чинного законодавства.
У відповідності до п. 3.1 зазначеного Положення посадові оклади особам офіцерського складу, виплачуються за займаними посадами в розмірах, передбачених у штаті військової частини. Особам офіцерського складу, призначеним на посади, за якими встановлені посадові оклади від мінімуму до максимуму, конкретні розміри посадових окладів встановлюються або змінюються (підвищуються або знижуються) у межах зазначених розмірів наказом командира військової частини (а командиру військової частини - наказом його безпосереднього командира або начальника) залежно від складності, обсягу, досвіду роботи і ставлення до виконання службових обов'язків.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.
Наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 року № 707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11 січня 2008 року за № 9/14700) установлені схеми посадових окладів осіб офіцерського складу.
Пунктом 3 даного наказу надано право начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України затверджувати окремі схеми розмірів посадових окладів за новими посадами офіцерського складу органів військового управління, військових частин, установ та організацій Збройних Сил України згідно з додатком 6 до наказу (крім центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, які затверджує Міністр оборони України), надані розробниками штатів та попередньо погоджені з Департаментом фінансів Міністерства оборони України.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, а Міністр оборони України надав право начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України затверджувати окремі схеми розмірів посадових окладів.
Штатом №34/051-51 Північного територіального управління військової служби правопорядку, затвердженого начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України встановлені посадові оклади військовослужбовців даного Управління, оскільки вони не були встановлені ні постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, ні наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 № 707.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок)
Згідно частини 2 пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій враховується посадовий оклад, - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, згідно пунктів 1, 2 Порядку у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, Міноборони повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо не повідомлення Пенсійному фонду України про зміну розміру посадового окладу з якого ОСОБА_1 призначена пенсія, оскільки посадовий оклад посади з якої він був звільнений, змінений у відповідності до чинного законодавства, в межах наданих прав начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом при вирішенні вищевказаного адміністративного позову було взято до уваги положення частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність своїх дій та рішень.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до частини 1 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
За таких обставин, судові витрати у розмірі 73,08 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 94, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним дії Міністерства оборони України щодо не повідомлення Пенсійному фонду України про зміну розміру посадового окладу з якого ОСОБА_1 призначена пенсія.
Зобов'язати Міністерство оборони України повідомити Пенсійному фонду України зміни розмірів посадового окладу, встановленого Штатом Північного територіального управління Військової служби правопорядку №34/051-51 територіальне управління Військової служби правопорядку (із змінами, затвердженими 18 липня 2013 року начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України), для перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Стягнути з Державного бюджету (р/р 31216206784002 в ГУДКС України у Чернігівській області, МФО 853592, код 38054398, отримувач платежу УК у м. Чернігові /м.Чернігів/ 22030001) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в сумі 73,08 грн., відповідно до квитанції №145/145 від 17.02.2014.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий суддя: підпис В.І. Дяков
Судді: підпис О.В. Заяць
підпис В.О. Непочатих
З оригіналом згідно.
Головуючий суддя: В.І. Д'яков